Izvrsno opremljena ploča koja se temelji na chipsetu Z170 koji donosi podršku za najnovije Intelove procesore Skylake
Intelova Skylake arhitektura je kao što znamo uz nove procesore donijela i nove Z170 chipsete, pa su proizvođači u prvoj polovici godine bili jako zauzeti dizajniranjem i proizvodnjom kako bi sada za kraj godine bili spremni za tržište.
Novi Z170
Chipset Z170 je kao i Z97 koncipiran kao veliki Flex-IO hub (HSIO), sa 26 portova (Z97 je imao 18), koji mogu mijenjati funkcije iz PCIe stazica u USB 3.0 do SATA & Gbps portova. Z170 podržava do 20 PCIe 3.0 stazica, do deset USB 3.0 portova, 14 USB 2.0 portova (s USB Port Disable funkcijom). Zatim je tu podrška za do šest SATA 6 Gbps portova (eSATA i Port Disable podrška), IRST 14 (s podrškom za RAID za M.2 Gen 3 x4 slotove), pa Intel Smart Sound Technology, ME11 Firmware i BIOS podrška, Extreme Tuning Utility podrška, Boot Guard, te Gigabit LAN podrška.˝Velika novost je uklanjanje EHCI podrške i zamjena sa XHCI pa će kod instalacije Windowsa 7 biti potrebno u BIOS-u uključiti emulaciju te podrške i instalirati OS sa optičkog diska ili slike na tvrdom disku, jer s USB memorije to neće biti moguće.
Vanjski kontroler koji će dolaziti s nekim pločama i koji privlači posebnu pažnju zove se Alpine Ridge, a riječ je o uređaju koji putem četiri PCIe stazice i četiri DisplayPort stazice daje HDMI 2.0 (4K), USB 3.1 (10 GBps) i Thunderbolt (40 Gbps) funkcije. U osnovi nudi samo prve dvije funkcije, a u tzv. alternate načinu rada nudi spomenuti Thunderbolt, DisplayPOrt i DockPort.
Luksuzna opremljenost
Novost za ovu seriju je i vanjski I219-V (Jacksonville), LAN kontroler koji donosi određena poboljšanja u dizajnu i bolju kontrolu potrošnje. V verzija je namijenjena širokoj potrošnji, dok postoji i LM verzija koja donosi vPro podršku.
Za kraj priče o chipsetima spomenimo samo kako Intel uz ovaj Z170, kasnije planira predstaviti i H170, Q150, B150 i H110 verzije.
Vratimo se mi na glavnu temu a to je ploča. Asus ime Deluxe odavno koristi za svoje najopremljenije i najekskluzivnije ploče pa je tako i ovaj put. Ova se ploča odmah prepoznaje, jer za razliku od svoje prethodnice ima bijeli plastični pokrov preko stražnjeg I/O panela i dijela audio jedinice, što je preuzeto iz X99 serije. Redizajnirani su i hladnjaci, pa sada više nisu zlatni nego srebrni a i oblik im je promijenjen. Ipak, zadržana je ista ona efikasnost hlađenja kao i kod prethodnice. Najveći se hladnjaci nalaze na jedinici napajanja koja ima čak dvadeset faza. Kontrola napajanja je digitalna kao i do sada, te je dio Asusove 5-way tehnologije (TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert). Naponska jedinica za DIMM utore je dvofazna, a podržana memorija je DDR4 i to do brzine do 3466 MHz i kapaciteta 64 GB u dvokanalnoj konfiguraciji.
Ploča ima dva PCIe 3.0 utora x16, jedan x4 i četiri x1. Podrška za 2-way SLI i 3-way Crossfire je standardna, a video izlazi uključuju DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0. Na ovoj luksuznoj ploči naime, nema nikakvih legacy konektora. Što se tiče pohrane podataka Z170 ima podršku za jedan SATA Express, jedan M.2 Socket 3 i šest SATA 6Gbps priključaka, a dodatno je tu i ASMedijin kontroler sa još dva SATA 6Gbps priključka. USB priključaka je pregršt, a podržani su USB2.0 i 3.0, a na ploči se nalazi čak šest USB 3.1 priključaka. Pet klasičnih (Type A) i jedan Type C.
Performanse na visini
Za kvalitetan se zvuk brine Realtekov ALC1150 8-kanalni codec a čitava je audio jedinica odvojena na zasebnom dijelu PCB-am te ima zasebna pojačala za slušalice i zvučnike, japanske premium kondenzatore itd. Mrežna LAN sučelja su dva, oba gigabitna i oba Intelova. Za bežičnu povezivost se brine dual-band WiFi modul, na ploči koji podržava 802.11ac standard te Bluetooth 4.0.
Ploča je kao što vidimo odlično opremljena i vrlo moderna, te dobro slijedi tradiciju Deluxe proizvoda. Uz to, ima i vrlo dobre performanse, te je i dobar overclocker. Intelov procesor Core i7-6700K smo na njoj bez problema potjerali do 4,6 GHz a sigurni smo kako bi to išlo i više da je bilo više vremena.
Softverska podrška, baš kao i UEFI sučelje BIOS-a su standardni, te tu nije bilo većih izmjena u odnosu na stariju seriju. UEFI sučelje je bogato opcijama za overclocking (Precision Tweaker 2), baš kao i svim ostalim funkcijama u kojima se oni manje iskusni možda neće ni snaći. Z170 Deluxe je odličan proizvod, koji kao i uvijek ima visoku cijenu no u svakom svom segmentu i nudi premium osjećaj korisnicima. Ploča je kvalitetno napravljena, odlično opremljena i kupcima nudi pregršt opcija. Bolja joj preporuka zapravo ni ne treba.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3466 MHz; 2x PCIe 3.0 x16; 1x PCIe 3.0 x4; 4x PCIe x1; 2x Gigabit LAN kontroler I219-V i I211-AT; Realtek ALC1150 zvuk, 8x SATA 6Gb/s; 1x SATA Express; 1x M.2 Socket 3, 5x USB 3.1 (Type A), 1x USB 3.1 (Type C), 5x USB3.0, 5x USB2.0; ATX Form Factor (30.5 x 24.4 cm).USTUPIO
Asus
www.asus.comCIJENA
oko 2300 knZA
kvaliteta komponenata i izrade,opremljenost (velik broj USB 3.1 priključaka, M.2 i SATA Express, WiFi + Bluetooth modul), dobre overclocking mogućnosti, softverska podrška, audio jedinicaPROTIV
cijenaOCJENA
5/5