Intel je najavio Atom E3900 seriju procesora, koja se temelji na njihovoj Goldmont Atom CPU jezgri najnovije generacije i to je Intelov najozbiljniji projekt posvećen tržištu Internet of Things (IoT).
Mnogo smo pričali o Intelovim pokušajima na tržištu Internet of Things (IoT)-a u zadnjih nekoliko godina. Nisu se pojavili na mobilnom tržištu, pa je kompanija odlučila da neće propustiti i Internet of Things (IoT), a posljedično tome Intel je ulagao znatna sredstva u tržište IoT-a, navodeći ga kao četvrti stup svoga poslovanja.
Njihovi pokušaju nisu ostali nezamjećeni, jer su prihodi od Internet of Things (IoT), brzo porasli u zadnjim godinama, i s ovim Q3 2016, IoT je Intelov treći najveći biznis po prihodima, ispred neizbrisive memorije i iza prihoda od informacijskih centara i klijenata. S neprestanim 19-postotnim rastom iz godine u godinu, Internet of Things (IoT) se i dalje čini kao rastuće tržište za ovu kompaniju.
Kompanija nudi broje proizvode za Internet of Things (IoT), od sićušnog Curie-a do relativno snažne Atom E serije. Ipak, do današnjeg dana Intel nikada nije napravio vrhunski proizvod za IoT. Atom E3800 serije su zapravo od Bay Traila, a nedavno najavljeni “Joule” uređaji koriste Broxton, Intelov Atom SoC koji nije dostupan za mobitele. Sada će se to promijeniti, jer izdanje Atom E3900 serije sa sobom donosi Intelov prvi prilagodljivi element koji cilja na tržište od 6 do 12W za snažnije IoT uređaje.
Pa kako to Atom za IoT izgleda? Jednostavno rečeno, to je Broxton s još više mogućnosti. Njegova jezgra se sastoji od 2 ili 4 Goldmont CPU jezgre, uparene s 12 ili 18 EU konfiguracija Intelovog Gen9 iGPU-a. Ali to je mjesto gdje sve sličnosti prestaju. Intel je dodao nove značajke posebno usredotočene na IoT na nekim poljima, a na drugim poljima potpuno su preradili dizajn kako bi zadovoljio specifične fizičke i tehničke potrebe tržišta IoT-a.
Sve ove velike promjene su fokusirane na sigurnost i mrežni rad. Sigurnost je očigledna: Intelovi korisnici moraju biti u mogućnosti upravljati uređajem koji će izaći u mrežu i biti zaštićen od napadača. Sustav obrane je preuzet od Intelove postojeće Trusted Execution tehnologije, a drugi detalji, poput mjerenja vremena podizanja sustava, su novi.
Potonji dodatak je posebno zanimljiv, jer Intel mjeri trajanje podizanja sustava kao osiguranje u slučaju kompromitiranja sustava. Ako se vrijeme podizanja odjednom neočekivano promijeni, tada postoji mogućnost da je netko oštetio osnovni softver i/ili operativni sustav.
Ono što je novo u E3900 seriji je Time Coordinated Computing Technology. Taj veoma precizan vremenski mehanizam omogućava preciznu sinkronizaciju većeg broja Atoma E3900 u samo jednoj mikrosekundi. Prema tvrdnjama Intela ovaj dodatak posebno zanima Intelove proizvodne partnere, jer može poslužiti kao sredstvo poboljšanja točnosti i sinkronizacije uređaja na proizvodnoj traci.
Sve u svemu, Intel će nuditi 3 SKU marke E3900, u rasponu od 6.5 do 12 W. Kao relativno visokoprofilni procesori, oni nisu namijenjeni nekvalitetnim konfiguracijama, nego isključivo mrežnim uređajima kod kojih je potrebna dodatna inteligencija. U Intelovoj terminologiji, E3900 se fokusira na „rubne“, a ne na „jezgrene“ uređaje.
Ideja je da Intel premjesti svu obradu podataka na rub mreže Internet of Things (IoT)-a, u senzore i slične uređaje, nasuprot dosadašnjoj praksi korištenja neinteligentnog senzora koji će podatke slati natrag na obradu.
Najveća tržišta na ovom polju su video senzori, industrijsko i automobilsko tržište. Posebno prvo i posljednje tržište su polja u kojima se prijašnji E3800 nije mogao natjecati s konkurencijom zbog nedostatka procerske snage za obradu slika i kodiranje videozapisa.
Velikim dijelom zahvaljujući Gen9 GPU i nekim promjenama u Image Processing Unit (IPU) na E3900, čip sada može podržavati 15 1080p30 video unosa, pa se Intel sada može natjecati i s ovim tržištem. I to je možda najvažnija priča za Intel u ovom slučaju:
Nikada prije nisu imali komponentu poput E3900. E3800 baziran na Bay Trailovoj tehnologiji je imao zadovoljavajuću količinu CPU-a, ali novi E3900 u kojem GPU dolazi na scenu, i na temelju njega proširuje funkcionalnost cijelog uređaja.
Naravno, hardver je samo dio slike. Zajedno s E3900, Intel će dostavljati i brojne softverske upute, kako bi pomogao programerima da što bolje iskoriste hardver i unaprijede procese. Dobar dio ovoga se odnosi na obradu slika, gdje procesor nudi nove funkcije koje unapređuju grafičke procese.
Konačno, u prvoj polovici sljedeće godine, E3900 serija će se pridružiti seriji A3900. To je SKU namijenjen automobilima koji mogu raditi na višim radnim temperaturama: 110⁰C naspram 85⁰C kod E3900. Kao što smo prije spomenuli, automobilska tehnologija čini veliki dio Intelovih napora na ovom području, gdje žele dostići automobilske standarde. Intel će svakako zagrabiti jedan dio kolača u budućij automobilskoj industriji proizvodnjom vozačevog asistenta i zabavnih sadržaja unutar automobila budućnosti.
Piše: S.M.