PočetnaHardverKomponenteGigabyte X99 Gaming 5 - test matične ploče

Gigabyte X99 Gaming 5 – test matične ploče


Odlično opremljena, brza i stabilna ploča namijenjena najmoćnijim Intelovim procesorima koja se pritom ističe, za ovu platformu, sa svim prihvatljivom cijenom

Nakon nekoliko mjeseci pauze u Ispitnom centru nam se materijalizirala jedna X99 ploča koja ugošćuje moćne Intelove Haswell-E procesore. Ova je platforma već skoro šest mjeseci na tržištu, no teško joj se na našem probijati prvenstveno zbog cijene. X99 kupuju računalni entuzijasti, tj. overclockeri i gameri, ali naravno i profesionalci koji žive od računala i zarađuju brže ukoliko im je računalo moćnije i sposobnije. X99 je savršena platforma za radne stanice koje obrađuju video materijal, slike ili neki drugi oblik digitalne produkcije.

Piše: Krešimir Matanović

Za napredne gamere

No, danas se nećemo baviti workstation pločom, nego jednim Gigabyteovim Gaming modelom, odnosno ploči namijenjenoj onima koji se žele igrati na najvišoj mogučoj razini i to u pravilu s više grafičkim kartica u računalu.

X99 Gaming 5 je mlađa sestra Gaming G1 WiFi, slabije je je opremljena i manje košta. Upravo stoga smo je i testirali sa najjeftinijim i7-5820K procesorom Haswell-E obitelji koji joj savršeno pristaje.

Kao što smo ranije pisali, Gigabyte je dosta promijenio dizajn X99 serije u odnosu na stariju X79 (tko je propustio popratiti X89 serije nije bilo jer su na X79 ploče išli i Sandy Bridge-E i Ivy Bridge-E procesori), pa je ona sad izgledom bliža Z97X-Gaming pločama. Vrlo su slične ove serije i po bojama, i po dizajnu hladnjaka, samo je naravno X99 u višoj klasi.

Raspored komponenata na površini od 30.5 x 24.4 cm je promišljen i dobro odrađen za inženjerskim stolom, te kao i kod Gaming G1 ploče mjesta za sve dodatne komponente ima dovoljno.

Naravno, ova je ploča unatoč mrvicu manjim dimenzijama znatno manje kompleksna nego G1 pa je prostora još i više. Za početak, rashladni se sistem sastoji od samo dva elementa – jednog na gornjem dijelu VRM-a, a drugi na X99 PCH-u (Platform Controller Hub), koji su povezani jednom toplovodnom cijevi koja prolazi tik do desnih DIMM utora. Uz to, ova ploča ima malo manje kompleksnu napojnu jedinicu, ali i nedostaju joj neki elementi za overclockere, kao što su mjerne točke napona, prekidači za izbor BIOS-a, tipke za uključivanje i resetiranje sustava.

Zvuk i slika

Štedjelo se dakle na onim manje važnim stvarima u svakodnevnoj upotrebi, ali na svu sreću ne i u onim najvažnijim. Audio jedinica je nepromijenjena u odnosu na skuplji G1 model.

Kombinacija je to Creative Sound Core3D čipa (quad core audio procesor), AMP-UP Audio tehnologije s nadogradivim operacijskim pojačalom (Burr Brown OPA2134), fizički (električno) odvojenih lijevih i desnih audio kanala, od ostatka PCB-a izoliranog (odvojenog) zasebnog diijela rezerviranog samo za komponente audio jedinice. Neki su elementi sa skupljeg modela izostavljeni, no i dalje je riječ o moćnom zvučnom podsustavu koji će zadovoljiti gamere. Kada je povezivost u pitanju tu je Qualcomm Atheros Killer E2201 Gigabit LAN kontroler s prioritiziranjem prometa kao glavnom značajkom.

Još jedna značajke prave igračke ploče je i podrška za CrossFireX i SLI konfiguracije, a to je omogućeno putem dva PCIe x16 utora pune brzine, te dva PCIe x16 utora x8 brzine. Svi su po PCIe 3.0 standardu, a ukoliko koristimo četiri grafičke kartice imati ćemo x8 + x8 + x8 + x4 u slučaju i7-5820K procesora koji ima samo 28 PCIe stazica, ili x8 + x8 + x8 + x8 u slučaju jačih modela sa 40 stazica. Uz to, tu su i tri PCIe x1 utora, i jedan M.2 Socket 1 konektor za M2_WiFI modul koji dolazi standardno sa G1 WiFi pločom. Iznad njega se nalazi i klasični M.2 Socket 3 konektor s podrškom za 42, 60 i 80 mm uređaje. Za proširenja je tu i jedan SATA Express konektor, zatim šest SATA III konektora i četiri eSATA konektora. Sa USB strane tu je ukupno osam USB 3.0 konektora (četiri putem čipseta i četiri putem dodatnog kontrolera), te osam USB 2.0 konektora.

Brza i stabilna

Ploča je dakle solidno nakrcana opremom i mogućnostima i unatoč rezovima u odnosu na G1 model, manje zahtjevnom korisniku zapravo neće faliti ništa. Tu je i Dual BIOS, klasičnog Gigabyteovog UEFI sučelja koje nas ne oduševljava kao Asusovo, no dovoljno je funkcionalno i nudi pregršt mogućnosti. Softverska je podrška kao i uvijek na visini zadatka.

Ploča je i prilikom dugotrajnih opterećenja ostala stabilna i nije se zagrijavala, a takvu je razinu stabilnosti zadržala i prilikom overclockinga 5820K procesora do 4.5 GHz. Tada je zbog malo većeg zagrijavanja VRM-a potrebno osigurati dodatno hlađenje ventilatorom, čisto kako bi omogućili dugotrajniji rad komponentama.

Gaming G1 koju spominjemo kroz cijeli ovaj tekst košta i više od 1000 kuna od ove ploče i vidljivo je gdje su u Gigabyteu štedjeli kako bi došli do te manje cijene. No, ova ploča, za manje zahtjevnog korisnika neće biti ništa manje sposobna i zapravo predstavlja svojevrsni best buy kada govorimo o X99 matičnim pločama.

SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket LGA2011-3 procesore pete Core generacije – i7; podrška za 8x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 2800 MHz; 2x PCIe 3.0 x16; 2x PCIe 2.0 x8; 3x PCIe x1; 1x M.2 Socket 1, 1x M.2 Socket 3, Gigabit LAN kontroler Atheros Killer E2200; Creative Sound Core 3D, 10x SATA 6Gb/s; 1x SATA Express; 8x USB3.0, 8x USB2.0; ATX Form Factor (30.5 x 24.4 cm).

USTUPIO
Gigabyte
www.gigabyte.com

CIJENA
oko 2500 kn

ZA
kvaliteta izrade i komponenata, performanse, mogućnosti za overclocking, opremljenost, cijena

PROTIV
UEFI sučelje nije na razini konkurencije

OCJENA
5/5 (Preporuka)


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular