ROG Ally došao je na scenu uz veliku pompu. Proglašen kao ”ubojica” Steam Decka, i iskreno tako je i izgledao barem na papiru. No je li to zaista tako? Je li Asus zaista osmislio konzolu koja se može nazvati ”ubojicom” Steam Decka?
Tehničke specifikacije
Asus je odlučio od početka krenuti jako i bez greške. Ovo je odgovarajuća strategija s obzirom na tržišnu dominaciju Steam Decka. Kad napadaš kralja, bolje da ne promašiš. S AMD-ovim Ryzen Z1 Extreme čipom, ROG Ally komotno preuzima mjesto na prijestolju kao novi vladar u polju prijenosnih konzola.
To je postigao zahvaljujući impresivnih osam Zen 4 CPU jezgri i zapanjujućih 12 RDNA3 GPU jezgri. Usporedbe radi, Steam Deck pokreće osmojezgreni AMD Zen 2 čip u kombinaciji s osam RDNA2 GPU jezgri. Nema potrebe za kompliciranjem u pogledu tehnoloških izraza. Ono što je dovoljno za reći jest da se ROG Ally može pohvaliti novijom, superiornom procesorskom snagom u usporedbi sa Steam Deckom. Kao rezultat toga, ROG Ally može pokrenuti gotovo sve što stavite na njega, od AAA igara do najzahtjevnijih emulatora.
No, važno je za napomenuti da ROG Ally također dolazi u nešto jeftinijoj varijanti. Za otprilike 100 dolara manje možete dobiti ROG Ally koji koristi standardni AMD Ryzen Z1 CPU. Unatoč uštedi, ovo se zapravo ne isplati, što i pokazuje izvedba ROG Allyja. U testovima, Steam Deck nadmašuje standardni, ne-Extreme Z1, iako koristi stariju arhitekturu.
Oba uređaja koriste 16 GB LPDDR5 RAM. No radna memorija i kod Steam Decka i kod ROG Allyja zalemljena je na matičnu ploču. Nažalost, to znači da nadogradnja ne dolazi u obzir, barem ne na standardan, konvencionalan način.
Usporedbe zaslona
Zaslon ROG Allyja je 7-inčni 1080p IPS zaslon osjetljiv na dodir. Neki korisnici bi možda rekli da je prednost 1080p rezolucije na tako malom ekranu zanemariva. Međutim, ovo je uglavnom subjektivna tvrdnja. Uostalom, ljepota je u oku promatrača. Postoji opravdana zabrinutost oko toga koliko energije zaslon troši iz baterije. Naravno, više piksela ili točkica na zaslonu znači da je potrebno više energije. To dovodi do veće potrošnje energije, što negativno utječe na trajanje baterije.
Na raznim forumima, vlasnici ROG Allyja tvrde da je najbolja rezolucija zaslona 900p, ali postoji stvar koju treba imati na umu. ROG Ally ima samo dvije postavke rezolucije: 1080p i 720p. Međutim, moguće je postaviti 900p kao zadanu razlučivost zaslona pomoću modifikacija i drugih rješenja. Za usporedbu, Steam Deck dolazi sa 7-inčnim IPS zaslonom osjetljivim na dodir, rezolucije 1280 x 800p. Kao što je ranije spomenuto, razlučivost zaslona je subjektivna. Međutim, DeckHD, zamjena za Steam Deck ekran koji se može pohvaliti rezolucijom od 1200p, prodaje se kao alva. Protumačite to kako god želite, ali čini se da bi ljudi više voljeli višu razlučivost zaslona.
Dok rasprava o rezoluciji može ići u bilo kojem smjeru, gotovo svi će se složiti da je viša stopa osvježavanja zaslona apsolutno neophodna tijekom igranja. U toj areni, brzina osvježavanja od 120 Hz Rog Allyja nadmašuje zaslon od 60 Hz Steam Decka.
Pohrana
Snažno ručno računalo omogućuje vam igranje zahtjevnijih AAA naslova. Nažalost, ove igre često zauzimaju jako puno prostora za pohranu. Zato je naravno dobro paziti na to da imate dovoljno prostora za pohranu, kako biste mogli pohraniti što je moguće više igara.
Steam Deck koristi kompaktni 2230 M.2 NVMe SSD koji je dostupan u tri verzije: 64, 256 i 512 GB. Iako ćete uštedjeti nešto novca kada se odlučite za manji disk za pohranu, to se ne preporučuje jer Valve službeno ne podržava krajnje korisnike da zamijene SSD. Ipak, moguće je jer na Internetu postoje brojni vodiči s uputama koji će vas provesti kroz proces. Imajte na umu da ćete morati ponovno instalirati OS kako biste sve pokrenuli, iako je prilično jednostavno zamijeniti pogon. Budući da Valve nije želio da korisnici to učine, potrebno je malo dodatnog truda.
ROG Ally isporučuje se s kompaktnim 2230 M.2 NVMe SSD-om od 512 GB. Iako je to jedina opcija za pohranu, treba reći da je taj SSD lako zamjenjiv. Zapravo, za razliku od Steam Decka, ASUS potiče korisnike na zamjenu svog SSD-a, ako žele i čak daje službeni vodič kako to učiniti. Nadalje, ASUS ima praktičan alat za oporavak u oblaku koji ponovno instalira Windows i sav ROG Ally softver koji se može pokrenuti iz BIOS-a uređaja. Zbog toga je nadogradnja SSD-a na ASUS-ovoj konzoli relativno bezbolno.
Obje konzole i Steam Deck i ROG Ally imaju utore za mikro SD kartice. Tako možete jednostavno i na cjenovno pristupačan način proširiti svoju pohranu. Međutim, mikro SD kartice nisu ni približno brze kao interni SSD, pa ćete se možda morati nositi s produljenim vremenima učitavanja. Osim toga, bilo je brojnih izvješća o tome da ROG Ally kvari mikro SD kartice. Razlog? Pretpostavlja se da su topline uređaja previsoke i da stoga utječu na kvarenje MicroSD kartica. ASUS je pokušao riješiti problem ažuriranjem softvera, ali nije riješio problem. U ovom trenutku ASUS priznaje da se radi o grešci u dizajnu, no ne zna se kada će problem nestati.
Vijek trajanja baterije
Prijenosno, maleno i snažno računalo namijenjeno za igranje igara zvuči jako dobro, ali bez pristojnog trajanja baterije nećete daleko stići. Trajanje baterije ovisi o raznim čimbenicima. To uključuje stvari kao što su razlučivost zaslona, svjetlina, broj sličica u sekundi i koliko snažno forsirate hardver. Budući da toliko mnogo stvari može utjecati na dugovječnost baterije, bit ćemo jednostavni i bavit ćemo se prijavljenim prosječnim trajanjem baterije.
Potrošnja energije izražava se u vatima (W). Jednostavno rečeno, veća snaga znači bolje performanse; međutim, to znači i brže pražnjenje baterije. ROG Ally ima tri postavke koje određuju performanse uređaja kao i potrošnju energije. Tih je 10 W, Performance je 15 W, a Ultra je 30 W. Korisnici su izvijestili da će vam pokretanje ROG Allyja na 30 W dati oko sat vremena igranja, što nije dobro za bilo što više od jutarnjeg putovanja na posao. Ovisno o tome kako prilagodite svoje iskustvo igranja, moguće je izgurati oko četiri sata igranja.
Valve je osigurao da je sustav Steam Deck optimiziran za niske potrošnje energije. To mu omogućuje uštedu energije uz solidne performanse; pod uvjetom da ste spremni na neke ustupke. Neki korisnici tvrde da mogu izgurati nevjerojatnih osam sati igranja, ali te tvrdnje mogu dovesti u zabludu. Kao što smo gore spomenuli, trajanje baterije ovisi o nizu čimbenika, ali opći je konsenzus da ROG Ally ima prilično slabo trajanje baterije u usporedbi sa Steam Deckom. To je vjerojatno zbog toga što ASUS želi nadmašiti Steam Deck u pogledu čiste snage. Nažalost, to znači da je optimizacija potrošnje lošija.
Operativni sustavi
Steam Deck pokreće prilagođenu verziju Linuxa pod nazivom SteamOS. Radi se o operativnom sustavu koji je osmišljen i prilagođen za Steam Deck i uključuje Steam storefront. Budući da je SteamOS temeljen na Linuxu, također koristi Valveov Proton. Ovo je dio softvera koji omogućuje pokretanje Windows igara na sustavu koji je utemeljen na Linuxu, bez ikakvog podešavanja od strane krajnjeg korisnika. Steam Deck se također može koristiti kao tradicionalno računalo u desktop modu. SteamOS se temelji na Arch Linuxu i koristi KDE Plasma za svoje desktop okruženje.
ROG Ally pokreće Windows 11, zajedno s paketom ROG softvera, koji je posebno prilagođen za ovu konzolu i koji u osnovi funkcionira kao pod-operativni sustav. Softver uključuje upravitelj biblioteke igara nazvan “Armoury Crate”, koji povezuje sve glavne platforme za igre, uključujući Steam, GOG Galaxy, Epic i Xbox Game Pass, na jednom zaslonu. Radi dobro, ali je samo dio softvera koji pokreće Windows, za razliku od namjenske platforme izrađene po mjeri za ROG Ally. Najveća prednost ovdje je što je većina igara osmišljena kako bi bolje radila na Windows platformi, tako da nećete naići na probleme s kompatibilnošću. Čak ni anti-cheat softver neće predstavljati problem, jer je uglavnom napravljen da dobro radi sa Windowsima, ali isto se ne može reći za Linux.
Kao i Steam Deck, ROG Ally je osobno računalo i može se koristiti kao takvo. Zbog sveprisutne prirode Windowsa, korištenje ROG Allyja kao osobnog računala malo je lakše. Ne morate biti upoznati s Linuxom ili Terminalom kako biste ga mogli adekvatno koristiti. Kod ASUS-ove konzole stvar je drugačija.
Steam Deck ili ASUS ROG Ally?
Iako su i ROG Ally i Steam Deck u biti prijenosna računala namijenjena za igranje igara, koja su uz to vrlo snažna, razlikuju se u ključnim područjima. Oba su dobra u onome što rade i daju rezultate kada tvrde da se mogu nositi s AAA igranjem u pokretu. No oba uređaja isto tako imaju i svoje nedostatke, što znači da ćete kod svakog uređaja morati biti spremni na ustupke.
Zašto kupiti ASUS ROG Ally?
- Želite bolji naglasak na performansama.
- Želite 1080p zaslon s osvježenjem od 120 Hz.
- Želite uređaj koji je više prijenosan.
Zašto kupiti Steam Deck?
- Ako želite prijenosno računalo namijenjeno za igranje igara s jednostavnijim operativnim sustavom.
- Ako vam je vijek trajanja baterije prioritet.
- Ako želite cjenovno pristupačniju varijantu.
Piše: Ivan Hečimović