Na Gamescomu koji se od 21. do 25. kolovoza održao u njemačkom Koelnu, posjetitelji su mogli svjedočiti brojnim najavama, predstavljanjima, a nerijetko i zanimljivim iznenađenjima. Jedna od najvećih vijesti svakako je bila Nvidijino lansiranje nove serije grafičkih kartica, no svoje je mjesto, iako bez osobitog značaja za samu konvenciju, u kategoriji bizarnih vijesti zaslužila i jedna računalna videoigrica.
Through the Darkest of Times prva je njemačka PC igra ikada u kojoj je dopušteno prikazivanje kukastih križeva. U njoj se, jasno, također pojavljuje Adolf Hitler, kojeg sve dosad nitko od njemačkih proizvođača igara nije predstavljao točno kao Adolfa Hitlera.
„Tako Hitler nije bio Hitler nego npr. Heller. Proganjali se nisu Židovi nego nekakvi ‘izdajnici’, a to je problematično jer se ne prikazuje jedan osjetljivi dio povijesti“, kazao je za agenciju AFP jedan od autora igre, Joerg Friedrich.
Prikazivanje zabranjenih simbola iz razdoblja nacionalsocijalizma sve do predstavljanja igre Through the Darkest of Times bilo je moguće samo u iznimnim slučajevima u kazališnoj i filmskoj umjetnosti. Još 1998. godine njemački je sud zabranio svastike i ostale nacističke simbole u jednoj videoigri. Kao obrazloženje za takvu odluku, naveli su strah da bi se mladi igrači mogli naviknuti na spornu simboliku.
Dozvolu za distribuciju igre izdalo je tamošnje povjerenstvo Samokontrola za zabavne programe (USK), koje inače odlučuje o tome mogu li (ili ne) kompjuterske igre izaći na tržište. „Igrice koje se kritički sučeljavaju s prošlošću mogu dobiti dozvolu u budućnosti“, rekla je direktorica USK-a Elisabeth Secker.
Iako je industrija kompjuterskih igrica odluku pozdravila s olakšanjem, ponovno se u priču umiješala politika. Njemačka ministrica obitelji, Franziska Giffey, ubrzo nakon vijesti o prvoj videoigri s kukastim križevima, kritizirala je odluku nadležnog povjerenstva.
„S kukastim križevima se ne igra. Posebice ne u Njemačkoj, gdje je i danas potreban osjećaj odgovornosti za ono što se dogodilo“, istaknula je Giffey.
Međutim, njezine izjave nisu imale utjecaj na samu igru. „Igrači su dovoljno inteligentni kako bi razlikovali stvarnost od fikcije. Nitko neće postati nacist samo zato što je vidio kukasti križ“, zaključio je povjesničar Klaus-Peter Sick.
Pogledajte trailer za Through the Darkest of Times:
Piše: D.S.