Hladno i tiho


Ako ste se ikad okušali u povećavanju performansi, vjerojatno vam je poznato i brujanje koje nastaje kao nusprodukt vrtnje ventilatora i potrebe za što većim protokom zraka kroz računalo. Kako je zrak sredstvo kojim se odnosi višak topline što je proizvode komponente računala, za pouzdan rad poželjno je da ga prostruji što više. Da bi se pritom proizvelo što manje buke u sljedećim rečenicama donosimo savjete kako to postići i naposljetku utišati kompletno računalo.

Promjena veličine

Kako bi se zadovoljio uvjet za dovoljnom količinom zraka kojim bi se s komponenti računala odnio višak topline, neminovno je ugraditi proporcionalni broj ventilatora. Naravno, lako je zaključiti da s povećanjem broja ventilatora raste i ukupna buka što je računalo proizvodi. Slabija računala u pravilu generiraju manje buke jer nemaju potrebu za dodatnim ventilatorima, već su dovoljni oni na komponentama. Kako se tu često pronađe i pasivno hlađena grafička kartica, u računalu se ventilator – pored onoga na procesoru – može pronaći još samo na napajanju. Dodatno utišavanje ovakvog računala od upitnog je značaja, a ne bi imalo ni previše smisla.

7

Veći cooleri – manje buke

S druge strane, već i srednji tržišni segment računala zahtijeva dodatno hlađenje putem ventilatora ugrađenih uglavnom s prednje i stražnje strane kućišta računala. Ipak, ako radi efikasnosti odvođenja topline (uz ventilatore na procesoru, grafičkoj kartici i napajanju) dodamo spomenuta dva ventilatora, broj ventilatora i količina buke postat će pozamašni. Kako bi se buka svela na minimum, poželjno je ugrađene ventilatore na kućištu, ukoliko nam konstrukcija kućišta to dopušta, zamijeniti onima većeg promjera. Ovom lakom modifikacijom omogućit ćemo veći protok zraka, ali i proizvodnju manje buke zbog toga što će nižim brojem okretaja većeg ventilatora protjecati identična, a nerijetko i veća količina zraka u odnosu na manji ventilator s višestruko većim brojem okretaja. Kako je broj okretaja ventilatora proporcionalan razini buke, redukcijom toga broja reduciramo i razinu proizvedene buke.

Potpuni rezultat redukcije buke postignut je uporabom regulatora brzine vrtnje, bilo ručnog bilo automatskog, koji će brzinu vrtnje minimizirati na čovjeku nečujnu razinu, a pri opterećenju povisiti na adekvatnu. Dakako, pri promjeni ventilatora treba voditi računa i o njihovu broju jer se povećanjem promjera povećava i količina protoka zraka, pa nerijetko jedan ventilator može zamijeniti dva manja. Stoga ne treba pretjerivati u njihovu broju.

Vodeno hlađenje

Ne tako davno vodom hlađena računala bila su samo poduhvati računalnih entuzijasta, no danas gotovo svaki proizvođač opreme za hlađenje komponenti računala u svojoj ponudi nudi jedan ili više sustava za vodeno hlađenje računala. Takav se sustav sastoji od svega jednog ili nekoliko ventilatora pozamašnih dimenzija, postavljenih na hladnjaku s kojeg se disipira ukupna toplina sustava prikupljena vodom, pa je buka zaista minimalna. Neki pak sustavi, poput Zalmanova Reseratora, dolaze s pasivno načinjenom jedinicom za raspršivanje topline, pa kod takvih sustava nema nimalo buke. Ako se odlučite eliminirati buku na takav način, potrebno je ipak voditi računa o nekoliko pojedinosti. Naime, kako je ponuda sustava za vodeno hlađenje računala zaista šarolika, potrebno je prije svega pripaziti koje komponente sustav hladi. Na tržištu su dostupni sustavi koji nude hlađenje samo jedne komponente, uglavnom procesora, dok su ostale, poput grafičke kartice i chipseta, zanemarene. Kupovinom takvog sustava postiže se uglavnom nezamjetan efekt utišavanja jer će buka ionako postojati zbog hlađenja ostalih komponenti zrakom. Osim izostavljanja pojedinih komponenti iz sustava vodenog hlađenja, pozamašnu buku mogu proizvesti i hladnjaci s kojih se raspršuje toplina. Naime, aktivno hlađene jedinice za disipaciju topline svojim ventilatorima mogu proizvesti više buke nego kompletno računalo hlađeno zrakom.

vodeno_hlađenje

Učinkovito vodeno hlađenje

Buka je višestruko veća i kod kompaktnih sustava, kod kojih su zbog manjih dimenzija korišteni ventilatori manjeg promjera. Također, neki jeftiniji sustavi pokazali su se lošijim u odvođenju topline nego standardni ventilatori, pa je i o ovome potrebno povesti računa. Dakle, prelazak na vodeno hlađenje ne znači automatski tiši i stabilniji rad. Prije bilo kakve investicije potrebno je temeljito provjeriti sustav vodenog hlađenja, a poželjno je pronaći i konkretne rezultate testiranja hlađenja računala pojedinim sustavom.

Ostali izvori buke

Veći dio ukupne buke računala ne moraju nužno generirati ventilatori strujanjem zraka. Povećanju buke mogu pridonijeti loše montirani ventilatori, kao i komponente s pokretnim dijelovima, poput mehaničkog tvrdog diska. Tome treba pridodati i lošija kućišta koja na svojim odstojnicima od tla nemaju gumirane završetke. Kako bi se sve to dovelo u red, na tržištu možete naići na raznorazne kitove kojima se eliminira buka nastala radom komponenti. Kit čine silikonski umeci koji se postavljaju između kućišta i komponente, bilo ventilatora, tvrdog diska ili drugog pokretnog djela. Također je moguće pronaći gumirane odstojnike koji se postavljaju na dno kućišta.

termalna

Termalna pasta

Uz vrlo malo truda pri pretraživanju Interneta možete pronaći i druge proizvode kojima se buka može eliminirati još i više. Jedan od takvih proizvoda je i Silverstone PSU Acoustic Cover, svojevrsni poklopac napajanja kojim se ispuhivani zrak, ali i buka iz istoga, usmjerava prema tlu. Također možete kupiti različite akustične pjene (spužve) koje se postavljaju s unutarnje strane kućišta, a za zadatak imaju apsorbirati proizvedenu buku. Naravno, ma koliko proizvoda upotrijebili, vodite računa da će određena količina buke uvijek postojati, ali je malim izmjenama možete zadovoljavajuće smanjiti.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular