Danas na tržištu postoji nekoliko ”vrsta” računala. Imamo stolna i prijenosna računala (koja u sebi najčešće imaju Windows/Linux ili Free DOS operacijske sustave). Onda imamo Mac računala koja u sebi imaju Mac OS (posebni operacijski sustav osmišljen prvenstveno za Mac računala od strane tvrtke Apple). Tu imamo i Chromebook računala. Izvana i na prvu Chromebook izgleda poput najobičnijeg prijenosnog računala. No kada malo bolje pogledate i nakon što ga uključite i počnete koristiti vidjet ćete da se radi o nečem drugom.
Što je Chromebook? Po čemu se Chromebook razlikuje od ”običnih” prijenosnih računala i ništa manje važno pitanje- isplati li se kupiti Chromebook? Na ova pitanja ćemo odgovoriti u nastavku, stoga ako vas zanima u čemu je razlika, dvoumite se između laptopa i Chromebooka ili biste željeli jednostavno jednog dana kupiti Chromebook- nastavite čitati!
Za početak, što je to Chromebook?
Chromebook je ustvari laptop koji to nije. Laptopi u sebi imaju, kao što smo rekli Windows, Free DOS, neku od verzija Linux distroa ili ako se radi o Mac-u onda imaju Mac OS. Chromebook u sebi kao operacijski sustav ima neku od postojećih verzija posebnog Googleovog Chrome operacijskog sustava. Googleov operacijski sustav za Chromebook se zove Google Chrome OS (”Operating System”).
Chrome OS je najjednostavnije rečeno- ekstenzija Google Chrome internetskog preglednika. S obzirom na ovo najjednostavnije kako se može objasniti što je to Chromebook jest ako kažemo da je to prijenosno računalo koje je osmislio Google i koje u sebi kao operacijski sustav ima Googleov Chrome internetski preglednik (koliko god ovo zbunjujuće zvučalo).
S obzirom na to da Chromebook u sebi ima Chrome operacijski sustav to znači da na Chromebook nećete moći instalirati nikakve Windows programe ili aplikacije (isto vrijedi i za Mac aplikacije). No ono što ćete moći jest to da ćete na Chromebook moći instalirati ekstenzije za Google Chrome. Osim toga na njega (jer se ipak radi o Googleovom proizvodu) ćete moći instalirati i Android aplikacije.
Nadalje, Chromebook u sebi ima Google Play Trgovinu tako da ćete bez ikakvih problema na Chromebook moći skinuti i instalirati gotovo sve one aplikacije koje koristite na svom Android pametnom telefonu. Većina novijih Chromebookova dolaze sa podrškom za Linux aplikacije, stoga ako i njih instalirate na Chromebook većina njih će raditi kao na standardnom prijenosnom računalu.
Razlika u cijeni
Prijenosna računala, bila ona Windows ili Mac OS orijentirana su dosta skuplja od Chromebookova. Ako recimo želite kupiti solidno prijenosno računalo na kojem biste mogli odgrati koju noviju igru (iako ne na visokim detaljima) i na kojem ćete nesmetano gledati filmove u Full HD rezoluciji morat ćete biti spremni odvojiti barem 5-6 tisuća kuna.
Ako ste pak nezahtjevan korisnik kojemu je dovoljno to da laptop ima čitač diskova, da se može spojiti na internet i da možete pregledavati internetski sadržaj i tu i tamo nešto otipkati onda će vam prijenosna računala i od 2-3.000 kuna biti sasvim OK. Mac, s obzirom na to da se radi o Appleovom proizvodu, je naravno skuplji od ”običnih” prijenosnih računala. Sve u svemu, bilo da odabirete Windows/Linux/Mac OS lapop za njega ćete morati izdvojiti u prosjeku više novca nego za Chromebook.
Zašto je to tako?
Kao prvo, Chromebook je obično cjenovno prisutpačniji iz razloga što Chromebook svoje podatke ne pohranjuje na fizičke diskove (HDD ili one skuplje, ali i brže i pouzdanije SSD). Umjesto toga Chromebook sve svoje podatke pohranjuje na cloud način pohranjivanja, odnosno na cloud pružatelje usluga (kao što je recimo Google Drive).
Osim toga, Chromebookov operacijski sustav radi puno brže i pokreće se puno brže od Windowsa/Linuxa/Mac-a. Chromebook za učinkovit rad ne treba imati u sebi 8 GB radne memorije, čvrsti disk od 2 terabajta i SSD od 256 GB, Intelov ili AMD procesor najnovije generacije niti na primjer GeForce GTX 1660 grafičku karticu. Umjesto toga Chromebook je hardverski i softverski skromniji, ali je zato i cjenovno puno pristupačniji.
Općenite specifikacije Chromebooka
Chromebook je uglavnom manjih dimenzija od tradicionalnih prijenosnih računala. Većina Chromebookova ima zaslone od 11.6 inča ili 12.3 inča. Što se tiče radne memorije većina njih ima u sebi 4 GB RAM što je sasvim dovoljno za sve ono što ćete raditi na Chromebooku. Iako postoje i Chromebookovi sa 8 i 16 GB RAM oni su rijetkost iz razloga što su nepotrebni. Rezolucija većine zaslona Chromebookova je 1366×768, s time da postoje i zasloni rezolucije 1080p za one koji žele oštriji prikaz slike.
Što se tiče pohrane Chromebookovi nemaju velike mogućnosti pohranjivanja. To je ujedno i jedan od glavnih razloga zbog kojeg su oni toliko cjenovno pristupačniji. Većina modela u sebi ima diskove od 32 GB, iako postoje i oni ”veći” sa diskovima od 64 ili čak 256 GB. Korisnik koji kupi Chromebook dobiva u Google Driveu besplatnih 100 GB prostora koji se vraćaju na standardnih 15 GB nakon godine dana.
Što korisnici mogu raditi na Chromebookovima?
U posljednjih nekoliko godina i s razvojem aplikacijama koje se zasnivaju na internetskim preglednicima Chromebook je postao uređaj na kojem korisnik može puno toga raditi. Recimo na Chromebooku možete koristiti Google Office alate. Možete koristiti Microsoft Office Online verziju ili na njega možete instalirati Android verziju Microsoft Office sučelja. S obzirom na to da sve veći broj Chromebookova ima podršku za Linux na njih ćete moći instalirati recimo LibreOffice.
Korisnik ne mora nužno biti spojen na internet kako bi koristio Chromebook. Postoji više od 200 aplikacija kojima se putem Chromebooka može pristupiti u izvanmrežnom načinu rada.
Prednosti prilikom kupnje Chromebooka
Chromebook ili tradicionalno prijenosno računalo? Evo koje su prednosti Chromebooka (ukoliko razmišljate o kupovini jednog):
- Chromebook ”po defaultu” ima izvrstan vijek trajanja baterije (8-9 sati).
- Vrlo kratko vrijeme podizanja sustava (5-10 sekundi).
- Cijena je pristupačna. Chromebook ulazne (ili ”entry”) razine možete pronaći za oko 250 USD, dok ćete onaj ”high-end” moći kupiti za oko 600 USD.
- Veća sigurnost. Ukoliko se Chromebook pokvari sve ono što ste radili dostupno vam je u samo nekoliko klikova i ulogiravanja.
- Nadogradnja Chromebooka je vrlo brza, ”user-friendly” (što znači da vas neće ometati u radu) i svaki puta kada uključite svoj Chromebook on će automatski provjeriti dostupne nadogradnje. Za vrijeme nadogradnji možete slobodno raditi što ste započeli bez bojazni da će se uređaj drastično usporiti s radom ukoliko odjednom pokrenete nadogradnju i još dvije aplikacije.
Piše: Z.K.