PočetnaHardverKomponenteAMD Radeon R9 290X

AMD Radeon R9 290X


Kao nova perjanica AMD-ove ponude high end grafičkih kartica temeljenih na jednom čipu R9 290X donosi vrhunske performanse uz pozamašnu potrošnje energije

Jedina prava novost među svom silom nazivno “novih” R7 i R9 kartica koje je AMD nedavno predstavio zapravo je Radeon 290X- najjača kartica u seriji. 290X donosi novi grafički procesor Hawaii baziran na poznatoj i već dvije godine staroj arhitekturi GCN uz znatne izmjene u konfiguraciji čipa. Površina čipa povećana je za 20 %, a uz poneke optimizacije broj tranzistora je za čak 46 % veći u odnosu na grafički procesor Tahiti XT iz HD7970 kartice. Uz to, novost je i podrška za tehnologiju TrueAudio koja će donijeti pravu malu revoluciju u svijet zvuka u igrama, zatim potpuna podrška za 4K, tj. UltraHD monitore, poboljšani PowerTune druge generacije, koji osim potrošnje aktivno nadzire i temperaturu rada, performanse i rad ventilatora. Velika novost je i tzv. „bridgeless“ CrossFire tehnologija, pri čemu se komunikacija između dvije kartice odvija putem PCIe sabirnice, a ne više preko posebnog mostića koji je povezivao dvije kartice.

Piše: Krešimir Matanović

Moćni Hawaii

Grafički procesor koji je temelj 290X kartice je kao što smo rekli, baziran na arhitekturi Graphics Core Next, a kao i dosadašnji čipovi, napravljen je u 28 nm proizvodnom procesu.

Novi grafički procesor na 290X kartici posjeduje 6.3 milijarde tranzistora na površini od 438 kvadratnih milimetara. Ima 2816 stream procesora, 176 teksturnih jedinica i 64 ROP jedinice. Radi na maksimalnom taktu od 1 GHz, pa ukupna računalna snaga iznosi 5.6 TFLOPS-a. Umjesto dva kao kod HD7970, 290X sada ima četiri geometrijska procesora.

Uz sve to je i memorijsko sučelje je prošireno sa 384 na 512 bita, pa je propusnost pri 5.0 Gbps porasla na 320GB/s. Kako bi se osigurale maksimalne performanse na UltraHD rezolucijama, i količina memorije je sa 3GB povećana na 4GB.

Nova CrossFire tehnologija se zasniva na hardverskom DMA mehanizmu koji je dizajniran za maksimalno iskorištenje tehnologije Eyefinity i UltraHD rezolucija. Dozvoljava direktnu komunikaciju između GPU cjevovoda preko PCI Express sabirnice čime je naravno eliminirana potreba za vanjskim povezivanjem uz zadržavanje iste razine performansi.

Uber mode

Kao i kod HD7970 modela, i R9 290X ima dva BIOS-a čije korištenje odabiremo uz pomoć prekidača na vrhu kartice. Kada je prekidač u poziciji bližoj video izlazima tada je odabran tzv. Quiet Mode, a u daljoj je Uber Mode BIOS-a. U prvom slučaju se ventilator ne vrti na najvišem broju okretaja i stvara manje buke (izmjerena buka sistema je bila oko 42 dB), ali pri tome su temperature nešto više. U Uber modu se ventilator vrti na višim okretajima kada je GPU pod velikim opterećenjem (buka raste i do 48 dB), a temperature su nešto niže, pa se taktovi procesora češće zadržavaju na maksimumu. I premda AMD tvrdi kako postoji i minimalna razlika u preformansama mi je prilikom testiranja nismo zabilježili.

Sa softverske strane novi grafički procesor podržava DirectX 11.2 API koji otkriva AMD-ove PR teksture (partially resident), i donosi hardverski upravljanu virtalnu memoriju za GPU.

Catalyst Control Center je također promijenjen, tj. izmijenjen je način na koji overclockiramo unutar OverDrive-a. Overclocking i snaga su sada povezani u dvodimenzionalnu mapu pri čemu je dopušteno čak 50% povećati jednu i drugu os. To znači kako je AMD “otvorio pipu” i za ekstremne overclockere koji će kartice hladiti tekućim dušikom. Mi smo overclockirali na zraku i maksimalno povećanje takta koje smo uspjeli izvući je 10%, odnosno 1100MHz. Uz to moguće je povećati i brzinu memorije, a mi smo došli do 1565MHz.

Brza, vruća, glasna

Pogledamo li što novi Radeon R9 290X donosi po pitanju performansi možemo reći da je kartica je vrlo brza. Performanse su joj na 2560×1440 rezoluciji u prosjeku veće za oko 15% od GTX 780 kartice. No, ova brzina ima i drugu stranu medalje. Potrošnja energije je velika, a zagrijavanje tijekom rada vrlo visoko i nerijetko doseže maksimalnih 95 °C pri čemu se limitira snaga i automatski spušta takt, bez obzira nalazi se kartica u Quiet ili Uber načinu rada. Češće se to naravno dešava u Quiet modu, no u najzahtjevnijim naslovima poput FarCrya 3 nakon dugotrajnog opterećenja temperatura se i u Uber modu penje na maksimalnu dopuštenu vrijednost. Pri tome se cijela kartica dosta zagrije, a zrak koji izlazi kroz prednju rešetku iznimno je vruć.

Radeon R9 290X je iznimno moćna grafička kartica namijenjena igranji na rezolucijama većim od 2560×1440 i prilagođena radu sa 4K monitorima. Na demonstraciji koju nam je AMD priredio u Münchenu prošli mjesec, dvije su ovakve kartice u CrossFire-u vrtjele DiRT3 igru na tri 4K Sharpova monitora bez ikakvih problema. Ovdje govorimo o ukupnoj rezoluciji od preko 24 Megapiksela što je više no impresivno. Uz to, tu je i podrška za TrueAudio koji bi vrlo brzo trebao zaživjeti u različitim naslovima, a i podrška za nov API Mantle stiže do kraja godine.

SPECIFIKACIJE

PCI-E 3.0, podrška za DX 11.2 i OpenGL 4.3, grafički procesor Radeon R9 290X, 2816 stream procesora, radni takt grafičkog procesora do 1000 MHz, 512-bitna memorijska sabirnica, 4 GB GDDR5 memorije radnog takta 1250 MHz, priključci: 2x DVI/ HDMI/ DisplayPort, jedan 8-pinski i jedan 6-pinski dodatni naponski priključak

USTUPIO
AMD
www.amd.com

CIJENA
oko 3800 kn

ZA
odlične performanse, kvaliteta izrade, Dual BIOS, podrška za TrueAudio i Mantle, cijena

PROTIV
potrošnja energije, zagrijavanje i buka pod opterećenjem

OCJENA
5/5 (Preporuka)


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular