PočetnaOstaloZanimljivostiSmanjenje korištenja društvenih mreža smanjuje depresiju i usamljenost

Smanjenje korištenja društvenih mreža smanjuje depresiju i usamljenost


Otkako su se pojavile društvene mreže spoznali smo novu vrstu ovisnosti – onu o društvenim mrežama. Iako ovo još nije službeno ovisnost, činjenica je da dnevno provodimo jako puno vremena na društvenim mrežama, što zasigurno utječe na naše mentalno zdravlje.

Mnogi se stručnjaci pitaju da li društvene mreže imaju negativan ili pozitivan utjecaj na našu psihu, no još uvijek nemamo nekih konkretnih istraživanja koja bi dokazala pozitivan ili negativan učinak. Nedavno je provedeno jedno istraživanje koje bi moglo otkriti kako to društvene mreže utječu na zdravlje ljudi, no činjenica je da je istraživanje imalo nekoliko slabih točaka i nije provedeno na dulje razdoblje. Iako će rezultati službeno biti objavljeni tek u prosincu, donosimo vam neke zaključke.

Istraživanje je provedeno na Sveučilištu Pennsylvania, točnije na 143 studenta u dvjema odvojenim periodima. Prva runda istraživanja održala se na proljeće, a druga u jesen. Ideja je bila istražiti kako će smanjenje konzumiranja društvenih za 30 minuta dnevno, utjecati na raspoloženje i mentalno stanje korisnika.

Svaki je ispitanik trebao biti logiran na tri društvene mreže (Instagram, Facebook i Snapchat), a zanimljivo je kako je morao koristiti iPhone uređaj jer on automatski prati koliko se pojedina aplikacija koristi na pametnom telefonu. Istraživači su pratili navike korisnika društvenih mreža te bi im na kraju procesa udijelili upitnike u kojima su svoje stanje morali opisati u sedam različitih točaka. Kada je eksperiment započeo dio korisnika morao je ograničiti korištenje društvenih mreža na samo 10 minuta dnevno po mreži.

Rezultati dobiveni istraživanjem pokazali su kako su oni koji su smanjili konzumiranje društvenih mreža značajno smanjili osjećaj depresije i usamljenosti. Zanimljivo, nije došlo do nekih poboljšanja u područjima povećanja samopouzdanja, samoprihvaćanja, ali i kod društvene podrške. Dakle, vidljiv je pozitivan utjecaj smanjenja korištenja društvenih mreža, no on nije prisutan u svim područjima mentalnog stanja osobe. Još jednom valja naglasiti kako istraživanje nije provedeno na duži period i u izoliranim uvjetima pa postoji mogućnost djelomično pogrešnih rezultata.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular