Savezne komunikacijske komisije (FCC) u SAD-u prije nekoliko mjeseci započela je borbu za ukidanje pravila o neutralnosti interneta. Radi se o dokumentu kojim je regulirano da svi ljudi imaju pravo na jednake internet uvjete i ta se sada odluka pokušava svom silom maknuti. Informacije govore kako potporu ovom projektu daje i sam predsjednik Trump, dok mnogi u zemlji smatraju kako je to veliki korak unatrag, koji bi mogao uvelike naštetiti internetu kakvog danas poznajemo.
I dok se Europa bori s implementacijom uredbe o zaštiti podataka i time mnogobrojnim poslovnim subjektima stvara glavobolje, u SAD-u muku muče s glasanjem da li će internet ostati neutralan ili će telekomunikacijski operateri dobiti pravo raditi s njime što žele.
Ukidanjem pravila o neutralnosti interneta omogućilo bi se pružateljima usluga da filtriraju sadržaj koji korisnici mogu konzumirati, odnosno da usporavaju ili dodatno naplaćuju pristup nekim stranicama na internetu. Ukidanje odluke o neutralnosti pruža širok spektar raznih manipulacija, no valja napomenuti kako do prije nekoliko godina ta odluka o neutralnosti nije bila na snazi pa je internet funkcionirao jednako kao i danas.
U procesu usvajanja ukidanja odluke o neutralnosti, donošenje rješenje mora proći kroz razne razine vlasti. Najprije o odluci odlučuje Senat, zatim odluka ide do Kongresa i na kraju je mora potpisati predsjednik (koji ima pravo veta). Prvi korak je već obavljen i to na radost mnogih, jer su senatori odlučili kako ne žele ukinuti neutralnost interneta. Za ostanak pravila na snazi glasali su senatori Demokratske stranke, ali se odluci priključilo i nekoliko republikanaca. Time je neutralnost spašena – barem u prvom krugu.
Sada odluka senata ide do Kongresa, koji je može potvrditi, ali i odbiti. No, mnogi smatraju kako će najveću ulogu u svemu tome odigrati Donald Trump koji u končanici donosi svoje rješenje i odlučuje da li prihvaća sv prethodna stajališta ili ne. Trump je već u nekoliko navrata dao naslutiti kako naginje ka tome da se pravilo o neutralnosti interneta ukine, što bi otvorilo velike mogućnosti telekom operaterima, ali bi ujedno moglo stvoriti velike probleme korisnicima. Bilo kako bilo, rasprava u Kongresu zakazana je za 11. lipnja i tada bismo mogli znati gubimo li neutralnost interneta ili će ona biti prepuštena na odluku američkom predsjedniku.
Piše: M.Ž.