PočetnaOstaloTechDolaze nam Micro LED ekrani: Nova tehnologija zaslona sljedeće generacije

Dolaze nam Micro LED ekrani: Nova tehnologija zaslona sljedeće generacije


Dok OLED tehnologija zaslona trenutno uživa u središtu pozornosti, znanstvanici već ubrzano rade na novoj tehnologiji prikaza, tkzv. Micro-LED, koja može biti sljedeća velika stvar.

Naime Micro LED nudi neke značajne prednosti, poput dužeg vijeka trajanja od postojećih OLED panela, zatim su manji što olakšava proizvodnju panela s većom razlučivosti u kompaktnom obliku i vrlo su responzivni tj. imaju vrlo brzo vrijeme odziva koje se mjeri u nanosekundama.

Po čemu se razlikuje OLED od Micro LED-a?

Ono gdje se ove dvije tehnologije zaslona razlikuju je u sastavu njihovih LED materijala. Slovo O u OLED-u znači organski i odnosi se na organske materijale koji se koriste za dobivanje piksela na ekranu. Micro-LED tehnologija mijenja ovo u anorganski materijal, točnije  Galijev Nitrid (GaN), koji se obično nalazi u standardnom LED osvjetljenju.

Ova promjena u materijalima također smanjuje potrebu za polarizacijskim slojem u panelu, što čini panel ploče još tanjima. Konačni rezultat toga, je da su Micro-LED komponente tanje, što govori i samo ime, a mjere su im manje od 100 آμ​​m, što je manje od debljine ljudske kose.

Vodeće globalne tvrtke su već odavno zainteresirane za ovu tehnologiju, uključujući Samsung, Apple i Facebookov Oculus, i već planiraju ovu tehnologiju za svoje buduće proizvode. Prema nekim glasinama slijedeći Apple Watch će biti na Micro LED tehnologiji.

 

MICRO LED ZASLON

 

Mikro LED tehnologija je izumljena još davne 2000. godine, pod vodstvom istraživačke skupine, koju su vodili prof. Hongxing Jiang i prof. Jingyu Lin s Tehničkog sveučilišta u Texasu. Međutim, prva demonstracija Micro LED-a u konkretnom proizvodu, se pojavila na Sony-evom 55-inčnom FullHD “Crystal LED Displayu” koji je predstavljen još 2012. godine. U to vrijeme, imao je znatno bolji omjer kontrasta i boja od suparničkih LCD televizora.

 

Micro-LED-vs-OLED-vs-LCD

 

Međutim, tehnologija proizvodnje ovakvih panela bila je nevjerojatno skupa, što je kod Sony-a dovelo u pitanje nastavak proizvodnje ovakvih televizora. Nakon kraćeg ushita, Sony je ipak odlučio da prestane sa izradom takvih zaslona, jer nisu bili komercijalno održivi, a krajnji proizvod je bio jednostavo preskup za prosječnog kupca. To nije zaustavilo druge tvrtke, koje i dalje ulažu i poboljšavaju Micro-LED proizvodne tehnike.

Micro-LED dijeli niz osobina s OLED tehnologijom. Za početak ćete primijetiti da obje imaju LED u svojem nazivu, što znači da su obje izrađene od svjetlosnih dioda. To znači da su dvije tehnologije “self-emitting”, tako da svaki crveni, zeleni i plavi podpiksel proizvodi vlastitu svjetlost, za razliku od LCD zaslona, koji zahtijevaju pozadinsku svjetlost. Stoga će Micro-LED zasloni pružiti vrlo visoke omjere kontrasta i duboke crne boje, baš kao i OLED.

Micro LED nudi još jedno značajno poboljšanje u odnosu na OLED. A to je značajno  poboljšana omjera svjetline za potrebnu snagu (lux/W), što znači da se jednaka svjetlina ploče može postići uz nižu snagu, tj. manju potročnju energije. Za usporedbu, potrošnja energije kod Micro LED-a, može biti 90 posto niža od LCD zaslona i do 50 posto niža od OLED-a.

Ovo je potencijalno velika blagodat za prijenosne tehnologije kao što su pametni telefoni, jer to znači puno duže vrijeme trajanja baterije. Proizvođači mogu povećati osvjetljenje zaslona bez potrošnje dodatne energije u usporedbi s trenutnim OLED i LCD zaslonima, radi boljeg pregledavanja zaslona na dnevnoj svjetlosti.

Sve u svemu, Micro-LED tehnologija zasigurno zvuči obećavajuće, a tu su i brojne prednosti, koje su posebno pogodne za mobilne proizvode. Kada će se ova tehnologija pojaviti u mobilnim uređajima još se točno nezna, ali prema nekim analitičarima 2018. ili 2019 je neki realan vremenski okvir.

Piše: D.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular