Solid State diskovi ili SSD-ovi, doživjeli su pregršt poboljšanja i nadogradnji, otkako su se prvi put pojavili 1991. Trenutna najnovija generacija, PCIe Gen 5 SSD, najbrža je iteracija SSD-ova. Radi se o generaciji koja obećava munjevito brze teoretske brzine do 32GT /s (gigatransferi u sekundi) za NMVe: to je 100 posto brže od prethodne generacije PCIe Gen 4 SSD-ova. Suvišno je za reći da ovi SSD-ovi pomiču referentne vrijednosti na jednu sasvim novu razinu.
No bez obzira na skokovita poboljšanja referentnih vrijednosti, ne morate još uvijek nadograditi svoja računala na najnoviju generaciju. Štoviše, bilo bi dobro da ne izdvajate novac za kupovinu novih PCle 5.0 SSD-ova. Zašto? Odgovor na ovo pitanje pročitajte u nastavku.
Razlozi zašto vam (još uvijek) ne treba PCle 5.0 SSD
Glavni razlog je taj što nevjerojatno velike brzine prijenosa PCIe Gen 5 SSD-a ne čine nikakvu razliku u vremenu učitavanja igara, u usporedbi s prethodnom generacijom PCIe Gen 4 SSD pohrane. Jako puno rezultata istraživanja govore u prilog ovome. Jedno takvo istraživanje otkrilo je da je vrijeme učitavanja igre na PCIe Gen 5 SSD gotovo identično onome na SSD-u 4. generacije za igre kao što su Counter-Strike Global Offensive i Cyberpunk 2077.
Koristeći referentnu vrijednost CrystalDiskMark 8.0, istraživanje je pokazalo da 2TB PCIe Gen 5 SSD može učitati Counter-Strike: Go samo 0,44 milisekunde brže od 1TB PCIe Gen 4. U Cyberpunku 2077 rezultati su bili samo malo bolji: najbrži PCIe Gen 5 SSD izvršio je zadatak samo 1,06 sekundi brže od PCle 4.0 SSD-a.
Ono što ovdje treba imati na umu jest da je test ispitivao samo vrijeme učitavanja igre. U drugom testu CrystalDiskMark 8.0, 2TB Crucial T700 Gen 5 SSD postigao je brzinu pisanja od 11,789MBps i brzinu čitanja od 12,251MBps; što je bilo znatno brže od brzine čitanja i pisanja od 5000MBps koju je isporučio Samsung 980 Pro Gen 4 SSD od 1 TB.
Odgovor u iskorištavanju punog potencijala SSD-ova 5. generacije leži u DirectStorage API-u
Zašto postoji ovakva razlika i naočigled kontradiktornost? Razlog je taj što ovdje govorimo o dvije vrste brzine: o sekvencijalnoj brzini čitanja i pisanja podataka nasuprot nasumične brzine čitanja i pisanja. Sekvencijalna brzina čitanja i pisanja odnosi se na to koliko je brzo pogonu potrebno za čitanje podatkovnih blokova u fiksnom redoslijedu, vrsta brzine koja daje veću prednost u brzini kada radite s velikim datotekama. To je ono u čemu SSD 5. generacije itekako briljira, što znači da će definitivno biti brži sa obavljanjem zadataka poput prijenosa datoteka.
No brzina koja čini najveću razliku za učitavanje igara je nasumična brzina čitanja i pisanja. SSD-ovi 4. generacije mogu gotovo parirati novijoj 5. generaciji u pogledu ove vrste brzine. To objašnjava gotovo zanemarivu razliku između PCIe Gen 5 tehnologije i njezinog neposrednog prethodnika u vremenu učitavanja igre, ali i tu postoji iznenađenje. Sličan je rezultat i kada usporedite SSD-ove PCIe Gen 5 s SSD-ovima PCIe Gen 3. Na svojoj web stranici Intel objašnjava da su potpune mogućnosti SSD-ova 5. generacije trenutno nedovoljno iskorištene.
Intel tvrdi da bi PCIe Gen 5 zapravo mogao dati prednost brzini u igranju, pogotovo za vrijeme učitavanja, dizajna razina, u slučajevima ”strujanja” ili streaminga i samo brzine igranja, koja se mjeri u broju sličica u sekundi, ali da softver koji je osmišljen kako bi iskoristio te mogućnosti, odnosno Microsoftov DirectStorage API, nije u dovoljnoj mjeri prihvaćen, što je jedan od glavnih razloga i uzroka zašto sve mogućnosti 5. generacije SSD-ova nisu u cijelosti iskorištene.
Bit će potrebno još neko vrijeme prije nego što se od PCle 5.0 SSD-ova izvuče njihov maksimum
I ovo stoji. Možemo navesti samo nekoliko igara koje koriste Microsoftov DirectStorage: Ratchet and Clank: Rift Apart i Diablo IV su neke od igara. No, čak ni u tim naslovima vrijeme učitavanja nije znatno kraće. No, polako se osjeća promjena i u vezi ovakvih stvari. Mnogi programeri AAA igara već su postavili minimalni zahtjev za svoje najnovije igre na SSD, kao što se može vidjeti u naslovima kao što su Starfield i Cyberpunk 2077. Kako se taj trend nastavlja, programeri će željeti optimizirati vrijeme učitavanja korištenjem najnovijeg softvera, koji će od najnovije tehnologije izvući maksimum.
No ono što isto tako trebamo imati na um jest da će trebati proći duže vrijeme, prije nego što se od SSD-ova 5. generacije bude mogao izvući maksimum u pogledu svih parametara mjerenja. U međuvremenu, ako možete odoljeti iskušenju nadogradnje i točnije, ako niste željni nadograditi vaš sustav, ne samo da time što ćete ostati na 4. generaciji SSD-ova neće propustiti puno, nego ćete uštedjeti i mnogo novca.
Samo kao primjer koliko novca otprilike možete uštedjeti, uzmimo za primjer nekoliko modela: Crucial trenutno prodaje T700 PCIe Gen 5 MVNe od 1 TB za oko 180 USD dok T500 PCIe SSD NVMe od 1 TB košta samo 89,99 USD. To je ušteda od 90-ak dolara (stvar je još ”gora” u eurima).
Osim toga, ako se odlučite za SSD 5. generacije, morat ćete izdvojiti novac i za novu kompatibilnu matičnu ploču, ali i za novi procesor, što znači da ćete morati izdvojiti puno novca, realno za komponentu, koja se, barem trenutno prema onome kako stvari stoje, ne isplati kupiti. Iz tog razloga i zbog činjenice da se nova specifikacija za PCIe tehnologiju, PCIe Gen 6, trenutno dovršava i očekuje se da će biti lansirana za samo dvije godine, ništa osjetno ne gubite ako ostanete na svojim PCIe Gen 4 SSD-ovima. Ako je jedini osjetan minus ostanka na 4. generaciji vrijeme učitavanja od 0,44 milisekunde u Counter Strike Go igri, to je najmanji problem.
Piše: Alan Milić