AMD ima jasan plan poslovanja: njihov budući 32-core Zen čip će ih vratit u igru na zahtjevno tržište “high-performance” servera, i kompanija je iznjela želju da napravi high-end GPU za takav sistem.
Kombinacija ta dva aspekta će napraviti moćan server i vratit će AMD na tržište servera, gdje se trenutno ni ne pojavljuje zbog loših odluka iz prošlosti. AMD već radi i na softveru za buduće servere. AMD je objavio zadnju verziju alata za softver, pod imenom ROCm, koji će olakšat pisanje i kompajliranje programa za njihov novi GPU i CPU, ciljajući pri tome uglavnom na vrlo zahtjevne serverske aplikacije.
ROCm je ključ AMD-ovog povratka na brzorastuče tržište servera i cloudinga. AMD-ov GPU je dosada prevladavao kod igraćih konzola, računala namjenjenih za video igre i sistema za prikaz virtualne realnosti, međutim sa softverskim alatom “ROCm” AMD ulazi sa novim GPU procesorima u sve vrste serverskih računala.
ROCm je low-level programski framework, poput CUDA od Nvidia. Napravljen kao “open source” , kompatibilan je sa velikim opsegom CPU arhitektura poput ARM-a, Power-a i x86.
Izuzevši servere, AMD nema baš neku veliku ulogu na tržištu računala sa visokim performansama. Većina grafičkih procesora GPU-a u za najjača računala dolaze iz Nvidia-e, ali ROCm alati omogućavaju AMD-u, da u budućnosti podijeli tržište high end grafike sa Nvidiom.
ROCm platforma usmjerena je prema instaliranjima za više servera i za više GPU-a u skupinama, kaže Greg Stoner, viši direktor Radeon Open Compute-a.
To će funkcionirati samo s najnovijim AMD-ovim Radeon Pro GPU arhitekturama i tenutnim korisnicima GPU-a na temelju Polaris arhitekture, a može se koristiti i za znanstvena računala.
No, postoji problem kokoši i jaja. Znanstvenici koriste Nvidia CUDA, jer je GPU kompanije već u high-end računalima. AMD je već ranije otpisao svoj FirePro brand, koji je bio usmjeren na super računala, te je sada ponovno uspostavio Radeon brand za servere. Stoner nije rekao koji je plan AMD-a što se tiče GPU-a usmjerenog na super računala da se suprotstavi Nvidia Tesli, ali budući da je to vrlo unosno tržište, očekujemo borbu i na tom polju.
Stoner nije otkrio niti jedan od AMD-ovih planova za GPU za super računala, ali je rekao da će ROCm igrati veliku ulogu u okretanju AMD-a prema high-end računalima.
“Mi znamo što moramo učiniti na budućem hardveru, za ulazak u high-end PC tržište“, rekao je Stoner.
Specifikacije utvrđene od Heterogeneous System Architecture (HSA) su osnova za ROCm. Specifikacije su dizajnirane da spoje CPU, GPU i druge procesore u sustavu. AMD je rekao kako bi specifikacije HSA mogle zamijeniti OpenCL, koje se do sada naširoko koriste za paralelno programiranje.
AMD pokušava uhvatiti dio serverskog tržišta pomoću open-source standarda, suprotno od Intela, koji vlada na tržištu servera ali sa svojim standardima. AMD je član nedavno osnovanih organizacija kao što je Gen-Z i OpenCAPI, koji pokušavaju popularizirati open-source rješenja. Stoner vjeruje da će ROCm dobiti veliki poticaj kroz te organizacije.
Piše: D.H.