PočetnaHardverKomponenteČuvajte se lažnih Ryzen 7800X3D procesora koji su se pojavili u prodaji

Čuvajte se lažnih Ryzen 7800X3D procesora koji su se pojavili u prodaji


Lažne računalne komponente nisu rijetka pojava. Kada slažemo PC, pokušavamo za što manje novca sastaviti što bolju mašinu, no to sa sobom povlači i problem kupovine mačka u vreći. Lažne PC komponente ne samo da nas mogu stajati novca, nego mogu i prouzročiti probleme sa računalom. U ovom članku pisat ćemo o jednom korisniku iz Rumunjske, koji se na vlastitoj koži uvjerio što znači kupiti lažni procesor.

Entuzijast iz Rumunjske odlučio se za kupovinu AMD Ryzen 7 7800X3D procesora putem rumunjske verzije OLX platforme. Cijena? Kupac je za procesor dao 300 eura, što je 100 eura manje od maloprodajne cijene.  Ali kad je primio procesor i pokušao pokrenuti računalo, ništa se nije dogodilo. Kupac, shvativši da nešto nije u redu, upotrijebio je multimetar da napravi neke osnovne provjere, ali bezuspješno.

AMD Ryzen 7 7800X3D lazni

Na svu sreću, našao se YouTuber Der8auer koji je odlučio otkupiti procesor po punoj tržišnoj cijeni i detaljno ga analizirati. Na prvi pogled, krivotvoreni procesor izgleda identično originalnom, ali temeljita analiza otkrila je nekoliko odstupanja.

PCB se razlikuje u boji. Više je plave nijanse, nego zelene u originala. Osim toga, kondenzatori koji okružuju integrirani raspršivač topline nisu prekriveni ljepilom. Pažljiviji pregled također otkriva da je IHS na nekim mjestima uži nego kod originalnog Ryzen 7 7800X3D. Nakon instaliranja krivotvorine na matičnu ploču, pokazalo se da je PCB tanji nego što bi trebao biti.

U pokušaju da dodatno razjasni prijevaru,  Der8auer se odlučio na tzv. delid procesora. Ni delid nije prošao uobičajeno, jer se IHS odvojio puno lakše nego što bi trebao. Uklanjanje procesora otkrilo je iznenađujuću istinu. Ispostavilo se da zapravo nije bilo silikonskih matrica ispod IHS-a. Umjesto toga, otkrio je da IHS karakteriziraju pravokutne izbočine koje su namijenjene oponašanju prisutnosti CCD-a kada se procesor gleda izvana, kako bi kupca zavarao da pomisli da postoje legitimne CPU jezgre. Čipa uopće nema.

Dakle, ono s čim imamo posla ovdje je potpuno beskorisna hrpa materijala. Dobra kvaliteta izrade ovog lažnjaka sugerira da bi moglo biti više takvih procesora na tržištu. Stoga treba biti oprezan pri kupnji procesora.

Tošo Maršić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular