PočetnaHardverKomponenteIntel NUC 5i5RYH recenzija

Intel NUC 5i5RYH recenzija


Novi NUC se i ovog puta može pohvaliti malim dimenzijama i naprednim hardverom koji sada dolazi Intel NUC 5i5RYH sa najnovijom Intelovom platformom Broadwell

S Intelovim NUC-om (Next Unit of Computing) do sada smo se susretali u nekoliko navrata. Bilo je tu različitih modela od kojih su neki koristili iznimno štedljive i energetski efikasne Atom procesore, pa potom nešto naprednije Core i3, te najsnažnije varijante temeljene na Core i5 procesorima.

Piše: Dalibor Misaljević

Vrijeme je za Broadwell

Nakon različite verzije kojima smo svjedočili na red je došla i posve osvježena hardverska platforma. Tu prije svega mislimo na Intelovu Boradwell platformu koja bi trebala poboljšati korisničko iskustvo i dodatno unaprijediti energetsku efikasnost.

Intel u ponudi već ima nekoliko različitih modela koji dolaze s procesorima Core i3 i Core i5, a po prvi put u NUC je uključen i Core i7! Mi smo imali priliku isprobati model koji se odaziva na ime NUC5i5RYH (imena ovih računala još od prvih modela niti malo nisu intuitivna) koji dolazi s Core i5 procesorom. Obzirom da smo kroz druženje s prijašnjim modelima stekli pozitivna iskustva o njima ništa manje nismo očekivali niti od modela koji pripada novoj generaciji ovih računala.

Za sve one koji ne znaju o čemu se radi, kod NUC-a je sve u malim dimenzijama. Intel je u odnosu na većinu drugih proizvođača otišao najdalje po pitanju pakiranja „snažnijeg u manje“, dodavši osjetno više procesorske snage u odnosu na konkurenciju koja nudi računala sličnog koncepta.

Kompletno računalo sa svim elementima dolazi upakirano u kutiju koja je površinom tek neznatno veća od deset kvadratnih centimetara (točne dimenzije su 115 x 111 mm). U svijetu x86 računala ovo je još uvijek više nego impresivna veličina kada su kompaktne dimenzije u pitanju. Već smo spomenuli da nova generacija NUC-a uključuje i Core i7 procesore što dovoljno govori o odnosu veličine i potencijalne snage.

Nuc1

Male dimenzije, velika snaga

NUC se temelji na Intelovim mobilnim platformama inicijalno predviđenim za ultraprijenosnike. Naš je testni model bio opremljen s Broadwell Core i5-5250U procesorom koji ima dvije fizičke jezgre i podršku za Hyper-Threading tehnologiju što znači da može istovremeno baratati četirima zasebnim procesima. Radni takt ovog procesora iznosi 1,6 GHz koji se u Turbo Boost režimu penje do 2,7 GHz. Dotični primjerak ima 3 MB smart cachea, izrađen je u 14 nanometarskoj tehnologiji i ima TDP od samo 15 vata.

Broadwell sa sobom donosi i novu grafičku jezgru koja kod dolazi u Intel HD Graphics 6000 varijanti. Osnovni takt grafičkog sustava iznosi 300 MHz, dok je maksimalni 950 MHz. Sam čip je u stanju omogućiti glatko pokretanje manje zahtjevnih i takozvanih casual igara koje ne zahtijevaju velike grafičke resurse.

Sve u svemu, Broadwell platforma u odnosu na raniji NUC s istovjetnim Haswell Core i5 procesorom donosi solidan porast performansi, kako centralnog tako i grafičkog podsustava što je vidljivo iz priloženih rezultata. Potrošnja energije djeluje kao da nije postignut napredak u odnosu na prethodnu generaciju. Razlog za to je što smo NUC5i5RYH testirali s 2,5-inčnim tvrdim diskom, a raniji primjerak s mSATA SSD-om. U svakom slučaju novi NUC je energetski poprilično učinkovit i štedljiv u svakodnevnom radu.

Nuc2

Dobar i skup

Kao što je to do sada bilo, NUC i ovog puta dolazi kao barebone kit. To znači da ovdje nećemo dobiti uzmi-i-koristi rješenje, prije svega jer dolazi bez radne memorije i diska za pohranu. Ove dvije komponente ćete morati zasebno nabaviti i ugraditi, što dodatno povećava njegovu početnu cijenu koja nije baš mala.

Za nadogradnju su dostupna dva SO-DIMM utora za memoriju s maksimalnim kapacitetom od 16 GB i podrškom za dvokanalni režim rada, jedan standardni SATA 3.0 (moguće je ugraditi 2,5-inčni disk) te utor za M.2 SATA ili PCIe SSD (prijašnji modeli su nudili mSATA standard).

Za povezivanje u mrežu su dostupni gigabitni LAN i dual band 2 x 2 WiFi s podrškom za ac bežični standard. Tu su još i Bluetooth 4.0, infracrveni prijemnik, te Intel WiDi za bežični prijenos slike na kompatibilni monitor ili televizor.

Za povezivanje vanjskih uređaja imamo četiri USB-a 3.0 priključka (dva na prednjoj i dva na stražnjoj strani) od kojih jedan nudi mogućnost brzog punjenja pametnog telefona, tableta i sl., po jedan mini HDMI 1.4a i DisplayPort 1.2 s podrškom za 4K rezoluciju, a tu su i standardni priključci za slušalice i mikrofon. Reprodukcija 7.1 kanalnog zvuka ide isključivo putem HDMI-ja ili DP-a.

Cijena ovog modela iznosi preko 5000 kuna što nije malo, naročito kada znamo da to nije konačni iznos koji će nam za njega trebati. No korisnici koji traže ovakvu vrstu računala neće naći manji primjerak koji je pored reproduciranja multimedijalnih sadržaja i surfanja Internetom sposoban podržati i neke zahtjevnije aplikacije.

SPECIFIKACIJE
Intel Core i5-5250U, dual core, 1,6 GHz (2,7 GHz Turbo), Intel HD Graphics 6000, MBO form factor UCFF, gigabitni Ethernet, dual band 2×2 a/b/g/n/ac WiFi, Bluetooth 4.0, Intel WiDi, integriran IC prijemnik, 2 utora za SO-DIMM DDR3L 1333/1600 MHz (maksimalno 16 GB), 1 x mini-PCIe sa podrškom za M.2 i mSATA SSD, priključci: mini HDMI 1.4a, mini DisplayPort 1.2, 4 x USB 3.0, priključak za mikrofon i slušalice, podrška za 7.1 zvuk, dimenzije 115 x 111 x 48,7 mm, jamstvo 3 godine

USTUPIO
ASBIS-CR d.o.o.
(01) 60 09 900
www.intel.com

CIJENA
5067 kn

ZA
male dimenzije, Broadwell platforma, mogućnosti i performanse, mogućnost ugradnje 2,5-inčnog diska, podrška za M.2 SSD standard, energetska učinkovitost

PROTIV
cijena, dolazi bez diska i memorije

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular