PočetnaHardverKomponenteAsus Rog Strix GTX1080

Asus Rog Strix GTX1080


STRIX GTX1080 je gotovo 30 cm duga masivno građena grafička kartica s tri karakteristična ventilatora promjera 90 mm koji sjede unutar sivog plastičnih pokrova za hladnjak…

Hladnjak koji se nalazi ispod toga pokrova je masivni DirectCu III, koji se sastoji od dva velika aluminijska hladnjaka spojena s pet debelih bakrenih toplovodnih cijevi. Toplovodne cijevi, koje su poniklane, ostvaruju direktan kontakt s površinom GPU-a, te na taj način efikasnije provode toplinu na aluminijska rebra s kojih toplinu u okoliš rastjeruju ventilatori.

Brza i osvijetljena Ventilatori imaju patentirana krilca koja povećavaju protok zraka u odnosu na klasično rješenje. Sistem je hibridan, što u praksi znači kako se ventilatori ne vrte sve do otprilike 61°C. Kada GPU dosegne tu temperaturu ventilatori se zavrte u automatskom načinu rada s početnih 1.200 do maksimalnih 2.000 – 2.100 okretaja u minuti što je oko 58 % njihove maksimalne brzine.

grafičke kartice

Buka tada poraste s 0 dB na oko već dosta čujnih 48 dB, pa je ova kartica nešto bučnija od Founders Edition verzije pri maksimalnom opterećenju. U plastičnom se oklopu, tj. njegovim prorezima, skrivaju i RGB LED-ice čiji način rada kontroliramo iz aplikacije koju ćemo pokazati malo kasnije, no i ovo je obilježje dizajna kartice koje moramo spomenuti. Stražnja strana kartice je pojačana s debelom aluminijskom pločom koja učvršćuje konstrukciju te služi kao heatsink. Na njoj se nalazi ROG logo koji je također osvijetljen RGB LED-icama, a LED-ice nalazimo i ispod napojnih konektora.

Napojna je jedinica 8 + 2 fazna s DIGI+ kontrolerom, a za razliku od referentnog dizajna kartice s jednim 8-pinskim konektorom, ova ih kartica ima dva – jedan 8-pinski i jedan 6-pinski pa je ukupni teoretski TDP 300 W.

GP104 tvornički ubrzan Ispod oklopa se nalazi GP104 grafički procesor koji u ovom slučaju radi na tvornički podignutom baznom taktu od 1784 MHz (kod FE modela je to 1607 MHz), te Boost taktu od 1936 MHz (kod FE modela je to 1733 MHz). No, kao što FE model zapravo boosta sve do 2000+ MHz, tako smo pregledom GPUZ loga utvrdili kako i ovaj često boosta do oko 2025 MHz, s tim da se češće zadržava u višim taktovima nego FE pa će i performanse biti nešto više.

GDDR5X memoriju proizvodi Micron, a kao i kod referentnog modela ima je 8 GB (8192 MB) te radi na osnovnom taktu od 1251 MHz odnosno efektivnom 8x data rate-u od 10 Gbps. Komunikacija s GPU-om se jasno odvija putem 256 bitne sabirnice a maksimalna teoretska propusnost je 320 GB/s. Kartica ima isti raspored video izlaza kao i referentni model – dva DisplayPorta 1.4, dva HDMI-a 2.0b i jedan DVI-D.

grafička kartica 1080

Maksimalna rezolucija preko digitalnih izlaza iznosi 7680 x 4320 @ 60 Hz. Kartica podržava različite Nvidijine tehnologije kao što su SLI HB, G-Sync, Multi-Projection, Ansel, GameStream, itd. Sa strane API-a su podržani DirectX 12_1, OpenGL 4.5 i Vulkan. Kartica je posebna i po tome što ima dva dva četvero pinska konektora za ventilatore na stražnjoj strani za napajanje i kontrolu vanjskih ventilatora. Brzina tih ventilatora je kontrolirana od strane GPU-a pa oni na taj način mogu biti dodatna pomoć u hlađenju kartice kada je GPU pod opterećenjem.

Vrlo zanimljivo je i Aura ROG osvjetljenje s pripadajućom aplikacijom uz pomoć koje možemo podesiti način osvjetljenja u nekoliko efekata – Static, Breathing, Strobing i Color Cycle u gotovo neograničenoj količini boja koju RGB LED-ice mogu proizvesti. Uz to tu su i dva specijalna efekta, ponašanje osvjetljenja prema tipu muzike koja svira ili pak u ovisnosti o temperaturi grafičkog procesora. Ionako vrlo brzu karticu smo dodatno ubrzali overclockingom. Za to smo koristili GPU Tweak II aplikacija no rezultati nisu bili spektakularni jer je kartica već tvornički dosta “našpanana”. GPU takt smo uspjeli podići za 50 MHz (GPUZ log je bilježio brzine do oko 2080 MHz), a memoriju na 1300 MHz (10.4 Gbps).

grafička 1080 tablica

Nakon provedenih testova možemo zaključiti kako je STRIX-ica u prosjeku za oko 4 % brža od Founders Edition kartice. Posljedica je to forsiranja višeg baznog takta i dulje zadržavanje u Boost taktovima nego kod FE modela, premda im je maksimalni zabilježeni Boost takt vrlo sličan. STRIX je u ASUS-ovoj maniri odlično sastavljena kartica, korišteni su vrhunski materijali, odlična završna obrada i ova kartica svakako odiše onim premium štihom. Atraktivno posloženo AURA osvjetljenje je samo šlag na torti.

Aplikacija nudi zanimljive opcije osvjetljenja, laka je za korištenje a kartica “pamti” zadana podešenja. Potrošnja je očekivano nešto malo viša, temperatura GPU-a niža no posljedično i buka je nešto viša. ASUS ovdje nije uspio postići istovremeno i efikasnije i tiše hlađenje, no pitanje je da li će to poći za rukom i ostalim partnerima – GTX1080 je jednostavno vrlo brz čip koji se dosta zagrijava.

Cijene su sada u početku prodaje prenapuhane i pametnije je stoga pričekati njihovu stabilizaciju i u kupovinu krenuti malo kasnije. STRIX GTX1080 je svakako odlična kartica koja je future proof i koja zaslužuje sve preporuke.

SPECIFIKACIJE

PCI-E 3.0, podrška za DX 12 i OpenGL 4.5, grafički procesor GTX1080 (GP104), 2560 CUDA jezgri, radni takt grafičkog procesora 1610 MHz, Boost takt 1730 MHz, 256-bitna memorijska sabirnica, 8 GB GDDR5X memorije efektivne propusnosti od 10 Gbps, priključci: 3x DisplayPort 1.2 i 1x HDMI 2.0b, 1x DVI, jedan 8-pinski naponski priključak

USTUPIO MSAN

http://www.asus.com

CIJENA oko 6000,00kn

ZA Izvrsne performanse, kvaliteta komponenata i izrade, AURA osvjetljenje, niže radne temperature nego kod FE modela.

PROTIV Viša buka nego kod FE modela

OCJENA 5/5

Piše:   Krešimir Matanović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular