Prije nekoliko dana na svjetlo dana izašao je novi nastavak megapopularne Call of Duty serije.
Ovoga puta Activision je odlučio osmisliti i izbaciti igru za mobilne uređaje. Call of Duty Mobile, mobilna verzija igre dostupna je za iOS i Android, što znači da ju možete skinuti sa Google Play Trgovine i Apple Trgovine za 0 kuna. Što me se dojmilo u najnovijem ”nastavku” jedne od najboljih pucačina iz prvog lica, koje su prednosti, a koji nedostaci ove igre saznat ćete u iscrpnoj recenziji koja slijedi.
Novi Call of Duty Mobile je besplatan ili ipak nije?
Jedna od prednosti CoD Mobilea jest ta što je igra besplatna. Sve što trebate učiniti jest otići u pripadajuću virtualnu trgovinu i odande je skinuti. Igra ”teži” nešto više od 1 gigabajta (plus nadogradnje, koje nisu prevelike). Ovo i nije čudno, s obzirom na to da se radi o jednome od najispoliranijih FPS-ova za mobilne telefone. No o tome nešto kasnije.
Cijena igre je 0 kuna, odnosno za samu igru nećete morati platiti ništa. Moći ćete ju skinuti i nakon toga slobodno igrati. No je li igra u cijelosti besplatna? Nije. Jer kako bi developeri zaradili na tako dobroj i renomiranoj igri kao što je CoD kada bi kod nje baš sve bilo besplatno? U igri postoje mikrotransakcije, odnosno posebni ”COD pointsi”. Njima možete kupovati različite stvari u trgovini (kao što su nova oružja i oprema).
No, ono što je dobro jest to što možete sasvim dobro napredovati u igri i bez potrebe kupovanja tih ”premium” stvarčica. Call od Duty Mobile jedna je od rijetkih igara koje su ”freemium”, a da taj ”premium” segment ne oblikuje uveliko gameplay. Prvo oružje koje dobijete će vam biti sasvim OK za neko vrijeme (odnosno dok ne otključate nova oružja, koja otključavate leveliranjem i igranjem). Možete kupiti premium stvari, ali i ne morate. Ovisi o vama. Palac gore za igru i developere? Svakako!
Grafika i zvuk
Ono po čemu je mene osobno CoD Mobile osvojio na prvi pogled bila je grafika, odnosno grafička prezentacija igre. Iako se radi o igri za pametne telefone, vizualno (a i auditivno) igra djeluje puno naprednije. Ozbiljno, igra uopće ne izgleda i ne daje dojam kao da se radi o mobilnoj igri. To ćete vidjeti tek nakon što uključite igru i pokrenete neki od mečeva.
Grafički je igra negdje u rangu s igrama sa Xboxa 360 ili Playstationa 3, što je odlično. Ako imate dovoljno snažan pametni telefon i ako odlučite staviti sve postavke igre na maksimum, vidjet ćete o čemu govorim. Grafički je igra za čistu peticu. Naravno, ako i nemate snažan ”smartphone”, a opet želite igrati igru, moći ćete.
Igra podržava vrlo velik broj pametnih telefona i neće vam trebati nebesko visoke performanse kako biste ju igrali. Samo pripazite da vaš uređaj ima barem 3 GB RAM i procesor ranga Snapdragon 625 ili Exynos serije 7000 i ”dobri ste”.
Zvuk je također na vrlo visokoj razini. Call od Duty Mobile je jedna od igara za koju ćete odmah, na prvu znati da se radi o Call of Dutyju. Zvučna kulisa je vrlo dobro odrađena, od glazbe uvodnog izbornika, do svega ostaloga. Počevši od zvukova koraka, glasova likova, eksplozija granata i praskova oružja, sve je dovedeno na vrlo visoku razinu. Grafički i auditivno Call of Duty Mobile je više nego impresivan. Ako imate neki smartphone velikog zaslona i snažnog procesora (tipa Samsung Galaxy S10 ili OnePlus 7) igra će vam izgledati i ”zvučati” fantastično. Stavite si i neke dobre sluške i stvar će biti još bolja.
Kontrole: nisu savršene, ali su vrlo dobre
Jedan od segmenata općenito igara za pametne telefone, a onda i igara iz prvih lica, koji je posebno ”škakljiv” su kontrole. Tu se u biti vidi koliko su si developeri dali truda. Jer, što vrijedi grafika, dobar zvuk, zanimljiva priča i jednom riječju odličan gameplay ako su kontrole truba? A ovdje nisu.
Kontrole nisu savršene (mogu li i biti, budući da se radi o pucačini iz prvog lica za pametne telefone?), ali su vrlo dobre. Od načina kako želite igrati igru postoje dva glavna: pojednostavljeni ili ”Simple” i napredni ili ”Advanced”. Ovisno o vašim preferencama i tome koliko ste vješti u FPS-ovima na pametnim telefonima, odabrat ćete način igre sukladno tome.
Pojednostavljeni način igre je najbolji ako ste početnik i ako nikada ranije niste igrali pucačinu iz prvog lica na pametnom telefonu. Kretanje lika se obavlja lijevim palcem i pomicanjem po virtualnoj gljivi, dok je desni palac odvojen za dodatne kontrole, kao što su punjenje oružja, klečanje i puzanje, skakanje te aktiviranje dodatnih mogućnosti (kao što je recimo korištenje gatling guna).
Jedna od najvećih razlika između jednostavnog i naprednog načina igranja jest u tome što je kod jednostavnog sve automatizirano. Sve što trebate učiniti kako biste sredili protivnika jest usmjeriti svoju pušku u smjeru gdje se on nalazi i oružje će automatski opaliti. To ne znači da je sređivanje protivnika jednostavno. Jest jednostavnije, ali će vam kako dalje budete igrali itekako trebati vještina i pažljivost prstiju. Napredni način igranja je, kao što sama riječ kaže, za naprednije igrače koji već imaju iskustva u igranju ovakvih igara na pametnim telefonima.
Treba spomenuti i to da u opcijama možete regulirati različite osjetljivosti, kao što je osjetljvost virtualne gljive za kretanje, osjetljivost kamere, kao i mnoge druge mogućnosti, koje možete uključivati i isključivati, ovisno o onome kako vam je lakše igrati. Sve u svemu, kontrole nisu savršenstvo, neke stvari bi mogle biti bolje obavljene (kao što je recimo detekcija pogodaka), no sve u svemu jako su dobre.
Modovi igranja: nema ih puno, ali će svaki igrač pronaći ono što njemu odgovara
Budući da je igra na ”tržište” izašla prije nešto manje od tri dana, u njoj nisu otključani svi modovi. No bez obzira na to, oni otključani zadovoljit će svakog ljubitelja pucačina na pametnim telefonima.
Od modova imamo tri glavna moda: Multiplayer, Batle Royale i treći koji je još uvijek zaključan. Battle Royale mod koji je sve više prisutan u igrama ovakvog tipa (i mod zbog kojeg neki Call of Duty Mobile igru zovu ”ubojicom PUBG-a”) je klasičan ”battle royale” mod, kakvog smo imali prilike vidjeti u PUBG-u. Glavni cilj vam je ostati jedini preživjeli na karti (koja se s vremenom smanjuje). U tome će vam pomoći različita oprema, od pancirki, oružja, granata, pribora za prvu pomoć i kasnije perkova koje otključavate, do naravno vaših vještina preživljavanja.
Multiplayer način igre je po mnogima (i meni osobno) najzanimljiviji. U njemu ćete pronaći najviše dodatnih modova. Od Frontline moda, do Team Deathmatcha (u ova dva moda onaj tim koji prvi dosegne 50, odnosno 40 bodova je pobijedio), do Dominationa, gdje vam je glavni cilj zarobiti i držati objekt što je moguće dulje u vašoj kontroli, Search and Destroy i Practice vs. AI moda, gdje možete mirno uvježbavati svoje vještine u igri protiv računalno-kontroliranih protivnika, svaki će igrač moći pronaći ono što njemu najbolje odgovara. Karata na kojima se spomeniti modovi odvijaju nema previše, ali ih je sasvim dovoljno da pruže raznovrsnost i da uvježbaju vaše reflekse.
Oružja, ”Loadouti” i perkovi čine igru još zanimljivijom i igrivijom
Igru započinjete s jednim oružjem, kojeg možete nadograđivati, čime otključavate posebne dodatne za to oružje. Ako na primjer stavite ”Extended Mag”, vaše će oružje imati povećani kapacitet streljiva, dok će s ”Red Dot” ciljnikom biti povećana preciznost oružja. Treba reći isto i to da igra nagrađuje svakodnevno ulogiravanje. Svaki idući dan kada se ulogirate dobit ćete malene nagrade, kao što su novi skinovi, kartice sa iskustvenim bodovima za nadogradnju oružja i sl.
Lik s kojim igrate može izgledati na jedan od (zasad) tri dostupna načina. Igrači koji su imali prilike igrati već ovakve igre znaju da svaki lik ima svoj vlastiti ”Loadout”, odnosno skup opreme s kojom počinje. Loadout možete namiještati kako vam odgovara i ovisno o tome kako želite igrati.
Želite li igrati kao snajperist, kao primarno oružje ćete naravno staviti snajper. Ako želite igrati kao ”Support Gunner”, onda će vaše primarno oružje biti laki mitraljez. Ovdje sve zaista ovisi o ukusima i preferencama igrača i naravno što dulje budete igrali s određenim oružjem to ćete dobivati više iskustvenih bodova za to oružje.
Također, što više igrate, to vaš lik više napreduje, a s napredovanjem vam se otključavaju dodatne stvari za vašeg lika. Na primjer, možete otključati ”Scavenger” perk, zahvaljujući kojem možete skupljati streljivo od palih vojnika (iz vašeg i suparničkog tima) za vaše oružje.
Kasnije, kako budete igrali, otključavat će vam se dodatne mogućnosti. Sve u svemu, ako ste se pitali hoće li vam ikada biti dosadno igrati CoD Mobile, odgovor je: teško. Replay value je vrlo visok i dodatno će se povećavati novim modovima koje developeri spremaju u bliskoj budućnosti.
Call of Duty Mobile je odlična pucačina koja će vam priuštiti tonu zabave i ”požderati” puno slobodnog vremena
Osobno nisam neki ljubitelj igara na pametnim telefonima. Pogotovo ne pucačina iz prvog lica. Moje mišljenje je (koliko god ono bilo staromodno) da se FPS igre trebaju igrati na računalima i da su miš i tipkovnica Bogom-dani za takve igre. Call of Duty Mobile me je natjerao da promjenim mišljenje. Je li razlog tomu što ovakvih igara nema baš puno za pametne telefone? Ne znam. No ono što znam jest to da je Activision napravio odličan posao.
Call of Duty Mobile je odlično, mobilno izdanje megapopularne pucačine za konzole i osobna računala. Igra uspijeva više nego dobro prikazati sve ono zbog čega smo je voljeli i zbog čega je volimo igrati na konzolama i računalima, ali sada na ekranima pametnih telefona. Ako volite FPS igre CoD Mobile morate odigrati. Ako i ne volite, a želite se zabaviti igrajući odličnu igru, s ovom ćete dobiti baš to. CoD Mobile je odlična pucačina koja će vam priuštiti tonu zabave i koja će vam ”požderati” puno slobodnog vremena.
Piše: I.H.