PočetnaHardverKomponenteKako najbolje upotrijebiti eksterni SSD? Isplati li se njegova kupnja?

Kako najbolje upotrijebiti eksterni SSD? Isplati li se njegova kupnja?


SSD diskovi već su godinama prisutni na tržištu. Može se reći kako se radi o izuzetno brzim, trajnim, jako tihim i vrlo prikladnim uređajima koji se mogu koristiti kod kuće i na poslu.

Osnovno pitanje koje se postavlja je isplativost njihove kupnje. Eksternim SSD-ovima često se zamjeraju visoka cijena, manji kapaciteti te nešto veća sklonost gubitku podataka. Mogu li se ove mane ipak premostiti? Za što je najbolje upotrijebiti eksterni SSD? Pročitajte u nastavku.

samsung-x5

Eksterni SSD-ovi su nevjerojatno brzi

Za početak možemo nešto kratko reći o brzini eksternih SSD-ova. Razlog zašto su brzi leži u činjenici da njihova konstrukcija nema mehaničke dijelove koji se pomiču te im isto omogućuje vrlo tihi rad. Ovdje treba još dodati kako noviji SSD-ovi imaju USB-C što još dodatno širi granice brzine te omogućava kvalitetniji rad.

Ako uzmete eksterni SSD i mountate ga kao primarni disk na računalu, vidjet ćete sljedeće promjene:

  • vaše računalo napravit će bootanje nevjerojatno brzo
  • vaše aplikacije pokretat će se mnogo brže
  • otvaranje datoteka kao što su one u PDF ili DOCX formatima provest će se u trenutku
  • kopiranje i lijepljenje datoteka s jedne lokacije na drugu odvija se izuzetno brzo čak i kad se radi o velikim količinama
  • jednostavno će se svi procesi na računalu odvijati znatno brže.

Eksterni SSD-ovi su izuzetno fleksibilni

 

 eksterni SSD

Postoji nekoliko načina na koje možete koristiti eksterni SSD:

 

  1. Eksterni SSD-ovi odlični su za uređivanje videa

Za korisnike koji se bave uređivanjem videa eksterni SSD-ovi su esencijalni dio opreme. Može ih se prenositi s jednog mjesta na drugo tako da ih u svakom trenutku možete koristiti, no ono što je najvažnije je brzina s kojom ćete moći raditi najkompleksnije zadatke video editiranja. Usporedbe radi, eksterni tvrdi disk ni približno neće imati takvu učinkovitost.

 

  1. Mountanje eksternog SSD-a kao primarnog diska

Ovaj postupak spomenuli smo u ranijem dijelu koji je bio vezan uz brzinu eksternog SSD-a. Jednostavno uzmite eksterni SSD i s njime zamijenite postojeći tvrdi disk koji koristite na računalu. Instalirajte svoj operativni sustav te sve aplikacije izravno na eksternom SSD-u i odmah ćete vidjeti velike promjenu u vremenu bootanja računala (radi se o sekundama, a ne minutama) i aplikacije će se začas pokretati. Ako ne želite samostalno prebacivati operativni sustav i ostale stavke na eksterni SSD, obratite se nekome tko je dovoljno tehnički potkovan ili otiđite u obližnji računalni servis.

  1. Eksterni SSD-ovi izvrsni su za gejming

Gejmeri obožavaju eksterne SSD-ove jer na njih mogu smjestiti bilo koju igru koja će se brže pokretati i zbog toga će gejming iskustvo biti još bolje.

Pitajte bilo kojeg gejmera koje dvije stvari najviše mrzi i vjerojatno će vam reći da su to loša grafika te predugo učitavanje videoigara. Na grafičke elemente eksterni SSD ne može utjecati u smislu poboljšanja sličica u sekundi, no može, primjerice, unaprijediti brzinu učitavanja novih elemenata u igrama otvorenog svijeta. Prava njegova vrijednost je zapravo kod svih dijelova učitavanja igre – od njenog otvaranja na desktopu do navigacije unutar njenih izbornika ili prikaza novih grafičkih elemenata tijekom igranja. SSD je ovdje nezamjenjiv.

S eksternim SSD-ovima koji danas imaju minimalno USB-3 (a optimalno USB-C) gejmeri mogu dobiti eksterno spremište svih svojih igara. Ne moraju ih čak koristiti samo za računalo, već eksterni SSD-ovi mogu poslužiti i za konzole poput PlayStationa. Na taj način dobiva se mogućnost preuzimanja još većeg broja igara na različitim platformama.

 

  1. Spremanje velikih photoshop ili autocad datoteka

Velike datoteke kad su u pitanju photoshop ili autocad softveri nisu rijetkost. Vrijeme koje je potrebno da se one snime ili naknadno otvore zna se poprilično produžiti ako koristite tvrdi disk, a da ne govorimo o tome kako će mnogi korisnici u toj situaciji iskusiti zastajkivanja ili čak „zamrzavanja“ prilikom rada.

S eksternim SSD-om vrijeme otvaranja ili spremanja ovih datoteka znatno će se smanjiti te se nećete morati bojati da ćete iskusiti zastajkivanja prilikom rada s njima. Još jedna prednost korištenja eksternog SSD-a je što ga možete nositi sa sobom pa ćete s photoshop ili autocad datotekama moći raditi na drugim lokacijama. Također nećete morati nositi sa sobom laptop ili razmišljati o tome ako će drugo računalo moći otvarati navedene datoteke jer je eksterni SSD dovoljna garancija za brz i učinkovit rad.

 

  1. Napravite cjeloviti backup sustava

S eksternim SSD-om možete napraviti kompletni backup računala na brz i efikasan način. Obično se mnogi korisnici koji koriste tvrdi disk pitaju koliko će trajati backup jer je riječ o velikoj količini podataka, no kod eksternog SSD-a cijeli će se proces odviti iznimno brzo. S druge strane, ponovno korištenje backupa proći će na isti način bez nepotrebnih zastajkivanja.

hp 1tb ssd disk za pohranu podataka

O trajnosti eksternih SSD-ova ne morate previše brinuti

Eksterne diskove prilikom upotrebe nosimo sa sobom, često ih premještamo te kod tih situacija ponekad ne brinemo previše o udarcima ili padovima koje sam uređaj može doživjeti. O ovim stvarima moramo brinuti bezobzira na to koristimo li HDD ili SSD te je njihovo izbjegavanje važna mjera prevencije kvarova.

Idemo li u smjeru usporedbe HDD-a i SSD-a kad su u pitanju udarci i padovi, mehanički dijelovi HDD-a vrlo su osjetljivi i vjerojatno ćete prije doživjeti njihovo oštećenje. Ne treba doslovno shvatiti da je eksterni SSD u potpunosti otporan na oštećenja, no kod njega će malo teže doći do njih i zbog toga ima prednost nad HDD-om po pitanju trajanja.

eksterni-ssd-disk

Eksterni SSD-ovi dizajnirani su za multitasking

Prijenos podataka kod standardnih eksternih SSD-ova može se kretati do vrijednosti od 500 MB/s, a noviji modeli čak od 3.000 do 3.500 MB/s. Sve ovisi o tome o kakvom se uređaju radi te pod koji cjenovni rang spada. Kod eksternih tvrdih diskova dostupne su mnogo manje brzine, u pravilu između 30 MB/s do 150 MB/s.

Brzina kod eksternih SSD-ova jednostavno omogućuje kvalitetan multitasking. Primjerice, dok se u Adobe Premiereu Pro 20 minuta renderira video, možete odraditi skeniranje računala za viruse, napraviti backup podataka ili paralelno igrati videoigru.

S eksternim SSD-om multitasking je itekako moguć i bit će znatno brži u odnosu na tradicionalne tvrde diskove.

 

Energetska efikasnost

Tradicionalni tvrdi diskovi sastoje se od mehaničkih dijelova koji troše velike količine električne energije kako bi mogli čitati, upisivati i spremati podatke. Eksterni SSD za svoj rad ne zahtijeva nikakve mehaničke procese pa će njegovo korištenje flash memorije u velikoj mjeri napraviti uštedu.

Tvrdi diskovi se tijekom rada također brzo zagriju pa im treba nešto vremena da smanje svoju temperaturu i rade učinkovito. Isto kod eksternog SSD-a nije slučaj i ovaj uređaj ostaje hladan cijelo vrijeme uz skromnu potrošnju energije.

Treba li na kraju uzeti u obzir mane eksternog SSD-a?

Prvo i osnovno što će primijetiti korisnici koji analiziraju proizvode na tržištu su cijene. Eksterni SSD bit će znatno skuplji od eksternog HDD-a. Razlike u cijenama su i dalje vrlo izražene i zaista kod ove stavke teško se mogu naći protuargumenti.

Slijedom toga, eksterni HDD-ovi bit će mnogo zastupljeniji na tržištu i imat ćete više izbora različitih modela. Eksternih SSD-ova je znatno manje pa će izbor i cjenovni rangovi biti mnogo suženiji.

Po pitanju kapaciteta eksterni HDD-ovi dostigli su već ogromne vrijednosti koje često idu preko 10 TB i na tržištu ih vrlo lako možete naći. S druge strane, kapaciteti eksternih SSD-ova rapidno napreduju pa se sve više povećavaju. Možda eksterni HDD-ovi ovdje imaju prednost zbog svoje veće dostupnosti i šireg asortimana proizvoda na tržištu, no kod eksternih SSD-ova sve se više smanjuju razlike i ako se danas potrudite, možete naći uređaj s velikim kapacitetom.

Mogući gubitak podataka još je nešto što više ide u prilog tvrdim diskovima. Eksterni SSD za spremanje podataka koristi tzv. NAND flash čipove koji se troše mnogo brže u odnosu na magnetsku pohranu na temelju koje funkcionira eksterni tvrdi disk.

Odluka o kupovini eksternog SSD-a ostaje na vama, ali je potrebno uzeti u obzir njegove prednosti koje su navedene. Mogli bi reći kako eksterni SSD ima ključni faktor koji danas odvaja pozitivno korisničko iskustvo od negativnog – brzinu. Ona može biti sasvim dovoljan razlog da si jednog nabavite.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular