PočetnaMobyPrijenosniciSkylake / Windows 10 laptopi

Skylake / Windows 10 laptopi


Moramo priznati kako se ne možemo sjetiti kada je posljednji put na i oko tržišta prijenosnih računala bilo ovako uzbudljivo. Naime u proteklih nešto manje od godine dana bili smo svjedoci predstavljanja dvije nove Intelove mobilne platforme, a cijelu priču je začinio Microsoft lansiranjem Windowsa 10. Posebno je bio zanimljiv ovaj zadnji period uključujući kraj prošle godine kada je službeno postala dostupna “finalna” verzija Windowsa 10, a nakon toga je Intel predstavio svoju najnoviju mobilnu platformu zajedno sa procesorima Core šeste generacija poznatijim kao Skylake. Pogledajte naš veliki test prijenosnih računala sa skylake procesorima ovdje.

Hardversko-softversko osvježenje

Sve se ovo dakako itekako odrazilo na tržište prijenosnika. Ako je vjerovati brojkama poznatih analitičkih kuća situacija je što se tiče isporuka i prodaje računala bila posebno depresivna u posljednja dva kvartala kada je zabilježen osjetan pad u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Izgleda kako su svi potencijalni kupci čekali na pojavljivanje najnovijih prijenosnika u Skylake-Windows 10 kombinaciji. Barem se tako nadamo.
Stoga vjerujemo kako su svi posebno znatiželjni na djelu vidjeti kako funkcionira ova osovina. I mi smo dakako bili. Srećom bili smo u prilici dočepati se nekoliko Skylake prijenosnika u samom trenutku kada su oni postali dostupni na domaćem tržištu, a u nekim slučajevima čak i dobrano prije toga.

Napominjemo međutim kako nije riječ o bilo kakvim prijenosnicima. Tri najnovije uzdanice HP-a i Lenova spadaju u sam vrh ponude i svojom se namjenom protežu od ultimativnog ultraprijenosnika, preko vrhunskog mainstream hibridnog modela sve do multimedijalno-gamerskog giganta vrhunskih performansi.
Prvo ćemo se međutim izbliza pozabaviti sa dvije ključne novotarije koje su protresle tržište i koje donose nadu kako će prijenosna računala ponovo postati sve atraktivnija potencijalnim kupcima. Krenut ćemo sa hardverskim dijelom odnosno Intelovom mobilnom platformom temeljenom na procesorima Skylake.

Skylake smjenjuje Broadwell

Prisjetimo se kako je Intel imao velikih problema prilikom prelaska na noviji 14-nanometarski proizvodni proces, pa se sa predstavljanjem procesora Broadwell zapravo dosta kasnilo. Tek se ove godine na proljeće na tržištu pojavio veći broj prijenosnika sa procesorima Broadwell i to isključivo onima posebno energetski učinkovite serije U. Nakon što je Intel konačno uspio razriješiti sve zavrzlame oko novijeg i naprednijeg proizvodnog procesa, krenuli su punom parom naprijed u utrku s vremenom kako bi zapravo u planiranom roku predstavili procesore Core šeste generacije Skylake. Važno je znati kako se kod Broadwella Intel prije svega fokusirao na noviji, napredniji 14 nm FinFET proizvodni proces, dok Skylake donosi i značajne hardverske inovacije i arhitekturalna unaprijeđenja. Međutim u isto vrijeme predstavlja i drugu generaciju Intelovih 14 nm FinFET čipova.

prijenosna računala tablicaTakođer posljednje informacije ukazuju na to kako će se Intelovi procesori sljedeće sedme generacije pojaviti tek 2017. godine što znači kako će Skylake platforma još dugo biti sa nama.

Osim toga prijenosnici sa procesorima Broadwell će zasigurno još neko vrijeme paralelno sa Skylakom egzistirati na tržištu što će stvoriti određenu zbrku. Kada govorimo o konkretnim novostima koje donosi najnovija Intelova mobilna platforma prvo moramo reći kako je s predstavljanjem procesora Skylake Intel ponovo pokrio gotovo sve vrste procesora namijenjene ugradnji u različite modele prijenosnika od hibridnih prijenosnika, ultraprijenosnika, preko mainstream i gamerskih modela, pa sve do poslovnih prijenosnika i mobilnih radnih stanica.

Posebna novost su primjerice Core i7 sa otključanim množiteljem, quad core Core i5 procesori, te prvi puta mobilni procesori Xeon namijenjeni ugradnji u mobilne radne stanice.
Od 4,5 do 45 vata

Kao i dosada tri su osnovne serije Intelovih procesora namijenjenih ugradnji u prijenosnike oznaka Y, U i H, a razlikuju se prije svega po maksimalnoj potrošnji energije. Skylake Y serije sačinjavat će novi dvojezgreni procesori Core M maksimalne potrošnje 4,5 W namijenjeni ugradnji u tablete, hibridne prijenosnike i posebno tanke i lagane ultraprijenosnike.

Najpopularnija će svakako biti serija U koju čine dvojezgreni procesori maksimalne potrošnje 15 ili 28 W, a koja će svoje mjesto naći u moćnijim ultraprijenosnicima i velikoj većini mainstream prijenosnika. Konačno serija H uključuje četverojezgrene procesore maksimalne potrošnje energije od 45 W. Serija H je posebno zanimljiva obzirom da je de facto prva nova generacija Intelovih četverojezgrenih procesora nakon Haswella, obzirom da se Broadwell u tom obliku uopće nije materijalizirao na tržištu.

laptopi tablicaNova šesta generacija Intelovih mobilnih procesora konačno donosi i službeno podršku za najnoviji memorijski standard DDR4. Pritom treba reći kako Core M procesori ne podržavaju DDR4, dok Skylake procesori serije U i H podržavaju i DDR3L i DDR4. Kako sada stvari stoje DDR4 će, obzirom na ukupnu potrošnju energije, svoje mjesto naći isključivo kod većih prijenosnika sa četverojezgrenim procesorima Skylake-H.

Kada govorimo chipsetima koji prate novu generaciju procesora zapravo govorimo o nečemu što Intel popularno naziva PCH (Platform Controller Hub). U slučaju četverojezgrenih procesora serije H možemo pričati o koliko-toliko klasičnom chipsetu (HM170) koji sa procesorom komunicira putem najnovije četverokanalne sabirnice DMI 3.0. U odnosu na standard prethodne generacije DMI 2.0 nova sabirnica donosi osjetno povećanje ukupne propusnosti (3.93 GB/s naspram 2 GB/s).

S druge strane Skylake Y/U procesori su zapravo SoC sustavi sa integriranim ulazno-izlaznim jedinicama na istu jezgru sa samim procesorom, što uključuje iznimno energetski učinkovito sučelje OPIO (on package input-output) brzine 4 GB/s.
Sa strane funkcionalnosti i povezivosti sa vanjskim uređajima Skylake donosi nazivnu podršku za USB type C (potencijalno USB 3.1) i Thunderbolt 3.

DX12 integrirana grafika

Spomenuli smo kako procesori Skylake donose određene arhitekturalne promjene, optimizacije i poboljšanja koja bi trebala donijeti porast performansi na istom radnom taktu u odnosu na prethodnike u vidu procesora Broadwell i Haswell. U osnovi ključna stavka je podrška za veći broj out of order instrukcija odnosno mogućnost izvršavanja više instrukcija istovremeno, kao i poboljšanje performansi putem HyperThreadinga. Jasno postoji još veliki broj manjih optimizacija i poboljšanja koje bi u konačnici trebale donijeti porast performansi od otprilike 5 % na istom radnom taktu u odnosu na Broadwell procesore.

Skylake u mobilni svijet donosi Intelove Gen9 integrirane grafičke procesore. Oznake novih grafičkih čipova su sada ponešto drugačije u obliku HD 500, a primjerice procesori serije U većinom posjeduju grafički procesor HD 520, a serije H HD 530. Ovi grafički procesori posjeduju 12 do 48 izvršnih jedinica i donose podršku za Direct X 12 (FL 12_1). Svakako zanimljiva novost je i hardverska podrška za HEVC/H265 dekodiranje, podrška za DisplayPort 1.2 i eDP 1.3 (maksimalna rezolucija 3840 x 2160 @ 60 Hz) i HDMI 1.4a (maksimalna rezolucija 3840 x 2160 @ 30 Hz), uz mogućnost spajanja do tri monitora istovremeno.

Što se tiče samih performansi Gen 9 Intelovi grafički čipovi bi trebali donijeti do 40 % bolje performanse od onoga što su nam nudili integrirani grafički procesori kod Broadwella.

intel skylake

Najbolji Intelov procesor dosada?

Nakon uvodnog tehnološkog dijela priče idemo vidjeti što smo konkretno zabilježili po pitanju performansi novih procesora prilikom testiranja. Mi smo imali priliku isprobati prijenosnike sa dva mobilna procesora šeste generacije i to Core i5 6200U i Core i5 6300HQ. Riječ je o dakako posve različitim procesorima od kojih je jedan bio glavna pokretačka snaga vrhunskog ultraprijenosnika (serija U), a drugi multimedijalnog (serija H) notebooka visoke klase.
procesor skylakePosebno je zanimljiv 6300HQ obzirom da do sada nismo imali priliku vidjeti mobilne četverojezgrene procesore u Core i5 verzijama. Ovaj procesor za razliku od dosadašnjih quad core Haswella ne podržava HyperThreading, pa su vam na raspolaganju samo četiri fizičke jezgre. Nadalje ovaj procesor smo kod testiranog prijenosnika našli u kombinaciji sa 8 GB DDR4 memorije brzine 2133 MHz.

S druge strane je riječ o nazivno najsporijoj varijanti procesore serije U koji će zasigurno biti najpopularniji izbor proizvođača prijenosnika kod mainstream modela i ultraprijenosnika. Skylake U svojoj ULV varijanti donosi određen pomak u performansama u odnosu na prethodnika. Pritom treba reći kako radi na nazivno 100 MHz većem radnom taktu. Sve u svemu nema sumnje kako je omjer performansi i potrošnje energije kod Skylakea nešto bolji nego kod Broadwella. Međutim nije se desilo ništa spektakularno. Osim toga kada su u pitanju procesori serije U, kao i Core m, jako je teško direktno uspoređivati čak i iste procesore jer im ukupne performanse jako ovise o kvaliteti hlađenja pojedinog prijenosnika, odnosno vremenu koji procesor može provesti blizu maksimalnih vrijednosti radnog takta u Turbo načinu rada.

Speed Shift

Što se tiče pak Core i5 6300HQ njega je teško zapravo uspoređivati s bilo čime, jer Core i5 quad core varijante ranije nisu bile dostupne. Obzirom na izostanak HyperThreadinga i nešto niži radni tak ovaj je novi Skylake Core i5 dakako sporiji od primjerice Haswella Core i7 4710HQ što je i očekivano. Ipak primijetit ćemo da se ne zagrijava toliko i troši nešto manje energije. Ovim bismo manje-više zaključili naše dojmove o Skylake procesorima sa čisto hardverskog aspekta i prešli na drugu softversku stranu koja bi trebala unaprijediti korisničko iskustvo kod najnovijih prijenosnih računala. Međutim kako jedno bez drugog ne ide kao uvod u priču o Windowsima 10 na prijenosnicima poslužit će nam izjava Kirka Skaugena koji je u Intelu zadužen za nešto što se zove Client Computing Group, a koji je rekao kako su procesori Skylake i Windows 10 dizajnirani zajedno. U svakom slučaju doista se rijetko dešava da se izlazak nove verzije Windowsa poklopi sa ovako značajnim osvježenjem kompletne hardverske platforme.

Jedna od posebno intrigantnih novih funkcionalnost procesora Skylake trebalo bi biti nešto što Intel naziva Speed Shift. Dosada je OS u trenutku kada je to bilo potrebno, ovisno o zadanoj aplikaciji, procesoru slao zahtjev za povećanjem ili smanjenjem brzine rada. Reakcija na ovakav zahtjev je otprilike trajala 30 ms. Skylake procesori će međutim moći, nakon odgovarajućeg Windows updatea, sami prepoznati i odrediti kada je potrebno smanjiti ili povećati radni takt pri čemu će se latencija smanjiti na samo 1 milisekundu.

Windows 10 je budućnost

Još jedna je Intelova tehnologija tijesno povezana sa Windowsom 10, a to je Real Sense. Sustav 3d kamera koji Intel razvija već neko vrijeme u Windowsima 10 putem opcije Hello i prepoznavanja lica korisnika omogućava prijavu i korištenje računala bez potrebe za lozinkom.

windows 10 tablicaObzirom da se o Windowsu 10 već sve zna ovdje nećemo ponavljati neke dobro poznate stvari. Nas je ovdje prije svega zanimalo postoji li nekakva razlika u performansama ili trajanju baterije istog prijenosnika kada koristimo Windows 10 u odnosu na Windows 8.1. Nadalje sa aspekta primjerice tableta i hibridnih prijenosnika dosta je važno spomenuti kako Windows 10 inicijalno zauzima manje prostora na disku u odnosu na prethodnika, te kako barem nazivno “troši” i nešto manje radne memorije.
Pritom kada govorimo o hibridnim prijenosnicima postoji lako dostupna opcija pri čemu sučelje Windowsa 10 prebacujete iz dekstop varijante u način rada pogodan za tablete, odnosno upravljanju putem ekrana osjetljivog na dodir.

Činjenica je međutim kako bi bilo bolje da se ovakva promjena dešava automatski prilikom rotacije ekrana ili nešto slično. Istina postoji nešto što se zove Continuum međutim ovaj način rada će sustav primijeniti isključivo kada odvojite tipkovnicu od tableta kod uređaja na kojima se to može napraviti.
Opcije za štednju energije su manje-više identične onome što smo imali kod Windowsa 8.1. Ipak postoji jedna novost u obliku opcije Battery saver koja se uključuje automatski kada vam kapacitet baterije padne ispod 20 %, a produžit će vam trajanje baterije pomoću ograničavanja pozadinskim procesa i recimo raznih obavijesti.
Koliko je 10-etka bolja od 8-ice?
Još jedan poprilično korisna stvar kod Windows 10 ogleda se u mnogo ažurnijim automatskim nadogradnjama upravljačkih programa, pa je tako sada moguće prilikom instalacije na novo računalo veliku većinu novijih drivera preuzeti direktno putem samog Windows updatea.

Pogledamo li samu brzinu rada na istom prijenosniku možemo reći kako nema neke opipljive razlike između Windowsa 10 i 8.1. Subjektivno se možda Windows 10 pokreće nešto brže, no performanse su u svim provedenim testovima bile identične. Određen skok u performansama zabilježili smo u igrama, međutim kako nismo bili u mogućnosti koristiti istovjetan upravljački program za Windows 10 i 8.1 smatramo kako i ovdje razlika nije velika. Potencijalno međutim DX12 može donijeti veći porast performansu u 3d igrama u budućnosti.

U svakom slučaju svi najnoviji prijenosnici će ubuduće dolaziti sa Windowsom 10, a obzirom da je nadogradnja na najnoviji Microsoftov OS besplatna tijekom prve godine dana za sve vlasnike Windowsa 7 i 8.1, ne vidimo razloga da ne nadogradite vaš postojeći prijenosnik. Kada smo kod same nadogradnje probali smo i to na našem testnom prijenosniku i klasičan upgrade sa 8.1 na 10 je prošao bez većih zavrzlama uz zadržavanje svih postojećih aplikacija od kojih su gotovo sve dalje radile normalno.
Konačno nakon opisa nove hardversko-softverske kombinacije dolazimo i do konkretnih modela najnovijih prijenosnika koji su nam poslužili da u praksi provjerimo što nam to nude ove novosti. Riječ je o dva HP-ova prijenosnika i jednom Lenovovom. Namijenjeni su poprilično različitim tipovima korisnika, a na sljedećih nekoliko stranica pročitajte nešto detaljnije kakav su dojam ostavili na nas.

HP Envy x360-w101nm

HP Envy x360-w101nm

Kao jedan od rijetkih proizvođača HP nudi 15-inčni prijenosnik sa zakretnim ekranom. Povrh svega ovaj prijenosnik spada u prestižnu seriju Envy, a ovo je sada već druga ili treća generacija 15-inčnog x360 Envya. Dizajn samog kućišta se pritom nije previše izmijenio. Ključne novosti su se ovoga puta dakako desile ispod površine obzirom na korištenje najnovije Intelove mobilne platforme koja uključuje procesor Skylake serije U.

Fleksibilnih 15-inča

Još jednom moramo pohvaliti robusnost koju ovim HP-ovim prijenosnicima osigurava čvrsto kućište napravljeno od aluminija. Srebrno aluminijsko kućište je postao nekakav zaštitni znak svih HP-ovih prijenosnika visoke klase. Jasno ovdje je zapravo ključna odrednica fleksibilan ekran kojega možete zakrenuti za 360 stupnjeva. U ovom slučaju se dakako radi o konceptu prijenosnika sa dodanom vrijednošću, odnosno zakretni ekran osjetljiv na dodir omogućava daleko fleksibilnije korištenje. Tome su prilagođene i primjerice kontrolne tipke, poput tipki za uključivanje i podešavanja glasnoće koje se nalaze sa strane prijenosnika. Pritom opet naglašavamo kako ovakav koncept ima daleko više smisla kod nešto manjih i lakših prijenosnika. U ovom slučaju obzirom na masu od 2,4 kg akrobacije sa ekranom nisu baš toliko ugodne i poželjne. Svejedno nikome neće biti naodmet dodatna funkcionalnost. Ono što je najvažnije da je ekran poprilično kvalitetan i što se tiče samog prikaza i osjetljivosti odnosno reakcije na pritisak. Pritom Full HD rezolucija omogućava iznimno detaljan i oštar prikaz, uz više nego dovoljno prostora na radnoj površini.

test HP Envy x360-w101nm

Hardverska moć

HP se kod Envy serije oslanja na chiclet tipkivnice sa srebrnim tipkama, a tu je i nešto širi touchpada bez zasebnih tipki. Tipkovnica je dosta prostrana, no tipkama pomalo fali hoda, a neke su nam djelovale i pomalo nestabilno. Tocuhpad ne bismo mogli proglasiti pretjerano preciznim, no kako vam je na raspolaganju ekran osjetljiv na dodir to i nije veliki problem.
Opremljenost ovog zakretnog Envya je očekivani poprilično dobra, a umjesto Beats audia HP se sa oslanja na Bang and Olufsen zvučnike.

Ugrađeni Skylake procesor Core i5 6200U u kombinaciji sa 8 GB radne memorije omogućava poprilično dobre performanse. HP se ovdje odlučio ugraditi i hibridni SSHD tvrdi disk što također povećava odzivnost OS-a i aplikacija.
Ovdje nema zasebne grafičke kartica, pa ste tako osuđeni na Intelov integrirani grafički čip HD 520. Multimedijalne mogućnosti su odlične, dok novije 3d igre nećete moći igrati. Vrijeme autonomije je poprilično respektabilno i iznosi 5-6 sati uobičajenog rada.
Tražite li 15-inčni prijenosnik sa zakretnim ekranom ovo svakako jedan od ponajboljih na tržištu. Šteta jedino što mu cijena nije malo niža.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i5 6200U 2,3/ 2,8 GHz Turbo, 15,6-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela osjetljiv na dodir, 1x 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, Seagateov SSHD 500 GB TB SATA III, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, HDMI, čitač SD kartica, HD kamera, Bang and Olufsen zvučnici, dimenzije: 383x 258,5x 23,6 mm, masa: 2,4 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
HP Store, (01) 65 23 177
www.hp.com
CIJENA
7399 kn
ZAŠTO KUPITI
kvaliteta izrade, vrlo dobre performanse, zakretni Full HD ekran osjetljiv na dodir, trajanje baterije
KLJUČNI NEDOSTACI
izvedba tipkovnice i touchpada, cijena, ukupna masa
OCJENA 4/5

 

HP Envy 13-d002n

HP Envy 13-d002n

Nije nam ovo prvi HP-ov ultraprijenosnik iz serije Envy kojeg smo imali priliku isprobati, ali vjerujte nam na riječ najbolji je dosada. Općenito je riječ o jednom o ponajboljih ultraprijenosnika koje smo ikada vidjeli i kod kojega se savršeno poklopila kombinacija impresivnog dizajna sa novim hardverom i softverom.

Najtanji HP

Riječ je o najtanjem HP-ovom ultraprijenosniku dosada sa kućištem debljine svega 12,9 mm! Pritom ga krasi iznimna kompaktnost i nadasve vrlo mala masa (ispod 1,3 kg). Sve to ga čini iznimno lako prenosivim. Vizualno izgleda iznimno atraktivno obzirom na srebrno kućište izrađeno od magnezija i aluminija. Subjektivno rečeno robusnost je na vrlo visokoj razini, iako smo kod sebe imali predprodukcijski primjerak. Ugodno nas je iznenadio i svojom opremljenošću obzirom na kompaktne dimenzije. Posebno nam se dopala činjenica kako posjeduje čak tri USB 3.0 priključka. Nadalje vidi se da HP ovdje ne isključuje ni poslovnu primjenu obzirom da su ovaj prijenosnik opremili čitačem otiska prsta.
Veliki plus je i poprilično kvalitetan ekran u mat izvedbi. Korištena je dosta dobra IPS matrica koja omogućava dobru reprodukciju boja i širok vidljivi kut. Full HD rezolucija na ovakvoj dijagonali pak osigurava poprilično ugodan i detaljan prikaz, a Windows 10 će automatski podesiti veličinu elemenata sučelja kako vam sve ne bi bilo presitno. Možda bi jedino maksimalna svjetlina mogla biti malo veća, što bi pomoglo rada na terenu, na suncu i slično.

Najbolji ultraprijenosnik?

Vrhunske performanse za ovakav ultraprijenosnik HP-u je omogućila najnovija generacija Intelovih procesora Skylake. Osovina Core i5 6200U, 8 GB radne memorije i 256 GB SSD u M2 izvedbi omogućava odlične performanse, munjevito brzo podizanje računala i općenito iznimno ugodan rad. Integrirani grafički čip je također brži nego ranije, pa su i performanse u manje zahtjevnim 3d igrama vrlo dobre.
Očekivalo smo možda međutim nešto duže vrijeme autonomije. No ipak je ovo predprodukcijski uređaj, pa se nadamo da će prodajni primjerci biti bolji po pitanju trajanja baterije.

Nije nam se previše dopala ni izvedba sam tipkovnice. Tipke su nam nekako preplitke i fali im hoda. Ovo je čest problem kod iznimno tankih prijenosnika, no čini nam se da je HP ovdje mogao bolje odraditi posao. S druge strane touchpad je poprilično funkcionalan.
Kako god okrenuli ovo je ponajbolji HP-ov ultraprijenosnik kojega samo i isključivo neki manji detalji dijele od savršenstva. Međutim razina performansi i opremljenosti su doista nešto na što nismo dosada bili navikli kod ovako kompaktnih i laganih ultraprijenosnika.

preporuka.mala

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i5 6200U 2,3/ 2,8 GHz Turbo, 13,3-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, SanDiskov SSD 256 GB M2, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 3x USB 3.0, HDMI, čitač SD kartica, HD kamera, čitač otiska prsta, stereo zvučnici, dimenzije: 326x 226x 12,9 mm, masa: 1,27 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
HP Store, (01) 65 23 177 www.hp.com
CIJENA
8299 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, najtanji HP-ov ultraprijenosnik, mala masa, respektabilne performanse, odličan Full HD ekran, dobro vrijeme autonomije, opremljenost
KLJUČNI NEDOSTACI
izvedba tipkovnice
OCJENA 5/5

Lenovo IdeaPad Y700 17ISK

Lenovo IdeaPad Y700 17ISK

Prije nekog vremena Lenovo je osvježio i hardverski nadogradio svoju seriju prijenosnika oznake Y prvenstveno namijenjenih multimedijalnoj primjeni i igranju. Osvježeni dizajn i dalje uključuje vrlo robusno aluminijsko kućište, te kombinaciju tamne i crvene boje. Zanimljiv detalj svakako je i crveno pozadinsko osvjetljenje tipkovnice. Sa prednje lijeve i desne strane nalaze se JBL stereo zvučnici, a između njih na sredini sada je držač ekrana koji više ne prekriva cijeli prednju površinu, što daje iluziju pomalo izdvojenog ekrana.

Quad core Skylake

Naš testni 17-inčni model je klasičan primjer prijenosnika koji je osmišljen kao zamjena za stolno računalo. Ukupna masa mu iznosi popriličnih 3,5 kg, ali možemo reći kako je zapravo poprilično kompaktan i tanak obzirom na veličinu ekrana. Ne posjeduje optički uređaj koji se nudi opcionalno u eksternoj USB verziji.
Novi se Y700 može pohvaliti vrlo kvalitetnim ugrađenim Full HD ekranom koji se vrlo vjerojatno temelji na Samsungovoj PLS matrici. Subjektivno je prikaz prilično kvalitetan uz izražene boje i dobar vidljivi kut. Nije riječ o touchscreenu, a Lenovo će kao opciju kod novih Y prijenosnika nuditi kao i dosada Ultra HD ekran.
Općenito bismo mogli reći kako je vrlo vjerojatno, obzirom na ugrađeni hardver i dostupne opcije, da testirani Y700 model spada u nekakvu sredinu ponude što se tiče serije Y. Opcionalno će ovi prijenosnici dolaziti i sa 3d kamerom temeljnom na Intelovoj tehnologiji RealSense, no to nije bilo dostupno kod našeg testnog primjerka.
Glavna pokretačka snaga ovog prijenosnika svakako je posve novi četverojezgreni procesor Skylake-H preciznije Core i5 6300HQ. Zanimljivo je da ovaj procesor ne podržava HyperThreading. Također testna konfiguracija je uključivala DDR4 memoriju koju prvi put susrećemo kod nekog prijenosnika.

Multimedijalni san

Performanse koje smo zabilježili su više nego dobre kada govorimo o raznim tipovima zahtjevnijih aplikacija. Također zahvaljujući ugrađenoj Nvidijinoj zasebnoj grafičkoj kartici GTX 960M moguće je igrati najnovije 3d igre na Full HD rezoluciji. Istina u nekim ćete slučajevima morati posegnuti za smanjenjem detalja prikaza kako biste dobili posve zadovoljavajući broj sličica u sekundi. S druge strane multimedijalne mogućnost su izvrsne. Relativno velik Full HD ekran u kombinaciji sa dosta dobrim JBL zvučnicima sa subwooferom omogućava vam nesmetano uživanje u raznoraznim audiovizualnim sadržajima. Moramo pohvaliti i izvedbu tipkovnice koja je više nego kvalitetno napravljeno. S druge strane nije nam se dopala činjenica da ovaj prijenosnik posjeduje samo dva USB 3.0 priključka. Također testni je model došao sa relativno sporim 500 GB tvrdi diskom, no vjerujemo kako će prodajni primjerci imati ili veće ili brže diskove.

preporuka.mala

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake-H HM170 chipset, Intel Core i5 6300HQ 2,3/ 3,2 GHz Turbo, 17,3-inčni Full HD ekran rezolucije 1920x 1080 piksela, 1x 8 GB DDR4 2133 MHz, Intel HD 530+ Nvidia GTX 960M 4 GB GDDR5, Seagateov 500 GB SATA II tvrdi disk, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 2x USB 3.0, 12x USB 2,0, HDMI, čitač kartica (SD, SDXC, SDHC, MMC), HD kamera, JBL stereo zvučnici sa subwooferom, dimenzije: 423x 305x 28 mm, masa: 3,5 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Lenovo Store, (01) 64 42 820 www.lenovo.com
CIJENA
10499 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, performanse, kvalitetan ekran, prilično brza grafička kartica, opcionalna podrška za tehnologiju RealSense, JBL zvučnici
KLJUČNI NEDOSTACI
ukupna masa, trajanje baterije, samo dva USB 3.0 priključka
OCJENA 5/5

Piše: Slaven pintarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular