PočetnaMobyPametni telefoniMoto Z Play: Najinovativniji mobitel u 2016 sa naglaskom na modularnost

Moto Z Play: Najinovativniji mobitel u 2016 sa naglaskom na modularnost


Nekoliko godina unazad Motorolin Moto X Play je bio vrlo dobar i popularan mobitel za svoje vrijeme, a njegov nastavak nam donosi najnoviji model Moto Z Play pod dirigentskom palicom Lenova.

 

Moto Z serija je nova paleta vrhunskih smartfona u kojoj se nalaze dva osnovna modela skuplji Moto Z i Moto Z play iz Lenovo produkcije. Iako u Lenovu tvrde da Moto X serija nije mrtva, jasno je da je Moto Z novo lice Lenovovih vrhunskih pametnih telefona. U tom smislu Moto Z Play se može smatrati zamjenom za Moto X Play.

Moto Z play recenzija

 

Moto Z Play: dizajn i izrada

Moto Z Play nije tanak kao njegov rođak Moto Z, ali na neki način to je zapravo dobra stvar. Osobno više volimo telefone s nekom težinom jer je sigurnije takav telefon držati u ruci ili u džepu, ali ukusi se razlikuju. Deblje stranice omogućavaju lakše držanje tijekom tipkanja po ekranu ili jednostavnog držanja.

Moto Z play test

 

Moto Z Play se čini hrapavim zbog aluminijskog okvira, a kvaliteta izrade je odlična. Tipke dobro reagiraju na komande i razmještaj je dobar. SIM utor je na vrhu, i može primiti dvije Nano SIM kartice, kao i mikroSD karticu (do 2 TB). Ima i USB Type-C port i 3.5 mm utičnicu za slušalice na dnu.

Na stražnjoj strani su 16-megapikselna kamera, senzor s laserskim autofokusom i modul s dual-tone LED bljeskalicom. Izbočeni objektiv stoji u istoj razini s “Style Shell” poklopcem ako ga koristite, što je štiti od ogrebotina. Nema rešetke zvučnika, jer slušalica služi i kao zvučnik.

 

5.5-inčni full-HD Super Amoled zaslon donosi jarke boje i oštri tekst. Ekran je jako dobre kvalitete i Z play verzija ima rezoluciju od 1080 x 1920, dok skuplje Moto Z ima ekran sa rezolucijom od 1440 x 2560. Moto Z plus uz odličan kontrast slike, ima i odličnu svijetlinu od 355cd/m2. Prikaz slike na dnevnom svjetlu je izuzetno dobar, čak pri izravnom sunčevom sjaju. Nismo imali problema ni s reagiranjem na dodir, koje radi besprijekorno.

Moto Z play ekran

 

Postoje tipke na ekranu za Android UI navigaciju, i senzor otiska prsta odmah ispod ekrana, koji se može koristiti za zaključavanje i otključavanje telefona. Postotak točnog prepoznavanja otiska je dobar, iako je bilo par slučajeva kad uređaj nije uspio očitati naše otiske.

U kutiji ćete pronaći USB-C kabel, 15W punjač, slušalice, iglu za vađenje SIM kartice i knjižicu s uputstvima za uporabu. Kvaliteta slušalica je dnostavno nije na razini jednog takvog vrhunskog telefona i očekivali smo nešto bolje.

Moto Z play performanse

 

Moto Z Play specifikacije i značajke

Moto Z Play koristi onaj isti Qualcomm Snapdragon 625 SoC koji možete pronaći u nekim Asus ZenFone modelima, uključujući ZenFone 3 koji smo nedavno recenzirali. Iako realno možete za istu cijenu kupiti smartfone s bržim Snapdragonom 820 SoC, ali na kraju, računa se koliko smartfon stvarno koristi tu snagu u praksi, što je bitnije nego same brojke. Iako čip u Moto Z play nije ni blizu Qualcommove vrhunske ponude, trebao bi biti i više nego dovoljan obavljati većinu zadataka koje ćete mu zadati.

Osmojezgreni čip ima osam ARM Cortex-A53 jezgara ugrađenih na 14nm procesom izrade. Zajedno s 3GB RAM-a, na odličnim performansima možete zahvaliti i softveru na koji se Moto Z Play oslanja.

 

U brojkama, Moto Z Play se drži na pristojnih 62.882 bodova u AnTuTu testu, ali grafički procesor je pomalo slabašan. U GFXbench T-Rex testu dobili smo prikaz od pristojnih 23fps-a, tako da su gaming performanse još uvijek pristojne, jer igre poput Gods of Rome rade solidno. Na Geekbenchu je ostvario solidnih 800 bodova po jezgri i 2572 ukupno, što nam govori da je procesor osrednjih performansi. Ostatak specifikacija uključuje memoriju od 32GB, Bluetooth 4.0, dual-band Wi-Fi 802.11b/g/n, NFC, i USB OTG. 4G je podržan na oba SIM ulaza.

 

Baš kao i Moto Z i svaki drugi Moto pametni telefon, ovaj Android je ugodan za korištenje jer ga nikakve suvišne gluposti ne usporavaju. Multitasking se lako obavlja, bez ikakvog usporavanja animacija. U prosjeku, oko 1.1 GB RAM-a je uvijek slobodno.

Android Marshmallow je jednak onome što možete vidjeti na bilo kojem Nexus telefonu, s izuzetkom nekoliko aplikacija poput Moto Mods i Moto. Potonja vam omogućava da postavite pokretne komande kao na prijašnjim modelima.

Moto Z play dizajn

 

Moto Actions vam dopušta da uključite ručne geste za pokretanje kamere, svjetiljke itd. Potezom prsta od donje strane ekrana smanjuje aktivni zaslon za lakše jednoručno korištenje telefona. Moto Display vam omogućava brzinski pogled na sat i obavijesti kad je telefon u pripravnom stanju. Konačno, tu je Moto Voice kojim možete pomoću zadanih glasovnih komandi izdavati zapovijedi uz pomoć glasovnog asistenta.

Moto Z Play performanse

I na prijašnjim modelima teško je bilo pronaći mane u radu aplikacija na vrhunskim Moto smartfonima i srećom, to se manje-više nije promijenilo ni kod Moto Z Play. Opće performanse su brze i telefon odlično radi kroz svakodnevno normalno korištenje. Otkrili smo jedino da se malo zagrijava prilikom punjenja baterije, ali kod svih načina uporabe, uključujući igranje igrica i korištenje kamere, nismo primijetili nikakvo zagrijavanje.

Style Shell udobno sjeda u stražnji dio telefona bez ikakvog pomicanja pri svakodnevnoj upotrebi. Telefon je kompatibilan sa svim modovima koji rade na Moto Z-u, a iskustvo korištenja je slično onome što dobijete kod skupljeg Moto Z-a.

Moto Z Play se posebno ističe u izvođenju multimedijskih sadržaja zahvaljujući odličnom ekranu i dobrom zvuku. Pojedinačne postavke zvuka se mogu prilagoditi za zvučnik i za slušalice. Videozapisi visoke razlučivosti se besprijekorno vrte, uključujući i 4K video datoteke. Zvuk je bogat i dubok zahvaljujući odlično opremljenim slušalicama. Zvučnik slušalica je prilično glasan i bez ikakve distorzije zvuka, čak i kad je pojačan do kraja.

 

moto z play kamera

 

Moto Z Play: kamera

Moto Z Play nudi vrlo kvalitetan 16-megapikselni senzor s PDAF-om i laserskim autofokusom. Fotografije će imati dobru kvalitetu s dobrim prikazom boja pri danjem svjetlu, kao i prikaz oštrih detalja. Neprekidni fokus je prilično brz, iako smo ponekad imali problema u zaključavanju fokusa na bliske predmete.

Detalji su vrlo oštri i u makro snimkama

 

Makro fotografije su isto vrlo dobro definirane. Detalji su nekvalitetniji pri slabijem osvjetljenju, što je i bilo za očekivati, ali sveukupno fotografije dobro izgledaju i bez mnogo obrezivanja ili uređivanja. Dobra stvar u svemu tome je da je razina pada kvalitete u granicama tolerancije, pa iako su slike pri slabom svjetlu slabije, svejedno su još uvijek dobre. Možete postići mnogo bolje rezultate ukoliko imate strpljenja da se ručno poigrate s postavkama u Pro izborniku.

 

Snimanje videozapisa je vrlo dobro kod full-HD i 4K. Isto vrijedi za usporeni prikaz, koji je postavljen na 120fps kod 720p. Aplikacija za kameru ima osnovne funkcije, ali još uvijek uključuje popularne načine snimanja poput Professional i Panorama. Prednja 5-megapikselna kamera radi odličan posao kod pravljenja selfija kod dobrog osvjetljenja, a noću je prednja bljeskalica veoma korisna. Stražnja dual-tone bljeskalica je dovoljno snažna da osvijetli manju prostoriju.

Moto Z Play: Modovi (dodatci)

Modovi za Moto Z play-u su daleko uvjerljivije od bilo čega što smo vidjeli u modularnom svijetu smartfona prije. Za razliku od LG G5, koji zahtijeva od vas da potpuno isključite smartfon svaki put kada želite promjeniti mod, kod modela Moto Z je plug-and-play. To je vrlo elegantno riješeno, tako da ako pričvrstite JLB SoundBoost zvučnike dok slušate glazbu, izlaz će automatski prebaciti iz unutarnjih zvučnika na njih, bez da išta morate napraviti.

U ovom trenutku, postoje četiri dostupna dodatka za Z play. Hasselblad kamera s optičkim zumiranjem od 10x, JBL zvučnici koji će pojačati zvuk, dodatna baterija i projektor. Nažalost nismo imali prilike pogledati niti jedan od ovih modova.

Sve modovi su kompatibilni s obje Moto Z i Moto Z Play verzije i Lenovo je već rekao da će zadržati ovu inovaciju i nastaviti je za njihovu novu generaciju smartfona. To je uistinu jedna od najboljih inovacija koje sam vidio u ovoj godini. Pogledajte sami kako to izgleda:

 

moto z play hasselblad dodatna kamera
Moto Z sa Hasselblad dodatnom kamerom
moto z play jbl zvučnici mod
JBL zvučnici mod dodatak
moto z plus projektor mod
Projektor mod dodatak

 

 

Moto Z Play: baterija

Trajanje baterije je još jedno područje na koje Moto Z Play zaista briljira. S baterijom od 3510 mAh, postigli smo neprekidni rad mobitela kod testa video petljom u trajanju od 17 sati. Kod rutinskog korištenja, baterija bez muke traje dan i pol. Brzo punjenje dolazi u obliku Motovog TurboPower dodatka, koji puni bateriju na ugrubo 26% u oko pola sata.

Zaključak
S cijenom od 3500 kn, Moto Z Play je opasno blizu trenutnom favoritu, OnePlus 3 koji nudi najbolje performanse za svoju cijenu. Nemojmo zaboraviti Asus Zenfone 3 i Honor 8, koji takošer nude dobre performanse za svoju cijenu. Moto Z Play postiže dobre rezultate u svim poljima, što ga, ukupno gledajuči, jednako tako čini odlično zaokruženim telefonom.

Zamjerka bi bila jedino nešto slabiji procesor, ali mu opraštamo malo veću težinu zbog svih inovacija koje nam donosi. Moto Z Play ima jedan dodatak s kojim se nijedan telefon njegovog ranga ne može mjeriti i to je podrška za Moto Mods. 4 zanimljiva moda su dovoljna za početak, i ako ste ljubitelj gadgeta, Moto Z Play je najjeftiniji način da to ostvarite. Kao što smo rekli na početku, netreba sve stvari gledati kroz megaherze ima nešto i u inovativnosti i dizajnu, zbog toga Moto Z Play dobiva našu preporuku.

Iako One Plus 3 ostaje daleko najjači omjer uloženog i performansi u 2016 godini. No, teško je ignorirati ono što moto Z Play radi dobro. Vijek trajanja baterije u Z Play-u je jedan od najboljih na koje smo naišli u smartfonima općenito, i to ne za mali iznos, nego osjetno ispred najbližeg konkurenta. I, zajedno sa svojim skupljim bratom, Play je ugodno iznenađenje i jedan od najinovativniji i najzanimljivijih smartfona u 2016 godini.

SPECIFIKACIJE: Zaslon: 5.5”, 16M boja, / 1080×1920 piksela • CPU: Octa-core 2.0 GHz Cortex A-53 • Memorija: 32GB / proširivo do 256GB • RAM: 3GB • Povezivost: 2G, 3G, 4G, LTE Bluetooth, USB • Kamera: primarna 16 MP,sa dodacima / sekundarna 5 MP • Baterija 3510 mAh OS Android 6.0.1 (Marshmallow)

Za: Kvalitetna izrada, jako dobar AMOLED ekran, dobre obje kamere, dugotrajna baterija, kompatibilan s Moto Modovima

Protiv: sporiji procesor, pomalo nezgrapan

USTUPIO: Lenovo Hrvatska

Cijena oko 3400kn

Ocjena: 4/5

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular