Računalni virusi i drugi zlonamjerni programi poput malware-a, spyware-a, trojanaca su napravljeni da se šire, baš kao i zarazni virus u čovjeka. U doticaju sa drugim računalom, oni se kreću sa već zaraćenog računala na novo računalo, koriste vašu mrežnu konekciju sa internetom da se infiltriraju u računalne datoteke i instaliraju softver ili skriptu koja je napravljena u svrhu da uzima vaše osobne podatke i slično. I to rade skriveno da niste toga niti svjesni.
Većina malware-a se instalira od strane korisnika
Većina računala ima instalirane antiviruse i sigurnosne zakrpe kako bi spriječili viruse od prelaska na računalo bez dozvole korisnika. Postoje i takozvani lažni antivirusni programi koji će se naravno besplatno instalirati ako mu dozvolite i rješiti vas svih virusa. Često puta vas taj lažni antivirus već upozorava da je pronašao neke viruse na vašem računalu i trebate ga samo instalirati da vas rješi muka. A zapravo taj lažni antivirus je već neki oblik virusa ili malwarea i samo čeka vašu dozovlu za instlalacijom.
Na takve stvari možete i danas često naletiti ako negdje besplatno skidate softver, filmove, igrice i internet je prepun takvih stvari. Čak i same instalacije tih programa i igrica, vrlo često u sebi mogu imati skrivene viruse i raznorazne neželjene skripte koje vas poslje snimaju. Lažni antivirusni softver često prevari ljude da ga instaliraju tako što ih navede da pomisle da je legitiman program i da vam samo želi pomoći u tom trenutku. Obavezno se klonite takvih instalacija, jer su u 99,9% slučajeva lažne.
Zna se gdje postoje kvalitetni antivirusni softveri, besplatni ili za kupit. Vrlo je upitno i kad skidate antivirusni softver koji se inaće plaća sa nekog torenta ili darežljivog portala, da ćete dobiti čistu i ispravnu instalaciju bez virusa i skripta. Jer su i to česta mjesta gdje se ubacuju virusi u instalacije i onda nude po internetu besplatno.
Ovdje su neki od načina na koje se najčešće mogu instalirati virusi:
- Prilikom preuzimanja
Računalni virusi su često prisutni u paketima za preuzimanje naizgled legitimnog softvera ili datoteke. Vrlo je važno da izvršiti skeniranje na viruse kod svih preuzimanja datoteka koristeći antivirusni softver, ili da imate upaljen antivirus u live modu. Budite posebno oprezni ako skidate nesigurne datoteke dodane od strane korisnika, kao što su piratske video i glazbene datoteke, igrice i slično. Većinom biste trebali izbjegavati skidanje ovakvih datoteka. - Preko elektorničke pošte
Spam elektronička pošta je uobičajen način da se virus širi, zato što ovakvi mejlovi mogu sadržavati dodatke ili linkove. Nikada ne otvarajte dodatak ili link iz nepoznate elektroničke adrese. Ako trebate nešto preuzeti sa elektroničke pošte, provjerite je li vaš antivirusni softver skenirao vaš email na viruse.
- Nemojte napraviti pogrešku vjerujući elektroničkoj pošti zato što izgleda kao da je od vašeg prijatelja ili nekoga koga poznajete. Vaš prijatelj možda već ima virus koji se samostalno širi putem pošte bez njihovog znanja. Često puta i email sa kojeg dolazi sve govori. Mnogi pokušavaju imitirati da je email poslan sa poznatih tvrtki kao DHL, Fedex, Microsoft, Facebook, Google, ali ako se zagledate u email počiljatelja otkrit če te da je poslano sa domene npr. GoogleTeam@xyzhg.tv. Opće je pravilo, ako pošta imalo sumnjivo izgleda, nemojte klikati na linkove ili otvarati dodatke! Jer elektronska pošta je i danas vrlo često korištena za širenje virusa.
- Preko loših linkova
Loši linkovi se prikazuju na svim vrstama web stranica i online reklama. Oni se mogu zamaskirati u nešto što tražite, npr. upravo u web stranicu koju ste maloprije tražili da biste skinuli neki softver ili film. Često puta takav link može pokazati da će navodno preuzeti novu verziju Adobe Flash za vaše računalu, jer kao imate staru verziju, ali umjesto toga može preuzeti samo neki virus. Da bi vaše računalo ostalo sigurno, uvijek preuzimajte potrebne datoteke izravno od poznatih izvora ili sa službenih web stranica.
Kako bi izbjegli loše linkove, nikad ne klikćite na linkove koji se pojavljuju u pop-up prozorima i drugim reklamama, i tu je 99% posto sumnjivih programa. Ako već slučajno kliknite, pobrinite se da otkažete sve upite za preuzimanje koji se pojavljuju. A najpoželjnije je i da imate neki svoj antivirus koji će vas upozoravati na sve potencijalne opasnosti u većini slučajeva.
Ostali načini ulaska zlonamjernih programa
Vaše računalo se i dalje može zaraziti virusom, bez da ste ikada kliknuli na loše linkove ili pokrenuli sumnjivu instalaciju. To je rijetka pojava pogotovo ako redovito održavate operativni sustav instaliranjem svih ažuriranja, ali ipak se može dogoditi. Postoje i virusi ugrađeni u web stranice, koji se mogu instalirati u pozadini dok surfate po toj zaraženoj stranici. Tako da dok god ste spojeni na neku mrežu, osjetljivi ste na eventualni virus.
Najbolji način da se zaštitite od računalnih virusa je da budete oprezni. Izbjegavajte sumnjive linkove i preuzimanja, imajte ažuriran računalni OS i instalirajte samo pouzdani antivirusni softver.
Piše: A.P.