PočetnaHardverKomponenteAMD Radeon R9 Nano

AMD Radeon R9 Nano


U ovom broju konačno testiramo i treću AMD-ovu grafičku karticu temeljenu na Fiji čipu i tehnologiji HBM. R9 Nano je po nama i najzanimljivija od tri i svakako je najinovativnija grafička kartica koju smo vidjeli u zadnje vrijeme. S obzirom na sve veću popularnost malenih formata, Micro-ATX i Mini-ITX matičnih ploča i kućišta, čak i kod gamerske populacije pojavljuje se potreba za moćnijim grafičkim karticama manjeg formata.

Piše: Krešimir Matanović

Najjača najmanja

Ova minijaturizacija ide toliko daleko da su proizvođači počeli nuditi i X99 ploče u Mini-ITX izvedbama, pa je sasvim logično da se na tržištu ponude i malene, a moćne grafičke kartice. Tu je priliku prvi ugrabio AMD.

R9 Nano je za gotovo četiri centimetra kraća od R9 Fury X (15.24 cm), ima nešto slabiju naponsku jedinicu, ali i isti onaj interposer sa 1000 mm kvadratnih koji udomljuje punokrvni Fiji XT grafički procesor i 4 GB HBM memorije. R9 Nano će kao i R9 Fury X dolaziti u ovoj referentnoj izvedbi, a proizvođači će kao i kod nje moći svoju personalizaciju ostvariti putem izmjene gornjeg poklopca kartice. Kvaliteta izrade i materijala kod R9 Nano je vrlo slična kao i kod Fury X što znači da je sve na vrlo visokoj razini.

Ostatak oklopa je također kombinacija aluminija i plastike. Ispod svega se nalazi masivni bakreno-aluminijski hladnjak s dvije Vapor komore i toplovodnim cijevima kojeg hladi jedan 90 mm ventilator. Ventilator je čujan i kada je kartica u stanju mirovanja (oko 42 dB), da bi postao dosta glasan kada je kartica opterećena, pa se buka na momente diže i na 50 dB. Ta je zvučna kulisa popraćena i laganim “cvrčanjem” zavojnica. S obzirom na moć kartice, povećana buka rashladnog sistema je bila neizbježna i to je nešto s čime će kupci morati naučiti živjeti.

Fiji ograničen na 175 vata

Na crnoj se tiskanoj pločici ispod hladnjaka, nalazi već spomenuti interposer na kojem je Fiji XT čip sa 4096 shadera u 64 računske jedinice, 256 teksturnih jedinica i 64 ROP jedinica. Radni takt je maksimalnih 1000 MHz, uz maksimalnu računsku snagu od 8,19 TFLOPS-a.

U praksi je rijedak slučaj da čip pod opterećenjem radi na 1000 MHz, premda se kod igara koje su manje zahtjevne zna desiti i da radi na toj frekvenciji i po dvadesetak sekundi. Pomnim praćenjem taktova putem GPU-Z loga i HWiNFO64 aplikacije vidimo kako se takt na momente spušta i do 700 MHz (kada temperatura dosegne maksimalnih 75°C), a prosjek se kreće oko 860 MHz. Moramo priznati kako je ovo sasvim zadovoljavajući prosječni takt, ukoliko znamo da je kartica podešena da potrošnja bude unutar TBP-a od 175 vata (TBP = Typical Board Power). TDP je zapravo nešto viših 225 W.

HBM memorije je baš kao i kod Fury X kartice 4 GB, pri čemu se komunikacija sa GPU-om odvija putem vrlo široke 4096 bitne sabirnice. Memorija radi na 500 MHz, odnosno efektivnih 1 Gbps. Zbog velike širine sabirnice propusnost joj je visokih 512 GB/s.

Za dodatno napajanje energijom kartica ima jedan 8-pinski PCIe prikljućak, koji u kombinaciji s PCIe 3.0 konektorom daje ukupan TDP od 225 W. VRM jedinica je zbog malene tiskane pločice sa 6 faza, koliko ih ima Fury X, smanjena na četiri no to je sasvim dovoljno za TBP ograničenje od 175 W.

R9 Nano ima četiri video izlaza, tri su Display Porta v1.2 a jedan je HDMI 1.4a (pri čemu joj se može zamjeriti nedostatak HDM 2.0 standarda). Kartica, baš kao i Fury X podržava maksimalnih šest monitora u Eyefinity-u, a tu su i podrška za FreeSync, CrossFire, Virtual Super Resolution i Frame rate targeting control. Sa strane API-a kartica podržani su DirectX 12 i Vulkan/Mantle.

Demonstracija moći

Kartica je zadovoljavajuće brza, najčešće je usporediva sa GTX980, pri čemu je nešto brža od R9 390X. Dodatnim smo overclockingom došli do 1070 MHz što je rezultiralo povećanjem performansi od oko 6% što nije loše. Ipak ključan problem je u tome što se HBM memorija ne može overclockirati.

Radeon R9 Nano je demonstracija inženjerske i razvojne moći onoga što AMD u ovom trenutku može isporučiti u mini-ITX pakiranju, a to je stvarno impresivno. Iz performansi je također jasno kako je za sve one koji žele ultimativno mini-ITX gamersko računalo za svoj 4K monitor ili televizor, R9 Nano u ovome trenutku jedini izbor.

Za igranje, pa čak i na Ultra HD rezoluciji je odlična. U radu je nešto je bučnija i na to svakako treba računati, premda će i samo kućište nešto ublažiti tu buku. Dosta se i zagrijava pa je kakav takav propuh obavezan. Kao “vrhunskoj” HTPC kartici zamjeriti joj se jedino može nepostojanje podrške za HDMI 2.0, sve ostalo je tu. Za čisti gaming, jasno ima i bržih kartica, no ne u ovako malenom pakiranju. Kao što smo rekli ovo je demonstracija moći, a to se uvijek i plaća, pa je R9 Nano vrlo skupa kartica.

SPECIFIKACIJE
PCI-E 3.0, podrška za DX 12 i OpenGL 4.5, grafički procesor Radeon R9 Nano (Fiji XT), 4096 stream procesora, radni takt grafičkog procesora 1000 MHz, 4096-bitna memorijska sabirnica, 4 GB HBM memorije radnog takta 500 MHz (1 Gbps efektivno), priključci: 3x DisplayPort 1.2 i 1x HDMI 1.4a, jedan 8-pinski naponski priključak

USTUPIO
AMD
www.amd.com

CIJENA
oko 5600 kn

ZA
daleko najmoćnija mini-ITX kartica na tržištu, kvaliteta izrade, solidan hladnjak, iznimno male dimenzije, umjerena potrošnja anergije

PROTIV
nešto bučnija pod opterećenjem, nema HDMI 2.0, cijena

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular