Znači li ovaj podatak da se PUBG polako, ali sigurno bliži svome kraju?
Kada govorimo o igrama ”battle royale” žanra, prvi naslov kojeg se mnogi od nas sjete upravo je PUBG ili Player Unknown’s Battlegrounds. Radi se o igri koja je takoreći oblikovala i definirala žanr. Zahvaljujući kvaliteti koju je igra dosad pružila te kompetitivnom načinu igranja, PUBG se danas može pohvaliti vjernom vojskom od nekoliko milijuna igrača, širom svijeta.
No počevši od prošle godine, broj igrača PUBG-a počeo je drastično opadati i da stvar bude gora, to opadanje samo se povećava. Sve veći broj igrača okreće leđa programerima, ali i samoj igri, što dovodi to toga da je PUBG već dosad izgubio više od milijun igrača. Prema svemu sudeći, izgleda da se PUBG bliži svome kraju, barem na računalnoj platformi. Ako ne vjerujete u to, slobodo bacite pogled na rezultat istraživanja i brojeve sa Steam-a i vidjet ćete i sami da se broj igrača PUBG-a sve više smanjuje.
Činjenica je da PUBG gubi sve više igrača na Steam-u
Činjenice su nepobitne; sve veći broj igrača gubi interes za PUBG. Ovo pogotovo vrijedi za ”pisijaše” i Steam. U posljednjih mjesec dana PUBG je imao prosječnu bazu igrača od oko 228.000. To je za oko 11.12% manje igrača u odnosu na veljaču. Posljednji puta kada se baza igrača smanjila tako drastično da je pala ispod 300.000 bio je srpanj 2017, što snažno sugerira da stvari po PUBG nikako ne idu dobro.
Zbog čega se to događa? Ako pogledamo samo igru, možemo vidjeti kako se programeri trude i vrlo često izbacuju nove sadržaje. Zbog čega se onda sve veći broj igrača odlučuje za igre kao što su Apex Legends ili Call of Duty?
Jedan od najvažnijih razloga za to su različiti bugovi i glitchevi, koji su i danas prisutni u igri (kao kada oružja lebde u zraku ili vozila eksplodiraju bez ikakvog razloga). Programeri kažu kako neprestano rade ne bi li nekako otklonili te greške, no iz priloženog se vidi da to baš i nije tako.
Dodavanje novog sadržaja je OK sve dok se uz to rješavaju i problemi, što se nažalost ne događa. Umjesto rješavanja problema koji opterećuju igru, a onda samim time i igrače, programerima je izgleda samo na pameti kako zaraditi što više novca izbacivanjem novih skinova za oružja i sličnih kozmetičkih stvarčica.
Još jedan od razloga zbog kojeg sve veći broj igrača napušta PUBG su hakeri
Uz greške, još jedan od razloga zbog kojeg igrači kažu ”zbogom” PUBG-u su hakeri. Ako ste i sami igrali PUBG (verzije za pametne telefone i Windows računala), sigurno ste barem jednom, svakih 4-5 rundi naletjeli na hakera.
Dok se pošteni igrači normalno trude osvojiti što veći broj bodova i uz to se zabaviti, hakeri, koristeći različite trikove, ostvaruju prednost i tako kvare igru. Igrači još otkako je igra izašla vape za pomoć od strane programera, no ništa osjetno se izgleda nije promijenilo niti u ovome segmentu (problem s hakerima nije prisutan samo kod PUBG-a, već kod mnogih drugih MMO igara, kao što je na primjer World of Tanks). Uz to, nema otvorenog kanala komunikacije između programera i igrača. Nije nemoguće da pošteni igrači dobiju zabranu ili ”ban”, dok se prevaranti izvuku.
Znači li to da je PUBG ”mrtav”?
Ne, barem ne još. No ovo su neki vrlo ozbiljni indikatori da nešto nije u redu i nešto čime će se programeri morati zabaviti. U suprotnom, moglo bi se vrlo lako dogoditi da PUBG, kroz godinu-dvije polako ode u ropotarnicu povijesti kao jedna od ”nekada obećavajućih i prvih ”battle royale” igara. Ako programeri počnu slušati igrače, stvari će se popraviti. Nadajmo se da će se to i dogoditi.
Piše: N.P.