PočetnaHardverKomponenteA17 vs. A16: koliko je novi Appleov procesor zapravo brži?

A17 vs. A16: koliko je novi Appleov procesor zapravo brži?


Appleovo uvođenje A17 Pro sustava na čipu (”System on a Chip”, SoC) u teoriji znači jako puno prednosti, budući da je novi čip osmišljen na novoj arhitekturi i budući da s njime dolazi novi i dalje bezimeni, ”Appleov GPU”.

No koliko je ovo točno u stvarnosti? Koliko je novi Appleov SoC brži, bolji, i sve u svemu kvalitetniji od sustava na čipu protekle generacije? Je li razlika u kvaliteti zaista tako primjetna? Odgovore na ova i još neka pitanja moći ćete saznati u nastavku članka.

Apple A16 Bionic čip

A16 Bionic čip

A16 Bionic je sustav na čipu kojeg je Apple predstavio u rujnu 2022. lansiranjem iPhonea 14 Pro i Pro Max modela. Poput prošlih čipova, A16 Bionic koristi 64-bitnu arhitekturu temeljenu na ARM-u (kao Apple Silicon, ali za razliku od tradicionalnih x86 PC procesora). Sustav na čipu (SoC) je integrirani krug koji uključuje CPU, GPU, RAM i druge komponente. Ove godine Apple je stavio A16 Bionic u svoj osnovni iPhone 15 i svoj Plus model, nastavljajući trend korištenja prošlogodišnjeg top čipa u ovogodišnjem modelu iPhonea koji nije Pro.

A16 ima šest CPU jezgri od kojih su dvije osmišljene za zahtjevne zadatke (na taktu nešto manje od 3,5 GHz) uz četiri energetski učinkovite jezgre, koje rade na taktu koji je nešto viši od 2 GHz, koje se koriste za standardni rad. Ove jezgre obavljaju većinu procesorskih zadataka na iPhoneu, uključujući rukovanje pozadinskim zadacima, s učinkovitim jezgrama dizajniranim za očuvanje energije i produljenjem trajanja baterije.

Povrh toga, A16 Bionic ima pet GPU jezgri koje rade na taktu nešto manjem od 1,4 GHz, koje se bave grafički intenzivnim zadacima uključujući igre i vizualne efekte kao što je transparentnost iOS-a. Tu je i Appleov neuronski mehanizam sa 16 jezgri za zadatke strojnog učenja kao što je prepoznavanje lica i objekata u korisnikovoj knjižnici fotografija. A16 Bionic opremljen je sa 6 GB RAM i ima 16 milijardi tranzistora.

A16 Bionic predstavio je novi procesor signala slike (ISP) za poboljšanje mogućnosti računalne fotografije. To znači bolju obradu slika koje dolaze iz fotoaparata, što rezultira manjim šumom i u konačnici boljim slikama. Apple je tvrdio da je A16 Bionic prvi 4-nanometarski čip u pametnom telefonu, odnosno da je A16 Bionic prvi sustav na čipu koji je osmišljen na arhitekturi od 4 nanometra. Analitičari su kasnije otkrili da je ovo zapravo diskutabilno i da je čip zapravo proizveden na malo poboljšanoj arhitekturi od 5 nm, koju interno poznaju kao N4P.

 

A17-Pro-iPhone-15-ČIP

A17 Bionic Pro

A17 Pro je ažurirani sustav na čipu koji se prvi put pojavio u iPhoneu 15 Pro i 15 Pro Max, odnosno na boljim modelima ovogodišnje iteracije iPhone pametnih telefona. Ovaj sustav koristi istu arhitekturu temeljenu na ARM-u, ali je izvedba malo poboljšana. To se najviše može zahvaliti njegovom šest-jezgrenom sustavu na čipu, koji ima dvije jezgre za odrađivanje visoko-zahtjevnih aktivnosti, koje rade na jedva 3,8 GHz i četiri energetski učinkovite jezgre koje postižu 2,1 GHz radnog takta.

A17 Pro također povećava ukupni RAM uključen u SoC na 8 GB, što je povećanje za 2 GB. Apple je također poboljšao GPU, dodajući dodatnu GPU jezgru za ukupno šest jezgri, pri čemu Apple tvrdi da ima 20% poboljšanja performansi u odnosu na A16 Bionic i podršku za hardverske mogućnosti Ray Tracinga i bolje sjenčanje za poboljšano rukovanje realističnim svjetlosnim efektima u 3D aplikacijama. Apple je povećao broj tranzistora na 19 milijardi i dodao hardversku podršku za AV1 dekodiranje, video kodek koji bi jednog dana trebao zamijeniti HEVC. A17 Pro proizvodi se pomoću TSMC-ovog N3B procesa, za koji se smatra da proizvodi “prave” 3-nanometarske čipove.

 

Koliko je A17 Bionic Pro bolji?

Apple je potvrdio da je novi SoC donio samo 10% poboljšanja brzine CPU-a u odnosu na A16 Bionic kada je predstavljao A17 Pro. Prema mnogim mjerilima ili benchmark alatima, izgleda da je ovo i slučaj.

Pogled na iPhone 15 Pro Geekbench mjerenja za jednu jezgru pokazuje poboljšanje s 2540 koje je dao A16 Bionic na 2890 na A17 Pro, dok mjerenja za više jezgri pokazuju poboljšanje sa 6420 na 7159 bodova. Impresivniji su rezultati Metala, koji mjere performanse GPU-a i potvrđuju Appleovu tvrdnju o 20%, pri čemu je A16 Bionic osvojio 22574, dok je A17 Pro osvojio 27074 bodova.

 

iPhone 15 Pro

Isplati li se zbog A17 Bionic Pro kupiti na primjer iPhone 15 Pro?

Ako se pitate trebate li prijeći sa iPhonea 14 Pro na iPhone 15 Pro samo zbog brzine, odgovor je: ne trebate. Ako igrate puno zahtjevnih igara, možda ćete na stvari gledati drugačije, budući da je ovo dosta potentan čip. No, ako ste igrač, vjerojatno već imate konzolu ili računalo koje može ”vrtjeti” te igre. Na velikom zaslonu poput TV-a ili monitora moći ćete uživati u ovim igrama na višoj razlučivosti, čak i ako djelomično ovisite o metodama povećanja veličine kao što je NVIDIA DLSS.

A16 Bionic još uvijek SoC koji nudi vrlo dobre performanse, što je i razlog zašto je ovaj sustav na čipu unutar standardnog iPhonea 15 i njegove Plus inačice.  A17 Pro ulazi u ”premium” razred, što je i razlog zbog kojih se nalazi na najjačim iPhone pametnim telefonima. Ako koristite stariji uređaj, veća je vjerojatnost da ćete primijetiti poboljšanje performansi, ali isto vrijedi i za Pro ili standardni model.

Ako tražite razlog za nadogradnju, neki od razloga su mogućnosti peterostrukog zuma, akcijska tipka koja zamjenjuje prekidač za pojačavanje i stišavanje te naravno USB-C utor za punjenje i prijenos podataka.

 

A17 Pro prvi je Appleov 3-nanometarski sustav na čipu

A17 Pro prvi je Appleov 3-nanometarski čip. Broj se odnosi na veličinu pojedinačnih tranzistora koji se nalaze na čipu. U biti, što su tranzistori manji, to ih više možete smjestiti na čip. To je vidljivo tako što je Apple dodao tri milijarde tranzistora više na A17 Pro (19 milijardi) u usporedbi s A16 Bionic (16 milijardi). Ne samo da ovo poboljšava performanse dopuštajući više operacija u sekundi, već također poboljšava učinkovitost čipova. Međutim, ne možete uvijek imati oboje, pa se učinkovitost često mijenja u odnosu na izvedbu.

iPhone 15

Hoćete li kupiti novi iPhone 15 ili ne, ovisi o vašim potrebama (i financijskim mogućnostima)

Ako želite i ako imate novčanih mogućnosti za kupovinu iPhonea 15 Pro kako biste dobili najnovije značajke, kućište od titana, USB-C i A17 Pro, samo dajte. No mišljenja sam da će se većina korisnika odlučiti ili na iPhone 15 ili na njegovu Plus verziju.

Kako znati trebate li ”nadograditi” svoj iPhone? Postoji nekoliko takoreći ”pokazatelja” koji će ukazivati na to da je vrijeme za kupovinu novog iPhonea.

Softverska ažuriranja važna su za vašu zaštitu od ranjivosti i zlonamjernih softvera koji se šire putem tekstualnih poruka. Određeni iPhone modeli iskusili su niz ovih ranjivosti koje su izravno riješene putem ažuriranja softvera za podržane modele. Na starijim modelima koji više ne primaju softversku podršku možda nikada neće biti riješeni problemi poput ovih, što naravno nije dobro po pitanje sigurnosti.

Međutim, ažuriranja softvera ne odnose se samo na sigurnost. Sve aplikacije zahtijevaju minimalnu verziju iOS-a za rad, a neke zahtijevaju noviju verziju od drugih. Ako vaš uređaj nije kompatibilan s iOS-om 14, na primjer, a razvojni programer napravi aplikaciju koja zahtijeva ovu verziju iOS-a za pokretanje, nećete moći koristiti ovu aplikaciju. Možete saznati koju verziju iOS-a koristite putem Postavke > Općenito > O uređaju. Vaša trenutna verzija iOS-a bit će navedena uz “Verzija softvera” kao broj. Možete posjetiti apple.com/iOS kako biste vidjeli mini stranicu za najnoviju verziju iOS-a.

iPhone 13 baterija

Kakvo je stanje baterije vašeg iPhonea?

Možete pretpostaviti stanje svoje baterije na temelju vremena punjenja, ali vaš vam uređaj može dati preciznije očitanje. Idite na Postavke -> Baterija -> Stanje baterije kako biste vidjeli kako točno stoji baterija što se tiče vijeka trajanja.

Opadanje kapaciteta baterije je frustrirajuće, ali i nešto očekivano kako vaš uređaj stari. Možete ga zaobići češćim punjenjem i smanjenjem potrošnje energije pomoću značajki kao što je Low Power Mode. Apple je predstavio značajku pod nazivom Optimizirano punjenje kako bi u budućnosti bolje zaštitio baterije.

”Peak Performance Capacity” mjeri može li baterija unutar vašeg uređaja isporučiti potrebnu snagu kada je vaš iPhone pod punim opterećenjem. Ako vaš iPhone prikazuje upozorenje poput “Ovaj iPhone je doživio neočekivano isključenje jer baterija nije mogla isporučiti potrebnu vršnu snagu”, vrijeme je za rješavanje ovog problema.

 

Želite li da vaš novi iPhone ima najnovije mogućnosti?

Svaki idući iPhone uređaj dolazi s nekim novim ili barem djelomičnim poboljšanjem već postojećih mogućnosti. Ako imate svoj iPhone dugo vremena, sigurno propuštate pun novih mogućnosti.

Uzmimo iPhone X iz 2017. Ovo je bio prvi iPhone s Face ID-om i OLED zaslonom. Bio je to i prvi iPhone koji je u potpunosti ostao bez kapacitivne tipke Home. Ova su obilježja postala standardna na iPhone uređajima:

  • 5G povezivost
  • Ceramic Shield zaštita od pada
  • 6 metara otpornosti na vodu
  • MagSafe dodaci poput punjača i torbica
  • HDR vršna svjetlina do 1200 nita
  • Noćni način rada za bolje fotografije u mraku
  • Dolby Vision/HDR video snimanje
  • Filmska video stabilizacija
  • Deep Fusion obrada slike

Naravno ovdje nije kraj. Nova iPhone 15 serija donijela je nova poboljšanja, ne samo u pogledu sustava na čipu, nego i kod zaslona te USB-C utor, što novu seriju Appleovih pametnih telefona čini još privlačnijom.

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular