Intel je kao što znamo tijekom kolovoza lansirao svoju novu platformu i procesore srednjeg tržišnog razreda. Procesori Core šeste generacije, kodnog imena Skylake tek se polagano pojavljuju na tržištu, tj. ostatak postave nakon i7-6700K i i5-6600K modela, pri čemu su proizvođači matičnih ploča ipak bili spremni s proizvodima i prije kolovoza.
Velika većina Intelovih partnera svoje je proizvode jedva dočekala „gurnuti“ na tržište jer se sada ipak malo više razlikuju nego kod prethodne Z97 serije.
Z170 kao platforma budućnosti
Glavna novost je uklanjanje kontrolera napajanja (FIVR) s procesora nazad na ploču, tj. povratak na stanje kao kod Ivy Bridgea, što je rezultiralo skupljim i kompleksnijim naponskim jedinicama na matičnim pločama. Tako se sada proizvođači opet hvale kako je upravo njihova matična ploča najbolja sa 16 ili više faznih jedinica unutar VRM-a.
Skylake je nakon dugo vremena donio i podršku za dvije vrste radne memorije. Njegov memorijski kontroler podržava DDR3L i DDR4 memoriju, pa se shodno tome na tržištu nalaze i ploče koje podržavaju stariju, odnosno noviju memoriju, no mi ćemo ovdje koncentrirati samo na ploče s podrškom za DDR4.
Zanimljivost za ovu seriju je i nova DMI 3.0 sabirnica kojom procesor komunicira sa chipsetom. DMI 3.0 ima propusnost od 8 GT/s (oko 4 GB/s), no maksimalna dužna vodova je morala biti skraćena sa malo iznad 20 na malo ispod 17 cm kako bi se zadržala kvaliteta signala. To znači i kako su proizvođači matičnih ploča morali malo izmijeniti svoj dizajn u odnosu na starije serije ploča. Uz to, diferencijacija proizvoda bi mogla biti vidljiva i zbog razdvajanja generatora takta, pri čemu Skylake donosi mogućnost promjene baznog takta (100 MHz) u koracima od po 1 MHz i to ponovno na vrijednosti od 200 ili 300 MHz. Zbog svega ovoga su proizvođači matičnih ploča ponovno mogli upotrijebiti svu svoju vještinu kako bi upravo oni proizveli kvalitetniji proizvod.
DDR4 u mainstreamu
Tako su proizvođači matičnih ploča bili jako zauzeti u prvoj polovici ove godine dizajniranjem i proizvodnjom ploča sa Z170 chipsetima, kako bi već u kolovozu pokazali čitavu paletu različitih proizvoda.
Z170 je kao i Z97 koncipiran kao veliki Flex-IO hub (HSIO), sa 26 priključaka (Z97 je imao 18), koji mogu mijenjati funkcije iz PCIe stazica u USB 3.0 i SATA 6Gbps priključke.
Novi chipset podržava do 20 PCIe 3.0 stazica, do deset USB 3.0 portova, 14 USB 2.0 priključaka(s USB Port Disable funkcijom). Zatim je tu podrška za do šest SATA 6 Gbps priključaka (eSATA i Port Disable podrška), IRST 14 (s podrškom za RAID za M.2 Gen 3 x4 slotove), pa Intel Smart Sound Technology, podrška za ME11 Firmware i BIOS, Extreme Tuning Utility podrška, Boot Guard, te Gigabit LAN.
Novost je uklanjanje podrške za EHCI i zamjena sa XHCI standardom, pa će kod instalacije Windowsa 7 biti potrebno u BIOS-u uključiti emulaciju te podrške i instalirati OS sa optičkog diska ili slike na tvrdom disku, jer s USB memorije to neće biti moguće. Vanjski kontroler koji će dolaziti s nekim pločama i koji privlači posebnu pažnju zove se Alpine Ridge. Riječ je o čipu koji putem četiri PCIe stazice i četiri DisplayPort stazice omogućava HDMI 2.0 (4K), USB 3.1 (10 GBps) i Thunderbolt (40 Gbps) funkcionalnost. U osnovi nudi samo prve dvije funkcije, a u tzv. alternate načinu rada nudi spomenuti Thunderbolt, DisplayPOrt i DockPort.
Overclocking je ponovo u modi!
Uz Z170 ploče će se najčešće koristiti i novi I219-V (Jacksonville), LAN kontroler koji donosi određena poboljšanja u dizajnu i bolji nadzor potrošnje. V verzija je namijenjena širokoj potrošnji, dok postoji i LM verzija koja donosi podršku za vPro. Kao i do sada, osim Z170, Intel donosi i H170, Q150, B150 i H110 verzije chipseta.
Za ovu naši mini usporedbu smo okupili šest najnovijih ploča proizvođača ASRock, ASUS, Gigabyte i MSI. Izbor ploča je šarolik, od nižeg tržišnog razreda i MSI-eve Z170A PC MATE pa do monstruozno skupe Gigabyteove Z170X-Gaming G1.
ASRock ima dva predstavnika – Z170 Extreme6 i Gaming K4 modele koji su karakteristični po plastičnom pokrovu stražnjih I/O portova i audio jedinice. Već slabiji model donosi solidnu količinu opreme i mogućnosti koja će zadovoljiti prosječnog korisnika i zapravo jedino što je falilo u odnosu na konkurenciju su SATA Express utori. No, tih proizvoda za sada još nema na tržištu, pa će M.2 Socket 3 biti sasvim dostatan. Extreme6 donosi SATA Express utore, ali i nešto otmjeniji dizajn te kapacitetnije hladnjake. Obje ploče pak imaju ASRockovu PuritySound3 tehnologiju on-board zvuka što će privući igrače.
Bogat izbor matičnih ploča
ASUS s druge strane predstavlja njihova najjača ploča – Z170X Deluxe koja je krcata opremom i koja je namijenjena onima najzahtjevnijim korisnicima. Od izgleda, preko opreme i mogućnosti ona je pravi high-end. Republic of Gamers seriju predstavlja Maximus VIII Ranger ploča koja donosi malo izmijenjeni dizajn u odnosu na prethodne ROG serije, ali je i dalje iznimno kvalitetno sklopljena, uz korištenje vrhunskih komponenata te nudi sve potrebno jednom gameru i entuzijastu, ali po ipak relativno pristupačnoj cijeni.
Gigabyte predstavlja njihova najmoćnija i najskuplja ploča Gaming segmenta – G1. Riječ je o beskompromisnom proizvodu koji nudi apsolutno sve što Z170 platforma može ponuditi, te je pravi festival tehnologije. Cijena? Bolje da ne znate.
I za kraj potpuno drugi kraj spektra, MSI-ev Z170A PC MATE model koji nudi ono osnovno što Z170 ima za ponuditi i to po prihvatljivoj cijeni. Ova je ploča namijenjena korisnicima s nižim budžetom, no to ne znači kako će oni ostati zakinuti za neke od novijih tehnologija ili solidan overclocking potencijal.
Na kraju svih provedenih testova i usporedbi onoga što pojedine ploče donose za traženu cijenu, možemo zaključiti kako je Asusova Maximus VIII Extreme najbolji izbor između tih šest ploča po pitanju odnosa uloženog i dobivenog. Riječ je o iznimno kvalitetnoj ploči visokih mogućnosti.
ASRock Fatal1ty Z170 Gaming K4
ASRock je u svoju ponudi ima čak 17 matičnih ploča sa Z170 chipsetom u nekoliko različitih serija. Mi ovdje imamo dva modela, jedan iz jeftinije Gaming i jedan iz malo ekskluzivnije Extreme serije.
Fatal1ty Gaming K4 je kao što joj i ime kaže namijenjena gamerima, kojima će se svidjeti dizajn (podsjeća nas na Asusove ROG ploče), ali i činjenica kako ova ploča ima kvalitetniji zvuk, podršku za multi GPU, Killer E2400 gigabitni LAN kontroler, te kako je VRM jedinica dovoljno robusna i za overclocking.
Vizualno dotjerana
ASRock se potrudio oko dizajna ploče, pa je tako preuzeo neke elemente koje je konkurencija imala ranije što se posebno odnosi na plastičnu zaštitu oko stražnjih I/O portova koja ujedno prekriva i audio jedinicu (Purity Sound 3). Ploča je mat crna, sa crnim i crvenim elementima, tj. konektorima, utorima i hladnjacima, a raspored komponenata je solidno osmišljen. Tek su nas zasmetali vertikalno orijentirani SATA i SATA Express priključci, koji će zasigurno otežati slaganje kablova u kućištu.
Hladnjaci koji se nalaze na desetfaznoj VRM jedinici su dovoljno masivni i solidno odrađuju posao. Kod overclockinga ih je potrebno prisilno hladiti, no to je već uobičajeni problem. Na chipsetu se nalazi tanki aluminijski hladnjak koji je također adekvatan za posao koji mu je namijenjen. Prostora oko socketa ima savim dovoljno za sve tipove hladnjaka.
Gaming K4 podržava do dvije grafičke kartice u multi-GPU konfiguraciji, a za takav slučaj je dodan i jedan ATX konektor koji daje dodatnu električnu energiju PCIe utorima. Uz dva PCIe utora za grafičke kartice (samo je jedan x16), ova ploča ima i tri PCIe 3.0 x1 slota.
ASRock se hvali pozlaćenim kontaktima na DIMM i VGA konektorima, ali i korištenjem kvalitetnih Nichicom 12K kondenzatora.
Performanse na visini
Povezivost sa svijetom je osigurana putem Killer E2400 Gigabit LAN kartice, a audio jedinica je bazirana oko Realtekovog ALC1150 Codec-a, diferencijalnog pojačala sa odnosom signal-šum od 115 dB i TI-evog NE5532 pojačala za slušalice (do 600 ohma). Audio podsistem se nalazi na odvojenom dijelu PCB-a, te podržava Pure Power-In i Direct Drive tehnologije.
Proširivost skladišnim prostorom za podatke je osigurana putem dva SATA Express utora, jednim Ultra M.2 Socket utorom i sa šest SATA 6Gbps utora koji su dijeljeni sa SATA Express utorima. USB 3.1 10Gbps utora ima dva – jedan Type A i jedan Type C.
Ploča ima solidan overclocking potencijal, koji je osigurao stabilnost i7-6700K procesoru na 4,6 GHz, pri čemu je potrebno adekvatno hlađenje kako procesora tako i VRM-a. UEFI sučelje je dovoljno funkcionalno premda je malo sporo u odzivu, a nudi sve blagodati modernih BIOS-a. Softverska podrška je standardno kvalitetna.
Gaming K4 je solidno opremljena i kvalitetno napravljena ploča koja je okrenuta gamerima i overclockerima koji ne raspolažu neograničenim sredstvima. Nudi dovoljnu količinu opreme uz tek pokoju nelogičnost u rasporedu komponenti.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3866+ MHz; 2x PCIe 3.0 x16; 3x PCIe 3.0 x1; Gigabit LAN kontroler Killer E2400; Realtek ALC1150 zvuk, 6x SATA 6Gb/s; 2x SATA Express; 1x M.2 Socket 3, 5x USB 3.0 (Type A), 1x USB 3.1 (Type C); ATX Form Factor (30.5 x 22.5 cm).
USTUPIO
ASRock
www.asrock.com
CIJENA
1399 kn
ZAŠTO KUPITI
opremljenost, dizajn, kvaliteta izrade
KLJUČNI NEDOSTACI
Određene nelogičnosti u rasporedu komponenata, samo jedan PCIe 3.0 x16 utor za, spor UEFI
OCJENA: 3
ASRock Z170 Extreme6
Extreme6 je korak naprijed u dizajnu i opremljenosti u odnosu na Gaming K4 model. Sve svoje blagodati donosi na punom ATX formatu, a ekskluzivnost je dodatno naglašena korištenjem potpuno crne boje kroz koje su elegantno raspoređeni zlatni elementi. Ploča po svim standardima tako izgleda vrlo dobro, a kao i gaming serija i ona donosi plastični I/O pokrov, koji ujedno prekriva i odvojeni dio PCB-a audio jedinice.
