4k rezolucija je konačno došla i u svijet računalnih monitora. Ovaj Dellov primjerak na površini od 24 inča posjeduje preko 8 milijuna piksela što omogućava kvalitetu prikaza kakvu dosada nismo vidjeli
4k je The Next Big Thing. Barem tako kažu. Termin 4k zapravo označava vertikalnu rezoluciju od gotovo 4000 piksela. U stvari riječ je o rezoluciji od 3840×2160 piksela koju bi pravilnije trebalo nazivati 2160p.
Nedavno je pak standardiziran termin Ultra HD koji smatramo najpravilnijim. Ultra HD uključuje dvije rezolucije 4k (3840×2160) i 8k (7680×4320). Nakon objašnjenja što zapravo znači 4k ili Ultra HD vraćamo se glavnoj temi- računalnim monitorima za podrškom za ovako visoku rezoluciju.
Piše: Slaven Pintarić
4k revolucija!
Kraj prošle i sam početak ove godine definitivno je označio početak 4k revolucije u svijetu računalnih monitora. Na CES-u je veliki broj proizvođača predstavio svoje modele. Krenulo je.
I tako nakon nekog vremena jedan 4k monitor se došetao i do naše redakcije. U našem slučaju Dellov i to 24-inčni. Gotovo svi Ultra HD monitori prve generaciju bili su veličine 32 inča, temeljeni na Sharpovim panelima IGZO i iznimno skupi. Ovaj je Dellov model nešto cjenovno pristupačniji i trenutno predstavlja računalni monitor sa najvećom gustoćom piksela po inču sa 185 ppi.
Zapravo je jako teško testirati uređaj koji donosi podršku za najnoviju tehnologiju s kojom se prvi puta susrećete obzirom da je neminovno da ćete se mnogo više fokusirati na samu tehnologiju nego na zadani primjerak uređaja.
Preko 8 milijuna piksela
Ultra HD rezolucija donosi osjetan skok u broju piksela prikazanih na ekranu obzirom na ogroman broj od ukupno preko 8 milijuna piksela. To je čak četiri puta više piksela od Full HD rezolucije, a osjetno više i od dosad najveće rezolucije 2560×1600 piksela. Ovakvo povećanje broja piksela neminovno postavlja sasvim nove zahtjeve i traži odgovarajuću podršku od strane grafičke kartice, ulaznog sučelja i elektronike monitora, drivera i operativnog sustava.
Mi smo ovaj monitor testirali sa Radeonom R9 290X i Nvidijinom GTX 780 Ti. Trenutno je Ultra HD rezoluciju pri osvježavanju slike od 60 Hz moguće koristiti jedino putem najnovije 1.2 inačice sučelja DisplayPort. Ukoliko koristite HDMI trenutni standard 1.4 vas limitira na 30 Hz što je neupotrebljivo.
No ni tu priči nije kraj. Trenutna elektronika kod monitora nije baš u stanju ispravno prikazati Ultra HD pri 60 Hz. Stoga se koristi tile based prikaz odnosno tehnologija MST (Multi Stream Transport) kojom se putem DP sučelja zapravo monitoru šalju dvije odvojene slike. U konačnici se onda na monitoru ove dvije odvojene slike spajaju u jednu.
Kako do 60 Hz?
A kako Ultra HD izgleda kad sve proradi kako treba? Odlično dakako. Treba uzeti u obzir da su na 24-inčnom monitoru tekst i elementi sučelja presitni s ovakvom rezolucijom na nazivnim postavkama. Windows 8.1 automatski je skaliranje DPI-ja postavio na 200 %. No mi smo utvrdili kako je nekakva idealna vrijednost između 171 i 175 %. Nažalost kod mnogih aplikacije smo zamijetili mutan tekst, a neke uopće ne reagiraju na zadane postavke.
Tamo gdje stvar funkcionira bili smo nagrađeni iznimno jasnim i detaljnim prikazom koji nam dosada računalni monitori nisu mogli pružiti. Posebno 4k video materijal doista izgleda fenomenalno. A slično vrijedi i za fotografije visoke rezolucije.
Igre također izgledaju izvrsno. Jedini je problem što će vam za dovoljan broj sličica u sekundi u novijim igrama trebati iznimno moćna grafička kartica. Bolje rečeno barem dvije. Naime performanse u modernim igrama na Ultra HD rezoluciji, uz iste postavke detalja, su tri puta manje nego primjerice na rezoluciji od 1920×1200 piksela. Sama igra mora dakako podržavati Ultra HD rezoluciju što sa novijim igrama nije problem.
Precizne boje
Konačno recimo par riječi i o konkretnim osobinama testnog Dellovog monitora. Koliko smo mogli utvrditi temelji se na IPS matrici sa podrškom za 8-bitni prikaz uz pokrivanje 99% standarda Adobe RGB.
Ono što svakako valja istaknuti kod Dellovog monitora UP2414Q jest iznimno precizan i vjeran prikaz boja uz tvorničku kalibraciju. Ukoliko tome dodamo i podršku za wide gamut ovaj se monitor logično nameće kao odličan odabir za obradu fotografija.
Jedino što nam se učinilo kako kontrast nije na razini najboljih IPS primjeraka. Crna boja nekako previše vuče na sivkastu.
Vidljivi kut je u skladu s IPS tehnologijom vrlo dobar, iako smo viđali i bolje monitore po tom pitanju. Uniformnost slike je pak za svaku pohvalu. Kao u i svi kvalitetniji Dellovi monitor i ovaj se ističe odličnom ergonomijom i respektabilnom opremljenošću.
U konačnici Ultra HD rezolucija je glavni selling point ovog monitora. Po pitanju kvalitete slike ne nudi ništa više od dosada dostupnih monitora sa IPS matricama. Ključan problem je što je prilično skup obzirom na veličinu dijagonale. Smatramo kako je Ultra HD rezolucija ipak primjerenija nekoj većoj dijagonali, minimalno 27-inča.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 24“, rezolucija Ultra HD 3840×2160 piksela, omjer stranica 16:9, panel IPS, kontrast 1000:1, svjetlina 350 cd/m2, White-LED pozadinsko osvjetljenje, brzina odziva 8 ms, vidljivi kutovi 178/178 stupnjeva (h/v), 1,07 milijardi boja Adobe RGB 99%, sRGB 100% (8 Bits +AFRC), priključci: HDMI, Mini DisplayPort, DisplayPort 1.2a, 4 x USB 3.0, 1x USB 3.0 (upstream), čitač kartica, dimenzije: 501x 556x 19,2 mm, 4,8 kg
USTUPIO
Links
(01) 30 96 944
www.dell.comCIJENA
7999 knZA
Ultra HD rezolucija, precizne i vjerne boje, wide gamut, opremljenost, ergonomijaPROTIV
cijena obzirom na veličinu dijagonale, kontrast bi mogao biti nešto bolji, Ultra HD rezoluciju pri 60 Hz je moguće koristiti isključivo sa DisplayPort 1.2 priključkomOCJENA
5/5