Utorak, 7 siječnja, 2025
PočetnaHardverKomponenteKoja je razlika između Nvidia GTX i RTX grafičkih kartica?

Koja je razlika između Nvidia GTX i RTX grafičkih kartica?


Iskusni korisnici i gejmeri dobro znaju da Nvidia ima u svojoj ponudi dvije serije grafičkih kartica: Giga Texel Shader eXtreme (GTX) i Ray Tracing Texel eXtreme (RTX). Ove varijante smjestile su se pod GeForce brend koji je u vlasništvu Nvidije.

Razlika u izlasku na tržište među dvjema vrstama grafičkih kartica je velikih 10 godina i one imaju drugačije značajke i arhitekturu. Kako bi mogli odlučiti koja vam grafička kartica odgovara, potrebno je znati nešto više podataka o Nvidia RTX i GTX serijama.

U nastavku teksta prikazat ćemo njihove ključne razlike.

RTX 2060 super

Nvidia GTX vs. Nvidia RTX – razlike

Prva grafička kartica iz Nvidia GTX serije izašla je na tržište 2008. godine. Desetljeće kasnije Nvidia RTX grafičke kartice objavljene su 2018. godine te su donijele ray tracing u stvarnom vremenu što je tada donijelo jedno sasvim novo igračko iskustvo.

Glavne razlike između Nvidia GTX i RTX grafičkih kartica svode se na šest stavki:

  • Arhitektura – Nvidia GTX serija temelji se na Pascal i Turing Nvidia RTX serija izgrađena je na naprednijim Turing i Ampere arhitekturama. Modeli RTX 3000 i RTX 4000 koriste Ampere.
  • Ray tracing – Jedna od glavnih razlika među dvjema serijama grafičkih kartica je korištenje ray tracing značajke kod RTX modela. RTX grafičke kartice imaju jezgre posvećene upotrebi ray tracinga kako bi se omogućilo korištenje ove značajke u stvarnom vremenu kod videoigara i aplikacija, a krajnji rezultat su realističnije osvjetljenje, sjene i refleksije.
  • Izvedba – Pošto su RTX grafičke kartice novije, one pružaju mnogo bolju izvedbu u odnosu na starije GTX modele, a posebno u ovom trenutku kad su već prošle tri generacije od zadnje objave GTX serije.
  • Efikasnije korištenje energije – Iako Nvidijina RTX serija zahtijeva više energije, njeni modeli pružaju mnogo bolju izvedbu po vatu nego starije GTX grafičke kartice.
  • AI – Nvidia RTX grafičke kartice imaju Nvidia Tensor Cores, a radi se o elementima koji omogućuju korištenje AI-ja te dublje učenje i usvajanje. GTX grafičke kartice nemaju Tensor Cores i ne mogu se uopće uspoređivati s RTX modelima po pitanju mogućnosti kompleksnih procesuiranja.
  • Cijena – Kao što se može očekivati, RTX grafičke kartice mnogo su skuplje u odnosu na one iz GTX serije.

Kod sljedećeg videa možete dobiti više detalja o izvedbi te prikaz razlike GTX i RTX grafičkih kartica u videoigrama. U njemu ćete dobiti uvid u to kako je ray tracing zapravo kompliciran proces kalkulacije kako se svjetlo reflektira od površina i kako su sjene formirane. Kranji rezultat stvara sjene s nježnijim i glatkijim rubovima koji više uranjaju u okolinu, a svjetlosni efekti izgledaju mnogo realističnije.

Još nešto što je moguće primijetiti u videu je razlika u DLSS-u kod GTX i RTX grafičke kartice. DLSS je kratica za Deep Learning Super Sampling i radi se o vrsti grafičke tehnologije koja koristi AI kako bi se poboljšala izvedba putem generiranja više sličica i njihovog prikaza u višoj rezoluciji tijekom njihove rekonstrukcije, što na kraju značajno utječe na kvalitetu slike i bolju responzivnost.

Ray tracing i DLSS tvore razliku u cijeni dviju serija. Važno je napomenuti da ažuriranje Nvidijinih drivera ima implementiran ray tracing za neke GTX modele, no oni nisu dovoljno moćni da bi u potpunosti iskoristili sve prednosti ove tehnologije pa će kranja izvedba ipak biti skromnija u odnosu na ukupne mogućnosti.

GTX 1050 Ti

Usporedba serija

U tablici koju navodimo u nastavku usporedit ćemo GTX 10 i RTX 20 seriju grafičkih kartica.

GTX 10 SERIJA RTX 20 SERIJA
ARHITEKTURA Pascal Turing
PODRŠKA ZA VR Samo na GTX 1060 ili novijim modelima Da
RAY TRACING Samo neki modeli Da
DLSS Ne Da
UPOTREBA AI-ja Ne Da

 

Iz tablice je jasno kako RTX 20 serija ima mnogo bolju izvedbu i šire mogućnosti. Uzmemo li za usporedbu konkretne modele dviju serija kao što su GTX 1660 i RTX 2060, benchmark testiranja pokazuju veliku razliku. GTX 1660 ima rejting od 68.3 posto, a RTX 2060 od 89.8 posto.

 

Još malo o ray tracingu

Nvidijin ray tracing u stvarnom vremenu renderira grafiku koja stvara dojam mnogo realnije i živopisnije simulacije načina na koji se svjetlo ponaša u stvarnom svijetu. Ova razina realizma stvara igre mnogo bliže stvarnosti u vizualnom smislu i zahvaljujući Nvidijinoj arhitekturi RTX modela ray tracing može se efikasnije implementirati bez utjecaja na ukupnu izvedbu.

Zadnji odjek ray tracing tehnologije može se iskusiti na novoj Nvidia 40 seriji grafičkih kartica koje su izašle krajem prošle godine. One omogućuju veći broj sličica u sekundi i veće brzine u odnosu na raniju Nvidia 30 seriju. Tu su i još naprednije AI mogućnosti koje donose dodatna poboljšanja grafičkog prikaza i koriste sve resurse kako bi imali još naprednije igračko iskustvo bez utjecaja na ukupnu izvedbu grafičke kartice.

Iako još uvijek možete na tržištu kupiti GTX grafičke kartice po mnogo povoljnijoj cijeni, investicija u RTX grafičke kartice svakako se isplati jer možete uživati u ray tracingu, DLSS-u te korištenju AI-elemenata, a sve to zajedno donosi potpuno novo igračko iskustvo koje će vas sigurno oduševiti.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular