Ako imate uređaje koji koriste eksternu pohranu, uvijek je važno da kupite karticu koja će odgovarati. No, za najzahtjevnije zadatke, nije lako pronaći karticu koja je dovoljno velika i dovoljno brza za vaše potrebe.
To bi se uskoro moglo promijeniti. Samsung je nedavno predstavio nove memorijske kartice velikog kapaciteta koje se temelje na novom Universal Flash Storage (UFS) standardu, koji obećava brzine koje su do pet puta veće od vrhunskih microSD kartica.
Zvuči odlično! No, zašto su one tako brze?
Što je točno UFS memorija?
UFS je novi standard fleš memorije za elektroničke uređaje koji trebaju memoriju. On je dizajniran kao zamjena nove generacije za eMMC (koji se koristi kao interna memorija na uređajima kao što su smartfoni i tableti) i SD kartice (koje se koriste kao vanjska pohrana za smartfone, DSLR aparate, itd).
Standard je podržan od strane velikih tehnoloških kompanija, uključujući Samsung, Toshiba, Micron, Texas Instruments itd.
Najnovija verzija UFS specifikacije – UFS 2.0 – potencijalno može isporučiti brzine koje su usporedive solid state diskovima. Oni su sigurno brži od eMMC i znatno brži od SD i microSD kartica.
Samsungovi najnoviji čipovi na osnovu ove specifikacije imaju brzinu sekvencijalnog čitanja do 850 MB/s – u usporedbi sa oko 550 MB/s kod tipičnog SSD diska, i sposobni su za 40.000 ulazno/izlaznih operacija u sekundi (IOPS), u odnosu na 13.000 kod najnovijih eMMC proizvoda.
Velika razlika, zar ne?
Osim toga, UFS je i energetski učinkovitiji od eMMC memorije. On koristi 10% manje energije kada je u uporabi i 35% manje u prosječnom svakodnevnom korištenju.
UFS se koristi za internu pohranu na Samsung Galaxy S6, S7 i Note 5 smartfonima. Samsung je također predstavio prve UFS memorijske kartice, dok će drugi proizvođači to vjerojatno slijediti u narednim mjesecima.
Prednosti UFS memorijskih kartica
Samsung-ov prvi izbor UFS memorijskih kartica temelji se na starijoj UFS 1.0 tehnologiji, koja i dalje nudi niz prednosti u odnosu na microSD kartice.
Za početak, standardne veličine imaju veće kapacitete. Samsung-ove UFS kartice počinju sa 32GB i idu do 256GB, dok microSD kartice obično dosežu samo 128GB. Samsung je tek nedavno počeo isporučivati svoje prvi 256 GB microSD u EVO+.
One također imaju prednosti brzine interne memorije. EVO+ kartica obećava brzine čitanja do 95 MB/s, a brzine pisanja do 90MB/s. Štaviše, UFS kartice od 256GB imaju brzine čitanja do 530MB/s – što je više od pet puta brže – i gotovo dvostruke brzine pisanja pri 170MB/s.
Velike brzine pisanja su idealne za primjene kod kojih se vrlo velika količina podataka snima u kratkom vremenskom razdoblju. To uključuje snimanje 4K videa (i 8K, kada za to dođe vrijeme), video od 360 stupnjeva za VR sadržaj ili mnogostruke RAW slike visoke razlučivosti na DSLR.
Mala veličina je također pogodna za mobilne uređaje kao što su dronovi i akcijske kamere.
Veće brzine čitanja će znatno smanjiti količinu vremena koje je potrebno za kopiranje tog sadržaja na računalo (pod pretpostavkom da je i računalo dovoljno brzo), kao i pregledavanje sadržaja na uređaju, pregledavanje slika, itd.
Prednosti nove UFS memorije imaju uporabnu vrijednost i za smartfon uređaje. Spore performanse SD memorijskih kartica su uvjetovale da vanjska memorija nikad nije bila dobra za android aplikacije. No, sa UFS memorijskim karticama koje imaju brzinu prave interne memorije, kao i manju potrošnju energije, trebala bi biti rješenje za pokrentanje aplikacija izravno sa kartice bez vidljivih znakova usporavanja.
Sva ova statistika koja se tiče UFS brzina odnosi se na teoretske mogućnosti tehnologije, ili drugim riječima, performanse pod laboratorijskim uvjetima. Dok se kartice počnu masovno proizvoditi i koristiti u stvarnom svijetu, ne možemo sa sigurnošću reći da li će ispuniti obećanja.
Imajući to u vidu, standardni testovi UFS memorije koja se koriste u Galaxy S6 i S7 uređajima nam daju ideju o tome što možemo očekivati. Podaci pokazuju da su definitivno brži prilikom čitanja i pisanja velikih datoteka nego Android uređaji koji imaju eMMC memorije.
U nasumičnim testovima, gdje se manje datoteke stalno čitaju ili zapisuju razlika je manje izražena, performanse su u rangu sa drugim uređajima. Anomalija u ovim testovima je iPhone 6S, koji ne koristi ni eMMC ni UFS memoriju.
Negativne strane UFS memorijskih kartica
Morat ćemo pričekati i vidjeti hoće li UFS memorijske kartice zaživjeti. I to je sada njihov najveći minus, trenutno ne postoje uređaji koji ih podržavaju.
Čak i ako Samsung odluči dodati UFS slot u sljedećem Note smartfonu, usvajanje ove tehnologije u cijeloj smartfon industriji će ići mnogo sporije. Jer zbog sve većih rezolucija slika i video zapisa, potražnja za većim i bržim karticama će se vremenom samo povećavati, osobito kod multimedijalnih uređaja.
Problem je i kompatibilnost, dok su UFS kartice slične veličine sa microSD, njih dvije nisu međusobno kompatibilne. Nemaju ni isti oblik, a što je još važnije, imaju drugačije konfiguracije konektora. Međutim, razvijen je novi dizajn za slot koji može podržavati i UFS kartice i microSD memorijske kartice. To je još u razvojnom procesu, ali govori u prilog tome da se sprema za sljedeće generacije uređaja.
No, ostaje činjenica da za dobro prihvaćanje novog standarda treba vremena, pogotovo kada se zamijeni nešto što je već dobro prihvaćeno, kao što su SD i microSD.
Je li UFS standard budućnosti?
Na papiru, UFS memorijske kartice imaju potencijal da u potpunosti zamijene SD kartice i da služe našoj beskrajnoj potrebi za većim i bržim memorijama za pohranu podataka.
To se ipak neće dogoditi preko noći. Samsung još nije rekao kada će kartice biti dostupne, ili koliko će koštati, a još uvijek nema uređaja da ih koriste. Dakle, tehnologije i dalje nezaustavljivo napreduju, ali to ne znači da ćemo ih imati sutra na stolu, ne bacajte još uvijek vaše microSD kartice.
Piše: A.P.