Firewatch


Campo Santo je razvojni tim nastao od ekipe koja je prethodno surađivala sa Telltale games na projektima iz Walking Dead serijala. Nemaju nikakve naslove koji su izdali prije ovoga, dakle ovo im je debitantska igra kojom su pokazali da su sposobni dečki za ozbiljne poslove i tko zna ubudćnosti i mnogo veće projekte.

Nešto sasvim drugačije
Igra je razvijana pomoću enginea Unity, o kojem smo rekli nešto u ovom broju u tekstu Mala škola indie developmenta vol. 2. Ova igra je odličan primjer dobre i kvalitetne igre napravljene pomoću besplatnog i moćnog alata kao što je Unity. Ono što ovaj naslov krasi je prvenstveno originalnost, kao i dopadljiv 3d prikaz, kvalitetno dizajnirana okolina, atmosfera i napeta priča. Igru je izdala tvrtka Panic, kojoj je ovo prvi sličan projekt iza kojeg stoje. Panic je nešto iskusnija tvrtka kada je riječ o predstavljanju mobilnih aplikacija i alata koji nisu toliko usko vezani sa ovakvim naslovima. Pročitajte u nastavku o čemu se ovdje točno radi.
Firewatch je avanturistički FPS naslov koji svojom grafikom daje do znanja da se radi o nečemu drugačijem. Ideja developera je bila iz svih kuteva napasti publiku atraktivnošću i jedinstvenošću što im svakako može za budućnost donijeti puno novih prilika koje se mogu zgrabiti i iskoristiti.

Istražite Wyoming!
Glavni lik priče je Henry, vatrogasac koji se dobrovoljno javio na privremenu dužnost na području Wyominga 1989. godine. Prvo što vidimo je zaista interesantna grafika, stil jednostavnih tekstura sa fokusiranim detaljima što sveukupan dojam čini zaista posebnim i originalnim. Boje su blijeđih nijansi, što se odlično uklapa u kontrast šume i ostale okoline. Priča je rascjepkana po danima, kako smo to i prije viđali kod nekih igara.

firewatch igraSve krene u šumi u neposrednoj blizini tornja koji služi kao vidikovac za promatranje i opažanje mogućih požara. Sa Henryjem se jednostavno prošetate do samog vrha tornja, uđete u prostoriju, te odradite mali tutorial o glavnim kontrolama i funkcijama. Nakon što pokrenete generator koji vam daje struju za rasvjetu i ostale tehnološke potrepštine, dobijete poziv na walkie-talkie gdje vas zove Delilah, šefica odjela koja želi sa vama popričati i zaželjeti vam dobrodošlicu na posao.
Ovim putem posebno ističemo kako se Firewatch odlikuje vrlo interaktivnim načinom komuniciranja sa drugim likovima, mogućnošću opcionalnih odgovora, a sve je zaokruženi sa odličnom vokalnom glumom i kvalitetnim animacijama.
Prvi izlazak iz tornja i kretanje prema prvom zadatku je moment kada smo shvatili da igra ima malih problema sa optimizacijom. Ok, to i nije toliko čudno, jer je vrlo teško igru sa ovoliko detalja i prostora preko Unitya optimizirati sa malim timom. Problem je naime poprilično variranje u broju sličica u sekundi, ali ništa prestrašno. To ne znači da se ne nadamo da će se to popraviti nekim patchem:).

Jedinstveni gameplay
Svijet u kojem se nalazite je poprilično velik i opsežan, zato je element istraživanja vrlo atraktivan i zabavan. Veliko područje Wyominga vam je na dlanu ruke, samo se treba natjerati sve to istražiti. Momenti za istraživanje su najbolji oni između rješavanja pojedinih questova, jer nikad ne znate na što možete naletiti. To je u suštini zapravo i najzabavniji dio svake igre koja ima bilo kakav oblik otvorenijeg tipa igranja.

firewatch recenzija
Za vrijeme istraživanja Henry je opremljen kompasom i interaktivnom mapom bez kojih bi zaista sve bilo puno teže, kompliciranije i duže. Što više igrate igru, uviđate lijepe animacije koje su napravljene po uzoru na „običnog“ čovjeka. Kada Henry prelazi preko debla, kada radi bilo kakvu interakciju, kroz animacije zaista možete vidjeti da se radi o običnom smrtniku, a ne o nekom super vojniku, junaku ili nekom super trećem liku. Interakcija sa objektima koje možete pokupiti je također dobro odrađena.
Kada pokupite bilo što što je moguće uzeti u ruku, imate mogućnost iz više kuteva i zumirano pregledati uzetu stvar, što će svakako poslužiti u daljnjem igranju Firewatcha.
Svi koji planiraju kupiti igru neka dobro razmisle o činjenici da igra nema više od četiri sata gameplaya, što je iznimno malo za nešto što na Steamu košta 20 dolara. Bez obzira na to, igru se isplati odigrati zbog svoje originalnosti, odlične i napete priče, te sjajnog gameplaya popračenog atraktivnom okolinom.

DEVELOPER
Campo Santo
IZDAVAČ
Panic
DATUM IZLASKA
9.2.2016.
TIP IGRE
Avantura, FPS (Single player)
PLATFORME
PC, OS X, Linux, Playstation 4, Xbox One
PLUSEVI
zabavan gameplay, napeta priča
MINUSi
cijena igre s obzirom na duljinu gameplaya
OCJENA 4/5

Hrvoje Sirovina


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular