granje igara na računalu na visokim rezolucijama i s kvalitetnim teksturama zahtijeva moćan hardver o kojem ovisi glatkoća prikaza i razina detalja. Okorjeli igrači po pitanju grafičkih performansi nisu skloni pravljenju kompromisa zbog čega najčešće sami sklapaju računalo koje je temeljeno isključivo na najsnažnijem hardveru. Obzirom da su najsnažnije komponente dosta skupe, cijena takvih računala zna biti astronomska.
Republic of Gamers
S druge strane imamo već gotova rješenja koja su prilagođena za ovu namjenu. Takva računala dolaze već sklopljena od samih prodavača i čest su odabir korisnika koji ne žele sami sklapati računalo ili potrošiti veliku sumu novaca. Pored njih imamo i određeni broj gamerskih brand name računala koja dolaze pod okriljem poznatih proizvođača. Asus se u ovom segmentu svakako istaknuo kao jedan od najboljih po tom pitanju, prije svega zahvaljujući proizvodnji naprednih matičnih ploča i snažnih grafičkih kartica koje ima u svojoj ponudi. Za najzahtjevniji segment Asus ima dodatno prilagođenu liniju proizvoda za igranje nazvanu Republic of Gamers.
Jedan od boljih primjeraka stolnih računala za ovu namjenu je model pod nazivom Tytan G30AK. Asus je ovu seriju pokrenuo još prije dvije generacije, s time da je AK posljednji model koji je temeljen na moćnoj platformi za postizanje što boljih performansi. Tytan G30AK je trenutačno jedini stolni primjerak ovog proizvođača koji dolazi u standardnoj veličini kućišta, dok ostali modeli iz serije (tri G20 modela, GR6 i GR 8) dolaze u kompaktnijem izdanju s osjetno manjim kućištem. No zato je Asus ovdje imao potpunu slobodu za kreiranje moćnog računala temeljenog na snažnom hardveru bez bilo kakvih ograničenja po pitanju hlađenja i slično. Ovaj model začudo još nije opremljen posljednjom generacijom Intelovih procesora Core, nego je temeljen na njegovoj četvrtoj generaciji!
Hardver za igranje
Nekako nam se činilo neobičnim da u današnje vrijeme testiramo i pišemo o računalu temeljenu na starijem hardveru, no nakon kraćeg druženja smo zaboravili na ovu činjenicu. Testirani model je došao u varijanti s Core i7-4790K procesorom, matičnom pločom s Intelovim Z97 chipsetom i GeForce GTX960 grafičkom karticom. Najbolja grafička kartica koja dolazi u ponudi ovog računala je GeForce GTX980. Komponente koje smo spomenuli već daju naslutiti koja je potencijalna razina performansi ovog računala, osobito kada su u pitanju igre. Osim što procesor ima dosta visok radni takt od 4 GHz, Asus je ujedno omogućio i brži režim rada koji ga overclockira na visokih 4,5 GHz za još bolje performanse.
Za to je predviđena tipka u gornjem s oznakom „Speed“ koja jednim pritiskom omogućuje prelazak u brži mod rada. Obzirom da povišeni takt procesora rezultira s većom potrošnjom i zagrijavanjem i kako bi sve funkcioniralo besprijekorno i stabilno umjesto konvencionalnog je korišteno vodeno hlađenje procesora. Radijator s ventilatorom je montiran na stražnju stranu kućišta kako bi se topli zrak što efikasnije izbacio van. Hlađenje je efikasno i niti u jednom trenutku nismo opazili nestabilnost ili bilo kakvu poteškoću, čak niti u overclockiranom režimu rada. Jedinu zamjerku možemo uputiti na razinu buke u radu koja bi, premda nije pretjerano visoka, mogla biti nešto manja u stanju mirovanja. Međutim, sve je u granicama normalnog.
Jednim klikom do boljih performansi
Za kvalitetnu isporuku struje se brine napajanje od 500 vata. Nedostaje SSD čiji izostanak za ovakvo računalo predstavlja velik hendikep.
Ukupne performanse su dosta dobre, što se može vidjeti iz priloženih rezultata u tablici (bez overclocka). No vidljivo je kako ova konfiguracija ponešto zaostaje za sličnom konfiguracijom temeljenoj na novoj Skylake platformi. No s uključenim overclockom računajte na oko 10-ak posto bolji rezultat.
Opremljenost priključcima i dodacima je dosta dobra: u gornjem dijelu prednje strane se nalaze po dva USB 3.0 i USB 2.0, te utori za slušalice i mikrofon. Na krajnjem lijevom i desnom kraju su razmješteni prekidači za uključivanje i već spomenuti „Speed“ prekidač za tvornički overclock. Ispod prednjeg poklopca koji se pritiskom na gumb lagano spušta prema dolje se nalazi optički uređaj i čitači kartica CF, SD, MMC, MS/Pro. Operacijski sustav jeWindows 10 Home.
Obzirom da je dizajn za gamere dosta važan, Asus nije ni po tom pitanju podbacio. G30AK ima dizajn kućišta koji je blago nagnut od naprijed prema pozadi, nekoliko manjih proreza i izbočenih dijelova, odnosno uzorka s prepoznatljivom šarama na gornjoj strani kućišta. Također, uz osvjetljenje u donjem dijelu prednje strane tu je i prepoznatljivi Republic of Gamers logo koji za vrijeme rada svijetli u plavoj (standardni režim rada) ili crvenoj boji (overclock). Međutim, da biste odigrali koju igru na ovom ljepotanu ćete trebati izdvojiti pozamašnu sumu novca koja prelazi brojku od 11 300 kuna.
SPECIFIKACIJE
Intel Core i7-4670K 4 GHz (4,5 GHz OC), chipset Z97, Kingston 16 GB DDR3 1600 MHz, GeForce GTX 960 2 GB DDR5, tvrdi disk kapaciteta 2 TB, DVD-RW, napajanje 500 W, čitač kartica CF, SD, MMC, MS/Pro, prednji panel: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 3,5 mm mikrofon i slušalice, priključci na stražnjoj strani: PS/2, 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, SPDIF, 6 x audio, GPU: 3 x DisplayPort, DVI, HDMI, tipkovnica i miš, jamstvo 3 godine
USTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.asus.com
CIJENA 11 330 kn
ZA
snažna hardverska platforma, vrlo dobre ukupne performanse računala, tvornički overclock za dodatno poboljšanje performansi, dizajn, jamstvo od 3 godine
PROTIV
cijena, dolazi bez SSD-a
OCJENA 4/5
Autor: Dalibor Misaljević