PočetnaHelpdeskAplikacije koje najviše troše bateriju vašeg mobitela

Aplikacije koje najviše troše bateriju vašeg mobitela


Iako svaka aplikacija koju instaliramo na naše uređaje (bez obzira radi li se o Android, iOS ili Windows Phone) dodatno troši energiju iz baterije. Iako postoje aplikacije koje su napravljene na način da barem ‘pokušavaju’ koliko-toliko štedjeti struju vaše baterije, činjenica jest da one to rade manje ili više uspješno. Koje točno aplikacije spadaju pod najveće ”vampire” baterija naših pametnih uređaja saznati ćemo u nastavku.

 

  1. Skype

skype troši bateriju na mobiteluSkype je jedna od mnogih aplikacija koje služe za komunikaciju između dvije ili više osoba. Iako velik broj Android uređaja dolazi sa već pred-instaliranim Skypeom, činjenica jest da je on jedan od definitvno najvećih potrošača energije.

Ipak, ako ste jedan od poklonika ove aplikacije (ili ako određene kontakte imate samo na Skypeu pa jedino preko te aplikacije možete komunicirati s njima) ovo vam toliko neće smetati. Ali ako imate izbora i ako kontakti s kojima se čujete preko Skypea imate i na drugim aplikacijama, definitvno preporučujem ili deinstalaciju ili prisilno isključivanje (prisilno isključivanje je moguće samo u slučajevima ako vam uređaj nije rootan i ako je neka aplikacija došla već pred-instalirana na vaš Android uređaj).

Stvar je u tome da je Skype, osim što je vrlo velik potrošač energije, potrošač i resursa vašeg uređaja, što opet nije loše ako imate telefon sa 3 gigabajta radne memorije, ali ako se može uštedjeti- zašto ne?

 

  1. Snapchat

Unatoč tomu što je Snapchat sam po sebi vrlo zabavan za korištenje, ova aplikacija isto tako troši i puno resursa vašeg uređaja i puno struje. Štoviše, Snapchat je prema nekim mjerenjima i procjenama jedna od aplikacija koje spadaju pod najveće potrošače, a ako korisnik nije oprezan i ne kontrolira rad aplikacije Snapchat će bez ikakvih problema zauzeti ogroman prostor unutarnje memorije uređaja.

Ako imate alternativu- obrišite Snapchat i koristite neku drugu aplikaciju. Ako uopće niti ne koristite Snapchat- tim bolje, jer postoji velik broj boljih i ‘štedljivijih’ aplikacija za chat.

 

  1. Microsoft Outlook

Microsoftov servis za besplatnu poštu je još jedan veliki potrošač baterije. Ako ste jedan od korisnika koji voli često provjeravati svoju poštu ili sinkronizirati aplikaciju (pod pretpostavkom da se sinkronizacija ne obavlja automatski), Outlook je jedna od onih aplikacija koje mogu potrošiti vašu bateriju u vrlo kratkom vremenu.

Rješenje za problem u vezi Outlooka jest taj da nama Outlook kao takav zapravo niti- ne treba. Bolji, brži, jednostavniji i štedljiviji način jest da jednostavno kliknemo na predefiniranu aplikaciju za Android e-mailove i na taj način dođemo do naše pošte.

Jedina situacija kada se Outlook ‘mora’ koristiti jest ako korisnici žele sinkronizirati Outlook sa Google Calendar aplikacijom. U svakom drugom slučaju najbolje je imati jednu aplikaciju (po mogućnosti Gmail) i putem nje imati pod kontrolom sve korisničke račune.

 

facebook troši bateriju

 

  1. Facebook

Facebook bi se možda trebao nalaziti pod brojem jedan najvećih potrošača baterija uređaja i to najviše zbog načina na koji ova aplikacija crpi energiju. Ipak, s obzirom da sam mišljenja kako je velikom broju korisnika bez Facebooka teže nego bez recimo Outlooka ili Snapchata, odlučio sam ga staviti na četvrto mjesto najvećih potrošača baterije.

Facebook aplikacija u sebi sadrži stvarno ogroman broj svega i svačega: od reklama, do obavijesti, mogućnosti gledanja i automatskog očitavanja videa, igranja igara, video-razgovora, običnih dopisivanja, učitavanje slika koje mogu biti xy rezolucije, i tako dalje i tako dalje.

Naravno, aplikacija koja ima tako velik broj mogućnosti ne može a da ne bude ogroman potrošač struje. Uz pomoć nekih savjeta i trikova moguće je malo smanjiti potrošnju i podataka i baterije (kao što je recimo savjet o onemogućivanju automatskog pokretanja videa).

Drugi savjet vezan uz uštedu je instaliranje Facebook Lite aplikacije. OK, aplikacija definitvno nema sve ono što nudi ‘originalan’ Facebook, ali ćete korištenjem Lite uvelike uštedjeti i bateriju i podatke. Video-isječke možemo gledati kasnije na računalu. Ili ne možemo?

 

  1. You Tube

Internet i pregledavanje internet sadržaja najviše troši bateriju uređaja i to je jednostavno tako. Ono što definitivno užasno troši bateriju svakog uređaja jest gledanje videa, igranje igara (pogotovo ako se radi o mrežnom igranju s više igrača) i chat.

You Tube se nalazi na popisu aplikacija koje najviše troše energiju baterije iz vrlo jednostavnog razloga. Radi se o aplikaciji putem koje korisnik može gledati video-isječke, filmove, serije, spotove i slično u različitoj kvaliteti i različitoj rezoluciji.

Gledanje videa jako troši bateriju, pogotovo ako se radi o gledanju nečega što je u 1080p ili većoj rezoluciji. Alternativa? Video-isječke i sve ono što biste inače gledali na mobilnoj verziji You Tubea odgledajte na računalu.

 

Google-Maps-troši bateriju na mobitelu

 

  1. Google Maps

Google Maps je vrlo korisna aplikacija, koja kako vrijeme prolazi, postaje sve nadograđenija, bolja i jednom riječju- pouzdanija. No, kako Google Maps uglavnom zahtjeva od korisnika konstantnu spojenost na internet, samim time aplikacija crpi poveću količinu energije iz baterije uređaja na koji je instalirana.

Ono što je super stvar kod Google Maps aplikacije jest da se ona može koristiti i u izvanmrežnom načinu rada, tako da ako vam Google Maps crpi bateriju, dobra stvar jest ta da je ne morate obrisati. Način kako Google Maps možete koristiti u izvanmrežnom načinu rada možete pročitati ovdje.

 

  1. Clean Master

Iako se radi o aplikaciji koja u sebi ima raznorazne mogućnosti, kao što su čišćenje uređaja od nepotrebnih datoteka i smeća, skeniranje uređaja u potrazi za problemima i popravljanje istih, Clean Master je isto tako jedan od većih potrošača baterije uređaja.

Najveći uzrok tomu jest taj što Clean Master prilikom pokretanja u isto vrijeme pokrene nekoliko procesa koje onda rade u pozadini uređaja. Ovi procesi služe za kontrolu i praćenje rada uređaja, no u isto vrijeme ti procesi poprilično troše bateriju.

Alternativa Clean Masteru postoji zaista dobar broj, tako da osim ako niste poklonik ove aplikacije (koja naravno ima isto tako velik broj svojih dobrih osobina, jer bez obzira na potrošnju radi se o jednoj od najboljih aplikacija ovakvog tipa za Android), obrišite ju i zamijenite nekom drugom.

 

Ovo bi bile neke od aplikacija koje najviše troše baterije naših Android uređaja. Iako postoje još neke koje bismo mogli ovdje navesti, ovih sedam se ipak nekako može svrstati u skupinu najvećih potrošača.

Kakva su vaša iskustva sa aplikacijama i potrošnjom baterije? Znate li vi za neku aplikaciju koju nismo naveli, a da spada pod velike potrošače baterije? Slobodno nam napišite svoje komentare ispod teksta.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular