PočetnaGamingKako i što igrati na starijem/lošijem laptopu?

Kako i što igrati na starijem/lošijem laptopu?


Želite igrati razne PC igre na svom laptopu, ali nažalost nije baš najnoviji? Dobro došli u klub. Računala koja mi koristimo često mogu izdržati 30-ak tabova u web pregledniku, PhotoShop, Slack i hrpu drugih aplikacija, ali pucaju “pod pritiskom” novih igri. Jednostavno hardver to ne može “progutati”.

No, kao što smo rekli, niste sami u tome. Ima nas mnogo koji nemamo gamerske laptope, ali bismo rado zaigrali neke novije igre na istome. Stoga smo odlučili vidjeti kako je na osrednjim laptopima igrati igre i što se uopće može igrati, te gdje naći ideje što igrati na takvim laptopima. Pa krenimo redom …

 

Što možemo igrati?

Krenimo s onim očitim i onime što se treba reći – ako nemate moćan laptop, zaboravite na najnovije AAA naslove poznatih izdavačkih kuća. U tekstu ćemo vam pokazati što možete eventualno napraviti da ih možete pokrenuti, ali to nije to. Ako morate igrati na minimalnim postavkama, vjerojatno vam igra neće biti gušt kao što bi trebala biti.

U tom duhu, mi bismo vam radije preporučili da pogledate neke starije naslove koji nemaju najmoderniju grafiku niti su izašle ove godine, ali su izuzetno igrive i zanimljive. Najbolje je pogledati preporučene naslove iz doba kada ste kupili laptop i probati one igre koje su bile u skladu vremena i tadašnjeg hardvera.

Mi smo recimo isprobali igrati Spec Ops: The Line – hit iz 2012. godine, umjesto novih FPS-ova koje ne možemo ni instalirati. Sama priča (engl. storyline) je fantastičan, vodi vas do nekih teških izbora koje morate napraviti i zabavit će vas od početka do kraja.
Možda ste dobili dojam da sve nove igre zahtijevaju dobre mašine, no to nije istina. Postoje određeni novi naslovi koji su optimizirani i koje možete igrati na širokom spektru hardvera, te uživati u glatkom gameplayu s dobrim frameratom.

Recimo, prvih par Batman igri , Skyrim i Warframe su odlični naslovi koji će vam ponuditi stotine sati zabave, a nećete se osjećati “izostavljeno” kada vaši prijatelji budu pričali o njima.

Spec Ops (2012.)

Sljedeće, pogledajte malo dalje od AAA naslova. Postoji jako puno indie igri koje su vrijedne istraživanja i igranja, a većina tih igri zahtjeva jako malo hardverskih resursa. Bez obzira na to što preferirate – akcijske igre, avanture, puzzle ili kakav RPG, naći ćete nešto što vam je zanimljivo, što košta svega par dolara i nosi desetke sati zabave.

Gdje ih naći? Najlakše je na Steamu, GoG-u i sličnim stranicama koje imaju dobre filtere za pretraživanje po žanrovima, platformi, cijeni … No, pomoći ćemo vam mi malo:

Low Spec Games na Steamu je odličan izvor ideja
– Kada ste već na Steamu, pogledajte Extra Credits sekciju, te Double Fine Productions
PCGamer je nedavno objavio listu igri koje biste trebali pogledati i koje možete pokrenuti praktički na bilo kojem uređaju. Nama zanimljivi naslovi su Portal 2 i Mark of the Ninja
– Spomenuli smo već GoG (Good old Games) ali možemo još jednom. Tu ćete naći hrpu igri starijih od 10 godina, ali su to igre prilagođene novijim OS-ovima tako da ćete ih moći pokrenuti bez nekih većih problema.
itch.io je odličan izvor raznih indie igri, od kojih su mnoge besplatne

Batman: Arkham Asylum

 

Hoće li ova igra raditi na mom laptopu/računalu?

Ako se pitate hoće li određena igra raditi na vašem laptopu ili računalu, dva su načina da saznate:

– Pogledajte hardverske zahtjeve odabrane igre i usporedite hardver u vašem računalu, odnosno laptopu. Kako bi vidjeli koje komponente imate u računalu, možete u Windowsima potražiti “System Information”, ili preko aplikacije kao što je Speccy

– Odite na web stranicu CanYouRunIt te instalirajte plugin (op.a. nećete vjerovati, ali najbolje radi s Microsoft Edgeom). Nakon toga potražite naslov koji želite igrati i on će vam reći možete li ga pokrenuti ili ne.

Većina tih hardverskih zahtjeva je samo smjernica da vidite otprilike što se traži, no to nije uvijek 100 posto točno i precizno. Ponekad igru možete pokrenuti i sa slabijom mašinom, a nekada vam treba jača od onoga što je napisano.

 

Vrijeme je za “tweakanje”

Recimo da ste zanemarili naše savjete i ipak kupili igru koja zahtjeva malo jači hardver i dobru grafičku karticu. Ako je to ono što želite igrati, onda je vrijeme da malo “tweakamo” računalo kako bi ju možda mogli pokrenuti i igrati na nekom normalnom framerateu.

 

1) Smanjite rezoluciju

Rezolucija je, kao što znate, broj piksela koji se renderiraju i prikazuju na vašem ekranu; uz to su i najveći faktor koliko brzo i glatko će se vaša igra prikazivati. Zato želite smanjiti rezoluciju kako bi dobili bolje performanse. Sva sreća, mnoge igre same detektiraju vaš hardver i ovo učine za vas, ali vi svakako postavke možete korigirati.

Smanjite postavke na “low”

Ako i imate ekran rezolucije 1920×1080 (16:9 ratio), probajte spustiti rezoluciju u igri na 1280×720 i vidite kako će se igra prikazivati i kako će raditi. Uz to, imat ćete full-screen, te nećete imati crnu traku iznad i ispod sadržaja koji se prikazuje.
No, ponekad ni to neće biti dovoljno da biste dobili dobar framerate. Tada imate još nekoliko mogućnosti:

– Pogledajte da li igra ima preporučene postavke za high/medium/low-level mašine. Odaberite low level postavke.
– Isključite sve (ili barem smanjite na minimum) grafičke efekte koji troše vaše resurse. To su recom motion blur, depth of field, dynamic reflections, anti-aliasing, shadows …
– Pogledajte na Internetu vodiče u kojima osobe optimiziraju grafiku kako bi radila na slabijim strojevima. Evo primjera za Skyrim koji je napravila ekipa iz nVidije.

 

2) Pripremite i počistite računalo

Prije nego počnete igrati određenu igru, budite sigurni da vam je računalo u najboljem mogućem stanju. Počnite s oslobađanjem memorije, tako da ćete ugasiti sve nepotrebne aplikacije i procese, te sve što se vrti u pozadini, a nije vam potrebno. Sve to konzumira resurse s vremena na vrijeme, a to ne želite!

Zatim osigurajte uvjete da vaše računalo može podnijeti zagrijavanje. Igre se često uspore kada je laptop zagrijan, odnosno kada su interne komponente na visokim stupnjevima (ili barem višim od onih optimalnih). Ako imate znanja, otvorite računalo i očistite ga. Posebice pažnju obratite na ventilatore i otvore gdje bi zrak trebao strujati. Vlasnicima laptopa preporučujemo i kupovinu postolja s ventilatorima koji ih hlade! Nisu toliko skupi (možete ih dobiti već za 100-injak kuna), a pomoći će vam u dužim periodima igranja.I na kraju – ako igrate multiplayer igre, ugasite sve što vam “troši” bandwidth, te probajte se riješiti bilo kakvih ispadanja konekcije. Ako imate loše kablove, zamijenite ih. Ako ste na wirelessu koji je slab, zamijenite ga kablovima.


3) Pridružite se gaming zajednici

Jedna od najboljih stvari oko gaminga je zapravo dijeljenje iskustva i sudjelovanje u raznim diskusijama s drugim igračima. Iako se većina zajednica skuplja oko novih igara i onih koje se najviše igraju (LoL, WoW, Dota 2, SC 2, CS …), još uvijek se možete spojiti s ljudima koji igraju druge (starije) igre. Neke od tih zajednica možete naći na Redditu, Steamu, Twitchu, Discordu … Probajte prvo s Redditom na kanalima r/patientgamers, r/lowendgaming, r/retrogaming, r/lowspecgamer.

 

Preporuke i od kuda početi?

Što vam mi možemo preporučiti ako se odlučite igrati starije igre? Evo što …

FPS: Ako volite first-person shootere, onda ne možete “fulati” s Half-Lifeom i Max Payne serijom igri. Ako želite nešto malo “šarenije” (u svakom smislu te riječi), možete probati Bulletstorm. Ako želite igrati nešto s prijateljima, preporučujemo Left 4 Dead 2 ili ne tako slavni CS: Global Offensive.

Third-person shooter: Warframe je u samoj srži igra o ninja ratnicima u robotskim “tijelima” koji se bore s pištoljima, puškama i sabljama. Tko to ne želi igrati?! Igra je besplatna, ima odličnu zajednicu igrača koja se broji u milijunima, a uskoro dolazi veliki update koji će vam dati ogroman svijet koji ćete moći istraživati van misija koje morate obaviti. Kada to riješite, probajte Warhammer 40.000: Space Marine.

Point-and-click avantura: Telltale Games su napravili odličan posao s popularnim franšizama Game of thrones, The Walking Dead i Batmanom. I odlično će raditi na starijim računalima. Ako ipak želite nešto drugačije, svakako probajte Full Throttle i Grim Fandango.

Third-person avantura: Ovdje ne možemo ne spomenuti legendarnu Laru Croft, odnosno Tomb Raider iz 2013. godine. Naslov je to koji morate odigrati! Nakon toga možete se probati prebaciti u ulogu policajca u igri Sleeping Dogs, te proći post-apokaliptičnim svijetom iz Mad Maxa.

Indie: Ovo zapravo i nije žanr, ali smo ga izdvojili kao da jest jer postoji mnogo studija koji rade indie, nezavisne, igre koje su vrijedne vašeg vremena. Mi smo uživali u izometričnom svijetu Bastiona i Transistora, a uživali smo i u puzzleama u igri Brothers: A Tale of Two Sons. Probajte i preživjeti u igri Don’t Starve, te riješite sve kreativne izazove u igri Papo & Yo.

Brothers: A Tale of Two Sons

 

Racing: Vozite se kroz Paradise City danima u prekrasnim autima i motorima, te se utrkujte kada vi to želite u igri Burnout Paradise: The Ultimate Box. Ili uzmite cijelu škvadru iz SEGA-e i zaigrajte Sonic & All-Stars Racing Transformed.

Strategija: Izgradite gradove, izgradite vojsku i uništite protivnike u odličnoj igri Age of Empires II HD, ili probajte biti zli diktator na vašem otoku u igri Tropico!

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular