Ova mobilna verzija legendarne igre donosi jednako legendaran Diablo osjećaj na pametnim telefonima, ovaj puta s Android predznakom.
Plusevi igre:
- Klasičan Diablo osjećaj
- Iznenađujuće dubok sustav izravnavanja/izrada za mobilni naslov
- Kontrole su osjetljive i nenametljive
- Vrlo velik replay value ili vrijednost ponovnog igranja
Minusi:
- Provedba mikro-transakcija još uvijek je previše nejasna
- Snimke i glasovni prijevodi ponekad mucaju i prekidaju se
- Podrška kontrolera još uvijek nije na razini koju bi korisnik želio
Od prvog dana kada je Blizzard predstavio Diablo Immortal, igra se našla izravno pod mikroskopom kritika. Ljubiteljima nije bilo jasno kako će mikro-transakcije biti predstavljene u igri i kako će sve to zajedno izgledati. Neki su se ljubitelji pitali je li riječ o nekakvoj šali i hoće li Diablo Immortal zaista izaći na Android platformi. Nije puno pomoglo tome što razvojni ciklus Diablo Immortal trajao naizgled predugo. Nakon što je najavljena 2018., igra je doživjela nekoliko kašnjenja tijekom svog stvaranja, zbog čega su ljubitelji bili još više zabrinuti. Međutim, unatoč strepnji, Blizzard ne samo da je isporučio ovaj odličan mobilni naslov, nego je isporučio igru koja zaslužuje stajati rame uz rame s ostalim Diablo naslovima.
Nakon što sam i sam isprobao igru, ono što mogu jest sa sigurnošću reći da je Diablo Immortal zabavan kao i bilo koji drugi Diablo naslov i da djeluje isto kao glavne igre u seriji. Unatoč nekim nedostacima i ne tako maloj brizi o tome što bi budućnost mogla donijeti, Diablo Immortal je dorastao svojoj braći i otklonio sve brige bi ljubitelji mogli imati. No igra ima naravno i svojih određenih minusa, nije sve baš sjajno kako se možda čini, iako pozitivnih aspekata ima daleko više od negativnih. O čemu se točno radi, saznajmo u nastavku.
Razlozi zbog kojih je Diablo Immortal odlična igra, koju biste trebali zaigrati, bez obzira na to jeste li ljubitelj igara
Prije svega, to ne bi bila Diablo igra da se ne odvija u Diablo svijetu. Immortal ovdje ne razočarava, jer se igra odvija pet godina nakon događaja u Diablo 2, ali neposredno prije događaja u Diablo 3. To znači da se u Immortalu pojavljuje širok raspon likova koje igrači već poznaju, uključujući Deckarda Caina, koji ponovno igra ključnu ulogu u priči o Diablo Immortalu, koja daje igračima zadatak da ponovno spriječe demone u uništavanju mističnog svijeta pod nazivom Sanctuary.
Iako postoji mnogo stvari koje su poznate igračima koji prvi puta uskaču u igru, Diablo Immortal ne ponavlja samo iste stare stvari. Područja poput Westmarcha se vraćaju, ali i nova područja, uključujući zagonetno groblje Ashwold, demonsko Realm of Damnation i druga. Iako bi nova područja u igri mogla zvučati zabrinjavajuće za igrače kada je riječ o mobilnom ulasku, nove zone Diablo Immortala ne izgledaju nimalo lošije od računalnih verzija i u potpunosti se uklapaju s unaprijed utvrđenim znanjem u Diablo seriji.
Naravno, sve to ne bi značilo ništa da igra ne igra baš kao Diablo naslov, ali na sreću jest. U svojoj srži, Diablo Immortal je zapravo Diablo igra. Ne samo da ćete putovati kroz različite regije uništavajući neprijatelje, već ćete također grabiti plijen i usput poboljšavati svoj lik. Kao što je slučaj s prošlim Diablo naslovima, istražit ćete cijelu zonu putem malih zadataka priča prije nego što otključate cijelo područje za igru i iskustvo u vlastitom slobodnom vremenu.
Jedna od najvećih briga koje će mnogi imali kada prvi put uđu u Diablo Immortal jest kako igra radi na puno manjem zaslonu, jer pravilno prilagođavanje za telefon može doprinijeti ili pokvariti čak i najbolje mobilne igre. Bit će vam drago saznati da je odgovor, iznenađujuće, prilično dobar! Unatoč tome što nema najviše mogućnosti prilagodbe kada je u pitanju upravljanje kontrolama, Diablo Immortal i dalje će ići točno onako glatko kao što biste očekivali od igre Diablo.
Bez tone stvari na zaslonu, Diablo Immortal odlučuje smjestiti većinu svojih kontrola u donji desni dio zaslona, gdje možete brzo tipkati i birtati između napada ili posebnih sposobnosti, dok se krećete palcem na lijevoj strani zaslona. Igra također podržava kontrolere, za one koji žele igrati na taj način. Ikone su razmaknute dovoljno da ne postanu preveliki problem, a također rezultira mogućnošću bržih reakcija, što je uvijek plus.
Gotovo odmah nakon što riješite glavne zadatke priče Diablo Immortal, dobit ćete pristup mnogim novim stvarima, uključujući sustav Paragon, koji se vraća iz Diabla 3 i koji vam omogućuje da se popnete na razinu iza maksimalne razine od 60, kako biste ne samo nastavili zarađivati nove moći, ali da prilagodite svoj lik točno vašem stilu igre.
Nakon što su postali iznimno popularni u Diablu 2, PvP sustavi su se vratili ovdje putem Cycle of Strife, mehanike igranja koja u suštini djeluje kao igra klanova, koji se međusobno natječu kako bi postali najbolja grupa, s rotirajućim ciklusom bitaka koje se odvijaju koje imaju za cilj zadržati vrh klan što bolji i kako bi se mod PvP-a što više promovirao.
Uz to, treba reći da je novost u svijetu Diabla je Helliquary, koji u osnovi djeluje poput nagradne ploče za mete visoke razine za kojom možete krenuti nakon što dosegnete završni dio igre Immortal. Uklanjanje ovih čudovišta omogućit će vam da iskoristite njihovu energiju i pretvorite je u snagu koju možete koristiti za svog lika. Bez obzira na to jeste li sami ili s grupom od do osam drugih igrača, moći ćete krenuti u ono što su u biti mini racije iliti ”raidovi” u pokušaju sređivanja nekih superjakih bosseva, uz mogućnost dobivanja velikog plijena na kraju. Do sada, Blizzard planira uvesti jednog novog bossa mjesečno u Helliquary, stoga ne očekujte još previše raznolikosti među neprijateljima.
Grafika nikada nije bila najveći fokus u Diablo naslovu, ali Diablo Immortal izgleda iznenađujuće sjajno. Okruženje je jasno i sadrži nevjerojatno detaljan rad na njima, a modeli likova i neprijatelja imaju živahan izgled čak i izdaleka. Možda najvažnije, oprema koju nosite u igri izgleda sasvim drugačije i jedinstveno kada je zamijenite.
Diablo Immortal ima mnoštvo grafičkih opcija u izborniku Postavke, omogućujući vam da promijenite brzinu kadrova (između 30 i 60 FPS), rezoluciju, izoštravanje slike, sjene, maglu, anti-aliasing i još mnogo toga. Igra vam također govori kakvu vrstu opterećenja stavljate na svoj uređaj, slično onom na računalu prilikom podešavanja postavki, omogućujući vam da postavite svoje opcije neposredno prije nego što se upustite i riskirate trajanje baterije. Kad smo kod toga, igra će vam poprilično isprazniti bateriju ako se igrate s nekim postavkama podignutim na maksimum.
Što bi se trebalo popraviti u igri?
Diablo Immortal podržava kontrolere kao alternativni oblik igranja, ali to još uvijek nije baš savršen sustav. Jedan problem koji je opstao kroz različite faze testiranja je kako kontroleri ne rade tijekom navigacije izbornicima. To znači da ćete u biti morati nastaviti koristiti zaslon osjetljiv na dodir svog telefona dok se igrate s kontrolerom. Srećom, Blizzard je rekao da je svjestan problema i da će ga vjerojatno riješiti što prije. Naravno, možda najveći upitnik koji se zadržava nad Diablo Immortalom ostaje onaj prema kojem su ljubitelji skeptični otkako je igra najavljena prije četiri godine: mikro-transakcije.
Unutar Diablo Immortal, mikro-transakcije se mogu koristiti za kupnju jedne od dvije različite valute u igri. Iako se valute ne mogu koristiti za eksplicitno podizanje razine likova, mogu se koristiti za kupnju predmeta u igri kao što su Reforge Stones ili Eternal Legendary Crests, koji se mogu koristiti za dodatnu nadogradnju likova. Međutim, za vrijeme dok sam igrao igru, nikad nisam osjetio potrebu za korištenje mikro-transakcija.
Diablo Immortal je odličan po pitanju toga da vas stalno nagrađuje plijenom do te mjere da se nikada ne osjećate kao da zaostajete za bilo kojim drugim igračima, a Blizzard je u više navrata rekao da ne namjerava dopustiti da mikro-transakcije Diablo Immortala budu glavni naglasak i da dovedu do onog omraženog ”pay-to-win” načina igranja, kojeg primjenjuju sve veći broj igara, kako onih za konzole, tako i mobilnih.
Isplati li se igrati Diablo Immortal?
Za one koji su možda bili zabrinuti zbog toga što je Diablo Immortal djelovao kao igra koja će biti tipičan ”cash-grab” naslov, odnosno naslov koji je osmišljen samo kako bi korisnicima mogao uzeti novac, mogu sa sigurnošću reći da to nije slučaj. Ova igra je poput Diablo naslova kao i svaka druga, i jasno je od samog trenutka kada zaronite u igru da su Blizzard i NetEase uložili puno vremena i truda kako bi osigurali da se igrači osjećaju kao da igraju pravu Diablo igru.
Iako bi moglo doći do nekih problema u ranoj fazi igre, a dugotrajno pitanje kako će mikro-transakcije oblikovati zajednicu nastavlja visjeti iznad glave, definitivno mogu preporučiti igranje ove igre, budući da je pluseva daleko više od minusa. Kombinacija starog i novog okruženja i likova držat će vas vezanima uz glavnu seriju tek toliko da vidite što slijedi, a legendarna igra Diablo je smanjena kako bi savršeno izgledala na mobilnom uređaju. Kombinirajte to sa uvjerljivom bibliotekom endgame sadržaja i Diablo Immortal sasvim zaslužuje mjestu uz svoje kolege, odnosno ostale Diablo naslove, kao fantastičan dodatak.
Piše: Ivan Hečimović