Nova varijanta modela A77 u svom imenu nosi dodatak “Mark2”, a osim imena, od prethodnika je nasljedio i tijelo. Radi se o čvrstom, robusnom i relativno teškom aparatu koji od prvog momenta ostavlja dojam pouzdanosti. Tijelo je nešto manjih dimenzija nego usporedivi DSLR, ali je izvrsno dizajnirano što se ergonomije tiče. Hvat je dubok i konkretan, a sve su tipke na prirodnim putanjama prstiju, tako da se na sustav upravljanja vrlo lako naviknuti.
Munjeviti autofokus
Površina cijelog tijela aparata je gumirana, a spojevi u tijelu su zaštićeni, tako da nema straha od prašine ili kiše. Nije vodootporan, ali je otporan na grublje vremenske uvjete. Pravi aparat za hvatanje akcije i za vanjsku upotrebu. U tom području je usporediv i sa puno skupljim aparatima. Velik broj tipaka je dobro razmješten i postavkama svih značajnijih parametara se vrlo brzo upravlja.
Brzini korištenja svakako doprinosi i odličan autofokus sustav. Za razliku od DSLR-a, Sonyjevi aparati ovoj tipa, umjesto pomičnog zrcala imaju fiksno poluprozirno zrcalo između senzora i objektiva. To zrcalo oduzima mali dio svjetla senzoru što ne utječe previše na kvalitetu slike (intenzivnije pri slabom svjetlu, odnosno pri visokoj ISO postavci), ali zato omogućava konstantan rad autofokus senzora koji radi na principu fazne detekcije.
Autofokus je munjevito brz i vrlo precizan, a omogućava i neke vrlo napredne postavke koje smo dosada mogli vidjeti samo kod naskupljih aparata najviše klase. Korisnik ima na raspolaganju čak 79 točaka u kadru na koje može staviti autofokus točku. Od toga je 15 točaka cross-type. Sustav omogućava i mnoge načine autofokusiranja neočekivane za ovu klasu, primjerice podešavanje područja na kojem se fokusirani subjekt može očekivati, podešavanje razine dosljednosti kojom sustav prati odabranu autofokus točku, prikaz oznaka udaljenosti područja u kadru od objektiva i još razne mogućnosti na koje treba korisniku neko vrijeme da se privikne.
Poboljšani senzor
Senzor je veličine APS-C i ima jednak broj megapiksela kao i prethodnik 24 i to je više nego dovoljna brojka. Pozdravljamo taj običaj proizvođača da u zadnje vrijeme lagano zaustavljaju rast broja megapiksela, a više se pazi na ostale (važnije) stavke. Senzor navodno ima neka manja poboljšanja, autofokus sustav je nov i odličan, kao što smo već spomenuli, a procesor slike je najnovije generacije, naziva Bionz X. Omogućava brz rad aparata, a jedina zamjerka je malo preagresivno softversko “peglanje” šuma kod viših ISO postavki. U uzastopnom okidanju aparat postiže čak 12 fotografija u sekundi uz aktivan autofokus između dviju fotografija, a priručna memorija je napuni tek nakon 60-ak JPEG-ova najviših vrijednosti kvalitete.
Kvaliteta fotografije i video snimaka je izvrsna. Osim spomenutog agresivnog softvera kod JPEG-ova pri slabom svjetlu (problem rješiv postavljanjem drugačijih postavki ili snimanjem u RAW formatu), na sliku nemamo zamjerki. Šum postaje primjetan tek pri iso 6400, ali fotografije su sasvim iskoristive sve do krajnih ISO vrijednosti. Automatski balans bijele je pouzdan i uglavnom točan s blagom tendencijom zasićenijim bojama. Video isječci se snimaju u obliku AVCHD paketa, pri maksimalnih 1980×1080 piksela i 60 fps. Pritom je hvaljeni autofokus detekcije faza cijelo vrijeme aktivan i moguće je ručno kontrolirati gotovo sve postavke. Usto, postoji utor za eksterni mikrofon, ali i HDMI priključak preko kojega možemo spojiti monitor, ali i eksterni snimač, ukoliko želimo snimati video u nekomprimiranom obliku.
Odličan objektiv
Aparat je došao u paketu s odličnim 16-50mm objektivom konstantnog otvora blende f/2,8. Taj objektiv osjetno povisuje cijenu, ali to je i uobičajeno za objektive te klase. Autofokus motor je jedva čujan, izrada je čvrsta, precizna i ulijeva povjerenje. Nije uobičajeno da aparat stiže u paketu s ovako kvalitetnim objektivom, tako da smo bili ugodno iznenađeni što smo aparat mogli testirati s objektivom uz koji aparat može pokazati svoj puni potencijal. Ako uzmemo u obzir da objektivi takvih karakteristika obično koštaju 4-5 tisuća kuna, onda nešto viša cijena ovog paketa i ne ispada toliko visoka. Kvaliteta ekrana i malog ekrančića u tražilu je odlična, a tu je i glavna zamjerka aparatu – ekran nije osjetljiv na dodir. Možda nije toliko bitno pravom fotografu, ali je marketinški i dugoročno gledajući – pogrešno. Ali, bilo bi izvrsno kad bi svakom aparatu pronašli ovoliko malo mana.
SPECIFIKACIJE
CMOS senzor APS-C veličine, 24,3 megapiksela; mehanizam protiv prašine na senzoru; A-mount bajonet objektiva; ISO: 50 – 25600; ekspozicija: (B) 30s – 1/8000s; flash x-sync: 1/250s; 12fps kontinuirane paljbe; 3inčni LCD s 1228800 točaka; elektroničko tražilo s 2359296 točaka; CCD autofokus senzor, 79 točaka; 1200 zona mjerenja ekspozicije; BionzX procesor; MPEG-4 AVC/H.264 video, stereo mikrofon, 1080p@60fps; WiFi; NFC; mikrofon jack; USB, multi-plug; HDMI; SD tip kartice; masa: 726g (samo tijelo, s baterijom). OBJEKTIV: Sony DT 16–50mm F/2.8 SSM: ultrazvučni tihi fokus motor; A-mount (Sony, Konica-Minolta); min. blenda f/22; min. Udaljenost fokusiranja: 1m; 7 listova zatvarača blende; masa: 577g
USTUPIO
Sancta Domenica
(01) 33 69 550
www.sony.hr
CIJENA 12 199 kn
ZA: robusnost, ergonomija, brzina autofokusa, kvaliteta slike i videa, odličan objektiv
PROTIV: ekran nije osjetljiv na dodir
OCJENA 5/5
Piše: Marko Čurković