Slavljenički Pentium, kojime Intel obilježava 20 godina ovoga branda, poprilično je jeftin, posve otključani procesor koji će ponajprije zanimati overclockere
Sve češće nam se u zadnje vrijeme javlja nostalgija za nekim davno prošlim vremenima. Vremenima kada se overclockiralo pomoću jumpera. Kada su pojedini primjerci procesora nerijetko znali potegnuti i postići do 70% veći radni takt od nazivnog, prilikom overclockiranja.
Današnje tržište procesora je prilično dosadno i predvidivo. Nema tu više nekih posebnih uzbuđenja i iznenađenja. Stoga je pojava otključanog Pentiuma iznimno povoljne cijene privukla pažnju entuzijasta. Cjenovno pristupačan procesor temeljen na najnovijoj arhitekturi koji pritom ima i otključan množitelj svakako na papiru zvuči dosta primamljivo.
20 mu je godina tek
U kombinaciji sa odgovarajućom pločom nekim bi korisnicima mogao donijeti jako dobar skok u performansama u odnosu na uobičajene ili nešto starije primjerke Intelovih procesora. Osim toga obzirom na otključani množitelj overclockiranje ovakvog procesora se u principu svodi na podizanje množitelja i eventualno, po potrebi, podešavanje radnog napona. Pritom će i ovo neke ploče obaviti umjesto vas, pa je u konačnici ovakva avantura dostupna čak i onima koji nisu baš vješti ili iskusni overclockeri. I premda su oba Devil`s Canyon modela zanimljiva, puno je prašine na ovogodišnjem Computexu podigao baš Intelov slavljenički model Pentium G3258, kojim Intel slavi 20 godina Pentium branda. Procesor je duhovni nasljednik Celerona 300A koji je bez problema postizao 50% veću brzinu od nazivne, odnosno lako ga je bilo natjerati na 450 MHz. G3258 donosi otključan množitelj, baznu frekvenciju od 3.2 GHz a Intel tvrdi kako bi trebao postizati i 4.5 GHz uz viši napon i kvalitetno hlađenje.
Otključani Pentium
Procesor je tipičan Pentium, a napravljen je u 22 nm proizvodnom procesu. Ima dvije jezgre koje rade na spomenutih 3.2 GHz. Tu je i HD grafika (GT1), maksimalnog takta 1.1 GHz s maksimalnih 1.7 GB memorije koju alocira iz RAM-a. Ipak, premda ima Pentiuma koji podržavaju i DDR3 1600 MHz memoriju ovaj deklarativno podržava samo onu brzine 1333 MHz. Više ide samo uz overclocking. Podržava 16 PCIe stazica u 1×16, 2×8, 1×8/2×4 kombinacijama. Podržava 64-bitne instrukcije, virtualizaciju (VT-x), te naravno SpeedStep tehnologiju. Procesor ima omogućen Quick SyncVideo te ima 3MB Smart Cache memorije. TDP mu iznosi niskih 53 vata, a G3258 dolazi uz preporučenu cijenu za 1000 komada od samo 72 USD.
Kako smo u trenutku testa imali dva identična primjerka isprobali smo overclocking s oba. Nazivna radna frkevencija iznosi 3,2 GHz, a nazivni radni napon oko 1,1 V. Overclockirali smo podizanjem množitelja i po potrebi povećavanjem radnog napona. Prvi je pri naponu od 1.3V uspio doći do 4.2 GHz, a drugi do vrlo mršavih 3.9 GHz. S naponima nismo htjeli pretjerivati i ići iznad 1.3V, no shvatili smo kako za bolje rezultate moramo prijeći na napredniji način hlađenja. Od obećanih 4.5 GHz tako nije bilo ništa, pa smo na tom polju ostali lagano razočarani. No treba reći kako je sve dosta ovisno o primjerku procesora i kvaliteti hladnjaka. Posjedujete li kvalitetnije hlađenje dobit ćete bolje rezulatate
Do kolko to ide?
Također, za današnji je softver i igre dvije jezgre prilično malo, pa ni performanse nisu bile sjajne. Danas je situacija srećom takva da je većina popularnog softvera, uključujući igre, dobro optimizira za do četiri procesorske jezgre (threada). U tom smislu slavljenički Pentium nije idealan izbor na nazivnoj frekvenciji. No ubrzan iznad 4 GHz svakako postaje daleko primamljiviji obzirom na cijenu. Isprobali smo performanse u igrama i ovaj procesor već s grafičkim karticama srednjeg tržišnog segmenta teže izvlači maksimum njihovih performansi i zaostaje i po više od 5 prosječnih sličica u sekundi za primjerice 4690K modelom.
Ipak, ovaj procesor će sasvim zadovoljiti manje zahtjevne korisnike željne overclockinga i istraživanja granica svojeg hardvera. Mi samo možemo žaliti kako nas ipak nije dopao koji bolji primjerak voljan potegnuti na 50% iznad originalnog takta kako bi odali počast starom dobrom Celeronu 300A. Veliki mamac za kupce je svakako cijena od oko 500 kuna na domaćem tržištu, pa će ovaj Pentium biti idealan pratilac nekoj od H97 ploča. Ne treba pritom ni zanemariti poprilično nisku potrošnju energije na nazivnoj frekvenciji, a ni overlockiran ovaj procesor u odnosu na neke druge ne troši previše energije što ga čini posebno zanimljivim
SPECIFIKACIJE
socket 1150, dvije jezgre, radni takt: 3.2 GHz, L3 cache: 3 MB, podrška za DDR3 memoriju brzine do 1333 MHz, integrirani grafički procesor GT1, radni napon: 1,1 V, TDP: 53 WUSTUPIO
Intel
www.intel.comCIJENA
oko 500 kunaZA
mala potrošnja energije, malo zagrijavanje, povoljna cijena, nazivan OC potencijalPROTIV
performanse na nazivnom radnom taktu, slabiji OC potencijal od očekivanog, nema podršku za AVXOCJENA
3/5
Dakle ovo sad prvi puta vidim, mislim na članak, posjedujem od 2014. taj procesor i ide na fa.. stock hladnjaku na 4.5 na h87 ploči i to bez diranja voltaže. I vrti FC5 i slično ako se ograniči FPS, bez beda. Da ne velim kak je to bilo u tim godinama i tadašnjim igricama.