PočetnaHardverKomponenteARM procesori na Windows prijenosnicima: Nova era računalstva

ARM procesori na Windows prijenosnicima: Nova era računalstva


Era osobnih računala prolazi kroz značajnu transformaciju, predvođenu integracijom ARM procesora u Windows prijenosnike, odnosno laptope. Ova promjena, koju su obilježile nedavne Microsoftove najave i partnerstva s Qualcommom, ne označava samo promjenu hardvera, već potencijalnu revoluciju u načinu na koji percipiramo i koristimo računalnu snagu.

Uspon ARM-a na PC tržištu

Advertisement

Povijesno gledano, ARM procesori dominirali su mobilnim tržištem zbog svoje energetske učinkovitosti i niže proizvodnje topline, čineći ih idealnim za pametne telefone i tablete. Međutim, narativ se počeo mijenjati kada je Apple predstavio svoj ARM-bazirani M1 čip, pokazujući da ARM može konkurirati performansama tradicionalnim x86 arhitekturama iz Intela i AMD-a, uz zadržavanje superiorne trajnosti baterije. Ovaj Appleov potez postavio je temelje za ono što će uslijediti u širem PC ekosustavu.

Microsoft, koji nije nov u ARM svijetu s ranijim, donekle mlakim Windows RT-om, napravio je značajne korake s Windowsom na ARM-u. Uvođenje Snapdragon X Elite i Plus procesora od Qualcomma, te Microsoftov vlastiti Surface Laptop pogonjen ovim čipovima, označava ključni trenutak. Ovi nedavni događaji ne odnose se samo na usvajanje novog hardvera, već na redefiniranje onoga što Windows prijenosnici mogu biti: tanji, lakši, s dužim trajanjem baterije i sposobni za pokretanje mobilnih aplikacija nativno.

Credit: Qualcomm

Performanse i kompatibilnost

Jedna od ključnih prepreka za ARM-bazirane Windows prijenosnike bile su performanse i softverska kompatibilnost. Međutim, nedavni napredci pokazuju obećavajuće rezultate. Testovi brzine, iako neki sponzorirani od uključenih strana, sugeriraju da Snapdragon X Elite može ponuditi performanse konkurentne, ili čak nadmašiti Appleov M3 u određenim scenarijima. Štoviše, Microsoft je unaprijedio Windowse 11 kako bi bolje podržavao ARM arhitekturu, uključujući x86 emulaciju koja je dostigla razinu zrelosti gdje većina aplikacija radi bez vidljivog pada performansi.

Ekosustav i podrška softvera

Ekosustav oko Windowsa na ARM-u brzo se razvija. Google je izdao ARM64 verziju Chromea, Microsoft pruža potpunu podršku za virtualizaciju Windowsa na ARM-u putem softvera poput Parallels Desktopa, a sve veći popis nativnih ARM aplikacija ukazuje na snažan i šireći sustav podrške. Ovaj razvoj ekosustava ključan je za mainstream prihvaćanje ARM-baziranih Windows prijenosnika.

Utjecaj na tržište i predviđanja

Tehnološka zajednica bruji o potencijalu ARM procesora da osvoji značajan udio PC tržišta. Rene Haas, izvršni direktor ARM Holdinga, predviđa da bi do 2029. godine više od 50% Windows PC-a moglo biti pokretano ARM čipovima. Ovaj optimizam nije neutemeljen. Prednosti ARM-a  su – energetska učinkovitost, inherentne AI mogućnosti obrade i poticaj prema uvijek povezanom računalstvu s 5G integracijom — dobro se uklapaju u buduće računalne trendove.

Advertisement

Izazovi pred nama

Unatoč optimizmu, izazovi ostaju. Prijelaz na ARM nije samo pitanje hardvera, već i uvjeravanja developera da optimiziraju ili ponovno kompajliraju svoj softver za ARM arhitekturu. Također, iako emulacija pomaže, nativne aplikacije uvijek će bolje raditi. Tu je i konkurencija od strane x86 giganata poput Intela i AMD-a, koji također ne miruju već guraju naprijed sa svojim najnovijim ponudama usmjerenim na AI i jezgre za učinkovitost.

Zaključak

Pomak prema ARM procesorima u Windows prijenosnicima predstavlja više od puke promjene silicija. Radi se o preispitivanju učinkovitosti, povezanosti i same prirode prijenosnog računalstva. S Microsoftovim Surface uređajima koji predvode, te s brojnim drugim proizvođačima poput Della, HP-a i Lenova koji se pridružuju, ARM-bazirani Windows prijenosnik više nije nišni proizvod, već rastući segment spreman redefinirati naša očekivanja od osobnih računala. Kako idemo naprijed, ovo bi moglo biti početak “Apple Silicon trenutka” za Windowse, najavljujući novu eru u kojoj se performanse, trajanje baterije i povezanost besprijekorno uklapaju u svakodnevno računalstvo.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular