PočetnaHardverIntel Core i7 4770K

Intel Core i7 4770K


Stigla nam je četvrta generaciju procesora Intel Core i nova pripadajuća platforma LGA1150. Haswell se procesori temelje na novoj arhitekturi koja bi trebala donijeti osjetan porast performansi bez povećanja ukupne potrošnje energije

Vrijeme zaista leti jer evo već je prošla godina dana od kad smo pisali o Intelovim procesorima Ivy Bridge, njihovoj arhitekturi i novom 22 nanometarskom proizvodnom procesu. Intel se i dalje drži svog modela Tick-Tock, a kako je Ivy Bridge predstavljao svojevrsni Tick kada je u pitanju nova arhitektura, novi procesori kodnog naziva Haswell predstavljaju njenu razrađenu i unaprijeđenu inačicu Tock. No koliko nam zapravo pravih novosti donosi Haswell?

Piše: Marin Ujdur

Brže i štedljivije?

Gledajući strogo sam proizvodni proces i dalje se radi o istom 22-nanometarskom proizvodnom procesu i korištenju tranzistora Tri-Gate. No ovoga puta došlo je značajnih izmjena i unaprijeđenja same arhitekture. Naime kako se tržište sve više orijentira ka smanjenju uređaja te njihovoj sve većoj prenosivosti Intel je ovoga puta velik dio pažnje posvetio potrošnji energije i performansama grafičkog djela procesora. Kako je u svijetu prijenosnih uređaja vrlo važna njihova autonomija odnosno trajanje baterije, Intel se okrenuo ka smanjenju potrošnje svojih novih procesora. Iako se u desktop segmentu to toliko i ne osjeti, u mobilnom segmentu napredak bi trebao biti značajan.

Stoga je Intel i ovoga puta lansirao poveći broj inačica procesora ovisno o njihovoj primarnoj namijeni. Tako se u desktop segmentu zadržala K serija procesora namijenjenih entuzijastima kao i njihova suprotnost serije S i T smanjene potrošnje energije. No u mobilnom se segmentu nude čak četiri grupe procesora, dvije (H i M) za standardne prijenosne uređaje, te U i Y kao ultra-štedljive serije procesora dizajniranih posebno za ultrabookove.
Jedna od ključnih novosti svakako je intgracija kontrolera koji nadzire i prati potrošnju energije na samu jezgru procesora. Novost su napredna štedljiva C-stanja koja u potpunosti gase pojedine dijelove procesora koji se ne upotrebljavaju, a dodatno su optimizirani procesi prelaska između stanja smanjene potrošnje energije. Na žalost ove novosti imaju svoje popratne negativne posljedice.

Naime C6/C7 stanja mogu biti potencijalan problem kod korisnika sa starijim napajanjima koja ne mogu raditi na način da isporučuju struju od tek 0,05 A na +12V railu. Što bi značilo da bi se kompletan sustav mogao posve ugasiti. Stoga lako moguće da će određeni broj korisnika morati investirati i u novije kvalitetnije napajanje ukoliko misli iskoristiti baš sve pogodnosti vezane uz potrošnu energije koje donosi Haswell.

Poboljšana grafika

No uz potrošnju energije posebna pažnja se poklonila i performansama grafičke jezgre. Haswell procesori donose nekoliko osnovnih varijacija integriranog grafičkog čipa koje se razlikuju po ukupnim performansama, a dolaze u inačicama HD4200/ 4400/ 4600 te HD5000/ 5100/ 5200. Najnaprednije varijante Intelovog grafičkog čipa HD 5100/5200 dobiule seu sada naziv Iris/ Iris Pro. Zanimljivo je kako Intelov Iris Pro čak koristi integriranu eDRAM memoriju u cilju poboljšanja performansi.

U odnosu na Ivy Bridge grafički čip je dodatno osnažen, a povećane su performanse koje su sada i više no zadovoljavajuće, čak i kada je u pitanju igranje novih naslova u 720p rezoluciji.
Moramo priznati ugodno smo se iznenadili kada smo vidjeli rezultate u igrama kao i u 3DMarku. Integrirani grafički čip Intel HD 4600 bez problema je postigao čak 7707 bodova u Cloud Gate testu novog 3DMarka. No osim za te prigode mnoge će obradovati i još veća Compute snaga koja će primjerice pogodovati performansama hardverskog dekodiranja video sadržaja. Uz to nova generacija donosi punu podršku za DirectX11.1, OpenGL 4.0 i OpenCL 1.2, a tu je i podrška za prikaz slike na tri monitora maksimalne rezolucije 4Kx2K. Također tu je i Intelov WiDi nove generacije koji donosi još šire mogućnosti korištenja.

Četiri Haswell jezgre

Na testiranje smo ovoga puta dobili samo jedan primjerak procesora i to najsnažniji Core i7 4770K koji je uz to i posve otključan kao što se može i zaključiti po K sufiksu. Kao i ranije radi se o procesoru s četiri fizičke jezgre i podrškom za Hyper-Threading. Osnovni radni takt iznosi 3,5 GHz, no uz Turbo Boost isti se penje sve do 3,9 GHz za jednu ili dvije opterećene jezgre. Posve opterećen procesor može putem Turbo Boosta doseći radni takt od 3,7 GHz, dok je TDP deklariran na 84 vata.

Količina cache memorije i dalje ostaje ista kao i kod Ivy Bridge procesora te iznosi 4x 256 kB za L2 cache i 8 MB za dijeljeni L3, no udvostručena je propusnost što pridonosi boljim performansama. Kao što smo rekli poboljšana je i integrirana grafika a u ovom slučaju radi se o Intel HD 4600 verziji čiji se radni takt penje i do 1250 MHz. Memorijski kontroler i dalje je integriran u procesor i dalje podržava 1333 i 1600 MHz module uz podršku za DDR3L, kao i kod Ivy Bridge generacije procesora. No sada su predstavljeni dodatni množitelji koji će olakšati overclocking radne memorije. Uz to tu i dalje stoji integrirana PCI Express sabirnica treće generacije s ukupno 16 stazica.

Minimalan skok

Po pitanju performansi porast u odnosu na prethodnika Core i7 3770K nije pretjerano osjetan, te je veća razlika vidljiva tek na performansama integrirane grafičke jezgre. Stoga moramo priznati da smo po tom pitanju ostali pomalo razočarani jer smo iskreno očekivali nešto veći pomak u performansama obzirom na svu prašinu koja se dizala oko novog procesora. No i dalje je ovo izrazito moćan procesor koji u ovoj izvedbi pruža i mogućnost overclockinga.

No u te se vode treba uputiti tek ukoliko posjedujete neko kvalitetnije hlađenje jer na svako podizanje radnog napona Haswell reagira popriličnim skokom radne temperature. Mi ga nismo overclockirali preko 4,5 GHz za što je bilo dovoljno tek nešto više od 1,2 V, no i tada su temperature pod punim opterećenjem prelazile 80°C uz Intelovo LCS hlađenje. Razlog tomu krije se vjerojatno što u samom proizvodnom procesu, a što u kvaliteti spoja IHS-a i same jezgre procesora. Stoga preporuka je investirati u neko ozbiljnije hlađenje ukoliko se mislite upuštati u overclocking ovog procesora.

Novi socket

Ukoliko ste mislili da ćete nov Intelov procesor ugraditi na svoju postojeću LGA1155 matičnu ploču i time nadograditi svoje računalo, moramo vas razočarati. Naime nova generacija procesora traži novu platformu odnosno posve nov socket LGA1150. Stoga ukoliko želite kupiti Haswell, trebati će vam i nova matična ploča. A one i ovoga puta dolaze u nekoliko verzija obzirom na pripadajući čipset.

Intel je pripremio čak pet verzija ovisno o namijeni, a to su B85, Q85, Q87, H87 i Z87. Naravno kao i ranije za entuzijaste odabir je jasan a to je Z87, a upravo smo jednu takvu matičnu ploču i imali na testu. U kompletu s Core i7 4770K stigla nam je i Intelova DZ87KLT-75K matična ploča bazirana upravo na novom Intel Z87 chipsetu koji također donosi nekoliko novosti. Ono što će korisnicima biti najkorisnije i najočitije jest povećan broj podržanih USB uređaja odnosno do 14 USB 2.0, te do šest USB3.0 uređaja u odnosu na Z77, dok broj SATA3 priključaka ostaje isti, pa i dalje nudi podršku za do šest uređaja.

Sama matična ploča i dalje je dizajnirana u prepoznatljivu Intelovu stilu u crno-plavoj shemi s povećim hladnjacima regulacije napona koji nose neizostavnu lubanju. Raspored elemenata je čist, a opremljenost ploče je na vrlo visokoj razini. Uz uobičajene priključke iznenadila nas je podrška za mini PCIe uređaje, kao i podrška za Thunderbolt. UEFI, odnosno Visual BIOS nam je poznat sa ranijih Intelovih LGA1155 matičnih ploča i djeluje odlično iako bi kod korisnika koji se nisu susretali s istim mogao zahtijevati određeni vremenski period navikavanja na samo kretanje kroz postavke BIOS-a. Vezano za performanse i stabilnost u radu imamo samo pohvale što je već uobičajeno za Intelove matične ploče.

Mobilnosti nam dajte

U konačnici možemo zaključiti kako je Intel odbrao pogrešan procesor kako bi nam predstavio sve mogućnosti nove arhitekture Haswell. Haswell u svojoj dekstop varijanti naime ne donosi nekakav osjetan porast performansi u odnosu na Ivy Bridge. Pritom zahtjeva novu matičnu ploču i napajanje. Značajan napredak u performansama pak bilježi integrirani grafički čip.
Sve novine i mogućnosti Haswella trebala bi doći do izražaja kod novih ultraprijenosnika i tableta pa jedva čekamo da nam Intel omogući testiranje Haswellovih mogućnosti u mobilnom okruženju.

SPECIFIKACIJE za Intel Core i7 4770K

LGA1150, Haswell arhitektura, 22 nm proizvodni proces, četiri fizičke jezgri, osam threadova uz HyperThreading, radni takt 3,5 GHz (do 3,9 GHz uz Turbo Boost), 4x 256 kB L2 cache, 8 MB L3 cache, integrirani DDR3 memorijski kontroler, otključani množitelj, integrirani Intel HD 4600, radni takt grafičkog procesora 350 MHz (do 1250 MHz uz Turbo Boost), TDP 84 W

USTUPIO

Intel
www.intel.com

CIJENA

oko 2700 kn

ZA
performanse, otključan množitelj, performanse integriranog Intel HD 4600 grafičkog procesora, HyperThreading, umjerena potrošnja energije, poboljšan DDR3 memorijski kontroler

PROTIV
relativno skormno povećanje performansu u odnosu na Ivy Bridge, povišeno zagrijavanje pod dugotrajnim opterećenjem, zahtjeva nove matične ploče i napajanja

OCJENA
4/5

SPECIFIKACIJE za Intel DZ87KLT-75K

LGA1150, podrška za Intel Haswell procesore, Intel Z87 chipset, četiri DIMM utora za do 32 GB DDR3 radne memorije, 8+4 fazna regulacija napona, 2x PCIe 3.0 x16 (x16 + x8), 8x SATA3, 8x USB 3.0, Thunderbolt i HDMI videoizlazi, ATX format

USTUPIO

Intel
www.intel.com

CIJENA

oko 246 dolara

ZA
kvaliteta izrade, stabilnost u radu, opremljenost, odličan UEFI, dizajn

PROTIV
cijena

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular