PočetnaSoftverKorisniGPS aplikacije za mobilne uređaje

GPS aplikacije za mobilne uređaje


Ukoliko posjedujete malo skuplji auto, tada vjerojatno u njemu imate ugrađenu GPS navigaciju, dok manje sretni (i bogati) se moraju snaći na drugi način. Tu stupaju na snagu GPS aplikacije za mobilne uređaje.

Više nije bitno da li vozite auto, bicikl ili jednostavno pješačite. U svakom trenutku možete vidjeti gdje ste, kuda idete, koliko kilometara ste prošli ili ćete morati prijeći i slično.

GPS aplikacije nisu novost, no ljudi su ih prilično malo koriste. Jedan od razloga su loše mape, neucrtane staze, malo mogućnosti. Pa i sami ste svjesni da ukoliko kupite kartu Hrvatske (koja bi trebala imati ucrtane sve ceste i staze), najčešće neće biti točna. Odnosno, uvijek nešto nedostaje, autoceste niču kao gljive poslije kiše, mijenjaju se smjerovi cesta, grade se tuneli.

No, ipak postoje neke aplikacije koje nisu toliko loše i koje se isplati koristiti, iako i one ponekad zakažu.

Mi smo se usredotočili na besplatne aplikacije (iPhone, Android, Windows Mobile) neovisno o platformi. Isto tako moramo napomenuti da te aplikacije nisu uvijek pouzdane što se tiče brzine i dostupnosti.

Da pojasnimo. Neke aplikacije su pasivne, a neke aktivne. Pasivne aplikacije skupljaju podatke: smjer, brzinu, lokaciju, vrijeme i onda putem interneta možete uploadati podatke i analizirati ih na kompjuteru ili nekom drugom uređaju (znači morate imati pristup internetu), dok aktivne aplikacije rade to isto, ali u realnom vremenu i možete gledati kako se krećete na karti, a za to možete koristiti Internet promet, ali i satelitsku mrežu (na taj način radi većina pravih GPS uređaja).

Inače, GPS je skraćenica od riječi Global Positioning System, a taj projekt je pokrenuo Američki odjel zadužen za zaštitu zemlje 1974.godine, no sve je zaživjelo tek 1994. Za precizno lociranje zadužena su 24 satelita u svemiru i oni vas mogu locirati unutar par metara.

U svakom slučaju vrlo korisne naprave (i aplikacije) i to ne samo za one koji vole putovati, nego i za sve one koji ne žele sa sobom nositi sto različitih karti. Ovako na dlanu možete imati cijeli svijet – doslovno.

gps aplikacije google maps

 

Google Maps

Platforme: Android, Windows Mobile, iPhone

Vjerojatno ne postoji čovjek koji se služi računalom i internetom, a da nije čuo za Google Maps. Bilo da putujete negdje ili jednostavno iz znatiželje, morate biti upoznati sa ovom uslugom. Google Maps je nešto odlično, nešto što svaki put izaziva iznenađenje koliko je ta aplikacija dobra.

Imate normalnu standalone aplikaciju za računala, no isto tako i za gotovo sve mobilne uređaje (veličina: 4.5 mb). Za preuzimanje aplikacije posjetite Google trgovinu ovdje.

Ova aplikacija nudi toliko toga da ne znamo od kuda krenuti. Toliko je featuresa da ćemo vam spomenuti samo one najvažnije.

Navigation, iako još u beta verziji, je opcija unutar Google Mapsa namijenjena vozačima koji putuju, a istovremeno žele glasovnu navigaciju i navođenje. Moguće je pretraživati kartu glasovnim naredbama, traženje najbližeg restorana/bankomata/pizzerije/trgovine je napravljeno da i početnici nemaju nikakvih problema tijekom vožnje.

Karte je moguće prebacivati iz klasične ptičje perspektive u 3D modele, satelitski prikaz ili u Compass mode (mješavina 3D karte i satelitskog prikaza).

Ovo sve je moguće koristiti i u offline modeu. Znači, uređaj (smartphone) skine karte i onda ih koristi i na taj način štedi dragocjene megabajte, Latitude opcija vam nudi mogućnost da podijelite svoju lokaciju sa prijateljima, da vidite gdje su oni, što su posjetili, kuda su putovali…

Spomenimo još Place Pages koji vam o svakom objektu nudi pregršt informacija, recimo, kratku recenziju nekog restorana ili kina. Layers, Directions (za bicikliste i pješake), te Street View o kojem samo ime govori i više su nego dovoljan razlog da si nabavite ovu aplikaciju i u potpunosti ju isprobate.

 

gps aplikacije Locus Free

Locus Free

Platforme: Android, Windows Mobile, PC

Veličina: 3.5 mb

Locus Free je besplatna GPS aplikacija namijenjena prvenstveno Android uređajima. Nemojte ju miješati sa Locus aplikacijom na iPhoneu, koja je slična Foursquareu. Ona isto koristi karte za pozicioniranje vaših prijatelja/poznanika, ali ne možete ju koristiti za putovanja i slično.

Locus GPS aplikacija dolazi u dvije verzije. Free verzija koja je besplatna, te PRO verzija koja se plaća 30-ak kuna.

Razlike su minimalne, no o tome kasnije. Standardna verzija vam može ponuditi i više nego što prosječnom korisniku treba. Kao prvo nudi vam Online i Offline mape. Kako ne bi imali problema sa Googleom i mogućim tužbama, ova aplikacija koristi sve moguće besplatne karte: OpenStreet, Freemap i ArcGIS.

Koliko su detaljne, prosudite sami, no teško je odrediti na Republici Hrvatskoj, kada se svaki dan grade novce ceste i većina karti nije up-to-date. No, ukoliko idete u inozemstvo, morali bi biti zadovoljni njima. Iz prve ruke znamo da su Italija i Slovenija jako dobro pokrivene.

Od ostalih mogućnosti, valja napomenuti WMS mape, odnosno Web Map Service koji koristi GIS bazu podataka za generiranje mape (PRO verzija nudi neograničeno korištenje ove usluge, dok je standardna verzija malo ograničena), skidanje karti na smartphone, kako biste uštedjeli Internet promet, Geocaching opcija će vaša putovanja bilježiti u jednu log datoteku i na taj način ćete moći analizirati vaše putovanje, Data handling nudi opciju importanja/exportanja LOC podataka kako biste mogli dobiti grafikone vašeg putovanja (brzina, smjer, udaljenosti…), te još mnogo toga.

PRO verzija je samo malo detaljnija, nudi zvukovne alarme, neke specijalne mape i možete ju koristiti na svim Android verzijama. U pravilu, ne isplati ju se kupovati.

U svakom slučaju, prilično dobra aplikacija i samim time što je visoko rangirana u Android marketu je potvrda da ju možete bez straha koristiti na svakom vašem putovanju! Aplikaciju preuzmite ovdje.

 

gps aplikacije amaze

amAze GPS

Platforma: Android, Windows Mobile, iPhone, BlackBerry

Veličina: 0.36 mb

Evo jedan aplikacija koja uključuje i BlackBerry korisnike. Aplikacija preuzeta par milijuna puta ne može biti loša. amAze ne pokriva cijeli svijet što joj je trenutačno najveća mana, no i dalje je odlična. Kontinenti koji su pokriveni: Sjeverna Amerika, dio Južne Amerike, Europa, Australija, jedan dio Azije i sam jug Afrike. No, usprkos tome, nudi mnogo toga. Barem za pokrivene zemlje.

Ono što je nas najviše oduševilo kod ove aplikacije je mogućnost dijeljenja sadržaja sa društvenim mrežama. Da, tako je! I to postoji napokon. Moći ćete sve svoje rute odmah (automatski ili ručno) poslati na Facebook ili Twitter. Isto tako, možete vidjeti gdje su vaši prijatelji (ako koriste ovu aplikaciju) pa ih eventualno iznenaditi ukoliko ste u blizini.

Ako niste fan društvenih mreža, ne morate se bojati, ima tu još mnogo sadržaja koje vam amAze nudi. Osim klasične ptičje perspektive, jednako tako možete tijekom putovanja aktivirati 3D navigation mode (slično kao i kod Google Mapsa), tražiti najbrže ili najduže rute između dvije lokacije, označavati na karti zanimljiva mjesta te im dati kratak opis za druge putnike (za ovu opciju ćete se morati registrirati na službenim stranicama), gledati slike sa kamera na ulici (hint: cijela Velika Britanije je pod kamerama) i samim time dobiti točnu sliku o gužvi u prometu. Uskoro se priprema i opcija Traffic za Ameriku i Europu koja će vas automatski obavijestiti o gužvama i zastojima.

Grafičko sučelje je vrlo ugodno i lako ga se koristi. Imate quick search za traženje adresa u blizini, traženje telefonskih brojeva za okolne ustanove (kafići, barovi, restorani, kina…) i još mnogo toga. A ako vam to nije dovoljno, tu je i PRO verzija (26.99 eura) koja nudi još hrpu mogućnosti. Više potražite na službenim stranicama gdje vam je sve detaljno objašnjeno.

 

Global Navigator

Platforma: iPhone

Veličina: 9.2 mb

Jedni ga hvale, drugi kritiziraju, no i dalje je najskidanija besplatna aplikacija kad govorimo o GPS-u. S jedne strane za besplatnu aplikaciju nudi dosta toga i korisnici je skidaju, a dobiva loše ocjene/komentare jer ima i komercijalnu verziju koja je malo bolja i to ljude smeta. Ne shvaćamo zašto. Ako želite dobru aplikaciju – kupite ju. Za besplatnu aplikaciju Global Navigator je sasvim u redu.

Ono što je jako pohvalno su karte za 193 zemlje diljem svijeta koje se redovito updejtaju. Dovoljno je reći da ovoj aplikaciji podršku daje Google Maps. Što se navigacije tiče, nudi se automatsko preračunavanje rute kad skrenete sa zadanog pravca (bilo slučajno, bilo namjerno), postoji satelitski mode navigacije, kao i podrška za pješake – ovo će vam biti posebno korisno ako se volite voziti busevima. Na taj način možete naći najbliže stanice (ne radi dobro u Hrvatskoj).

No, ono što nas iznenađuje je da navigacija izbjegava autoceste i ostale ceste koje se plaćaju. To je prilično loše za korisnike koji žive u Hrvatskoj jer je država pokrivena autocestama gotovo u cijelosti, a i cijene nisu toliko velike, stoga je nepotrebno gubiti vrijeme na lokalne ceste i sporedne puteljke kada ćete na taj način izgubiti vrijeme. A znate i sami da si nekada to ne možete dopustiti. Vjerojatno je to najveća mana ove aplikacije.

Prednosti ima napretek. Vrijedno spomena je Track recording koji sprema podatke sa rute i možete ih uvijek ponovno iskoristiti ili analizirati, Location sending će vam pomoći da te iste podatke pošaljete prijateljima putem SMS-a, MMS-a ili e-maila, a Favorites da si spremite omiljene lokacije i stajališta sa puta. Nekada to zna dobro doći. Komercijalna (bolja) verzija košta 9.99 dolara. Preuzmite program ovdje.

 

BuddyWay

Platforme: iPhone, Android, Symbian, BlackBerry …

Veličina: 0.4 mb

Za kraj smo ostavili jednu prilično staru ali dobru GPS aplikaciju koja nije napravljena isključivo za jednu platformu, nego za većinu novijih mobitela, a odnedavno ju možete skinuti i na iPhoneu.

BuddyWay ne donosi ništa revolucionarno, ali je ipak odlična aplikacija. Pogotovo za nas u Europi, jer ova aplikacija praktički i ne radi drugdje u svijetu. Što i nije toliko bitno ako ne idete na druge kontinente. U protivnome, zaobiđite ovu aplikaciju u širokom luku.

No, pogledajmo što nam nudi. Prvo što nam je zapelo za oko je planiranje puta. Osim što ćete unijeti lokacije koje želite posjetiti, možete na popis staviti i razne građevine koje želite razgledati i kada im se približite, ova aplikacija će vas obavijestiti o tome. Recimo, dođete u Pariz i želite posjetiti Louvre.

Čak i ako ne znate točno gdje je, aplikacija će vas navesti na pravi put, a kasnije vratiti na vašu rutu. Druga dobra stvar je što možete direktno sa mobitela pisati kratke (ili duže) bilješke o vašem putu te ih direktno podijeliti sa vašim prijateljima. Bilo to e-mailom ili na nekoj društvenoj mreži. Ukoliko vam to nije dosta, slobodno slikajte sa mobitelom prirodu ili neku znamenitost i priložite ju uz bilješke.

 

Da biste to sve mogli iskoristiti, morate se samo registrirati na službenim stranicama. Nakon kreiranja svoga računa, moći ćete i na kompjuteru pregledavati vaša putovanja, vidjeti razne grafikone (prosječna brzina, prijeđena udaljenost u određenom vremenskom intervalu…) i još mnogo toga.

Kada pogledate da aplikacija ima samo par stotina kilobajta, ne možete još ništa prigovoriti. I da, podršku za karte joj daje Google Maps.

Piše B.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular