PočetnaHardverKomponenteKoliko dugo traje RAM memorija računala?

Koliko dugo traje RAM memorija računala?


Kada su u pitanju računala, važno je znati nešto o hardveru koji se nalazi unutar njih. Uz procesor i grafičku karticu, radna memorija ili RAM je jedna od bitnih hardverskih komponenti svakog stolnog ili prijenosnog računala. Ali koliko dugo memorijski moduli (tzv. DIMM-ovi) i memorijske komponente (IC) zapravo traju? Koliko dugo može potrajati RAM ili radna memorija računala? Malo više o tome reći ćemo u nastavku.

 

Koliko obično traje RAM?

Vijek trajanja RAM ovisi o raznim čimbenicima i ne može se precizno kvantificirati. Međutim, moderni memorijski moduli općenito su izdržljivi i trebali bi pouzdano funkcionirati mnogo godina. Na trajnost može utjecati nekoliko čimbenika:

Upotreba i opterećenje. Intenzitet korištenja igra odlučujuću ulogu. Radi li RAM u normalnim uvjetima ili je opterećen zahtjevnim aplikacijama, čestim pristupima za čitanje i pisanje ili iznimno visokim opterećenjima?

Kvaliteta komponenti. Životni vijek RAM također u velikoj mjeri ovisi o kvaliteti ugrađenih komponenti, posebice memorijskih IC-ova.

Reputacija proizvođača. Moduli renomiranih proizvođača s visokokvalitetnom proizvodnom tehnologijom i pouzdanim komponentama teže duljem vijeku trajanja. Takvi memorijski moduli obično imaju jamstvo proizvođača od najmanje 10 godina. Ovo su neki od najrenomiranijih proizvođača:

  • Skill
  • Crucial
  • Corsair
  • Kingston
  • TeamGroup
  • ADATA

Osim toga, korisnici bi također trebali paziti na komponente etabliranih proizvođača kada je riječ o memorijskim čipovima (ili IC). Neki od ovih proizvođača, koji su se specijalizirali za proizvodnju visokokvalitetnih memorijskih čipova, su:

  • Infineon
  • Qimomda
  • Samsung
  • SK Hynix
  • Nanya

Upravljanje temperaturom još je jedan čimbenik koji utječe na trajnost radne memorije. Pretjerana toplina može utjecati na elektroničke komponente. Učinkovito hlađenje sustava i dobra ventilacija stoga su presudni za maksimalno produženje vijeka trajanja RAM. Međutim, aktivno hlađenje modula obično nije potrebno.

Zaštita od prevelikog napona električne struje. Učinkovita zaštita od previsokog napona važna je za zaštitu RAM ili radne memorije, jer se tako radna memorija čuva od mogućih oštećenja koja mogu uzrokovati iznenadni skokovi električne struje, koji su još poznati kao ”vrhunci” napona.

Specifikacije proizvođača. Tehničke specifikacije RAM modula često sadrže podatke o procijenjenom vijeku trajanja ili broju podržanih ciklusa pisanja i čitanja. Ove informacije mogu poslužiti kao smjernice, ali ih treba primijeniti na praktičnu upotrebu privatnih korisnika.

U praksi, memorijski moduli općenito mogu funkcionirati dugi niz godina, u iznimnim slučajevima čak i desetljećima, bez ikakvih oštećenja. Unatoč tome, preporučljivo je provoditi redovite sigurnosne kopije i paziti na moguće znakove hardverskih problema i kvarova. Međutim, postoje i opipljive specifikacije koje pokazuju životni vijek radne memorije.

 

Ciklusi zapisivanja i učitavanja podataka

Broj ciklusa čitanja i pisanja koje moderni RAM moduli mogu postići ovisi o vrsti memorije koja se koristi. Za tradicionalnu DDR4 ili DDR5 memoriju, tipične specifikacije za pristup čitanju i pisanju kreću se od nekoliko desetaka tisuća do nekoliko stotina tisuća ciklusa po ćeliji. Točan broj ovisi o proizvođaču, modelu i kvaliteti komponenti. Ovisno o proizvođaču, životni vijek memorije također je naveden u obliku MTBF (Mean Time Between Failures).

MTBF je prosječno vrijeme rada između kvarova za jedinice koje je moguće popraviti i obično je između 100.000 i 200.000 radnih sati za RAM, što u praksi odgovara otprilike 11 do 22 godine intenzivne uporabe.

 

Što činiti kako biste maksimalno povećali radni vijek radne memorije na vašem računalu?

Kako maksimalno povećati vijek trajanja radne memorije na računalu? Postoje neke stvari koje možete učiniti:

  • Bilo bi odlično kada bi vaše računalo koristilo memorijski modul kao i memorijski čip renomiranog proizvođača.
  • Pazite na vrijednosti napona koje su navedene u službenim specifikacijama proizvođača.
  • Pazite na frekvencije takta.
  • Pazite na maksimalnu temperaturu radne memorije, koja obično seže do 80 stupnjeva Celzijevih.
  • Obratite pozornost na jamstvo proizvođača radne memorije, koje inače traje između 10 i 12 godina.

 

Piše: Dražen Matković


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Računalo mi je uvijek otvoreno, a koristim polupasivne komponente (napajanje, hladnjak grafike i cpu pale se samo pod većim opterećenjem) tako da je tiho i uvijek rashlađeno. Memorije s čipovima od Samsunga i Hynixa se u praksi rijetko kvare, u prosjeku izdrže i po 7-8 godina, i bez hladnjaka. Ako nisu tvornički podešene za OC (xmp) onda ih ne treba forsirati, jer oc memorije je bespotreban. Razlika je minimalna.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular