PočetnaHardverKomponenteIntel Core i3 vs. i5 vs. i7 vs. i9 – koji procesor...

Intel Core i3 vs. i5 vs. i7 vs. i9 – koji procesor kupiti i koji će odgovarati vašim potrebama?


Poznato je da se popularno kaže kako je procesor mozak računala, ali razumijevanje razlike između različitih modela procesora zaista zahtijeva određeno znanje. U ovom tekstu u fokusu imamo četiri Intelova procesora: Core i3, i5, i7 te i9. Intelove sheme za nazive modela procesora znaju biti zbunjujuće, a kod spomenutih koji su trenutno aktualni često nije jasno u čemu je zapravo njihova razlika.

U tekstu ćemo pokušati demistificirati Intel Core i3, i5, i7 te i9 procesore i navesti njihove najvažnije značajke.

Intel Core i9-7980XE
Intel Core i9-7980XE

Intel Core i3, i5, i7 te i9 – razlike

Na prvi pogled će običnom korisniku biti jasno kako je i9 bolji od i7, i7 bolji od i5, a i5 je bolji od i3 modela jer se radi o novijim proizvodima koji imaju veću numeričku oznaku. Problem nastaje kad se pitamo što možemo očekivati od svakog. Ovdje su stvari nešto kompliciranije.

Najprije treba reći da numeričke oznake ne označuju jezgre. Dakle Core i7 nema sedam jezgri, već numerička oznaka ukazuje na relativnu izvedbu.

Kod starijeg Intel Core i3 modela može se, na primjer, navesti da se sastoji od 2 jezgre, a novije generacije ovih procesora imaju kombinaciju od 2 ili 4 jezgre.

Slična je priča s Intel Core i5 procesorom. Starije generacije ovih procesora imale su kombinacije od 2 ili 4 jezgre dok novije imaju 4 ili 6 jezgri zajedno s mnogo većim brzinama. Najnovija i5 generacija procesora ima 14 jezgri.

Intel Core i7 uključuju kombinacije od 4, 6, 8 ili čak 16 jezgri.

Intel Core i9 uključuje 8, 16 ili 24 jezgre.

Veći broj jezgri obično znači i bolju izvedbu, no to ne mora uvijek biti točno jer mnogo ovisi o generaciji procesora.

 

i7-10700K

Kako znati pod koju generaciju spada određeni model procesora?

Podatak o tome u koju generaciju spada određeni model procesora možete vidjeti kod prvih brojki koje čine naziv. Na primjer, Intel Core i7-11700K pripada jedanaestoj generaciji.

Dugo vremena je kod Intelovih procesora vrijedilo pravilo da ostale tri brojke u nazivu znače poziciju modela i njegovu kvalitetu. Kao primjer se može dati Intel Core i3-8145U koji je bio kvalitetniji od Core i3-8109U modela zato što je brojka 145 veća od brojke 109.

Ovo pravilo još uvijek vrijedi, no nije ga tako lako slijediti kao i prije pošto postoji nekoliko označitelja proizvodnih linija koji se mogu naći unutar naziva modela. Time smo došli do oznaka u obliku slova koje su također sastavni dio naziva modela procesora.

 

Što znače slova u nazivima Intelovih procesora?

Vjerojatno ste primijetili da Intelovi procesori u nazivu sadrže neka slova.

U nastavku donosimo značenja svakog od njih:

  • U – Ovo slovo odnosi se samo na mobilne procesore. Oni koriste manje energije i imaju bolji utjecaj na bateriju.
  • Y – Procesori dizajnirani za uređaje s ekstremno malim zahtjevima za energiju kao što su, na primjer, Internet of Things uređaji ili drugi ugrađeni hardver.
  • T – Procesori energetski optimizirani za desktop.
  • H – Ovi procesori imaju visoku razinu izvedbe i optimizirani su za mobilni hardver.
  • HK – Također optimizirani za mobilni hardver, no omogućuju overclocking.
  • HQ – Procesori s četiri jezgre optimizirani za mobilni hardver.
  • G – Tipični procesori za laptope. To znači da postoji prilagođena grafička kartica zajedno s procesorom.
  • G1-G7 – Procesori s navedenim razinama integracije grafičkih izvedbi koje možete očekivati.
  • K – Ova oznaka znači da se može provesti overclocking procesora iznad njegovog rejtinga.
  • KF – Ovi procesori imaju visoku razinu izvedbe i na njima se može provesti overclocking, ali ne dolaze s pripadajućom integracijom grafičke izvedbe.
  • S – Procesori posebne edicije koji su uglavnom vezani uz hardver sa snažnim performansama.

Razumijevanje slovnih i brojčanih oznaka u nazivima Intelovih procesora pružit će vam još više informacija o tome kakav model imate pred sobom.

 

Core i9-10900KF

Intel Core i9 vs. i7 vs. i5 vs. i3 – Hyper Threading

Fizičke jezgre na procesoru utvrđuju njegovu brzinu, no kod modernih procesora možete dobiti još dodatni poticaj za brzinu putem virtualnih jezgri koje se aktiviraju na temelju hyper-threadinga koji omogućava pojedinačnoj jezgri da se ponaša kao dvije virtualne. Na taj način se simultano rade mnogobrojni zadaci bez aktiviranja druge fizičke jezgre (što bi značilo i veću potrošnu resursa). Naravno, uvijek treba imati na umu da su fizičke jezgre brže od virtualnih pa će procesor od četiri jezgre imati bolju izvedbu od procesora s dvije jezgre koji koristi hyper-threading.

Core i7 procesori dugo su vremena bili jedini koji su koristili hyper-threading, uz nekoliko Intel Core i3 procesora. Intel Core i5 procesori tu značajku nisu koristili. Situacija se promijenila s desetom generacijom Intelovih procesora pa sada neki Core i5 procesori imaju hyper-threading. S druge strane, Intel je hyper-threading maknuo na nekim i7 modelima devete generacije zbog sigurnosnih rizika.

Najnovija Intel Core i9 serija podržava hyper-threading.

Zaključak je da se kod svake generacije Intelovih procesora hyper-threading može mijenjati pa je kod kupnje na to potrebno obratiti pozornost.

 

Intel Core i9 vs. i7 vs. i5 vs. i3 – Turbo Boost

Svi najnoviji Intel Core procesori podržavaju Turbo Boost frekvencije. Radi se o tehnolgoiji koja inteligentno povećava brzinu procesora ako za to postoje potrebe. Ova je značajka posebno korisna ako radite sa softverom koji je vrlo zahtjevan u kontekstu korištenja resursa kao što su videoigre ili programi za editiranje videa. Na uobičajene aktivnosti poput surfanja internetom ili korištenja Microsoft Officea Turbo Boost nema nikakav učinak.

Ranije su vlasnici i3 procesora bili prisiljeni koristiti uobičajene brzine, no od Core i3-8130U modela i oni imaju mogućnost korištenja Turbo Boost značajke.

Core i5, Core i7 i Core i9 modeli također imaju Turbo Boost.

 

Intel Core i3-8100

Intel Core i7 vs. i5 vs. i3 – veličina cachea

Još jedna velika razlika među Intelovim modelima procesora je veličina cachea. Cache je memorija procesora koja se ponaša kao njegov privatni RAM. Nadogradnja na noviji procesor s većim cacheom mnogo znači za ukupnu izvedbu vašeg računala.

Najnovije generacije i3 procesora imaju u pravilu između 5 i 12 MB Intel Smart Cache memorije. Core i5 serije imaju između 20 i 24 MB, a Core i7 serija između 30 i 33 MB.

Najnovija Core i9 serija ima impresivnih 36 MB.

Intel Iris Xe DG1

Intelova grafika: Xe, HD; UHD, Iris, Iris Pro ili Plus

Otkad su grafički elementi postali integrirani dio procesorskih čipova, ova je stavka postala važni dio odluke o kupnji procesora.

Intel Graphics Technology je pomalo zbunjujući termin koji pokriva sve vrste grafičkih elemenata pa ćemo u nastavku ukratko objasniti pojmove:

  • Intel HD Graphics – Tehnologija predstavljena 2010. godine i odnosi se na petu generaciju procesora.
  • Intel Iris Graphics i Intel Iris Pro Graphics – Tehnologija predstavljena 2013. godine kao integrirani grafički element sedme generacije procesora. Iris Pro verzija je tada bila nešto veliko pošto je integrirala DRAM u modul pa je grafička izvedba bila još bolja.
  • Intel UHD Graphics – Tehnologija koja je došla s desetom generacijom procesora i dostupna je samo za neke modele kod laptopa.
  • Intel Xe – Tehnologija koja je dio dvanaeste generacije procesora i predstavlja veliki korak unaprijed za integrirane grafičke elemente jer koristi novu arhitekturu, a sveukupno donosi još bolju grafičku izvedbu u odnosu na starije generacije. Treba reći da neke od Intel UHD Graphics tehnologija koriste Intel Xe arhitekturu.

Savjet je da ne morate u detalje proučavati ove tehnologije. Ako tražite procesor koji će ponuditi vrhunsku grafičku izvedbu, tražite modele sa slovima HK u nazivu. Slovo G u nazivu znači da postoji integracija s grafičkom karticom, no to nema veze s Intelovim čipovima.

Intel Core i5 13600KF

Zaključak – Koji je model procesora za vas?

Kako bi zaključili cijelu raspravu, u nastavku donosimo tablicu sa svim podacima o Intelovim procesorima:

 

Procesor Fizičke jezgre Veličina cachea Hyper-threading Turbo Boost Grafika Cijena
Core i3 2/4 4-12 MB Da Da Niska izvedba Niska
Core i5 2/4/6/10/12/14 4-24 MB Dio odabranih modela Da Srednja izvedba Srednji rang
Core i7 4/6/8/12/14/16 12-33 MB Da Da Visoka razina Visoka
Core i9 8/16/24 16-36 MB Da Da Trenutno najbolja razina Jako visoka

 

Općenito govoreći, navedeni modeli procesora najbolji su za sljedeće stvari:

  • Intel Core i3 – Najbolji su za obične korisnike kao cjenovno povoljan i ekonomičan izbor. Dobri procesori za surfanje webom, korištenje Microsoft Officea, uspostavljanje videopoziva te korištenje društvenih mreža. Nisu za gejmere i profesionalce.
  • Intel Core i5 – Najbolji za korisnike s umjerenim zahtjevima. Radi se o onim korisnicima koji žele balansirati između izvedbe i cijene. Procesori su dobri za gejming ako kupite one s oznakam G ili Q.
  • Intel Core i7 – Najbolji za korisnike koji žele moćnu izvedbu. S njima možete imati multitasking s većim brojem otvorenih prozora u isto vrijeme, možete pokretati aplikacije i softvere koji su zahtjevni, a sva učitavanja su iznimno brza.
  • Intel Core i9 – Najbolji za korisnike koji traže najbolje od najboljeg tj. čiji su zahtjevi za najbržom izvedbom s najvećom kvalitetom u svakom području korištenja računala.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular