Hrabro dizajnirani aparat namjenjen onima koji ne vole puno tipaka
Kao dugogodišnji recenzent fotoaparata, jedan sam od onih koji kod fotoaparata (kao i kod bilo kakvog komada potrošačke elektronike) za knjižicom s uputstvima za upotrebu posežem tek nakon što nešto uspijem “zeznuti”. No povremeno se pojavi nekakvo “čudo” koje me natjera da ipak prolistam tu knjižicu iako nisam “zeznuo”, a jedan od takvih uređaja je testirani Canon. Pošto je to aparat za kojeg se iz aviona može vidjeti da služi za jednostavno korištenje, selfije i slično, ova početna opaska dosta govori o aparatu.
Prevelika jednostavnost
Možda je Vaš autor previše naviknuo na (više ili manje) klasični dizajn aparata, ali ako mi primjerice za Canon EOS 5D MarkIII koji nudi čitav mali svemir tipaka, opcija i varijanti ne trebaju uputstva, onda je pomalo blesavo da bez uputstava ne uspijem naći tipku okidača kod aparata koji se prodaje kao – iznimno jednostavan.
Tipka okidača nije tipka, nego je srebrni prsten koji se nalazi oko bačve objektiva. Može ga se pritisnuti u bilo kojem smjeru i on će ispuniti svoju zadaću. Iza njega, nalazi se još jedan srebrni prsten, koji ima nekakve hrapave površine na sebi, pa i nekako odaje kao da nečemu služi,a ubrzo otkrijemo da služi kontroli zooma, dok prsten okidača izgeda kao obični ukras. Priznajemo, nakon privikavanja, korištenje tih prstenova ne predstavlja problem i u biti doprinosi lakšem korištenju ovog neobično dizajniranog aparata, ali nikome “na prvu” neće biti jasno kako uslikati sliku. Ostalih tipaka nema mnogo, klasičnog su dizajna i oznaka i oko njih nema dilema. Osim tipkama, aparatom se upravlja i preko 2,8 inčnog ekrana osjetljivog na dodir. Modovi snimanja su orijentirani ka automatici, kreativnim filtrima i raznim automatskim efektima, dok je ručna kontrola vrlo ograničena, što je i očekivano.
Osebujan dizajn
Ekran se može rotirati po jednoj osi i odličan je za ljubitelje dobrog selfija. Povezivost s mobilnim uređajima preko WiFi-ja ili NFC-a također doprinosi tome.
Aparat sadrži ½.3 inčni senzor što je standard kod jeftinijih aparata. Daje sliku solidne kvalitete, ali kao i kod svih senzora manjih dimenzija, pri većoj ISO osjetljivosti (odnosno pri slabijem svjetlu) dolazi do izražene količine šuma, kao i artefakata softvera koji taj šum automatski “pegla” pri visokim ISO vrijednostima. Pri ISO400 se šum pojavljuje, a pri ISO1600 ga već ima poprilično.
Objektiv pokriva solidan zoom raspon, radi brzo i tiho, a i autofokus je zadovoljavajuć. Bljeskalica nije klasična, nego LED i osjetno je slabija od klasičnih. Video snimci su prolazne kvalitete, upakirani u MPEG4 s 1080p pri 30fps. Sve u svemu, zanimljiv aparat, ali zbog nemale cijene i kontroveznog načina korištenja, ne preporučujemo vam ga osim ako se ne “zaljubite na prvi pogled” u taj dizajn.
SPECIFIKACIJE
½,3 inčni CMOS senzor s 16 megapiksela, DIGIC6 procesor slike; 8xzoom objektiv efektivnog raspona 28 – 224mm, f/3 – f/5,9; mehanička stabilizacija slike; 2,8inčni TFT LCD ekran osjetljiv na dodir s 461000 točaka; ISO 100 – 3200; ekspozicija 1s – 1/2000s; kontinuirana paljba: 2,7 fps; video: max 1080p pri 30 fps,.mp4 paket; WiFi; NFC; microSD kartice; masa: 201gUSTUPIO
Canon Croatia
01/5579 843
www.canon.hrCIJENA
2499 knZA
male dimenzije, bežična povezivostPROTIV
kontroverzan dizajn koji nije za svakoga, slaba bljeskalica, prosječna kvaliteta slike i videa, cijenaOCJENA
3/5