Kućište je svakako jedna od intrigantnijih komponenti koje susrećemo prilikom osmišljavanja vlastite računalne konfiguracije. Svi oni koji sami sklapaju svoje računalo vjerojatno će obratiti veću pozornost na ovu komponentu. O tome koliko je kućište kvalitetno i kakve mogućnosti pruža može dosta ovisiti i funkcionalnost budućeg računala. Zbog toga odabir adekvatnog modela može biti itekako značajan. To se osobito odnosi na entuzijaste i igrače koji često traže znatno više od obične „kutije“ za udomljavanje komponenti. Iz tog smo razloga ovog puta napravili usporedni test kućišta koja ciljaju na nešto zahtjevnije korisnike koji planiraju naprednije računalo, za overclocking i igranje igara, odnosno za svestrano računalo koje će koristiti za više namjena uključujući i multimediju. Varijabli ima jako puno.
Nismo svi isti
Gledajući s tog aspekta, određenim korisnicima može biti ključan broj mjesta za ugradnju diskova, odnosno koliko je 3,5- i 2,5-inčnih mjesta dostupno. Ovisno o tome koje diskove korisnik želi koristiti kao prostor za pohranu (SSD, klasični tvrdi disk) broj ovih mjesta može imati temeljnu ulogu prilikom odabira.
Korisnici koji slažu napredno računalo za igranje posebno će obratiti pozornost na to koliko ima mjesta za ugradnju velikih grafička kartica (ili više njih). Neka kućišta pružaju više, dok druga manje po tom pitanju. Također, onima koji žele imati adkevatno riješeno hlađnenje što je preduvjet stabilnog računala, a planiraju i overclocking presuditi će podrška za hlađenje, odnosno koliko i kakvih ventilatora dolazi uz kućište, koliko ih se dodatno može ugraditi, te koliko velik je podržan hladnjak za procesor. Nije isto imati 200 mm ventilator ili nekoliko manjih, kao niti to kakav se radijator za vodeno hlađenje može ugraditi. Zahtjevni korisnici često imaju zasebno vodeno hlađenje za procesor i grafičku karticu. Dosta proizvođača u ponudi imaju i pripremljene komplete za vodeno hlađenje koji se odlično uklapaju u njihove pojedine modele kućišta. Također, kvalitetna kućišta često dolaze s praktičnim filterima protiv prašine koji imaju ključnu ulogu u tome da unutrašnjost ostane čista. Nakupljena prašina može dosta onemogućiti ulazak zraka što ujedno može stvoriti veći napor za ventilatore.
Vizualna atrakcija
Jedna od bitnih stvari je jednostavnost pristupa i koliko se filtri lako mogu skinuti, što može utjecati na to koliko često ćemo obaviti čišćenje.
Uz samu funkcionalnost velik broj korisnika dosta obraća pozornost na kvalitetu izrade i dizajn. Neki će preferirati hladniji, minimalistički izgled lišen šminkerskih detalja, nekima je bitan svjetlosni efekt (LED-ice na ventilatorima i sl.), dok će gameri preferirati agresivniji izgled, odnosno nešto što ih podsjeća na same igre. Srećom, na tržištu su dostupne razne varijante kućišta tako da svatko može naći nešto što mu dizajnom odgovara. Također, dimenzije su nešto što može biti presudno za korisnika.
Veća kućišta često nude znatno više prostora za ugradnju velikih matičnih ploča i pregršt drugih komponenti što nam daje veću slobodu prilikom planiranja računala, dok s druge strane određeni korisnici žele imati računalo manjih dimenzija, ali bez da moraju napraviti veće ustupke u funkcionalnosti. Konceptualno, na tržištu postoje takozvana tower kućišta koja se drže u uspravnom položaju (mini, midi, full tower), te kućišta u takozvanom cube formatu koji dolazi u obliku kocke ili kvadra, a odlikuju ih nešto kompaktnije dimenzije.
Većina tower kućišta na tržištu ima klasični raspored unutrašnjosti kojoj se pristupa s lijeve bočne strane. Kod većine je napajanje smješteno u donjem lijevom kutu, matična ploča je iznad, dok su kavezi s diskovima na desnoj strani bliže prednjoj maski.
Za svakog ponešto
Neki od proizvođača nude i drugačija rješenja koja mogu dosta odstupati od ovog pravila. Jedan od primjera je SilverStonov Raven RVX01 koji će nas počastiti znatno drugačijem rasporedu u odnosu na većinu onog što se nudi na tržištu, pružajući na pritom određene vizualne i funkcionalne prednosti.
Što se tiče same ponude, tržištem uglavnom dominiraju imena s dužim radnim stažom u ovom segmentu. Antec, Corsair, Thermaltake, Cooler Master, SilverStone i drugi su s godinama stekli velik ugled među korisnicima. Ima tu i nešto mlađih proizvođača, poput Fractal Designa i NZXT-a koji su za kratko vrijeme stekli veliku popularnost, prvenstveno zahvaljujući dobrim rješenjima, kvaliteti i pristupačnoj cijeni. Svaki od proizvođača u ponudi ima više modela koji pokrivaju različite potrebe korisnika. Mi smo se potrudili odabrati neke od najnovijih kućišta iz njihovih ponuda koja su nam se u ovom trenutku činila zanimljivim. Prilikom odabira se nismo ograničavali na određeni cjenovni segment, ali smo izbjegavali vrlo skupa kućišta koja znaju koštati i preko dvije tisuće kuna. O kojima se modelima konkretno radi, što od svakog pojedinačno možete dobiti i koje su im prednosti i eventualni nedostaci, doznati ćete u nastavku koji slijedi. Nadamo se da ćete prepoznati neke od modela koji će odgovarati vašim potrebama.
Antec P380
Antecovo kućište P380 pripadnik je serije Performance koja tradicionalno nudi najviše što ovaj proizvođač ima. U pitanju je nešto veće kućište čije dimenzije iznose 555 x 223,6 x 557 mm. Zahvaljujući većim dimenzijama i dobro organiziranom prostoru omogućena je ugradnja masivnih komponenti i većeg broja diskova, a ne treba zaboraviti niti dobar potencijal za hlađenje.
Prostrano i prozračno
P380 može udomiti matične ploče standarda od kompaktnog mini-ITX-a pa sve do E-ATX-a, nudi mogućnost ugradnje visokih hladnjaka za procesor, ima devet utora za kartice, tri kaveza za diskove u koje je moguće smjestiti osam 3,5 ili 2,5 inčnih diskova bez korištenja alata, ima dva 5,25 inčna utora kojima se može pristupiti samo iz unutrašnjosti!, te mjesto u donjem dijelu kućišta za ugradnju napajanja velikih dimenzija. Osim toga, kućište ima jako dobar rješeno provođenje kablova i inicijalno dolazi s tri TwoCool ventilatora (dva 140 mm u gornjem dijelu i jednim 120 mm na stražnjoj strani), a svaki ima prekidač za kontrolu broja okretaja u dva stupnja. Ukaže li se potreba za naprednijim hlađenjem, moguće je ugraditi dodatne ventilatore na prednjoj strani (tri 120 mm ili dva 140 mm), odnosno radijatore za vodeno hlađenje na prednjoj ili gornjoj strani umjesto postojećih ventilatora. Uz sve to, dostupna je tiskana pločica koja uz pomoć jednog molex konektora daje napon za šest ventilatora. Također, ispred svih ventilatora se nalaze i lako dostupni filteri protiv prašine tako da unutrašnjost dugo može ostati čista.
Debeli aluminij
Kvaliteta izrade je dosta dobra, što se osobito odnosi na prednju i gornju površinu koja je izrađena od debelog aluminija. Dizajn je takav da prednja i gornja ploha nemaju nikakve otvore, tipke ili bilo što što bi narušilo minimalizam i eleganciju. Aluminijske površine imaju brušene rubove i lagano su zaobljene na krajevima – jednostavan trik kojime se podižu elegancija i vizualni dojam. Bočna stranica, pak, ima prozor koji omogućava pogled na unutrašnjost.
Prednji panel s USB i audio priključcima se nalazi u gornjem dijelu lijeve bočne strane, s time da je omogućeno prebacivanje istih na desnu stranu kućišta gdje se nalaze tipke za uključivanje i reset. Zahvaljujući tome ga možemo držati s lijeva i s desna i imati pristup svim priključcima. Inače, sam panel nudi po dva USB3.0 i USB2.0 porta, odnosno uobičajene priključke za slušalice i mikrofon. Obzirom da ne postoji mogućnost ugradnje standardnih optičkih uređaja (nema otvora na prednjoj strani), Antec je ponudio mogućnost montaže tankog optičkog uređaja koji se postavlja bočno ispod prednje.
SPECIFIKACIJE
dimenzije: 555 x 223,6 x 557 mm, masa: 12,5 kg, unutarnji utori za diskove 8 x 3,5″/2,5″, 2 x 5,25″, ugrađeni ventilatori: 2 x 140 mm gore, 1 x 120 mm odostraga, mogućnost ugradnje dva 140 mm ili tri 120 mm ventilatora na prednjoj strani te radijatore za vodeno hlađenje, 9 utora za kartice, matične ploče: mini-ITX, micro-ATX, ATX, E-ATX, prednji panel: 2 x USB 3.0, 2 x USB.0, mikrofon i slušalice, Slim ODD nosač s bočne strane
USTUPIO
Antec
www.antec.com
CIJENA
oko 1400 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, kvaliteta izrade, pametna rješenja u unutrašnjosti, rashladne mogućnosti, mogućnost ugradnje velikih komponenti
KLJUČNI NEDOSTACI
otežan pristup prednjoj stranici, cijena
OCJENA
4
Chieftec LF-01B
Obzirom da je Chieftec najviše poznat po kućištima ozbiljnijeg karaktera, njihov model LF-01B koji dolazi iz Libra serije će se više svidjeti gamerima. Glavne karakteristike su mu zanimljiv dizajn, velik broj dodataka koji podižu njegovu funkcionalnost, te solidna kvaliteta izrade i dobra završna obrada.
Funkcionalan panel
Posebnu pozornost su nam privukla dva veća potenciometra koji služe za reguliranje broja okretaja ugrađenih ventilatora. Kontroleri ovakve vrste nisu nikakva novost na kućištima, no u ovom slučaju je riječ o kvalitetnim i robusnim potenciometrima s iznimno glatkim odzivom i preciznom kontrolom što rijetko viđamo na kućištima s pristupačnijim cjenovnim predznakom. Predviđena je kontrola prednjih i gornjeg ventilatora, a jasno je označeno koji potenciometar kontrolira koji ventilator. Ugrađena su ukupno četiri ventilatora: naprijed (koji hladi kavez s diskovima), u držaču za grafičke kartice, te na gornjoj i stražnjoj strani kućišta. Svi imaju crvene lopatice isto kao i držači diskova i vijci u utorima za proširenje karticama.
Panel, koji je smješten na gornjem dijelu kućišta, obiluje s većim brojem raznih priključaka i mjestom za spajanje 3,5 i 2,5-inčnih diskova zahvaljujući kojem u samo jednom potezu možemo priključiti klasični disk ili SSD bez potrebe za isključivanjem računala i priključivanjem na matičnu ploču. Pored toga se nalazi manji spremnik za sitnice, a od priključaka su dostupna dva USB 3.0 priključka koji su dosta razmaknuti, dva USB-a 2.0, odnosno priključci za slušalice i mikrofon.
Propuh za grafičku karticu
Prednja strana kućišta je također zanimljiva jer tamo imamo dvije veće tipke za uključivanje i resetiranje, te LED-ice istovjetne veličine koje ukazuju na aktivnost diska i da je računao uključeno.
Dio gdje se nalaze 5,25 i 3,5-inčni utori je najvećim dijelom skriven vratašcima koja se spuštaju prema dolje. Ako imate ugrađen optički uređaj dovoljno je pritisnuti označeno mjesto kada će se vratašca otvoriti skupa s ladicom optičkog uređaja.
Pogled na unutrašnjost donosi uvid u još neke zanimljive detalje. Jedan od njih je držač za grafičku karticu s vertikalno postavljenim ventilatorom koji uz stabilniji položaj pruža dodatno hlađenje. Držač je moguće pomjerati uzduž kako bi se prilagodili različitim dužinama grafičkih kartica (do maksimalno 320 mm). Prostor u unutrašnjosti je optimalno iskorišten, dok će za organizaciju kablova poslužiti velik broj otvora za provlačenje. Podržane su ATX i micro-ATX matične ploče, a moguće je ugraditi četiri 3,5-inčna i jedan 2,5-inčni disk
U svakom slučaju, Chieftec LF-01B je sasvim solidno kućište koje nudi zanimljive funkcionalnosti, a cijena mu nije osobito visoka.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 485 x 200 x 490 mm, masa 7 kg, unutarnji utori za diskove 4 x 3,5” i 1 x 2,5“, ugrađeni ventilatori: 4 x 120 mm, mogućnost ugradnje 3 dodatna ventilatora promjera 120, 7 utora za ugradnju kartica, podrška za ATX napajanja, matične ploče: ATX, micro-ATX, kontroler broja okretaja ventilatora, prednji panel: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, mikrofon i slušalice, dock za 3,5- i 2,5-inčne diskove
USTUPIO
Lost
(01) 30 27 163
www.chieftec.eu
CIJENA
677 kn
ZAŠTO KUPITI
opremljenost dodacima dizajn i kvaliteta izrade, dobro organizirana unutrašnjost, držač za grafičku karticu s ugrađenim ventilatorom
KLJUČNI NEDOSTACI
kvaliteta izrade nije na najvišoj razini
OCJENA
3
Cooler Master CM 690 III
Jedno od Cooler Masterovih kućišta koje je steklo status ikone je model CM 690. O tome koliko je ovaj model popularan među korisnicima govori činjenica da je od prve revizije osvježavano već nekoliko puta. Treća generacija nosi oznaku CM 690 III i donosi dosta noviteta i unaprijeđene postojećih rješenja.
Novo ruho
Što se tiče izgleda, CM 690 je zadržao prepoznatljiv oblik s zaobljenim rubovima i upotrebom prozračnog mrežastog materijala na prednjoj i gornjoj strani po kojem je ova serija poznata. Cooler Master je ovog puta dodao i kromirani obrub koji mu daje dojam skupocjenog dizajna, a prozirna bočna stranica omogućava pogled na unutrašnjost koja je sada gotovo u potpunosti redizajnirana.
Najveće unapređenje se odnosi na novi kavez s diskovima koji, osim što za ugradnju ne zahtijeva upotrebu nikakvog alata, ujedno ima i modularan dizajn. Radi se o tome da svaki utor možemo prilagoditi veličini 3,5-inčnog ili 2,5-inčnog diska. Ležište se u jednom potezu može razvući ili smanjiti na potrebnu veličinu. To je prvi put da smo vidjeli ovakvo rješenje za koje ne možemo ništa reći osim da je genijalno. Osim toga, kavez je podijeljen u dva dijela i svaki je moguće izvaditi i tako osloboditi prostor za ugradnju masivnih grafičkih kartica dužine do 423 mm ili omogućiti nesmetan protok zraka s prednjeg ventilatora. Donji je kavez moguće pomjeriti malo prema unutrašnjosti čime se oslobađa prostor za ugradnju dvostrukog 120 mm radijatora za vodeno hlađenje na prednjoj strani.
Funkcionalno i pristupačno
CM 690 III nudi ugradnju još dvaju radijatora, jednog dvostrukog 120 u gornjem dijelu i jednog 120 mm na stražnjoj strani što daje velik potencijal za hlađenje procesora i grafičke kartice. Što se tiče kapaciteta, moguće je ugraditi 7 3,5-inčnih ili 2,5-inčnih diskova, s time da su dostupna tri dodatna mjesta za 2,5-inčne diskove, na stražnjoj strani nosača matične ploče, ispod 5,25-inih utora i u donjem dijelu kućišta. Što se tiče matičnih ploča, CM 690 III podržava samo micro-ATX i ATX standarde, što nas obzirom da cilja na naprednije korisnike nije osobito iznenadilo.
Za hlađenje je predviđen jedan 200 mm ventilator na prednjoj strani i jedan 120 mm odostraga. Moguće je ugraditi poveći broj dodatnih ventilatora i to dva 120/140 mm ili jedan 200 mm na vrhu, te po jedan 120 mm na dnu i na kavezu za diskove. Gornja i prednja strana, te dio ispod napajanja su zaštićeni lako izvlačivim filterima protiv prašine. Panel s po dva USB 3.0 i USB 2.0 i audio priključcima se nalazi na gornjoj strani gdje je i otvor za odlaganje sitnica poput USB stickova i sl., kojeg je moguće prekriti priloženim poklopcem. Ukupan dojam dodatno upotpunjava i cijena koja nije osobito visoka.
SPECIFIKACIJE
dimenzije: 230 x 507 x 502 mm, masa: 8,7 kg, unutarnji utori za diskove 7 x 3,5″/2,5″, 3 x 2,5″, 3 x 5,25″, ugrađeni ventilatori: 1 x 200 mm naprijed, 1 x 120 mm odostraga, mogućnost ugradnje dva 120/140 mm ventilatora u gornjem dijelu, po jednog 120 mm u donjem dijelu i na kavezima za diskove, 7+1 utor za kartice, matične ploče: micro-ATX, ATX, prednji panel: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 99 671
www.coolermaster.com
CIJENA
oko 759 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn i kvaliteta izrade, modularni kavez za diskove, mogućnost ugradnje dugačkih grafičkih kartica, filteri za prašinu
KLJUČNI NEDOSTACI
ništa značajno
OCJENA
4
PREPORUKA
Corsair Graphite 230T
Corsair je poznat po svojim high end kućištima koje odlikuju odlična kvaliteta izrade i napredne mogućnosti zbog čega se prilikom kupnje često treba pripremiti na četveroznamenkasti iznos. Međutim, Graphite 230T model odstupa od ovog pravila i predstavlja jedno od najpristupačnijih Corsairovih midi tower kućišta u njihovoj ponudi.
Zanimljiv dizajn
Premda ga, kako sam Corsair kaže, odlikuje „beginner friendly“ epitet ovo kućište ipak nije pretjerano jeftino. Cijena od 780 kuna nije zanemariva, no znatno je niža u odnosu na, primjerice, Graphite 780T koji je više nego dvostruko skuplji. Napredne Obsidian modele u ovom kontekstu ne trebamo niti spominjati.
Graphite 230T dolazi s manjim brojem mogućnosti i umjerenim dimenzijama. No to ne znači da je u pitanju loše kućište. Naprotiv, riječ je o kućištu koje nudi više nego solidnu funkcionalnosti ima solidan potencijal za hlađenje, dobar dizajn i mogućnost ugradnje grafičke kartice dužine do 360 mm. Ujedno, kvaliteta izrade je poprilično dobra, a glavni materijal korišten u izradi je metal. Konstrukcija je čvrsta i stabilna, dok je završna obrada na visokoj razini. Zanimljiv detalj su bočne stranice koje se za razliku od drugih kućišta otvaraju prema naprijed, a ne prema natrag kao što smo inače navikli. Pored toga, sve stranice u prednjem dijelu nisu u zatvorenoj konstrukciji s maskom, nego je ostavljen tanki prorez između maske, bočnih i gornje stranice.
