Beebox je štedljivo računalo skromnih dimenzija kojeg odlikuju prihvatljive performanse, dobra opremljenost i solidan potencijal za nadogradnju
Do sada smo imali priliku isprobati razna mini računala koje su varirala u veličini, formatu i dimenzijama. Jedna od najmanjih su svakako Intelove NUC varijante, te razni klonovi istog formata kao i NUC,koje dolaze u vidu malene kvadratne forme. Pored mnogih proizvođača koji su u imali manje ili više uspjeha s ovom vrstom računala, ASRock je definitivno jedan od onih koji se iskazao dobrim idejama.
Piše: Dalibor Misaljević
Pčelica radilica
Za razliku od mnogih koji su tu i tamo imali svojevrsne izlete s jednim ili dva modela, ASRock je do sada imao i desetke ovakvih modela. Zbog toga, ali i samih mogućnosti većine njih, ASRock je među korisnicima stekao reputaciju jednog od pouzdanijih proizvođača. Od prvih do najnovijih primjeraka iz ovog asortimana je bilo modela raznih oblika baziranih na naprednim ili štedljivim platformama i različitom razinom opremljenosti, a čije su se dimenzije progresivno smanjivale.
ASRock nastavlja niz najnovijim računalom ove vrste koje dolazi s štedljivim predznakom i nosi posve neobičan naziv, Beebox. Ukratko, u pitanju je računalo pravokutnog oblika iznimno skromnih dimenzija koje dolazi u takozvanom UCFF formatu (ultra-compact form factor) s dimenzijama od 110x118x46 mm. Zanimljivo je kako ASRock do sada nije nudio računala nalik NUC-u, no ovog puta je riječ o upravo takvom konceptu.
Beebox je zasnovan na Intelovoj platformi Cherry Trail, odnosno N3000 i N3150 Celeronu koji dolazi u vidu SoC-a. Sam ASRcok uspoređuje Beebox s pčelom, malim upornim kukcem poznatom po besprekidnom napornom radu i ustrajnosti. Beebox je u svemu poput pčelice, s time da je dodatno lišen zujanja, pa i onog najobičnijeg.
Mogućnost prilagodbe
Naš je testni model došao s N3150 verzijom Celerona koji, ima aktivno hlađenje koje je poprilično tiho i neupadljivo. Beebox je ujedno dostupan kao kompletno rješenje koje je dolazi u dvije varijante koje se razlikuju po količini radne memorije i kapacitetu diska. Također, jedno od njih dolazi s Windowsom. Pored njih je dostupna i takozvana barebone verzija koja inicijalno dolazi bez ove dvije komponente, te bez OS-a.
Model koji smo testirali je barebone bez radne memorije i diska. Jedna od najvećih prednosti dotičnog modela se očituje u pristupačnoj cijeni. U trenutku pisanja ovog teksta za njega je bilo potrebno izdvojiti nešto manje od 1400 kn, što je, vidjeti ćemo kasnije, sasvim u redu za ono što nudi. No tom iznosu treba pridodati trošak radne memorije, diska i eventualno operacijskog sustava ako planirate koristiti Microsoftov OS.
Prednost barebone varijante je bolja prilagodba osobnim potrebama korisnika. Na raspolaganju su dva SO-DIMM utora s podrškom za do 16 GB DDR3 1600 MHz memorije, 2,5-inčni disk (tvrdi disk ili SSD), a dostupno je i jedno mini PCIe mjesto koje je kompatibilno s mSATA standardom. Zahvaljujući tome možemo ugraditi manji SSD za OS i veći tvrdi disk za pohranu podataka. Što se tiče ostatka opreme dostupna su čak 2 HDMI-ja i jedan DisplayPort za istovremeno povezivanje 3 monitora, 802.11ac WiFi, gigabitni LAN, Bluetooth 4.0, 3 standardna USB 3.0 i jedan mini (type C) USB 3.0 s podrškom za brzo punjenje.
Minijatura za sve
Osim toga, uz Beeebox dolazi i mali daljinski upravljač (ima IC prijemnik) pomoću kojeg možemo upravljati sučeljem i kontrolirati multimediju. Kad već spominjemo multimediju, svi videopriključci podržavaju 4K rezoluciju, odnosno H.265/HEVC kodek.
Već smo spomenuli da Beebox dolazi s Celeronom N3150 koji je izrađen u 14 nm tehnologiji, ima četiri fizičke jezgre, radni takt od 1,6 GHz i Burst od 2,08 GHz, TDP od 6 vata i SDP (Scenario Desigh Power) od 4 vata. Grafički podsustav je Intel HD Graphics s taktom 320 MHz (osnovni takt) i 640 MHz Turbot taktom. Mi smo ga isprobali s 4 GB memorije i SSD-om.
Performanse ovog računala su više nego adekvatne za korisnike koji nemaju velike zahtjeve po pitanju snage. Beebox će s lakoćom zadovoljiti zahtjevnije uredske poslove, obradu dokumenata, pregledavanje intereneta, reproduciranje svih multimedijskih sadržaja i sl.
Jedna od njegovih velikih prednosti je niska potrošnja energije. S 11 vata u stanju mirovanja i 18 vata pod punim opterećenjem procesora Beebox je spada u rang energetski najučinkovitijih računala na tržištu. To je još više impresivno ako uzmemo u obzir da raspolađe sposobnim četverojezgrenim procesorom. Kao što već spomenuli u radu ga nećete opaziti jer se ventilator vrti na malim okretajima i poprilično je tih.
Sve u svemu, Beebox nas je doista oduševio svojim mogućnostima. Mali je, tih, energetski učinkovit, dobro opremljen i pruža više nego dovoljno procesorske snage za većinu svakodnevnih poslova i za reprodukciju multimedije.
SPECIFIKACIJE
Intel Celeron N3150 qual core 1,6 GHz (2,08 GHz Burst) Intel HD Graphics, gigabitni LAN, 802.11 ac WiFi, Bluetooth 4.0, priključci: 3 x USB 3.0, 1 x USBB 3.0 Type C, slušalice i mikrofon, 2 x HDMI, 1 x DisplayPort, 2 x SO-DIMM, 1 x mSATA, 1 x 2,5” mjesto za disk, dimenzije 110 x 118,5 x 46 mm, jamstvo 12 mjeseciUSTUPIO
H2 Shop
(01) 23 43 003
www.asrock.comCIJENA
1384 knZA
male dimenzije, pristupačna cijena, odlična energetska učinkovitost, tih rad, pristojne performanse, broj videizlaza, USB type C s podrškom za brzo punjenjePROTIV
relativno spor glavni procesor, integrirana grafika ne omogućava igranje novijih igaraOCJENA
4/5 (Preporuka)