Korisnici čija računalo imaju čak i najbolje SSD-ove na tržištu nisu imuni na zablude koje često prate ovu vrstu diska.
Na online forumima i u raznim komentarima već godinama kruže savjeti kojima se izdvajaju loše strane SSD-a, no zapravo su prilično daleko od istine.
Nemojte biti žrtva tih zastarjelih zabluda jer donosimo pet najčešćih s čijom bi praksom odmah trebali prestati.
Treba imati odvojeni SSD za bootanje
Tradicionalni pogledi na računala mogli bi vas uvjeriti kako su vam potrebna dva odvojena SSD-a – jedan samo za operativni sustav i aplikacije, a drugi za igre, medijske datoteke i sve ostalo.
Korištenje dva SSD-a zaista nije problem i možete navedene stavke imati odvojene, no u današnje vrijeme za tim nema potrebe.
Slični savjeti dolaze iz vremena kada su SSD-ovi na tržištu bili novi proizvod koji je bio skup i ograničen kapacitetom. Tada je ideja o korištenju brzog SSD-a s manjim kapacitetom za operativni sustav zajedno s HDD-om gdje se pohranjuju igre i ostali sadržaji bila logična. Pokretanje operativnog sustava, igara i aplikacija s pojedinačnog diska bi u tadašnjim uvjetima negativno utjecalo na brzine čitanja i pisanja pa je paralelno korištenje SSD-a i HDD-a u ono vrijeme bio koristan savjet.
Danas imamo potpuno drugačiju situaciju. Čak i stariji SATA SSD-ovi su znatno brži od najboljih HDD-ova na tržištu kad govorimo o postupcima čitanja i pisanja. Vi možete imati dva SSD-a kako bi dobili više prostora za pohranu, no jedan je sasvim dovoljan za pokretanje operativnog sustava, igara, medijskih datoteka i ostalog u kompletu.
Previše pisanja uništava SSD
Svi SSD-ovi dolaze s rejtingom trajnosti koji se mjeri u ukupnom broju pisanih terabajtova (TBW ili Terabytes Written). TBW rejting je posebno u ranijim danima SSD-ova bio prilično nizak pa su korisnici zaista imali ograničeni broj pisanja. Oni nisu smjeli konstantno raditi ciklička pisanja podataka na SSD-u jer bi se na taj način ubrzalo njegovo trošenje koje bi dovelo do prestanka funkcije.
Još uvijek je točno da SSD-ovi dožive degradiranje tijekom vremena, no stvari su se u potpunosti promijenile u odnosu na opisane uvjete u samim počecima SSD-ova na tržištu.
Uzmimo na primjer Crucial P310 SSD. Radi se o relativno jeftinom modelu SSD-a i njegova kapacitetom najveća inačica od 2 TB dolazi s TBW rejtingom od 440 TB te garancijom od 5 godina.
Pretvorimo specifikacije ovog modela SSD-a u konkretne brojke. Čak i da na Crucial P310 SSD upisujete svake godine 10 TB, a to bi značilo kompletno punjenje njegovog kapaciteta pet puta godišnje, trajat će 44 godine. Kod ovog modela SSD-a se zapravo radi o vrlo skromnom TBW rejtingu jer, primjera radi, Samsungov 990 Evo Plus ima TBW rejting od 600 TB.
Iz svega možete zaključiti da se u današnje vrijeme ne trebate zamarati s pitanjima o izdržljivosti svog SSD-a. On nema nikakve veze s HDD-ovima čija je trajnost reducirana zbog mnoštva mehaničkih dijelova i svaki moderni SSD trajat će barem 10 i više godina.
Potrebno je redovito raditi defragmentacije SSD-a
Jednostavno je – nemojte raditi defragmentaciju SSD-a. Kod HDD-a ona je poželjna jer na taj način održavate razinu kvalitete njegove izvedbe. Preko starih podataka se pišu novi podaci, datoteke se dijele širom mnogostrukih blokova na disku, a defragmentacijom diska se ponovno sastavljaju isti blokovi u zadani poredak.
SSD radi na drugačiji način. On koristi TRIM, a radi se o sustavu upravljanja podacima koji označava preko kojih se podataka na disku može pisati.
Na Windowsima 10 i 11 vaš se disk, ovisno o njegovoj vrsti, automatski optimizira na tjednoj bazi i vaše intervencije ovdje nisu potrebne. Morate znati i da ugrađeni alat za defragmentaciju na Windowsima neće dopustiti da provodite taj postupak na SSD-u.
Pogotovo savjetujemo da izbjegnete veliku grešku, a to je preuzimanje i korištenje alata trećih strana koji provode defragmentaciju. Napravit ćete ozbiljnu štetu disku i nemojte se povesti za raznim promocijama ovakvih softvera.
Prostor na SSD-u može biti zauzet do maksimalno 80 posto
Ponovno se moramo vratiti na same početke SSD-ova. U tadašnje vrijeme kružili su savjeti o tome kako zauzeti prostor na SSD-u nikad ne bi trebao ići do vrijednosti više od 80 posto radi dobivanja bolje izvedbe.
U određenom smislu davalo se za pravo ovakvom savjetu jer operacije pisanja zaista mogu usporiti disk u situaciji popunjenosti prostora za pohranu.
Možda su ranije mogli postojati problemi zbog ograničenih kapaciteta SSD-ova, no danas su ovakvi savjeti potpuno deplasirani. Svaki moderni SSD koji kupite uvijek će samostalno „rezervirati“ određenu količinu prostora za pohranu kako ne bi došlo do situacije usporavanja rada diska. Neki brendovi (kao što je Samsung) čak korisniku dopuštaju postavljanje ove značajke prema svojim preferencijama.
SSD je mnogo skuplji od HDD-a
Činjenica ostaje da su SSD-ovi skuplji od HDD-ova, no u današnje vrijeme su te razlike sve manje i manje. Za cijenu od 100 eura možete kupiti SSD ili HDD koji su sličnih kapaciteta ili je cjenovna razlika neznatna pa zapravo neka bojazan o prevelikim troškovima više nema smisla.
Praktički jedini razlog koji bi vas danas natjerao da kupite HDD je prostor za pohranu. HDD-ovi su u ovom trenutku namijenjeni za korisnike koji žele mnogo prostora za pohranu, a ovdje govorimo o kapacitetima od 4 TB i više. Sve ostalo ide u korist SSD-a i on je danas postao standard za disk bez kojeg nema pravog i kvalitetnog korisničkog iskustva.
Ervin Mičetić