Subkultura igranja posebno kada govorimo o igrama na osobnom računalu u posljednje vrijeme doživljava novu ekspanziju. Osim što same igre napreduju popriličnom brzinom u svom vizualnom i tehničkom smislu, paralelno sa tim mora i napredovati tehnologija koja nam omogućuje igranje istih. Dok čekamo VR tehnologiju da nam u potpunosti promjeni način igranja igara na svim dostupnim platformama, uživamo u najboljem od klasičnog načina kontrole.
U ovom tekstu smo zaokružili cijelu prošlu godinu što se tiče standardne periferije za igranje. Kada kažemo standardne, mislimo na tri stvari koje su neizbježne za svakog gamera koji drži do sebe. Radi se miševima, tipkovnicama i headsetovima (slušalicama s mikrofonom).
U prošloj godini doživjeli smo pravu eksploziju novih brandova i novih uređaja na tržištu. Mnogi komadi gamerske perfiferije dobivaju samo svoju nove verzije, tj. malo naprednije modele gdje ima par sitnih promjena, no dovoljno da se uređaj ponovno plasira na tržište i naravno da se cijena za određeni postotak podigne. Na nekima se vidi dobar napredak, na nekima se ne vidi apsolutno nikakva promjena, no bolje i to nego da se ide u degradaciju. Srećom sve to skupa osigurava poprilično bogat izbor perfirije za igranje.
Od miša sve počinje
Mogli bismo sa 100% sigurnošću reći da je miš glavna alatka za uspješan igranje na računalu. (osim volje, vremena, živaca i ostalih psihofizičkih elemenata). Cijene im variraju, kao i performanse kojima raspolažu. Što se tiče proizvođača, ta brojka nam raste iz godine u godinu. Iako postoje oni aktualni i pouzdani koje uvijek dragog srca gledamo kada si tražimo optimalan miš, uvijek se nađe netko tko nas iznenadi svojom inovativnošću, dobrom ponudom gdje je omjer cijene i performansi na zavidnoj razini. Sjetimo se vremena kada smo imali miševe sa onim kuglicama. Pojam tog vremena je bio kada bi netko imao optički miš. Priče u stilu „kupio mi tata u Njemačkoj za 100 maraka“ su tada bile uvijek zabavne za slušati, a pogotovo kada biste došli kod prijatelja i vidjeli kako to zaista funkcionira. Bez kuglice, brzo za poluditi, neko čudesno crveno svjetlo izlazi iz poleđine, lagan, „svemirski“ dizajn, ma čudo. Pričamo sada o miševima koji su imali 200 – 400 DPI-ja te su se koristili u svakakve svrhe, od standardnog korištenja računala do gaminga, koji nije bio ni na približnoj razini kao što je sada. Vrijeme je prolazilo, a danas poznajemo miševe koji dosežu 12 000 DPI-ja, te ljude koji dođu do razine kada kažu „trebam ipak nešto brže“.
DPI o kojem pričamo je kratica koja stoji iza pojma „dots per inch“, odnosno točaka po inču. Ukratko, ta brojka označava brzinu miša, ili osjetljivost, ovisno o tome kako pojedinac gleda na to. Što je ta brojka veća, kursor se brže i agresivnije kreće po ekranu. Miševi su danas jako značajni za profesionalni gaming. Ovisno kako koji igrač voli, no neki standrad je miš sa više tipki, laserski, visoki DPI, RGB osvjetljenje, interna memorija za pohranu softverskih postavki, izdržljivost i mogućnost promjene mase utezima. To su neke od karakteristika koje bi imao miš idealan za profesionalnog gamera.
Najpopularniji proizvođači modernih gaming miševa su Razer, Roccat i Logitech, no u zadnje vrijeme su se i manji proizvođači počeli visoko dizati. Od takvih su se unazad par godina istaknuli Sharkoon, Corsair i Zalman. Uvijek postoje i oni van svih kategorija, a to bi u ovom slučaju bili miševi iz firme Mad Catz, koji rade miševe sa najviše funkcionalnosti i mogućnosti.
Koliko su važne tipkovnice?
Sve se manje postavlja pitanje koliko tipkovnice zapravo jesu značajne gamerima. Zapravo je stvar u tome da sa vremenom postaju sve značajnije. Zašto? Odgovor leži u tome da i one napreduju vrlo brzo i daju svojim korisnicima puno više opcija i fleksibilnosti u igranju. U početku su tipkovnice bile isključivo alati za unos teksta, no njihova mehanika je bila pouzdana i dugotrajna. Kasnije, dolaskom prijenosnih računala, počelo se raditi na primjeni slim tipkovnica, odnosno tipkovnica sa mekim tipkama koje su daleko više podležne kvarovima, potrošnji i nefunkcionalnosti. Za gamere koji su zasigurno računalni korisnici sa najvišom razinom energičnosti, takve tipkovnice znaju jednostavno pucati pod pritiskom. Kada kažemo pucati, mislimo i na neugodne situacije kada gameri izgube kontrolu radi nekog izgubljenog meča u svojoj najomiljenijoj igri. Takve situacije bile su razlog da se mehaničke tipkovnice vrate u upotrebu. No, mehaničarke su se vratile na ogromna vrata. Pričamo o tipkovnicama od 400 kn, pa na više.
Mehanika je danas zapravo znak pouzdanosti, izdržljivosti i kvalitete. Kada pričamo o proizvođačima tipkovnica, možemo pričati i o istim ekipama koje rade i miševe u toj klasnoj grupi. Razer, Logitech i Roccat su svakako prva trojka koja radi najatraktivnije i najkvalitetnije modele na tržištu, no Sharkoon, Zalman, Corsair i Genius ne zaostaju za njima. Iako je prošlo već više od godinu dana, Logitech se može pohvaliti da su napravili optimalnu tipkovnicu za svakog gamera dubljeg džepa. G910 Orion Spark je model kojeg pratimo već preko godinu dana i gotovo da nema konkurenciju koja je u svim aspektima bolja i isplatljivija investicija. Današnje tipkovnice osim što imaju mehaničko podnožje, također imaju i ostale mogućnosti. Puno takvih tipkovnica ima i RGB osvjetljenje što je izuzetno atraktivno, ali i bitno. Tipkovnica koja svijetli u mraku je predobra i prekorisna stvar, tako da se dosta proizvođača okrenulo u tom smjeru. Osim osvjetljenja, dodatne tipke za neke funkcije (tzv. G# tipke) koje služe za pridruživanje nekih potrebnih mogućnosti koje nam pojedina igra nudi. Dosta modela također zauzima 2 USB priključka zbog potrebnog napajanja za dodatne funkcije kao što su osvjetljenje. Tipkovnice zauzvrat daju USB hub koji se nalazi na samoj tipkovnici, kako bi vam vratili zauzete priključke koji su vam možda potrebni za još neke druge uređaje na vašem računalu.
Zvuk je pola iskustva
Headsetov odnosno slušalice sa mikrofonom su ona zadnja stavka koja zaokružuje potpuni užitak igranja igara. Zvuk zaista je pola iskustva, posebno ako igrate neku igru gdje dobro ozvučenje može uvelike utjecati na sve. Naravno da igre poput FIFA-e nije toliko preporučljivo igrati sa slušalicama jer se dojam nogometne utakmice nekako najljepše doživljava kroz gledanje u TV ekran i slušanje onog pravog zvuka koji proizlazi iz vašeg uređaja. No, FPS igre, horori, avanture, utrke i slične simulacije svakako imaju taj wow element koji se jako puno eksponira preko zvuka i daje nam nevjerojatan doživljaj. Headsetovi se na našem tržištu kreću od 200 kuna pa nadalje, a možemo naći zaista svakakvih varijanti. Kod headseta je zapravo, osim kvalitetnog zvuka, vrlo bitno da ima i kvalitetan mikrofon. Mnogi korisnici takvih headsetova igraju igre online, pa im je i naravno stalo do toga da se što bolje, kvalitetnije i razgovjetnije čuju drugu stranu. Osim toga, odlična opcija je i 5.1 ili 7.1 Dolby Surround sistem. Radi se naravno o virtualnom zvučnom sustavu, no u praksi zaista izuzetno dobro i kvalitetno može funkcionirati. Mnogi headsetovi sa takvom mogučnošću imaju i opciju isključivanja Dolby Surround sustava iz razloga jer nisu svi ljubitelji takvog zvuka. Ukoliko se to isključi, headset nastavi funkcionirati u stereo sustavu. Ono što je igračima kod headseta također važno je način spajanja, dakle imamo opciju putem USB-a ili 3.5mm audio priključka. Bolji headsetovi imaju kombiniranu mogućnost sa produžnim kablom koji je na jednoj strani ujedno i kontroler za glasnoću zvuka, mikrofona te ima prekidače za dodatne opcije.
U nastavku smo odabrali po četiri uređaja iz svake od ovih navedenih kategorija. Svi uređaji su tijekom 2015. godine testirani u našem Ispitnom centru, stoga smo napravili selekciju najboljih i najzanimljivijih, te taj koristan sažetak podijelili sa vama.
Roccat Nyth
Naš best of započinjemo sa miševima, točnije sa Roccatovim Nyth mišem. Čim ga izvadite iz kutije, shvatite zapravo o čemu je riječ. Miš je srednje veličine, nešto manji od najpoznatijeg MMO miša Razerove Nage. Svi dijelovi za ovaj miš se mogu isprintati u 3D printeru, a datoteke za print se mogu skinuti sa Roccat službene stranice. Nyth u sebi ima i osvjetljenje koje se može u RGB color sistemu podešavati do 16 milijuna različitih boja.
Miš smo testirali na FPS, MMO i MOBA igrama. Za početak smo probali FPS, da vidimo kako se miš ponaša na “stranom” području. Nakon raspucavanja u Call of Duty Ghosts naslovu smo zaključili da se miš odlično ponaša u onome za što nije prvenstveno namijenjen. Nakon FPS naslova smo se okušali u MMO naslovu Star Wars The Old Republic. Programabilne tipke su ono što ovaj miš svakako čine efikasnim prilikom igranja ovakvih igara. Tu je naravno i visoka rezolucija od 12 000 dpi kojom se vaš lik brzo kreće kroz prostor i analizira cijelo borbeno područje. Tako je i sa MOBA naslovom League of Legends. Brzo kretanje po mapi je vrlo korisno, kao i korištenje spellova koji su servirani na pladnju kada imate custom tipke.
Radi se o vrlo dobrom mišu, no zbog svih performansi i visoke cijene, isključivo ga preporučamo pro gamerima, tj. onima kojima je zaista isplativo izdvojiti takav iznos novaca za miš. Usprkos cijeni, maksimalna ocjena za ovaj uređaj od nas.
SPECIFIKACIJE
twin-tech laserski senzor R1 do 12000dpi, 1000Hz polling rate, 1ms vremenski odziv, 50G akceleracija, 3.8 m/s jedna os, 5.4 m/s obje osi, 16-bit data channel, 72MHz Turbo Core V2 32-bit ARM MCU, 576 kB interne memorije, 1.8 pleteni kabel
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 99 671
www.roccat.org
CIJENA 899 kn
DOJAM
izuzetno kvalitetan miš koji ima i više nego dovoljno inovativnih osobina.
Logitech G402
Sljedeći miš o kojem pričamo dolazi iz redova Logitecha, te je po njima najbrži miš na svijetu, G402. Kako to uglavnom bude, dizajn nam se odmah svidio. Standardnim bojama, kvalitetnom izradom izdržljivog materijala i sveukupnim primamljivim prvim dojmom, Logitech uglavnom teško razočara bilo kojeg korisnika. Ono što krasi ovaj miš je Fusion Engine hybrid senzor. Radi se o kombiniranoj tehnologiji između Fusion Enginea i onog standardnog Logitech Delta Zero optičkog senzora, čime su dobili miš nevjerojatne brzine od 500 IPS-a. G402 posjeduje 8 tipki, a sve ih je moguće iskonfigurirati po vlastitom izboru.
Prvo smo se odlučili na test FPS naslova. Odabrali smo Battlefield 4. S obzirom da miš ima on-the-fly DPI tipke, a report rate mu je maksimalno 1ms, sa ovim mišem je bio gušt skidat protivnike kao od šale. Brzopotezno spuštanje DPI-ja sa 3000 na 240 udaljene mete čini dječjom igrom. Za FPS je miš odličan.
Probali smo ga i na MOBA naslovu League of Legends. Sav taj njegov brzi odaziv i tu se pokazao vrlo korisnim. Kada pričamo o G402 mišu kao najbržem mišu na svijetu, možemo reći da opravdava svoje epitete upravo svim ovim navedenim karakteristikama. Zbog svojih 500 IPS-a smo miš obavezno morali probati i na MMORPG naslovu SW The Old Republic, gdje se miš pokazao fantastičnim, usprkos nedostatku većeg broja dodatnih tipki, što uvijek bude praktično za MMORPG naslove.
SPECIFIKACIJE
Fusion Engine hybrid senzor, osam programabilnih tipki, DPI tipka „on-the-fly“, 32-bit ARM procesor, report 1 ms, rezolucija: 240 – 4000 dpi, maksimalna akceleracija >16G, maksimalna brzina >500 ips, USB report rate 1000 Hz (1ms), životni vijek: 20 milijuna klikova, duljina kabla: 2.1m, masa: 144 g, dimenzije: 136 x 72 x 41 mm
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 10 702
www.gaming.logitech.com
CIJENA 459 kn
DOJAM
izuzetno brz i kvalitetan miš koji se prije svega ističe svojom brzinom odziva i posebno je pogodan za FPS igre
Roccat Tyon
U nastavku ove priče dolazi nam još jedan Roccat, a ovaj puta je riječ o modelu Tyon, koji se po svojoj funkcionalnosti i upotrebi razlikuje od Nytha. Za početak smo miš probali na Battlefield 3 igri, jednoj od popularnijih naslova i vodećih igara u FPS žanru. Odlučili smo se za ovu igru isključivo zbog X-celerator tipke. Tom tipkom možete kontrolirati sve kretnje koje se geometrijski nalaze na X osi, dakle idealno za manevriranjem aviona, nagli trzaji sa cijevi od tenka i slično. Miš smo kasnije isprobali na MMO naslovu Star Wars The Old Republic. Ono što je dobro je funkcija Easy Shift [+] kojom je moguće dodijeliti tzv. „podfunkciju“, odnosno dati jednoj tipki duplu vrijednost, tako da kombinacijom tipki možete odraditi više funkcija na mjestu jedne.
Na vrhu miša nalazi se Dorsal Fin-Switch. Radi se o tipki koji je u obliku triggera, te ima funkcije pritiska u lijevo i u desno. Ova je tipka odlična za razne stvari, od mjenjanja macro tipki, do dubine samog gameplaya kao što su promjena aktivnog oružja i slično.
Minus ovog miša je softver koji je pomalo zbunjujuć i poprilično nepraktičan.
Iz Roccata su najavili kako će dalje nadograđivati softver, no trenutna verzija je nešto lošija i neorganiziranija od one na koju smo prethodno naviknuti.
Miš je svakako preporučljiv svim žešćim igračima, no treba uzeti u obzir da njegova neobičnost može izazvati i nezadovoljstvo kod nekih korisnika.
SPECIFIKACIJE
Pro-Aim laserski senzor R3 do 8200 dpi, 1000Hz polling rate, 1ms odaziva, 12000fps, 10.8 megapixela, akceleracija 30 g, 3.8 m/s (150 ips), 16-bit data kanal, Tracking and distance control unit, 73MHz Turbo Core V2 32-bit ARM based MCU, RGB osvjetljenje 16.8 milijuna boja, 576 kB interne memorije, Zero angle snapp/predict, pleteni kabel duljine 1.8m
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 99 671
www.roccat.org
CIJENA 799 KN
DOJAM
zanimljiv miš kojega krase neke inovativne ideje, no neće se u konačnici dopasti baš svakome.
Mad Catz M.M.O. 7
Za kraj priče o miševima odabrali smo nešto posebno, a radi se o Mad Catz M.M.O. 7. Prvo što ćete kod ovog miša (nažalost) primijetiti je njegova visoka cijena. Od miša skupog 1000 kuna očekujete čudesa. Ukoliko biste putem njegovog softvera išli programirati funkcije za svaku tipku iz makro mogućnosti, mogli biste doći do vrtoglave brojke od 90 različitih funkcija. Čak i ako ste pro igrač MMO naslova, pitanje je da li ćete doseći takvu brojku. Ono što je super kod miša je prilagodba veličine i mase uz 5 utega od 6 grama. Moguće je podesiti dužinu i širinu miša, a uz njega dođu i dodatna ležišta različitih veličina kojima je moguće miš još detaljnije podesiti za idealan doživljaj.
Sa lijeve strane se nalazi mala „joystick“ tipka sa pet smjerova po X i Y koordinatama. Vrlo korisno za apsolutno svaki tip igara, posebice za dodatne izbornike unutar igre. Zapravo niste niti svjesni, ali za 1000+ kn dobijete mali miš na mišu, simpatično.
Mad Catza smo testirali na MMO naslovima World of Warcraft i Star Wars The Old Republic, te na FPS naslovu Bioshock Infinite. Za FPS igre nije ništa spektakularno poseban, osim što DPI tipkom brzo možemo to spustiti na „sniper“ brojku, kako bismo mućki što lakše skidali ekipu sa ogromnom preciznošću.
Sa druge strane, izuzetno nas je iznenadio na MMO naslovima. Jedini problem je zapravo raspored tipki za kojeg zaista treba vremena naviknuti se. Nikako za amatere, pa makar i imali toliko novca za potrošiti na miš.
SPECIFIKACIJE
USB 2.0 gaming MMO miš, 5 x 6g utezi, 2x dodatna ležišta za mali prst, 2x dodatna ležišta za palac, max. Dpi 6400, Twin-Eye laserski senzor sa četiri postavke, RGB osvjetljenje, do 90 programabilnih funkcija, 5D button, RGB osvjetljenje 16+ milijuna boja intuitivni WoW plug-in
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 40 900
www.madcatz.com
CIJENA 1029 kn
DOJAM
osebujan miš koji donosi doista hrpu naprednih opcija međutim cijena mu je iznimno visoka.
Logitech G910 Orion Spark
Na red su nam došle tipkovnice, a započeti ćemo sa Orion Sparkom, Logitechovom najboljom gaming tipkovnicom. Logitech je poznat po vrhunskoj periferiji od kada su započeli sa svojim radom. Već kada se specifikacije provjere vidimo da se radi o visoko kvalitetnoj tipkovnici koja će svakom gameru ponuditi i više nego dovoljno. Započnimo sa osnovnim točkama. Tipkovnica ima Romer-G mehaničke prekidače na svim tipkama, što je statistički čini 25% bržom naspram onih sa Cherry prekidačima. Orion Spark se može pohvaliti izvrsnim programabilnim RGM iluminacijskim osvjetljenjem koje je zaista zabavno i zanimljivo (kasnije više o tome). Tipkovnica ima 113 anti-ghosting tipke, dakle cijela je tipkovnica tim modom prekrivena. Sa strane sadrži makro tipke koje se mogu postaviti za promjenu profila, te G tipke koje se mogu programirati za konkretne opcije i funkcije u igri (dupli klik, dupli skok, trikovi, finte i slično).
Ova tipkovnica sa razlogom nosi naziv „Orion Spark“. Ima pregršt mogućnosti kako se može podesiti svjetlost, tj. Pozadinsko osvjetljenje na tipkovnici. Radi se o spektru od 16 milijuna boja, što je zaista mnogo, tako da doslovno možete gađati boju koju želite. Iako tipkovnica je mehanička, izuzetno su mekane tipke i vrlo ugodne za koristiti. Jedini problem kod ove tipkovnice je nažalost cijena. Preporuka apsolutno svima koji su spremni izdvojiti pozamašni iznos za tipkovnicu, bolje od ovoga ćete teško naći.
SPECIFIKACIJE
USB 2.0 light keyboard, Romer-G mehanički prekidači, intelligent RGB illumination, ARX kontrola, 9 programabilnih tipki, 113 anti-ghost tipki, media tipke, izdržljivost do 70 milijuna klikova, duljina kabla 1.8m, masa: 1.5 kg
USTUPIO
Logitech Hrvatska
www.logitech.com
CIJENA 1200 kn
DOJAm
temeljem performansi i opcija sa sigurnošću možemo reći kako je ovo ponajbolja gamerska tipkovnica na tržištu.
Zalman ZM-K500
Mehanika je ono što gameri vole, pa nastavljamo u tom duhu. Na redu je K500 iz Zalmana. Prvo što primjećujemo na ovoj tipkovnici su istaknute multimedijalne tipke. Imamo ih pet, a imaju funkcije za reguliranja razine zvuka (uključujući i Mute tipku), podizanje defaultnog internetskog preglednika i e-mail tipku. Tipkovnica koristi posebne visokokvalitetne linearne switcheve, tzv. Cherry MX. Radi se o posebnoj tehnologiji prekidača koji na svakoj tipki to ima ugrađeno. Takve tipke budu puno preciznije, bolji odziv imaju te su jednostavno ljepše za stisnuti.
Nažalost ovaj model i nema nikakve one klasične gaming karakteristike kao što to obično znamo vidjeti na drugim tipkovnicama. Problem je u tome što nema nikakve osobine kao što su programabilne tipke, dodatne tipke za nekakve funkcije niti išta slično. Jedino što nju čini gamerskom tipkovnicom je njezina mehanika. Veliki plus su njezine dimenzije, vrlo je mala, čak i praktična za prijenos radi dimenzija. Nešto veća masa ne bi trebao biti problem ovdje. Kao minus bi nekima mogao biti nedostatak num pad dijela tipkovnice koji se morao maknuti kako bi se tipkovnica napravila u što kompaktnijim dimenzijama.
S obzirom na Cherry MX tehnologiju, ova tipkovnica, kako proizvođači barem kažu, može izdržati do 20 milijuna klikova, što je i više nego dovoljno. S obzirom na vrlo siromašnu ponudu koju tipkovnica daje, preporučamo isključivo gamerima koji ne pate na dodatne tipke i funkcije.
SPECIFIKACIJE
USB mehanička gaming tipkovnica, visokokvalitetni linearni switch, pet multimedijalnih tipki za jednostavniji pristup, 92 tipke, laserski ugravirani znakovi na tipkama, životni vijek od 20 milijuna klikova, dimenzije: 352 x 169 x 36 mm, duljina kabla 1.5m, masa: 850g
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 99 671,
www.zalman.com
CIJENA 450 kn
DOJAM
izuzetno kvalitetna mehanička tipkovnica. Ništa više osim toga.
