PočetnaHardverKomponenteIntel Core i7 5960X

Intel Core i7 5960X


Nakon četiri godine Intel je konačno odlučio osvježiti svoju platformu namijenjenu najzahtjevnijim korisnicima. Usporedno s tim predstavljeni su i najnoviji Haswell E procesori koji po prvi puta posjeduju osam jezgri i očekivano donose dosada nezabilježenu razinu performansi

Intel je konačno nakon četiri godine u zasluženu mirovinu poslao high end platforme Sandy Bridge-E i Ivy-Bridge-E koje su počivale na X79 pločama. Nedavno su tako predstavili nove Haswell E i novu platformu za njih. Preskočili su jednu generaciju chipseta, pa se novi sada zove X99. Ovo je prva platforma koja donosi podršku za posve novu DDR4 memoriju, ali i prva platforma koja donosi desktop procesor sa osam fizičkih, odnosno šesnaest jezgri uključujući HyperThreading, a riječ je o modelu Core i7-5960X.

Piše: Krešimir Matanović

Osamjezgreno čudovište

U ovome broju testiramo novog perjanicu Intelove ponude procesora sa osam fizičkih jezgri i šesnaest logičkih, koje rade na osnovnom taktu od okruglih 3 GHz. U osnovi je riječ o kombinaciji Ivy Bridge i Haswell arhitekture, gdje je iz cijele priče izbačena integrirana grafika, a njeno mjesto su zamijenile dodatne četiri jezgre, te ogromna dijeljena L3 priručna memorija od 20 MB. Procesor je napravljen u 22 nm proizvodnom procesu sa tehnologijom tranzistora Tri-Gate 3D prvi put predstavljenom kod Ivy Bridge serije.

Za razliku od Ivy Bridge E modela (i7-4960X), čija je jezgra imala 257 kvadratnih milimetara (15 x 17.1 mm), sa ukupno 1.86 milijarde tranzistora, novi Haswell-E ima površinu od čak 366 kvadratnih milimetara (17.6 x 20.2 mm) te čak 2.6 milijardi tranzistora. Riječ je dakle o velikom procesoru, koji je kompatibilan s novim socketom LGA2011-V3.

Uz najviše pozicioniran i7-5960X, Intel će na tržište po običaju izbaciti još dva modela – 5930K i 5820K. Oba imaju šest fizičkih jezgri i oba imaju po 15MB L3 memorije. Sva tri modela imaju TDP od 140 vata, podržavaju četiri kanala DDR4 memorije, a najjači i srednji model imaju po 40 PCIe stazica, dok najslabiji ima nešto manje 28. U odnosu na Ivy Bridge E procesore, novi imaju više jezgri, više priručne memorije, podršku za DDR4 memoriju, veći broj SATA priključaka i podršku tehnologiju Thunderbolt. TDP je porastao na 140 vata, a dodana je i mogućnost overclockiranja uz pomoć BCLK-a, kao i kod ostatka Haswell društva.

Sirova snaga

U svakom slučaju i7-5960X još impresivnije djeluje od i7-4960X kada ih usporedimo jednog uz drugog, čemu je doprinjelo povećanje IHS-a. Broj pinova je ostao isti, procesor ih nasjeda na ukupno 2011 uz poneke izmjene u rasporedu s ovom V3 verzijom ležišta, koja nije kompatibilna s ranijim LGA2011 procesorima, kao što ni novi procesori nisu kompatibilni sa starom X79 platformom. Procesor na ležište pričvršćujemo na isti način uz dvije poluge kao i kod starijih modela, no zbog drugačije dizajniranog “poklopca” sada je potrebna veća sila za pričvršćivanje, pa to korisnike koji će sami slagati svoju konfiguraciju ne treba začuditi.

Intelov i7-5960X ima osam fizičkih jezgri s podrškom sa Hyper Threading koji omogućuje šesnaest logičkih. Osnovni mu je takt 3 GHz, uz maksimalni Turbo takt od 3,5 GHz pri naponu od malo iznad 1V (1.07V). Arhitektura priručne memorije nam govori o 8x 32KB (8-way) podatkovne i isto toliko instrukcijske L1 te 8x 256KB (8-way) L2 memorije. Na kraju dolazi 20MB (20-way) dijeljive L3 memorije. Osnovni BCLK takt je 100 MHz, uz množitelje koji u standardnom načinu rada rade od 12 do 33x (35x), a zapravo su u potpunosti otključani pa korisnik može sam odrediti koji će koristiti prilikom npr. overclockinga. Za overclocking možemo koristiti BCLK, i to uz predodređene “strap” vrijednosti (125, 167 i 250MHz), ali i ručno. Procesor podržava AES, AVX, AVX2 i MA3 instrukcije.

X99 za Haswell E

Uz nove procesore stiže i novi chipset koji je po Intelovim riječima kreiran tako da pruži maksimum ekstremnim igračima, entuzijastima, overclockerima i svima onima koji stvaraju bogate digitalne sadržaje. Procesori donose do 40 PCIe 3.0 stazica za multi GPU konfiguracije s podrškom za 2×16 te 1×8 ili čak 5×8 konfiguracije. Komunikacija s chipsetom se odvija putem DMI 2.0 x4 linka brzine 20 Gbps.

Sam chipset podržava 14 USB priključaka u kombinaciji 6x USB3.0 + 8x USB2.0 s podrškom za Dual EHCI i USB POrt Disable tehnologijama, a komunikacija s njima se odvija putem 5 Gbps linka. Novost je povećanje podrške za SATA priključke sa šest na deset što je bilo nužno zbog SATA Express standarda, a na to se veže i Rapid Storage tehnologija u 13.1 verziji. Chipset podržava i ME 9.1 Firmware i BIOS standard, te naravno poznati Extreme Tuning utility.

Ploča na kojoj smo testirali novi procesor je Asusova X99 Deluxe. Vrlo zanimljivog je dizajna, a od ove serije je uvedena i plastična zaštitu za stražnji I/O panel te audio jedinicu. Zaštita je elegantne bijele boje, koja se nastavlja i na VRM hladnjaku, te na PCH hladnjaku. Na ploči se nalaze ukupno četiri aluminijska bloka, koji su u parove povezani toplovodnim cijevima. Veći hladnjaci se nalaze na VRM-u – jedan iznad CPU ležišta a drugi lijevo od DIMM modula i desno od I/O panela, dok su manji na PCH-u te ispod CPU ležišta. Ploča je napravljena vrlo kvalitetno, s najboljim komponentama, a raspored komponenata je također vrlo dobar, s obzirom da je riječ o vrlo kompleksnoj ploči. Ipak, vidimo kako je inženjerima na kraju ponestalo mjesta pa su M.2 slot morali izdvojiti s ploče na zasebnu karticu.

Najnaprednija platforma

S obzirom da je riječ o ploči klasičnog ATX formata (30.5 x 24.4cm) i vrlo velikih tehničkih mogućnosti i bogate opreme slobodnog mjesta na njoj baš i nema puno. Unatoč plastičnoj zaštiti oko ležišta za procesor ima dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka. Kada smo kod CPU ležišta recimo da je ASUS ovdje iskoristio mogućnost dodavanja dodatnih CPU pinova koji osiguravaju stabilnije napajanje procesora i povećavaju propusnost komunikacije s DDR4 memorijom.

Ploča je bogata kontrolerima pa ima dva Intelova Gigabitna LAN čipa, te odvojenu Audio jedinicom na svom zasebnom PCB “otoku” koju kontrolira Realtekov ALC1150 kontroler. Kako to kod modernih ploča to na Deluxe-ici se nalaze samo PCIe utori. Pet ih je dužine x16 (prvi i treći su i električno x16 konfigurirani dok su ostali x8) i jedan dužine x4. Kombinacije s grafičkim karticama su razne, a podržane u i 3-way SLI te CrossFire kombinacije.

X99 Deluxe ploča je na vrlo visokoj tehnološkoj razini, donosi mnoštvo opreme i mogućnosti uz odličnu kvalitetu izrade, tako poslovičnu za high-end proizvode iz Asusa. Veliki broj USB i SATA priključaka jamči joj nadogradivost, uz SATA Express i M.2 ima i dobru podlogu za budućnost, a dual LAN, vrlo dobra Audio jedinica i sva ostala oprema čine ju vrlo primamljivom. Overclocking mogućnosti su joj na visokoj razini, i s ovim se najjačim procesorom nije puno namučila. S cijenom od oko 340 eura na europskom tržištu nije jeftina, no ipak je riječ o moćnoj high-end ploči.

Konačno DDR4!

S izlaskom ove nove Intelove Haswell-E arhitekture na tržište je stigao i novi DDR4 standard radne memorije. Riječ je o najnovijoj verziji SDRAM-a (sinkronoj dinamičkoj memoriji s nasumičnim pristupom), koja radi u Double Data stopi/brzini (DDR) četvrte generacije.

Glavne značajke nove memorije su povećana gustoća po modulu (duplo povećanje u odnosu na DDR3), viša propusnost od 1600 do 3200 Mbps te niži radni naponi od 1.2 do 1.5V. Za razliku od DDR3 memorije DDR4 ima šesnaest internih “bankova”, s do 8 “rankova” po jednom modulu, a uvedeni su i novi protokoli Dodan je paritet na komandno/adresnoj liniji, zatim Cyclic redundancy check na podatkovnoj liniji, pa Data bus inversion kao kod GDDR4 memorije, te je dodana mogućnost neovisnog programiranja individualnih DRAM čipova na DIMM modulu kako bi se osigurala bolja kontrola on-die terminacije (ujednačavanje impedancije signala).
Promijenjen je i pin-count, pa DDR4 DIMM moduli dolaze u istoj dužini kao i DDR3, samo imaju 288 pinova, a “zarez” je na drugom mjestu, kako ne bi došlo do pogrešnog umetanja memorije. Za prvi test nove X99 platforme, procesora i memorije koristili smo G.Skillov kit iz nove Ripjaws 4 serije.

Ovaj četverokanalni 16 GB (4 x 4 GB) kit nosi naziv F4-2666C15Q-16GRR. Riječ je dakle o DDR4 memoriji brzine 2666MHz (PC4-21300), u čijem su XMP profilu zapisane latencije 15 (CAS), 15 (RAS to CAS), 15 (RAS Precharge), 35 (tRAS) i 50 (tRC), pri naponu od 1.2V. Konzervativniji JEDEC profil govori o brzini od 2133 MHz i latencijama 18-15-15-36-50.

Poboljšan overclocking?

Overclocking nove platforme se razlikuje ponešto od Haswella i Z97 ploča no u suštini je sve vrlo slično. Možemo overclockirati na jednostavniji način, množiteljem ili na tek malo kompliciraniji promjenom osnovnog takta, te naravno kombinacijom dvije metode.

Mi smo koristili obje varijante, upravo iz razloga što smo jedino na taj način mogli iskoristiti prednosti brze G.Sklillove memorije koja je za XMP profil i brzinu od 2667 MHz zahtijevala 125 MHz strap. To smo uzeli kao polazišnu točku i krenuli s istraživanjem maksimalnog takta. S obzirom da za istraživanje apsolutno svih mogućnosti overclockinga treba jako puno vremena (kojeg mi nismo imali na pretek) ovdje nećemo dužitii s objašnjenjima apsolutno svih postupaka koje smo koristili. Ukratko dakle, opreznim podizanjem napona i množitelja smo na kraju došli do oko 1.32V i 4.5 GHz što smatramo vrlo dobrim rezultatom za ovako kompleksan procesor. Naravno, uspjeli smo ga “probuditi” i na nešto višim frekvencijama, no nije bilo stabilnosti. Isti smo tak takt postigli i sa 166 MHz strapom pri čemu nje bilo pomaka u performansama, osim određenog povećanja memorijske propusnosti.

Novi kralj performansi

Performanse i7-5960X procesora su na vrlo visokoj razini u svim onim višenitnim aplikacijama, tj. programima koji znaju iskoristiti njegovih 8 fizičkih (16 logičkih) jezgri. Memorijska propusnost je izvrsna, a i veliki broj SATA priključaka omogućuje razne kombinacije s brzim SSD-ima. Uz to, ploče oomogućavaju korištenje i s do četiri grafičke kartice, pa je ovo i gaming i profesionalna platforma, koju će naravno voljeti i overclockeri zbog izvrsnog potencijala.

I tako smo konačno nakon četiri godine dočekali smjenu generacija i X79 može zasluženo otići u ropotarnicu povijesti. Haswell-E platforma je vrlo moderna, a tehnološki prati slabiju Z97 platformu uz dodatak više SATA portova koji će značiti velike mogućnosti kombiniranja i povećavanja skladišnog prostora. Haswell-E procesori nisu donijeli veliki pomak u IPC performansama u odnosu na stariju generaciju, no ovaj najjači i7-5960X procesor ima te dvije jezgre više koje svakako odlično dođu u svim onim aplikacijama koje to znaju iskoristiti. Na svu sreću, takvih je u profesionalnoj upotrebi mnoštvo i ovo je prava platforma za izradu digitalnog sadržaja bilo koje vrste. S ovom je platformom konačno tu i DDR4 memorija koja donosi niže radne napone te veću propusnost. Sve u svemu, i7-5960X je odličan procesor, koji ipak nije za svakoga zbog visoke preporučene cijene. Uz to, X99 platforma je donijela mnoštvo novih ploča glavnih svjetskih proizvođača, pa kupci imaju izvrstan izbor.

SPECIFIKACIJE
22-nanometarski proizvodni proces, 8-jezgreni procesor s podrškom za Hyper Threading, 16 logičkih jezgara, Osnovni radni takt: 3GHz, Turbo takt: 3,5 GHz, L3 cache: 20 MB, TDP: 140 vata, podrška za DDR4 na četiri kanala, podrška za SSE4.2, AVX 2.0, AES instrukcije, podrška za maksimalno 64 GB memorije

USTUPIO
Intel
www.intel.com

CIJENA
oko 8000 kuna

ZA
višenitne preformanse, odličan odnos performansi i potrošnje, overclocking potencijal i porast performansi putem overclockiranja

PROTIV
uvjetno rečeno cijena, perofrmanse po radnom taktu nisu porasle u odnosu na

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular