Oculus, kompanija koja je u vlasništvu Facebooka, je jedno od najvećih imena u svijetu virtualne stvarnosti i to s dobrim razlogom. Unatoč tome što je Oculus izrazito povoljan za kupiti, odnosno jedan od najpovoljnijih VR headseta na tržištu, on nema posebnih kompromisa. Odlično su napravljene, odlično stoje na glavi, lako ih je koristiti i imaju ogroman broj igara koje možete na njima igrati. Osim igara, možete iskusiti i neke druge stvari s njima što im daje posebnu čar.
Oculus Go je predstavljen i pušten u prodaju prije par mjeseci, a nas je oduševilo to što je to stvarno headset namijenjen širokim masama. Ne treba vam izuzetno moćan PC da biste ga koristili, a košta upola manje nego Oculus Rift. Kvalitetom su tu negdje, odnosno teško je naći neke veće razlike.
S druge strane, uskoro na tržište dolazi i treći headset pod imenom Oculus Quest, pa se postavlja pitanje da li je sada pravo vrijeme za kupovinu Go-a ili treba čekati Quest i vidjeti što će on ponuditi?
Oculus Go – VR headset
Prije negoli su izbacili ovaj headset na tržište, Facebook je rekao da će to biti najpristupačniji VR produkt na tržištu i nisu nimalo pretjerali s tom izjavom. Oculus Go je postavio ljestvicu u ovoj grani tehnologije ispod koje više nijedan VR headset ne može ići ako želi opstati na tržištu. Da ne govorimo o tome koliko je Oculus Go superiorniji od proizvoda kao što su Google Cardboard i slični.Dizajn ovog headseta je izuzetno lijep i minimalistički. Kada ga stavite na glavu, osjetit ćete da, iako je težak i čvrst, da vam odlično stoji na glavi zahvaljujući elastičnim remenima koji ga drže. Jednostavno, kada ga stavite na glavu, ovaj headset se ne miče tako lako što je veliki plus.
Unutrašnjost headseta je mekana i ugodna za duže nošenje na glavi, iako ćete možda ponekad vidjeti tračak svjetla iz svog okruženja koje vam može “proći” pokraj naočala. To je jedan mali minus koji imamo za Oculus Go i nadamo se da će biti ispravljen sa sljedećim produktom.
Zanimljivo je da se Facebook savjetovao s mnogim kompanijama koje proizvode odjeću kako napraviti ugodan proizvod kojeg će korisnici rado nositi. Ne znamo koje su to kompanije, ali očito su pomogle Facebooku oko dizajna i nekih problema koje su imali.
Također, ovaj headset ima i ugrađene zvučnike koji su vrlo solidni i blizu su vam uha tako da zvuk “ne bježi” nego ga dobro čujete. U paketu ćete dobiti i mali kontroler s kojim ćete u virtualnom svijetu upravljati (virtualnom) rukom. Nije baš da ćete vidjeti cijelu 3D ruku s tim kontrolerom, ali je on odličan za virtualne pištolje i slično.
Neki korisnici imaju još jednu zamjerku na ovaj headset, a to je sljedeće – iako će vam pružiti iskustvo kao i neki mnogo skuplji headseti, problem je što ste ograničeni u svojim kretanjima. Točnije, vidite sve tri dimenzije i možete gledati uokolo, te to radi odlično. No, pomicanjem naprijed ili nazad, nećete mnogo toga postići jer ne prati te pokrete po prostoriji.
Cijena
Ako planirate kupiti headset za VR, onda bi Oculus Go trebao biti prvi proizvod koji ćete razmotriti za kupovinu. Oculus Quest će početi s cijenom od 400+ dolara jednog dana kada ga Facebook predstavi (cijena u UK-u će biti oko 400 funti, a u Australiji preko 600 australskih dolara).
Oculus Go možete dobiti upola te cijene, odnosno za 200 dolara/200 funti. To je relativno niska cijena za ovako kvalitetan VR headset. Čak možete naći i razne popuste te ga dobiti i ispod te cijene. Da li je sada pravo vrijeme za kupiti Oculus Go? Definitivno je.
Piše: B.P.