Jednostavno i efikasno
Pored toga, prozor na bočnoj stranici je dizajniran u obliku strelice, kao što su i perforacije za cirkulaciju zraka na vrhu kućišta, a tu su i još poneki utisnuti detalji na bočnim stranicama. Kućište je crne mat boje (dostupna je i varijanta s crvenim bočnim stranicama), a prednja maska je perforirana od vrha do dna. Međutim, tri 5,25-inča utora nemaju rupice nego je perforacija samo radi ukrasa. Ispod ovih utora je dio gdje se nalaze dva 120 mm ventilatora s crvenim LED-icama koje u radu daju lijep vizualni efekt. Filter protiv prašine je integriran u prednju masku koju nije jednostavno skinuti (potrebno je prvo maknuti bočne stranice), dok je ispod napajanja ugrađen kvalitetniji i pristupačniji filtar. Pored prednjih ventilatora, Graphite 230T dolazi i s 120 mm ventilatorom na stražnjoj strani, a ostavljena su mjesta za ugradnju dva ventilatora od 120 ili 140 mm na vrhu i jednog 120/140 mm ventilatora u dnu kućišta. Također, moguće je ugraditi 240 mm radijator za vodeno hlađenje u gornjem dijelu. Kućište podržava mini-ITX, Micro-ATX i ATX matične ploče, ima veći broj otvora za provlačenje kabela, omogućava ugradnju četiri 3,5- i 2,5-inčna diska.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 505 x 210 x 440, masa 6,05 kg, unutarnji utori za diskove 4 x3,5″, 4 x 2,5″, 3 x 5,25″, ugrađeni ventilatori: 2 x 120 mm naprijed, 1 x 120 mm odostraga, mogućnost ugradnje dva dodatna ventilatora promjera 120/140 mm u gornjem dijelu i jednog 120/140 mm u donjem dijelu, 7 utora za ugradnju kartica, matične ploče: mini-ITX, micro-ATX, ATX, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 99 671
www.corsair.com
CIJENA
772 kn
ZAŠTO KUPITI
zanimljiv dizajn, dobra kvaliteta izrade i završna obrada, solidna funkcionalnost
KLJUČNI NEDOSTACI
čišćenje filtera za prašinu u prednjoj masi zahtijeva uklanjanje bočnih stranica
OCJENA
4
Fractal Design Core 500
Pored dobro poznatih modela koji pružaju odličnu funkcionalnost i dosta prostora za ugradnju većeg broja komponenti, Fractal Design u svojoj ponudi ima i kućišta koja su pogodna za sklapanje računala skromnijih dimenzija. Dobar primjer je model Core 500 koji dolazi u takozvanom cube formatu koji će nam omogućiti lagodan smještaj računala na stolu ili bilo gdje u prostoriji.
Kompaktna minijatura
To ga čini osobito dobrim za naprednije računalo za multimediju, s time da ćete s njime moći planirati i računalo za igranje. No kako je riječ o kućištu manjih dimenzija (250 x 203 x 367 mm) s zapreminom od samo 19,5 litara, Core 500 je fokusiran na kompaktnu i štedljivu platformu. Podržani su mini-ITX i mini-DTX standardi matičnih ploča. Međutim, to ne mora nužno biti ograničavajući faktor, prije svega što matične ploče ovog formata često dolaze s bogatim setom opreme koja nadmašuje njihove kompaktne dimenzije. Uz to, ovaj model nije podijeljen ud dvije zone, kao što je to slučaj s nešto većim kućištima ovog formata.
No bez obzira na manje dimenzije Fractal Design nije napravio velike kompromise. Dobar raspored će nam omogućiti ugradnju većeg broja komponenti. Core 500 će bez problema udomiti dual slot grafičku karticu dužine do 310 mm, odnosno standardno ATX napajanje dužine do 170 mm. Uz to, podržan je hladnjak za procesor visine do 170 mm, što znači da možemo računati na snažnije procesore kojima je potrebno naprednije hlađenje od uobičajenog.
Hlađenje i mogućnosti
Za ugradnju diskova su dostupna čak tri 3,5-inčna i tri 2,5-inčna mjesta, a omogućena je čak i ugradnja standardnog 5,25-inčnog optičkog uređaja. No ugradimo li optički uređaj morati ćemo izostaviti jedno 2,5-inčno mjesto koje se nalazi ispod prednje maske.
Potencijal za hlađenje je dosta dobar, bez obzira na male dimenzije. Uz kućište inicijalno dolazi jedan 140 mm ventilator koji je smješten odostraga. Ventilator je dio Silent R3 serije, vrti se na 1000 okretaja u minuti, dosta je učinkovit i tih. Pored ovog je moguće ugraditi dva 120 ili 140 mm ventilatora na vrhu, dok na prednjoj strani nije predviđena ugradnja ventilatora. Najzahtjevniji korisnici imaju mogućnost ugradnje radijatora za vodeno hlađenje – 240 ili 280 mm na vrhu i 120/140 mm odostraga. Svi otvori, uključujući mjesto ispod napajanja i perforacije na bočnoj strani koje omogućavaju usis zraka putem grafičke kartice, su zaštićeni filterima protiv prašine.
Kvaliteta izrade i dizajn su više nego solidni. Prednja maska je izrađena od plastike i u imitaciji je brušenog aluminija, dok je su na gornjoj strani dva USB 3.0 i audio priključci.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 285 x 335 x 450 mm, masa 5,3 kg, utori za diskove 3 x 3,5″ i 3 x 2,5″, 1 x 5,25″, ugrađeni ventilatori 1 x 140 mm, mogućnost ugradnje 2 dodatna 120 ili 140 mm ventilatora, 2 utora za kartice, podrška za ATX napajanja dužine do 170 mm, matične ploče mini-ITX, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
Fractal Design
www.fractal-design.com
CIJENA
oko 670 kn
ZAŠTO KUPITI
kompaktne dimenzije, podrška za naprednije komponente i dugačke grafičke kartice, dobra organizacija unutrašnjosti
KLJUČNI NEDOSTACI
ništa značajno
OCJENA
4
Fractal Design Define R4
Kućište koje dolazi iz Fractalove serije Define odlikuje lijepa snježno-bijela boja koja mu daje posve specifičan izgled (puni naziv ovog kućišta je Define R4 Arctic White). Ovaj model je izvana i iznutra kompletno u bijeloj boji, a završni sloj sjajnog laka dodatno pojačava dojam bjeline i ističe njegov vizualni izgled.
Prostrano i tiho
Define R4 je više nego ozbiljno kućište koje odlikuje dobra kvaliteta izrade, organizacija i dosta prostora za ugradnju većeg broja komponenti. Uz to, karakteristika Define serije je poboljšana tišina u radu koja se postiže reduciranjem zvukova koje generiraju ventilatori u računalu.
Kada je u pitanju veličina, Define R4 nije glomazan, ali nije niti stisnut po pitanju prostora za ugradnju. Pozamašna masa će nas upozoriti da je u pitanju kućište s nešto boljom kvalitetom izrade. U izradi su korišteni debeli metalni dijelovi s ponekim plastičnim držačem i slično. Prednja strana je skrivena ispod vrata koja su odložena materijalom za zvučnu izolaciju. Bočne, gornja i donja stranica su također obložene ovim materijalom tako da u radu vrlo malo zvuka dopire van kućišta.
Prostora u unutrašnjosti ima napretek, tako da korisnik može ugraditi sve što mu padne na pamet. Prostor je optimalno iskorišten i organiziran za što će nam poslužiti velik broj otvora za provlačenje kabela koji su obloženi gumenom oblogom.
Arktička bjelina
Podržane su mini-ITX, micro-ATX i ATX standardi matičnih, a moguće je ugraditi osam 3,5- ili 2,5-inčnih diskova u dva zasebna kaveza, a dostupna su i dva mjesta u donjem dijelu za 2,5-inčne diskove. S dužinom grafičkih kartica nećete imati nikakvih problema. Maknemo li jedan kavez osloboditi će se dovoljno prostora za ugradnju kartica dužine do 430 mm.
Za hlađenje su predviđena dva 140 mm ventilatora iz serije Silent koja ima hidraulične ležajeve. Ventilatori se vrte se na maksimalno 1000 rpm, dok je broj okretaja moguće regulirati pomoću priloženog kontrolera (12V, 7V i 5V). U kućištu ima mjesta za dodatne ventilatore ima još dosta, a dostupna su još 4 mjesta za ugradnju 120 ili 140 mm ventilatora.
Dizajn je karakterističan za ovu seriju Fractalovih kućišta, jednostavan je i minimalistički. Odlikuju ga ravne linije bez posebnog naglašavanja pojedinih detalja. Prozirni dio na bočnoj stranici pruža pogled u unutrašnjost i jedini je detalj koji ga odmiče od potpuno ozbiljnog izgleda (dostupna je i verzija bez prozirnog prozora, kao i u drugim bojama). Obzirom za mogućnosti koje kućište pruža cijena nam se nije učinila pretjerano visokom. No voljeli bismo da je mrvicu niža.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 232 x 464 x 523, masa 12,3 kg, unutarnji utori za diskove 8 x 3,5/2,5″, 2 x 2,5″, ugrađeni ventilatori: 2 x 140 mm Silent Series R2, mogućnost ugradnje 4 dodatna ventilatora promjera 120 ili 140 mm, 7 + 1 utor za ugradnju kartica, podrška za ATX napajanja do 170 mm dužine, matične ploče: ATX, micro-ATX, mini-ITX, kontroler broja okretaja ventilatora, prednji panel: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
Fractal Design
www.fractal-design.com
CIJENA
945 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn i kvaliteta izrade, zvučna izolacija i tih rad, dobro organizirana unutrašnjost, podrška za ugradnju dugačkih grafičkih kartica, dobar potencijal za hlađenje
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena
OCJENA
4
Fractal Node 804
Kada su u pitanju kućišta u obliku kocke (tzv. Cube case), Fractal Design je ponudio model Node 804 koji se ponešto razlikuje od sličnih primjeraka, prije svega jer dolazi u nešto većem izdanju. Jedna od ključnih karakteristika kojom se proizvođač vodio prilikom njegova dizajniranja jest veća fleksibilnost kod odabira dijelova, te s druge strane kako omogućiti učinkovitije hlađenje zahvaljujući razdvajanju komponenti koje generiraju više topline od onih koje se manje griju.
Dvije zone
To je postignuto podjelom prostora na dvije zone koje su za razliku od uobičajenih rješenja, podijeljene vertikalno (lijevo i desno), a ne horizontalno (gore i dolje). Lijevi odjeljak je predviđen za ugradnju matične ploče, procesora i grafičke kartice, dok se diskovi i napajanje instaliraju u desni dio, čime je ograničen protok topline prema ovim komponentama.
Osim rasporeda, veće dimenzije kućišta imaju i veze s podržanim standardima matičnih ploča (mini-ITX i micro-ATX) zahvaljujući čemu korisnici imaju veću slobodu prilikom odabira platforme i odgovarajućih komponenti. Prostora ima dovoljno za ugradnju većih grafičkih kartica dužine do 320 mm, odnosno hladnjaka procesora visine do 160 mm. Ukupno je dostupno 5 mjesta za proširenje karticama, dok se za ugradnju diskova dostupna dva kaveza (koji se mogu vaditi) sa ukupno osam 3,5″ i četiri 2,5″ diska. Omogućena je i ugradnja tankog, slot-in optičkog uređaja za koji je ostavljen prorez na desnom bočnom dijelu prednje maske.
Malo, ali veliko
Hlađenje je poprilično dobro osmišljeno, a inicijalno su dostupna tri kvalitetna 120 mm ventilatora s hidrauličkim ležajevima (moguće je ugraditi dodatna 7 ventilatora) i kontrolerom za regulaciju brzine okretaja. Najzahtjevniji korisnici imaju mogućnost ugradnje vodenog hlađenja sa tri radijatora od 240 i jednim od 280 mm.
Kvaliteta izrade i dizajn su u skladu s onim što se očekuje od kućišta ovog tipa. Konstrukcija je čvrsta, a završna obrada odlična. Prednja maska je izrađena od kvalitetnog brušenog aluminija, čista je i uredna s perforacijom u donjem dijelu. Na bočnom dijelu desne strane se nalaze prorez za optički uređaj, 3,5 mm priključci za slušalice i mikrofon, prekidač za uključivanje, te dva USB 3.0 utora. Lijeva bočna stranica je prozirna, a svi otvori su zaštićeni filtrima protiv prašine koji se lako skidaju i čiste.
Node 804 odlikuje nešto viša cijena nego smo očekivali. Međutim, dobra rješenja i karakteristične funkcionalnosti ga čine itekako primamljivim svima onima koji žele napraviti manje, napredno i nesvakidašnje računalo.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 344 x 307 x 389 mm, masa 6 kg, utori za diskove 8 x 3,5″ i 2 x 2,5″, dvije ekstra pozicije sa 2 3,5″ ili 2 x 2,5″ mjesta, ugrađeni ventilatori 3 x 120 mm (jedan na prednjoj i dva na stražnjoj strani), mogućnost ugradnje 7 dodatnih 120 mm ventilatora, 5 utora za kartice, podrška za ATX napajanja do dužine do 260 mm, matične ploče micro-ATX i mini-ITX, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
Microline,
(01) 27 97 700
www.fractal-design.com
CIJENA
801 kn
ZAŠTO KUPITI
zasebni dijelovi za toplije i hladnije komponente, mogućnost ugradnje micro-ATX matične ploče i dugačkih grafičkih kartica, dobra organizacija unutrašnjosti, kvaliteta izrade i dizajn
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena
OCJENA
4
NZXT H440
Jedno od boljih kućišta dostupnih na tržištu je NZXT-ov H440. Riječ o nadasve specifičnom modelu koji donosi neka zanimljiva rješenja i intuitivan „čist“ dizajn koji se razlikuje od uobičajenih kućišta. NZXT je ovdje napravio svojevrsnu izmjenu u dizajnu, što se u prvom redu odnosi na prednju stanu kod koje su izostala 5,25-ična mjesta.
Monolitna struktura
Minimalistički izgled u obliku pravokutne metalne kutije čini da ovo kućište odiše višim stupnjem elegancije. Prednja stana je kao i ostatak kućišta je napravljena od metala i potpuno je ravna zbog čega izgleda kao je riječ o kućištu s vratima koja, pak, ovog puta nećete moći otvoriti. Kućište je potpuno crne boje i dolazi u mat izdanju. Poneki diskretni detalji se očituju u vidu crvenih linija po bočnoj bijelu gornje plohe, niz prednju masku, te u odjeljku koji se proteže cijelom donjom dužinom koji skriva napajanje i kablove od svakodnevnih pogleda. Pristup unutarnjem dijelu ovog odjeljka je isključivo sa suprotne strane (druga bočna stranica) s koje se također pristupa kavezima za ugradnju diskova. Mjesta ima za čak 11 3,5-inčnih ili 8 2,5-inčnih diskova.
Već spomenuti jednostavni detalji popraćeni su prozirnom bočnom stranicom koja pruža pogled na unutrašnjost od vrha do dna kućišta što osjetno podižu vizualni dojam. Na gornjoj površini ćemo naći prekidač za uključivanje s integriranom bijelom LED-icom u obliku prstena, po dva USB-a 3.0 i USB-a 2.0, te 3,5 mm priključke za slušalice i mikrofon.
Izolacija buke
Na stražnjoj strani gdje se nalaze priključci matične ploče imamo i LED-icu koja osvjetljava ovaj dio tako da u mraku možemo bez problema priključiti bilo koji kabel bez da trebamo uključivati svjetlo u prostoriji.
Prednju je masku moguće jednostavno skinuti čime imam pristup trima ventilatorima i filteru protiv prašine. Iza nje, ali i na bočnim stranicama imamo debelu gustu pjenu za ublažavanje buke. Kućište dolazi s još jednim 120 mm ventilatorom na stražnjoj strani, a svi su iz nove FNv2 serije koja je tiha i učinkovita. Pored toga, dostupna su mjesta za dva 140 mm ili tri 120 mm ventilatora u gornjem dijelu, odnosno dva 360 mm radijatora za vodeno hlađenje koje možemo instalirati na prednjoj i gornjoj strani, te tiskana pločica za povezivanje 10 ventilatora. Sve je zaštićeno filtrima protiv prašine.
Kućište podržava ugradnju mini-ITX, Micro-ATX i ATX matičnih ploča, grafičkih kartica dužine do 428 mm i hladnjaka procesora visine do 180 mm, ima 7 utora za proširenje karticama. Cijena od 1100 kuna nije zanemariva, no obzirom na napredne mogućnosti i opravdana.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 220 x 512 x 480, masa 10,16 kg, unutarnji utori za diskove 11 x3,5″ 8 x 2,5″, ugrađeni ventilatori: 3 x 120 mm naprijed, 1 x 120 mm odostraga, mogućnost ugradnje dva dodatna ventilatora promjera 120/140 mm u gornjem dijelu ili dva 360 mm radijatora za vodeno hlađenje naprijed i u gornjem dijelu, 7 utora za ugradnju kartica, matične ploče: mini-ITX, micro-ATX, ATX, prednji panel: 2 x USB 3.0, 2 s USB 2.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
NZXT
www.nzxt.com
CIJENA
1099 kn
ZAŠTO KUPITI
intuitivan dizajn, odlična kvaliteta izrade, dobro organizirana unutrašnjost, učinkovita zvučna izolacija, opremljenost i mogućnosti
KLJUČNI NEDOSTACI
ništa značajno
OCJENA
5
PUN POGODAK
NZXT Phantom 530
NZXT je stekao dobru popularnost među korisnicima, naročito među onima koji planiraju računalo za igranje. Jedno od njihovih kućišta koje se može pohvaliti takvim predznakom je model Phantom 530 koji nudi dosta mjesta za ugradnju raznih komponenti, pružajući pritom i poprilično dobar potencijal za hlađenje i nadasve zanimljiv izgled.
Bijeli fantom
Obzirom da ga odlikuje svojevrstan „Alienwareovski“ dizajn jasno je kako će ovaj primjerak najviše biti zanimljiv pravim gamerima koji izgled kućišta postavljaju visoko na ljestvici prioriteta.
Primjerak koji smo ovdje uključili dolazi u bijeloj varijanti s ponešto crnih detalja što mu daju posve specifičan izgled. Bijela boja još više dolazi do izražaja zahvaljujući sloju sjajnog laka koji mu daje posve specifičan vizualni identitet. Uz to, kućište ima bočnu stranicu s prozorom u obliku trokuta koji pruža pogled na unutrašnjost, čvrsta vratašca na prednjoj strani koja skrivaju pogled na 5,25-inčne uređaje, nekoliko nepravilno dizajniranih mrežastih panela za prozračivanje, itd. U izradi su korišteni metalni i plastični dijelovi dobre kvalitete i čvrstoće. Inače, Phantom 530 serija je dostupna i u crnoj i crvenoj boji tako da korisnici mogu birati varijantu koja im najviše odgovara.
Phantom 530 ima odličan potencijal za hlađenje. Inicijalno je opremljen velikim 200 mm ventilatorom smještenim u prednjoj strani, te jednim 140 mm na stražnjoj strani. Pored toga, Phantom 530 će primiti 7 dodatnih ventilatora raznih veličina u gornjem, donjem dijelu, unutrašnjosti i na bočnoj stranici.
Funkcionalno i prostrano
Ono što ga dodatno ističe jest mogućnost ugradnje čak tri radijatora za vodeno hlađenje.
Phantom 530 podržava mini-ITX, Micro-ATX, ATX, EATX standarde matičnih ploča. Prostor u unutrašnjosti je poprilično dobro organiziran s velikim brojem gumom zaštićenih otvora koji služe za provlačenje kabela. Šest je mjesta za ugradnju 3,5 i 2,5-inčnih diskova raspoređenih u tri kaveza koje možemo vaditi i mijenjati im raspored. Maknemo li jedan od njih moći ćemo ugraditi jako dugačke grafičke kartice dužine do čak 444 milimetra. Pored spomenutih mjesta na poleđini nosača matične ploče se nalazi još jedno mjesto za ugradnju 2,5-inčnog diska.
Zanimljivi dodaci su i LED osvjetljenje na stražnjoj strani za kartice i priključke matične ploče (backplate), kontroler za ventilatore sa tri stupnja brzine na koje se može priključiti 10 ventilatora (maksimalno 31 vat snage), osam utora za kartice, prednji panel sa dva USB 3.0 i audio priključcima. Cijena od 940 kn nije baš zanemariva, no obzirom na mogućnosti nije niti pretjerano visoka.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 235 x 572 x 543 mm, masa 10,5 kg, unutarnji utori za diskove 6+1 3,5/2,5″, ugrađeni ventilatori: 1 x 200 mm, 1 x 140 mm, mogućnost ugradnje 7 dodatnih ventilatora promjera 200, 140 i 120 mm, 8 utora za ugradnju kartica, matične ploče: mini-ITX, micro-ATX, ATX, EATX, kontroler broja okretaja ventilatora, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
NZXT
www.nzxt.com
CIJENA
oko 940 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn i završna obrada, odlično organizirana unutrašnjost, podrška za više standarda matičnih ploča i dugačke grafičke kartice, odličan potencijal za hlađenje
KLJUČNI NEDOSTACI
nešto viša cijena
OCJENA
4
SilverStone Raven RVX01
Jedno od kućišta koje imaju posve drugačiji koncept od svega ostalog na tržištu jest Raven RVX01. Silverstone je ovdje primijenio suprotan pristup u položaju i instaliranju komponenti, a kompletna unutrašnjost je izokrenuta naglavačke. Dovoljno je napraviti manje razgledanje s vanjske strane i ubrzo ćete shvatiti da se ovdje nešto čudno dešava.
Izokrenuta unutrašnjost
Premda kad gledamo sa prednje i sa bočnih strana sve izgleda normalno, pogled na stražnju stranu će vam zasigurno staviti upitnik iznad glave. Naime, stražnja strana je potpuno ravna i nema ničega osim nekoliko perforacija u gornjem koje izgleda kao mjesto za ugradnju ventilatora. No gdje su nestali otvori za stražnje priključke matične ploče, utori za kartice i mjesto za napajanje?
Oni se nalaze na gornjoj strani kućišta, skriveni ispod povišenog plastičnog poklopca. Jedini problem je što kada trebate nešto priključiti ili iskopčati morate svaki put skinuti poklopac. To znači da je unutrašnjost u odnosu na klasični dizajn zakrenuta za 90 stupnjeva u smjeru kazaljke na satu, a pristup se obavlja s desne strane, poput BTX standarda. Ovaj koncept nije novost na tržištu, Silverstone je još davno imao kućišta koja su koristila ovakav princip. Ovakav raspored pruža bolju cirkulaciju zraka, ali i nesvakidašnji dizajn kojim se možete pohvaliti prijateljima. U donjem dijelu kućišta su u rasponu cijele njegove širine instalirana tri 120 mm ventilatora iz Air Penetrator serije (tiho i učinkovito) koji neometano pušu po svim komponentama jer nemaju prepreka kako kod klasičnog rasporeda (nema kaveza za diskove ispred).
Gamerski dizajn
To je zapravo prirodan tijek cirkuliranja topline, jer se topli zrak uvijek penje od dna prema gore, pa bi se topli zrak trebao efikasnije izbacivati iz kućišta, a samim time komponente bi trebale biti hladnije. Ventilatori su ujedno zaštićeni filtrom protiv prašine koji se jednostavno skida i čisti. U gornjem dijelu i na prednjoj strani imamo mjesta za ugradnju po jednog 120 mm ventilatora, dok je mjesto na stražnjoj strani kućišta služi za ulazak zraka za napajanje koje se ugrađuje u gornjem dijelu stražnje strane. Umjesto ventilatora je moguće ugraditi i radijatore za vodeno hlađenje.
SilverStone je ovim konceptom nastojao osigurati što kompaktnije dimenzije s vrlo malim zauzećem površine, a da je pritom moguće ugraditi što više masivnih komponenti. Podržane su micro-ATX i ATX matične ploče i grafičke kartice dužine do 348 mm, a tu su i četiri mjesta za 3,5 ili 2,5-inčne diskove.
Uz to, dizajn koji podsjeća na vanzemaljca je do kraja prilagođen gamerima. Kvaliteta je izrade je dobra, premda imamo dosta plastičnih dijelova koji su korišteni kako bi cijena bila što pristupačnija.
SPECIFIKACIJE
dimenzije: 215 x 485 x 500 mm, unutarnji utori za diskove 4 x 3,5″ ili 2,5″, ugrađeni ventilatori: 3 x 120 mm u donjem dijelu, mogućnost ugradnje dva 120 mm ventilatora u gornjem i prednjem dijelu ili radijatora za vodeno hlađenje, 7 utora za kartice, matične ploče: micro-ATX, ATX, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
Silverstone
www.silverstonetek.com
CIJENA
555 kn
ZAŠTO KUPITI
gamerski dizajn, zakrenuta unutrašnjost, dobro hlađenje, filtar za prašinu, cijena
KLJUČNI NEDOSTACI
priključivanje i isključivanje kabela zahtijeva skidanje gornjeg poklopca, kvaliteta izrade nije na najvećoj razini
OCJENA
4
PRAVA PRILIKA
Thermaltake Core V1
Kućište Core V1 je osmišljeno po uzoru na takozvani cube format s dizajnom u obliku kocke i posebno je dizajnirano za sastavljanje gamerskih računala kompaktnih dimenzija. Podržan je isključivo mini-ITX standard matičnih ploča, dok je cjenovna karakteristika više nego prihvatljiva (kućište košta ispod 370 kuna).
Kocka
Međutim, Thermaltake je zahvaljujući dobrom rasporedu i pametnom dizajnu korisnicima omogućio ugradnju većeg broja različitih komponenti koje ne trebaju nužno biti malih dimenzija. Kako bi se postigla što bolja funkcionalnost Core V1 je podijeljen u dva odjeljka od kojih je donji namijenjen instaliranju napajanja (ispod kojeg je filtar protiv prašine) i organiziranju kabela, dok je gornji dio predviđen za ugradnju glavnih komponenti računa (matične ploče, procesora, grafičke kartice i diskova). Gornja komora je dvostruko viša u odnosu na donju, a matična ploča se postavlja u vodoravni položaju kako bi bilo dovoljno mjesta za ostale komponente. Time je omogućena ugradnja grafičke kartice pune visine, odnosno hladnjak procesora visine do 140 mm. Kada već spominjemo grafičku karticu treba istaknuti i to da su podržane dual slot kartice maksimalne dužine do 260 mm što nam daje određenu slobodu za odabir snažnije kartice za kvalitetno igranje.
Za ugradnju diskova su predviđena dva kaveza sa po dva ležišta koja su smještena na desnoj bočnoj strani, a okrenuti su u uspravni položaj (konektori gledaju prema dolje).
Učinkovito hlađenje
S jedne strane kaveza je mjesto za 3,5 inčni, dok je s druge strane mjesto za 2,5 inčni disk što znači da istovremeno možemo imati čak četiri diska. Za kućište ovakvog formata više nego dosta. S druge strane mjesto za ugradnju optičkog uređaja nije predviđeno.
Što se hlađenja tiče, inicijalno je dostupan samo jedan, ali veliki 200 mm ventilator koji se nalazi ispod prednje maske. Ventilator je poprilično efikasan jer tjera zrak po svim komponentama, a ujedno je i tih u radu (800 RPM). U slučaju potrebe za dodatnim propuhom, na stražnju stranu je moguće ugraditi još dva 80 mm ventilatora, a moguće je zamijeniti postojeći ventilator sustavom za vodeno hlađenje.
Kvaliteta izrade i dizajn su više nego adekvatni za kućište ovog tipa. Prednja maska ima rupičasti uzorak i zaobljene rubove, a možemo je i brzo skinuti kako bismo mogli očistiti spužvu zalijepljenu s njezine unutarnje strane koja ima svojstvo filtra protiv prašine. U donjem dijele lijeve bočne strane su smješteni prekidači za uključivanje i resetiranje, dva USB 3.0 i priključci za mikrofon i slušalice. Sve stranice kućišta su istih dimenzija tako da prozirnu stranicu možemo staviti s obje bočne ili čak na gornju stranicu.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 276 x 260 x 316 mm mm (v, š, d), utori za diskove 2 x 3,5″ i 2,5″, ugrađeni ventilator 1 x 200 mm, mogućnost ugradnje dva 80 mm ventilatora, dva utora za kartice, podrška za ATX napajanja do 180 mm dužine, matične ploče mini-ITX, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice,
USTUPIO
eKupi
(01) 33 38 888
www.thermaltake.com
CIJENA
367 kn
ZAŠTO KUPITI
dobro organizirana unutrašnjost, velik i učinkovit ventilator, filtri protiv prašine, kvaliteta izrade i dizajn, cijena
KLJUČNI NEDOSTACI
podržan je samo mini-ITX standard matičnih ploča
OCJENA
3
Zalman M1
Zalman M1 je jedno od kućišta koje ćemo koristiti za računalo temeljeno na mini-ITX standardu matičnih ploča koje dolazi u modificiranom cube formatu koji je pomalo izdužen, a ne u obliku kocke. No Zalman s ovim modelom nije išao na potpunu minijaturizaciju, nego je nastojao pružiti više komfora i bolji set mogućnosti svima onima koji žele bazirati računalo na štedljivim komponentama bez da previše razmišljaju o kompatibilnosti i pravljenju ustupaka zbog samih dimenzija.
Optimalna raspodjela
Zalman M1 je sve osim malenog i skučenog. Kućište je predviđeno za mini-ITX kao osnovu, s time da dimenzijama više sliči mico-ATX formatu. Zahvaljujući tome M1 pruža više potencijala za ugradnju zahtjevnijih komponenti, više diskova za pohranu podataka, snažnije grafičke kartice, itd. Uz to, odlikuje ga i zanimljiv dizajn koji će se svidjeti gamerima, entuzijastima, ali i svima onima koji žele sklopiti manji, ali snažniji stroj. Uz sve to, kvaliteta izrade i opremljenost su na visokoj razini.
Kućište je podijeljeno na dvije zone od kojih je donja predviđena za ugradnju napajanja dužine do 200 mm, standardnog optičkog uređaja i jednog 2,5 ili 3,5-inčnog diska s podrškom za hot-swap. Ovim se komponentama pristupa s prednje strane, a nalaze se ispod amortizirajućeg poklopca načinjenog od brušenog aluminija.
Gornji dio je predviđen za ugradnju matične ploče (polaže se u vodoravni položaj), grafičke i neke druge kartice, tvrdih diskova, ali i radijatora za vodeno hlađenje.
Propuh
Gornja komora ima prostora za dual slot grafičke kartica pune visine i dužine do 350 mm, odnosno za ugradnju hladnjaka procesora visine do 160 mm. Kavez za 3,5/2,5-inčne diskove je postavljen okomito i prima 3 diska. Instalacija se obavlja bez upotrebe alata, a dostupan je i velik broj otvora za provlačenje kabela tako da je moguće držati sve lijepo složeno i uredno. U gornjem dijelu se mogu montirati dva dodatna 2,5-inčna diskova, dok prednji panel nudi dva USB-a 3.0, audio priključke.
Hlađenje je sasvim solidno i dolazi u obliku push-pull kombinacije sa dva 120 mm ventilatora (naprijed i odostraga), od kojih prednji dolazi s LED-icama. Za oba ventilatora je predviđen kontroler broja okretaja tako da buku možemo držati pod kontrolom. Pored toga, u gornji dio kućišta je moguće ugraditi dva dodatna ventilatora veličine 120 mm ili već spomenuti radijator za vodeno hlađenje. Prisutan je i veći broj ventilirajućih otvora (od ispod, sa strane, odozgora) koji omogućavaju dobar protok zraka ispod napajanja i u predjelu grafičke kartice, a sve je zaštićeno filterima protiv prašine koji se lako skidaju i čiste.
SPECIFIKACIJE
dimenzije 261 x 394 x 426 mm, utori za diskove 3 x 2,5”/3,5”, 2 x 2,5”, 1 x 2,5/3,5” hot-wap, ugrađeni ventilatori 2 x 120 mm naprijed i odostraga, mogućnost ugradnje dodatna dva 120 mm ventilatora, dva utora za kartice, podrška za ATX napajanja do 200 mm dužine, matične ploče mini-ITX, prednji panel: 2 x USB 3.0, mikrofon i slušalice
USTUPIO
H2 Shop, (01) 23 43 003
www.zalman.com
CIJENA 684 kn
ZAŠTO KUPITI
dobra organizacija unutrašnjosti, podjela na dvije zasebne zone, ladica za disk s podrškom za hot-swap, ugrađeni filtri protiv prašine, mogućnost ugradnje snažnije grafičke kartice, dizajn
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena bi mogla biti malo niža
OCJENA
4
Autor: Dalibor Misavljević