Sharkoon Skiller Pro
Iako nije mehanička, iz drugih razloga ova tipkiovnica našla se u odabir najboljih u 2015.godni. Gaming tipkovnica naziva Skiller Pro za razliku od svojeg prethodnika Skillera, ima neke dodatne multimedijalne tipke, pozadinsko osvjetljenje većeg intenziteta sa mogučnošću podešavanja razine svjetlosti. Ono što svakoga kod ove tipkovnice privuče je njezina izuzetno pristupačna cijena, što odmah pripisujemo jednoj od važnijih pozitivnih strana ovog modela. Masu tipkovnice moramo spomenuti kao negativnu točku. Nešto je teža, gotovo jedan kilogram, no uz pretpostavku da je gotovo nikada ne mičete sa njezinog standardnog mjesta, to i nije tako veliki problem.
Skiller Pro je tipkovnica koja je namijenjena uglavnom svim vrstama gaminga. Tipkovnicu smo testirali na igrama Battlefield 4, Project Cars, Guns Gore And Cannolli i GTA V. Na svim naslovima tipkovnica dobro radi, nema latencije u odzivu pritiska, što je poglavito kod svakog takvog uređaja. Softver je vrlo jednostavan, a sve tipke imaju multi-key rollover tako da uz mogućnost programabilnosti sve funkcije možete podesiti po vlastitom izboru. Moguće je podesiti do tri različita profila, što je sasvim dovoljno za pokrivanje dovoljno različitih tipova igara. Tipkovnicu preporučamu povremenim i ozbiljnijim gamerima, ali i casual PC korisnicima koji žele tipkovnicu nešto atraktivnijeg dizajna.
SPECIFIKACIJE
USB gaming tipkovnica, pozadinsko osvjetljenje, 3-blok standardna tipkovnica, 9 multimedia tipki, 6 macro tipki, do 3 različita korisnička profila, multi-key rollover, ugrađena memorija, regulacija osvjetljenja, masa 888 g, duljina kabla 1.5m, dimenzije 480 x 190 x 32 mm
USTUPIO
Instar informatika
(01) 55 10 702,
www.sharkoon.com
CIJENA 289 kn
DOJAM
vrlo dobra tipkovnica ukoliko ne planirate potrošiti previše novca za tu vrstu periferije.
Corsair K70 RGB Vengeance
Vraćamo se na mehaniku, a na redu je Corsairov RGB model K70 Vengeance. Ono što na tipkovnici prvo primjećujemo je uljepšan dizajn naspram prijašnjeg modela, te neke preinake što se tiče samog rasporeda tipki i slično. Corsair Vengeance sa desne strane ima multimedijalne tipke za upravljanje i kontrolu glazbe, video zapisa ili nešto slično. Uz to ima i mogućnost zaključavanja Windows tipke koja se nalazi neposredno blizu tipki koje inače koristimo za gaming, kao što su Control tipka, Alt tipka ili Space tipka. Tipkovnicu smo testirali na više igara, skupa sa miševima koje smo imali u ovom broju. Zapravo nismo primjetili nikakvu bitnu razliku od igre do igre, nego smo jednostavno došli do zaključka da se radi o vrlo kvalitetnoj univerzalnoj mehaničkoj tipkovnici. U ponudi još uvijek nema verzije sa hrvatskim sučeljem tipkovnice, pa bi to nekima možda moglo smetati jer svi dijakritički znakovi našeg jezika su sakriveni iza točki-zareza, navodnika, zagrada i sličnih znakova kako to obično biva. Kao nedostatak bismo napomenuli dual USB. Istu stvar ima i Manticore tipkovnica od Geniusa, no ona je zauzvrat dala HUB sa dva USB porta na sebi, čime zapravo ništa ne gubimo. Corsair to nažalost na sebi nema, stoga to može stvoriti neke probleme svakako. Cijena ove tipkovnice skače u nebesa, kao i slične u njezinoj klasi. Ipak, za te novce Orion Spark je bolja opcija.
SPECIFIKACIJE
mehanička gaming tipkovnica, Cherry MX Red switchevi, RGB osvjetljenje, 16.8 milijuna boja, programabilne tipke, popratni softver, dual USB priključak, funkcionalne tipke, volume scroll, Macro tipke, 32-bit ARM procesor
USTUPIO
Corsair
www.corsair.com
CIJENA 1270 kn
DOJAM
vrlo skupa i kvalitetna tipkovnica koju krasi RGB osvjetljenje.
HyperX Cloud II
Posljednja stanica su headsetovi. Od četiri najistaknutija ove godine krenuli smo sa Hyper X Cloud II modelom. Prvi dojam izuzetno pozitivan. Velike, ali ne prevelike slušalice sa jako udobnim ušnim školjkama je ono što odmah na prvu razveseli svakoga tko ih isprobava prvi put. Cloud II imaju izuzetno dugačak i dvodjelni kabel. Krajnji dio zajedno sa kablom završava sa USB priključkom kojeg možete spajati na svoj PC, Xbox One ili Playstation 4 konzolu. Ako želite npr. spajati ih na mobitel ili neki MP4 player ili bilo koji izvor zvuka koji nema USB input, onda jednostavno odspojite produžni dio.
Kada smo priključili slušalice, prvo smo htjeli testirati mikrofon. Kod gaming headseta mikrofon često zna biti bolna točka, bilo da je pretih ili da ima previše distorzije u zvuku, uglavnom nešto zna uvijek smetati. Kod ovog mikrofona zapravo i nema ništa loše. Iako je „plug-in“ mikrofon, dakle možete ga ištekati sa headseta, daje zaista solidan zvuk, dovoljno dobar za in-game chat ili Skype ili nešto slično. Unutar ovog headseta se nalazi interna DSP zvučna kartica, koja naravno podiže kvalitetu zvuka na posebnu razinu. Isprobali smo headset na igri Battlefield 4, s obzirom da ima u postavkama 7.1 mod, što nas prvenstveno zanima. Ukoliko vam se 7.1 općenito ne sviđa, na kontroleru je tipka kojom ga jednostavno ugasite. Jedina mana toga je visoka cijena, no ukoliko tražite dobar headset, a financije vam nisu prepreka, ovaj model je preporuka od nas.
SPECIFIKACIJE
virtualni 7.1 surround zvuk, napredni USB audio kontrolni box sa DSP zvučnom karticom, pro-gaming ušne školjke, zatvoreni tip, nominalna impendancija 60 Ohm po slušalici, power handling 150mW, ambijentalna atenuacija zvuka ~20dBa, masa 320g, duljina kabla 1m + 2m produžni dio, 3.5mm stereo priključak, mikrofon: frekvencijski odziv 50 – 18.000 Hz, max potrošnja 0.5 mA, voltaža 2V, headset kompatibilan sa PC, Mac, PS4 i Xbox One
USTUPIO
ASBIS
(01) 60 09 900
www.hyperxgaming.com
CIJENA 730 KN
DOJAM
vrhunski headset koji će oduševiti svakog gamera ili prosječnog korisnika
Roccat Kave
Idući na redu je Kave iz Roccata. Ovaj headset je napravljen za uživanje u bilo kakvom gamingu. Njegov 5.1 sustav ozvučenja daje ugođaj u bilo kojoj igri bilo kojeg žanra. Isprobali smo ga na više igara, na filmovima, na muzici i na TV prijamniku. Na svakom od spomenutih je ugodno iznenadio, no moramo spomenuti prioritetne skupine gdje ćete zapravo osjetiti pravi dojam što ste zapravo kupili. Osim za horor naslove (Last of us, Amnesia, itd.) odlično se uklapa na FPS multiplayer naslove. S obzirom da imate 5.1 sistem, točno možete čuti od kuda vam neprijatelj dolazi i koliko je blizu, bilo da hoda, trči ili puca, točno znate. Cjelokupni dojam podiže i sistem vibracije koji će odigrati svoju ulogu u onim najnapetijim momentima, te vas nekada natjerati da iskočite iz vlastite kože.
Ono što bi naveli kao minus ovdje je potreba za 5.1 zvučnom karticom. Ok, danas to i nije neki problem za nabaviti, no mnogi teže za onim jednostavnim karticama koje imaju klasične inpute za mic, slušalice i zvučnike. Ako želite potpuno iskustvo 5.1 sustava, morate imati zvučnu u koju ćete moći spojiti sva četiri 3.55mm jacka. Jasno, nije nužno da headset spajate isključivo na računalo. Ukoliko imate na TV prijamniku ili kućnom kinu takve inpute, stvar će uredno funkcionirati. Postoje 5.1 headsetovi koji su isključivo preko USBa ili dual USB priključka.
Uz cijenu koja je, smatramo da je zapravo vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog. Preporuka svima koji vole uživati u dobrom zvuku!
SPECIFIKACIJE
frekvencijski odziv 20-20.000 Hz, maksimalni input: 100mW, funkcija vibracije <=100 Hz, maksimalni input 1000mW, omni-direct mikrofon do 18.000 Hz, dijametar 4×1.5mm, priključci: 4x 3.55mm audio jack, USB port, 32 Ohm impedancija, duljina kabla 3.4m (2m od remotea do PC-ja)
USTUPIO
Instar Informatika
(01) 55 10 702,
www.roccat.org
CIJENA 661 kn
DOJAM
slušalice namijenjene igračima koje u potpunosti opravdavaju svoju cijenu
E-blue 707 Cobra Pro Gaming
Idući model o kojem pričamo je jedan od onih nešto jeftinijih uređaja koje smo morali istaknuti. Radi se o E-blue, proizvođaču gaming periferije niže klase i cijene. Imali smo priliku testirati 707 Cobra Pro Gaming headset i rezultati su bili iznad očekivanja. Cobra 707 ima iznenađujuće dobar mikrofon. To je zapravo bila prva stvar koju smo išli isprobati. Zvuk osim što je više čist, također je glasniji, tako da neće biti problema da li ste dovoljno glasni dok pričate ili ne. Cobra 707 koristi 3.5 mm priključak za mikrofon, no USB za same slušalice. Kada ih uključite, slušalice imaju plavo LED osvjetljenje, što izgleda zaista atraktivno. Kao što to pričamo već neko vrijeme, to LED osvjetljenje je zaista utjecalo na tržište više nego mislimo. Vrlo je privlačan taj vizualni efekt.
Što se samoga zvuka tiče, jako pohvalno. Kod Cobra 707 modela smo primjetili dobru kvalitetu bassa, tako da će to svakako utjecati i na samu kvalitetu vašeg igranja. S obzirom da je to USB headset, postoji mogućnost spojiti ga i na neki drugi uređaj, odnosno konzolu (PS3/X360), ali isključivo kao „generic device“. S obzirom da to nije sto posto točna informacija, naglašavamo da to ne uzimate u obzir kao odluku pri kupovini, jer uvijek postoji mogućnost da firmware koji imate neće biti kompatibilan, pa stvar neće raditi. Vrlo zanimljive slušalice izuzetno prihvatljive cijene, preporuka!
SPECIFIKACIJE
20 – 20.000 Hz, impendancija 16 Ohm, snaga 150 mW, osjetljivost 100 dB, diametar zvučnika 40mm, 3.5 mm stereo konektor sa pozlatom za mikrofon, USB 2.0, LED illumination
USTUPIO
Hangar18, (01) 62 30 443
www.eblue.jp
CIJENA 269 kn
DOJAM
poprilično dobre slušalice posebno ukoliko niste od onih koji kupuju preskupe stvari
Func HS-260
Za kraj smo ostavili Func HS-260, točnije gaming headset koji je namijenjen online igranju sa mogućnošću voip komunikacije sa drugim igračima. Radi se o modelu Func HS-260. Na prvi pogled, prije nego ih izvadite iz kutije, imate dojam o jako čvrstim i vrhunski izrađenim slušalicama koje svojim dimenzijama, bojom i oblikom daju optičku iluziju o neuništivom uređaju. Sam dizajn, veličina kompletnog headseta i udobnost koju imate dok ih nosite su na pohvalnoj razini, no ne i sama kvaliteta izrade. Radi se o „pucketavoj“ plastici s kojom refleksno postupate pažljivo jer imate osjećaj da bi nagliji trzaj mogao uzrokovati napuknuće na glavnoj opruzi koja cijeli headset drži na smislenom okupu.
Slušalice dolaze sa odvojenim kablom, što je po nama plus, jer u slučaju istrošenog kabla lako se može zamijeniti, te ne morate cijeli headset nositi na servis. U tom duhu je napravljen i mikrofon, koji je u defaultnom paketu odvojen od samog headseta i vrlo jednostavno se spaja na same slušalice, plus na sebi ima i prekidač na kojem mikrofon možete ugasiti dok je još na headsetu.
Sama kvaliteta zvuka je solidna, dobar bass i jasni zvukovi, no mikrofon je nešto tiši nego smo naviknuli na headsetove viših klasa i poznatijih proizvođača.
Slušalice iako solidne, ipak po nama neisplative, jer za navedenu cijenu se mogu definitivno naći kvalitetniji i pouzdaniji uređaji.
SPECIFIKACIJE
frekvencijski raspon 20 – 20.000 Hz, impendancija zvuka 32 ohm, duljina kabla 3m, dodatne spužve za slušalice, 2x 3.55mm audio jack (audio input, mic input), dimenzije: 180x105x194, masa: 370g
USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.func.net
CIJENA 541 kn
DOJAM
zanimljiv headset koji će zadovoljiti određnu grupu korisnika.
Autor Hrvoje Sirovina