Korak naprijed
Ploča svakako djeluje ekskluzivnije i po pitanju dizajna hladnjaka na dvanaest faznoj VRM jedinici koja koristi kvalitetnije 60 amperske prigušnice i iste one Nichiconove kondenzatore. Hladnjaci su masivniji, a povezani su i jednom tolovodnom cijevi pa svoj posao odlično odrađuju i prilikom overclockinga. Na chipsetu se nalazi masivni i niski aluminijski hladnjak koji također odlično odvodi toplinu. Ploča ima i elemente poput Power i Reset tipki, te LED dijagnostike koji se odlično uklapaju u cijeli dizajn, pa ju je s lakoćom moguće koristiti i na radnom stolu kada overclockiramo.
Za razliku od Gaming K4 modela tu su tri PCIe 3.0 utora za grafičke kartice, pri čemu drugi x8, a treći brzine x4. Podržane su jasno multi-GPU konfiguracije, no ovaj put nema dodatnog napajanja za utore. Uz njih, tu su i letiri PCIe 3.0 x1 utora, a između svega se smjestio i jedan Ultra M.2 utor s podrškom za uređaje dužine do 80 mm. Kada smo već kod proširivosti, tu su i dva horizontalna SATA Express utora, te još dva SATA 6 Gbps utora što je sasvim dovoljno i za naprednije korisnike.
Bogata opremljenost
USB povezivost je osim s klasičnih šest USB 3.0 utora na stražnjem I/O panelu osigurana i putem jednog USB 3.1 (10 Gbps) Type A i jednog Type C konektora, a zanimljivo je i kako ploča ima tri video izlaza – DisplayPort, Dvi i HDMI.
Za kvalitetnu se zvučnu kulisu brinu ALC1150 Codec, DAC sa SNR-om od 115 dB, TI pojačalo za slušalice impedancije do 600 ohma (NE5532), a tu su i Pure Power-in te Direct Drive tehnologije. Standardna je i DTS Connect podrška. Povezivost sa svijetom je osigurana putem gigabitnog LAN priključka i modernog Intel I219V kontrolera.
UEFI sučelje donosi klasičan i EZ mod, a zadovoljavajuće je brzo i pregledno. Kao i kod K4 modela to još uvijek nije na razini konkurentnih rješenja, no nije ni jako daleko. Overclocking potencijal ploče je sasvim solidan i uspjeli smo natjerati i7-6700K na 4,7GHz. Softverska podrška je kao i kod K4 vrlo bogata.
Extreme6 ploča nije puno skuplja od Gaming K4 modela, i po nama predstavlja bolji izbor. Kompletniji je to proizvod, s više opreme i koji miriše na premium. Time je bliža razvikanijoj konkurenciji kojoj bi mogla preoteti pokojeg kupca.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3866+ MHz; 2x PCIe 3.0 x16; 4x PCIe 3.0 x1; Gigabit LAN kontroler I219-V; Realtek ALC1150 zvuk, 8x SATA 6Gb/s; 2x SATA Express; 1x M.2 Socket 3, 1x USB 3.1 (Type A), 1x USB 3.1 (Type C), 8x USB3.0, ATX Form Factor (30.5 x 24.4 cm).
USTUPIO
ASRock
www.asrock.com
CIJENA
1693 kn
ZAŠTO KUPITI
kvalitetno izrade, odlična opremljenost, dizajna
KLJUČNI NEDOSTACI
malo zaostaje za konkurencijom po pitanju UEFI sučelja i sotvera
OCJENA: 4
Asus Z170 Deluxe
Deluxe ploča spada u novu Signature seriju i riječ je o najopremljenijoj i najekskluzivnijoj ploči u toj seriji. Deluxe se ploča odmah prepoznaje jer za razliku od svoje prethodnice ima bijeli plastični pokrov preko stražnjeg I/O panela i dijela audio jedinice, što je preuzeto iz X99 serije.
Ekskluzivno nabrijana
Redizajnirani su i hladnjaci, pa sada više nisu zlatni nego srebrni, a i oblik im je promijenjen. Ipak, zadržana je ista ona efikasnost hlađenja kao i kod prethodnice. Najveći se hladnjaci nalaze na naponskoj jedinici koja ima čak dvadeset faza. Kontrola napajanja je digitalna kao i do sada, te je dio Asusove 5-way tehnologije (TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert). Naponska jedinica za DIMM utore je dvofazna, a podržana memorija je DDR4 I to do brzine od 3466 MHz I kapaciteta 64 GB u dvokanalnoj konfiguraciji.
Ploča ima dva PCIe 3.0 utora x16, jedan x4 i četiri x1. Podrška za 2-way SLI i 3-way Crossfire je standardna, a video izlazi uključuju DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0. Za proširenja skladišnim prostorom brine se Z170 chipset s podrškom za jedan SATA Express port, jedan M.2 Socket 3, šest SATA 6Gbps portova, a dodatno je tu i ASMedijin kontroler sa još dva SATA 6Gbps porta. USB konektora je pregršt a podržani su USB 2.0, 3.0 te se na ploči nalazi čak šest USB 3.1 konektora – pet klasičnih (Type A) i jedan Type C.
Za overclockere i entzuzijaste
Za kvalitetan se zvuk brine Realtekov ALC1150 8-kanalni codec a čitava je audio jedinica odvojena na zasebnom dijelu PCB-am te ima zasebna pojačala za slušalice i zvučnike, Japanske premium kondenzatore itd. Mrežna LAN sučelja su dva, oba gigabitna i oba Intelova. Za bežičnu povezivost se brine dual-band WiFi modul, na ploči koji podržava 802.11ac standard te Bluetooth 4.0.
Ploča je odlično opremljena i vrlo moderna, te dobro slijedi tradiciju Deluxe proizvoda. Uz to, ima i vrlo dobre performanse a povrh svega je i odličan overclocker. Više o overclockingu pročitajte ovdje. I7-6700K procesor smo na njoj bez problema natjerali na 4,6 GHz. Softverska podrška, baš kao i UEFI sučelje BIOS-a su standardni, te tu nije bilo većih izmjena u odnosu na stariju seriju. UEFI sučelje je bogato opcijama za overclocking (Precision Tweaker 2), baš kao i svim ostalim funkcijama u kojima se oni manje iskusni možda neće ni snaći.
Z170 Deluxe je odličan proizvod, koji kao i uvijek ima svoju cijenu no u svakom svom segmentu i nudi odgovarajući osjećaj korisnicima. Ploča je kvalitetno napravljena, odlično opremljena i kupcima nudi mnoštvo opcija, te joj s toga bolja preporuka ni ne treba.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3466 MHz; 2x PCIe 3.0 x16; 1x PCIe 3.0 x4; 4x PCIe x1; 2x Gigabit LAN kontroler I219-V i I211-AT; Realtek ALC1150 zvuk, 8x SATA 6Gb/s; 1x SATA Express; 1x M.2 Socket 3, 5x USB 3.1 (Type A), 1x USB 3.1 (Type C), 5x USB3.0, 5x USB2.0; ATX Form Factor (30.5 x 24.4 cm).
USTUPIO
ASUS
www.asus.com
CIJENA
oko 2700 kn
ZAŠTO KUPITI
kvaliteta komponenata i izrade, bogata oprema – velik broj USB 3.1 konektora, SATA konektora (M.2 i SATA Express, WiFi + Bluetooth modul; dobre overclocking mogućnosti, softverska podrška, audio jedinica
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena
OCJENA: 5
Rangerica je srednja u trenutnoj Asusovoj ROG ponudi, a tu su još i Hero te Gene modeli. S obzirom da je ROG serija postala vrlo popularna i sve je više ljudi čulo za taj brand, Asus je to odlučio kapitalizirati i ponuditi širu paletu takvih proizvoda.
Dizajn ploče je ponešto promijenjen u odnosu na stariji model, a najznačajniju su promjenu doživjeli hladnjaci.
Maximus Z170
Dva se nalaze na deset-faznoj naponskoj jedinici, a treći je na Z170 PCH-u. Hladnjaci su učinkoviti i niskog profila kako bi bili kompatibilni s hladnjacima za procesore. Raspored komponenata na ploči je vrlo dobar i tu nemamo nikakvih zamjerki.
Naponskaa jedinica je deset-fazna s digitalnom kontrolom, koja je dio poznate 5-way optimizacije s Dual Intelligent Processors 5 tehnologijom (TPU, EPU, DIGI+. FanXpert i TurboApp). Ploča dolazi i s tzv. ROG Extreme OC kitom koji uključuje start i reset tipke i LN2 mod, a i ROG_EXT data port za dodatni OC Panel je na ploči. Tu su i XMP i Direct Key kao dio KeyBot-a, a i UEFI je sučelje posebno dizajnirano za overclocking.
Tri su PCIe 3.0 x16 utora (treći je brzine x4), te tri PCIe 3.0 x1 utora. Ima jedan M.2 Socket 3, dva SATA Express porta, šest SATA 6 Gbps porta (četiri u sklopu SATA Express portova), te po dva dva USB 3.1 porta (jedan Type A a drugi Type C), šest USB 3.0 portova i osam USB 2.0 portova. Za zvuk se brine ROG SupremeFX 2015 osam kanalni CODEC koji je zajedno s ostatkom audio komponenata (premium Japanski kondenzatori, DAC, operacijsko pojačalo) na odvojenom dijelu PCB-a. Integrirani zvuk na ovoj ploči je vrlo dobre kvalitete čak i kada spojimo malo skuplje zvučnike ili slušalice na njega, pa će samo oni zagriženiji poželjeti eksternu zvučnu karticu boljih karakteristika. Za povezivost sa svijetom se brine Intelov I219-V Gigabit LAN kontroler.
Odličan omjer cijene i mogućnosti
UEFI sučelje BIOS-a je kao i uvijek bogato opcijama za overclocking u Extreme Tweaker sekciji unutar koje je i Tweaker`s Paradise dio za parametre memorije. UEFI podržava i ROG SSD Secure Erase funkciju, a tu su i stvari poput informacija o grafičkoj kartici, dijela za spremanje OC profila, nadzor temperatura itd. Sa softverske je strane sve manje više standardno kao i kod ranijih serija, a tu su i RAMCache, FanXpert3, Ai Charger+, GameFirst III, ROG RAMDisk, SonicRadar II, Sonic Studio itd.
Maximus VIII Ranger nastavlja ROG tradiciju i donosi kvalitetu, performanse i zadovoljavajući overclocking potencijal. Ovo nije ploča za ekstremni overclocking (premda ima LN2 mod), riječ je ipak o jednostavnijem komadu hardvera koji će svoje najbolje dati na kvalitetnom zračnom ili još bolje vodenom hlađenju. Cjenovno je dobro pozicionirana i konkurencija kao i uvijek treba biti zabrinuta. Nema veću količinu opreme s kojom se može hvaliti, a i naponska je jedinica nešto manje kompleksna nego kod primjerice Deluxe modela, no zato joj je i cijena prhvatljivija. Pročitajte više i o modelu Asus 970 Pro Gaming ovdje.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket LGA1151 procesore šeste Core generacije; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3400 MHz; 2x PCIe 3.0/2.0 x16; 1x PCIe x16 (max. x4); 3x PCIe x1; 1x M.2 Socket 3, Gigabit LAN kontroler Intel I219-V; ROG SupremeFX 2015 8-kanalni zvuk; 6x SATA 6Gb/s; 2x SATA Express; 1x USB3.1 (Type C), 1x USB3.1 (Type A), 6x USB3.0, 8x USB2.0; ATX Form Factor (30.5 x 24.4 cm).
USTUPIO
ASUS
www.asus.com
CIJENA
oko 1600 kn
ZAŠTO KUPITI
kvaliteta komponenata i izrade, kvalitetna audio jedinica, dobre overclocking mogućnosti, softverska podrška
KLJUČNI NEDOSTACI
samo dva USB 3.1 utora.
OCJENA: 5
Gigabyte Z170X-Gaming G1
Gigabyte je vrlo oštro krenuo u tržišnu bitku sa svojim Z170 pločama. Odmah su predstavili devetnaest novih modela i time popunili ponudu za sve dijelove tržišta. Mi smo za ovaj test dobili uvjerljivo najopremljeniju i najmoćniju verziju Gaming G1.
Dizajn same ploče je vrlo poseban. Ploča je crne boje, na kojem su crveni, crni i bijeli priključci i elementi.
Nema čega nema
Efekt dizajna je pojačan i osvijetljenim trakama i to oko odvojene audio jedinice, te s gornje desne strane ploče gdje su dvije trake i osvijetljeni Gaming G1 logo. Kao šlag na torti dolazi Gigabyteova izvedba plastične zaštite za stražnji I/O i dio audio jedinice.
Hlađenje je izvedeno uz pomoć četiri masivna aluminijska hladnjaka crne boje s bijelo crvenim ukrasnim elementima. Svi su hladnjaci međusobno povezani cijevima – onaj na chipsetu i dodatnom PLX čipu su povezani toplovodnom cijevi, a gornja dva na VRM-u šupljom. Razlog tome je što su ta dva aluminijska bloka spremni za integraciju u sistem vodenog hlađenja sistem čime efektivno poboljšavamo i overclocking potencijal zbog aktivnog hlađenja VRM jedinice.
Ploča je prepuna različitih kontolera pa tako ima i Thunderbolt 3, koji je zadužen za univerzalni reverzibilni USB 3.1 Type-C konektor brzine 40 Gbps na kojeg će biti moguće između ostalog spojiti i monitore i to u lanac (daisy chaining).
Na G1 se nalaze čak četiri oklopljena PCIe 3.0 X16 utora od čega su dva x16 a dva x8 brzina. S obzirom da je ploča opremljena PLX PEX8747 PCIe Gen 3 switch-em sa 48 stazica, istih ne fali pa je podrška za 4-way Crossfire i SLI standardna.
Monstruozna cijena
Između x16 portova se nalaze i tri manja PCIe 2.0 x1 porta, no ono što je puno važnije je da su tu i dva M.2 Socket 3 konektora s podrškom za uređaje dužine do 80 mm a podržan je i RAID.
Audio jedinica je kao i uvijek posebna priča a tu se sve se vrti oko Creativeovog Sound Core 3D kontrolera (quad-core, ZxRi 120dB+), te jednog Burr-Brown 127dB DAC-a (OPA2134 192kHz/24-bit), i dva JRC NJM2114 izmjenjiva operacijska pojačala. Sve je potpomognuto Nichiconovim Fine Gold i WiMA audio kondenzatorima, te se sve nalazi na odvojenom dijelu PCB-a. Tu su i dva prekidača (CAP_SW) kojima kontroliramo Front Audio izlaze. Povezivost s okolinom je osigurana putem dva LAN konektora, ali i WiFi 802.11ac mrežom te Bluetooth-om 4.1.
UEFI sučelje nije znatnije mijenjano u odnosu na prethodne generacije, ali je malo poboljšano i svakako ubrzano. Sa softverske strane se sve vrti oko velike APP Center aplikacije.
Nema nikakve sumnje kako Gigabyte ovdje nije štedio ni novca ni vremena ni talenta kako bi napravili jednu od svojih najboljih i najopremljenijih matičnih ploča, ikada. Z170X Gaming G1 je vrlo kvalitetno napravljena gdje god se pogleda, a prepuna je opreme i mogućnosti. Nažalost, cijena je nerealno visoka, pa će čak i imućniji hrvatski kupci zaobilaziti u širokom luku.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket LGA1151 procesore šeste Core generacije; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3866 MHz; 4x PCIe 3.0/2.0 x16; 3x PCIe x1; 2x M.2 Socket 3, 2x Gigabit LAN kontroler Intel I219-V + Killer E2400; Creative Sound Core 3D 8-kanalni zvuk; 10x SATA 6Gb/s; 3x SATA Express; 1x USB3.1 (Type C), 1x USB3.1 (Type A), 11x USB3.0, 6x USB2.0; E-ATX Form Factor (30.5 x 26.4 cm).
USTUPIO
Microline (01) 27 97 700
www.gigabyte.com
CIJENA
5299 kuna
ZAŠTO KUPITI
Kvaliteta izrade, oprema (2x USB 3.1 Type-C, 2xM.2 Socket 3, 3x SATA Express, WiFi AC, Bluetooth, dual LAN, itd.), 4-way SLI/Crossfire, odlična audio jedinica, OC mogućnosti, rashladne mogućnosti
KLJUČNI NEDOSTACI
Cijena
OCJENA: 5
MSI ima četiri serije matičnih ploča Enthusiast, Performance i Arsenal Gaming, te Pro series. Unutar tih serija imaju čak 16 proizvoda sa Z170 chipsetom, pa je odabir onog pravog proizvoda ponekad dosta kompliciran.
Mi u ovom broju testiramo jednu ploču iz Pro serije koja donosi povoljne proizvode koji nemaju veliku količinu opreme, no i dalje nude sve što je prosječnom korisniku dovoljno.
Pristupačni Mate
Z17A PC MATE je ploča koja na suženom ATX formatu nudi blagodati Z170 platforme kao što su DDR4 podrška, USB3.1, M.2 Socket (32 Gbps), multi-GPU podrška i Windows 10 podrška, dok je MSI upotrijebio i neke svoje tehnologije kao što su Military Class 4 komponente, Click BIOS 5, OC Genie 4, Audio Boost, Guard-Pro itd.
Raspored komponenata na ploči je solidno osmišljen, pa ima dovoljno mjesta za sve komponente. Dizajn ploče je vrlo jednostavan u crnoj boji sa crnim detaljima na njemu. Monotonija je razbijena tek s ponekim elementima kao što je audio jedinica te MSI logo na hladnjaku chipseta. S obzirom da je riječ o jednostavnijoj ploči, hladnjaci nisu masivni, kako onaj na chipsetu, tako i dva manja na VRM jedinici. Svoj posao obavljaju solidno sve dok ne krenemo s overclockingom, kada ih je potrebno prisilno hladiti zračnom strujom.
VRM jedinica je jednostavna i već se po njoj može zaključiti kako je ploča namijenjena i3 i i5 procesorima koje nećemo pretjerano overclockirati. Ipak, mi smo testove izveli s našim i7-6700K kojeg je ploča uspješno „dovukla“ do stabilnih 4,4 GHz. Za više od toga nije imala snage, a i komponente su se dosta zagrijavale.
Stabilna i dobra
Ploča podržava dva PCI-E 3.0 x16 utora i podržava 2-way Crossfire i SLI konfiguracije. Tu su i dva PCI slota, tri PCI-E 3.0 x1 slota, a na tom dijelu ploče je smješten i M.2 Socket 3 s podrškom za uređaje dužine do 80 mm. Osim toga tu je i jedan SATA Express, ali i šest SATA 6 Gbps konektora. USB 3.1 (10Gbps) je podržan preko dodatnog kontrolera i na ploči su samo dva porta.
Audio jedinica je bazirana na Realtekovom ALC887 Codecu koji pruža HD zvuk u 7.1 kanala. Jasno je kako je ovdje MSI uštedio i iskoristio stariji i jednostavniji audio kontroler, pa je i to djelomični razlog dobre cijene ove ploče. Povezivost sa okolinom je omogućena Gigabit LAN kontrolerom RTL8111H.
Click BIOS 5 podrazumijeva grafičko UEFI sučelje koje je relativno jednostavno za korištenje, a dovoljno je i brzo. U nekim detaljima svakako nije na razini konkurencije, no i dalje je riječ o solidnom UEFI-u koji pruža i neke naprednije opcije, što se pogotovo odnosi na overclocking.
Sve u svemu, Z170A PC MATE je preporučljiva ploča prvenstveno zbog svoje niske cijene, premda ne donosi onaj dašak ekskluzivnosti i bogate opreme kakav imaju primjerice Maximus VIII Ranger ili pak ASRock Z170 Extreme6 modeli iz ove usporedbe.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3200 MHz; 2x PCIe 3.0 x16; 3x PCIe 3.0 x1; 4x PCIe x1; Gigabit LAN kontroler RTL8111H; Realtek ALC887 zvuk, 6x SATA 6Gb/s; 1x SATA Express; 1x M.2 Socket 3, 6x USB 3.1 (Gen 1), 2x USB 3.1 (Gen 2; Type A), 4x USB2.0; ATX Form Factor (30.5 x 22.5 cm).
USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.msi.com
CIJENA
991 kn
ZAŠTO KUPITI
pristupačna cijena, solidne performanse
KLJUČNI NEDOSTACI
slabija opremljenost, nije posebno pogodna za overclocking
OCJENA: 3
Piše: Krešimir Matanović