Što veći to bolji!
Autor: Slaven Pintarić
Ponekada je doista zabavno sa povijesnim odmakom i iz debele hladovina promatrati sve mijene i promjene moderne tehnologije, a posebno razvoj i evoluciju pojedinih uređaja. Svi se sjećamo prvih mobilnih telefona popularno zvanih “cigle” koji nam danas djeluju poprilično smiješno.
U modernoj eri je pak gotovo je uvijek bilo najvažnije da mobitel bude što je moguće manji i kompaktniji. A onda su stigli moderni pametni telefoni. I priča se polako počela okretati. Istina ne odmah. Međutim kako su pametni telefoni evoluirali, razvijali se i postajali sve napredniji, usporedo s tim povećale su im se i ukupne dimenzije. Sjećamo se kako je Apple dosta dugo tvrdio kako je ekran od 3,5 inča optimalna veličina za pametni telefon. Ekipa iz Cupertina je dugo inzistirala na kompaktnosti i manjim dimenzijama, no konačno su i oni morali popustiti.
Zašto phablet?
Najnoviji pametni telefoni tako danas u pravilu dolaze sa ekranom veličine dijagonale od 5 inča ili većim. Tehnologija je uznapredovala, a kvaliteta izrade i moderan dizajn nam danas ipak omogućavaju da najnoviji telefoni budu što je moguće kompaktniji usprkos velikim ekranima.
Prije koju godinu sjećamo se kako su svi vodeći proizvođači u ponudi imali mini varijante svojih telefona visoke klase koje su u pravilu bile daleko manje i lakše. Danas je priča posve drugačija. Novi trend su uvećane XXL verzija najnovijih high end telefona, bilo da ih zovemo plus, premium ili nekako drugačije.
Hoćemo li se uskoro osjećati poput korisnika onih prvih Motorola kada svoj ogroman 7-inčni phablet prilikom razgovora prislonimo na uho? Malo pretjerujemo, ali je činjenica kako moderni pametni telefoni postaju sve veći i veći. Kako bi se na neki način izdvojili i etiketirali telefoni sa posebno velikim ekranima, osmišljen pompozan naziv phablet. Po principu ako nije klasičan telefon niti tablet, onda je phablet. Danas je zapravo teško sa sigurnošću tvrditi što ovaj termin označava. Mogli bismo reći kako su gotovi svi najnoviji pametni telefoni zapravo phableti.
Proizvoljno se danas phabletima u pravilu nazivaju telefoni sa veličinom ekrana od 5,5 inča ili većom. To dakako ne mora značiti kako je svaki telefon sa ekranom od 5,5 inča posebno velik i težak. Međutim ovakvi telefoni u pravilu imaju svoje specifičnosti kada govorimo o ergonomiji i načinu korištenja. Sve njih je vrlo teško, gotovo nemoguće, koristiti jednom rukom. Osim ako niste Stojko Vranković.
Cijeli svijet na dlanu
No vratimo se mi na ključno pitanje otkud odjednom toliko velik interes korisnika za tako velikim telefonima. Ovo je zapravo vrlo jednostavno objasniti. Kako su moderni pametni telefoni postajali sve brži i bolje opremljeni, mnogi su ih korisnici počeli koristiti kao primarna računala bilo da je riječ o pregledavanju web stranica, multimediji, igrama. Obzirom da je riječ o pravim, malim superračunalima koja su zapravo iznimno kompaktna obzirom na raznu performansi i mogućnosti koje nude, pametni telefoni novije generacije postali su zapravo glavni elektronički gadget u našem svakodnevnom životu.
Sadrže naše osobne informacije, kontakte, fotografije i video uratke, a koristimo ih kao pravi mali hub i poveznicu sa svijetom, bilo da je riječ o društvenim mrežama ili bilo kojem drugom obliku komunikacije.
Kako se promijenio način korištenja modernih telefona tako primarno više nije toliko važno da budu iznimno mali i kompaktni. Želite li ugodno surfati Internetom, gledati omiljene video isječke, igrati igre ili komunicirati putem društvenih mreža, apsolutno ćete sve to lakše i ugodnije napraviti na većem ekranu.
Istina neki od najnovijih phableta teško će stati u džepove uobičajene veličine, ali vidljivo je da su korisnici objeručke prihvatili ovaj trend, te kako su spremni do određene granice žrtvovati ergonomiju kako bi mogli uživati u boljim performansama i naprednijom funkcionalnošću.
XXL ekran za bolje iskustvo
Sada se pak postavlja pitanje koje to osobine mora posjedovati vrhunski phablet? Tu zapravo i nema neke razlike u odnosu na bilo koji drugi pametni telefon visoke klase.
Međutim apsolutno ključna stvar je što je moguće kvalitetniji i dakako veći ekran. Donju granica za phablete smo definirali na 5,5 inča, no smatramo kako je nekakvo optimalno rješenje ekran veličine 5,7 inča.
Na kvalitetu prikaza dobrim će dijelom utjecati i gustoća piksela po inču, odnosno sama rezoluciju. U tom smislu svijetom high end phableta dominiraju WQHD (2560×1400 piksela) ekrani, a Sony je protekle godine predstavio i prvi telefon sa Ultra HD ekranom. I dok od 4k rezolucije na mobitelu još doista nema neke praktične koristi, možemo reći kako je po nama za dobar phablet Full HD rezolucija donji minimum.
Kada govorimo o kvaliteti prikaza i tehnologijama na kojima se temelji ovi ekrani tu se još uvijek sve skupa svodi na IPS LCD i AMOLED.
Samsung je posljednjih nekoliko godina velikim koracima odmakao naprijed po pitanju kvalitete svojih Super AMOLED ekrana. Premda AMOLED nudi nemjerljiv kontrast i bolju čitljivost pri jakom svjetlu, ni najnoviji IPS LCD ekrani ne zaostaju mnogo. Dugo godina je jedna od osobina AMOLED ekrana svakako bila osobito snažan, često prenaglašen, prikaz boja. Ovo nije odgovaralo svima, no danas svi moderni telefoni visoke klase imaju opcije pomoću kojih možete prikaz i vjernost boja na ekranu dodatno prilagoditi vašim željama.
Džepna super računala
Osim što mora posjedovati vrhunski ekran kvalitetan phablet mora biti i vraški brz. Dakle hardverski iznimno napredna konfiguracija se podrazumijeva. Posebno bismo ovdje željeli izdvojiti količinu radne memorije, Naime kod ponajboljih Android phableta danas nalazimo 3 ili čak 4 GB radne memorije, što gotovo odgovara količini radne memorije kod stolnih ili prijenosnih računala.
Hardverski sklopovi koji pogone ponajbolje phablete današnjice u pravilu uključuju procesore sa 8 ili 4 jezgre (Apple je i tu određena iznimka). Dakako važna komponenta je i što je moguće moćniji grafički procesor posebno što imate ekran sa milijunima piksela što postavlja težak zadatak pred grafički čip.
Još jedna iznimno važna stavka kod modernih phableta je opremljenost. Prije svega mogućnost povezivanja sa drugim uređajima, primarno bežično. Obzirom da su ponajbolji phableti vrlo često zapravo samu uvećane verzija perjanice ponude svih proizvođača, sa sobom donose u skladu s tim i odgovarajuće napredne mogućnosti, poput kvalitetnih kamera, čitača otiska prsta i ostalih čudesa.
Određena problematika je u posljednje vrijeme vezanu uz interni prostor za pohranu podataka. Po nam nijedan moderan telefon visoke klase više ne bi smio dolaziti sa samo 16 GB interne memorije za pohranu. Posebno ako imamo na umu da ćete phablet zasigurno više koristiti za multimediju i igre, a ukoliko želite pohranjivati svoje snimljene fotografije i video uratke, onda je što je veći mogući dostupni prostor za pohranu jednostavno imperativ. Dakle 32 GB interne memorije za pohranu podataka bi trebalo biti polazna točka, a 64 GB preporučljiva količina. Nažalost 64-gigabajtni telefoni su još uvijek poprilično skupi.
Što košta da košta!
Visoka cijena je svakako jedna od odlika ponajboljih phableta. Premda ne uvijek i ne nužno. Primjerice LG-jev G4 je izvrstan phablet, a cijena mu nije pretjerano visoka. Nadalje telefoni kineskih proizvođača kao što su Huwaei, Meizu i Xiaomi većinom spadaju u phablete, a nude prilično impresivne mogućnosti po nešto povoljnijoj cijeni.
I dok su hardverske mogućnosti najboljih pametnih telefona današnjice, uključujući phablete, više nego impresivne obzirom na višejezgrene procesore, brdo radne memorije i moćne grafičke čipove, ne možemo se oteti dojmu da softverski dio cijele priče pomalo zaostaje, čak postaje ograničavajući faktor.
Da se razumijemo moderni mobilni OS-ovi su danas prilično dobro optimizirani i i prilagođeni samim uređajima, međutim što se naprednih opcija tiče tu stvari ne izgledaju tako sjajno i bajno.
Ovdje ćemo se prije svega pozabaviti jednom stavkom koje je dosta važna kada govorimo o phabletima i iskorištavanju njihove hardverske moći i velikog ekrana. Riječ je dakako o nečemu što zovemo multi-taskingom odnosno obavljanju više zadaća istovremeno. Prije svega mislimo na istovremeno pokretanja i korištenje više aplikacija unutar sučelja modernog mobilnog OS-a.
Ograničeni multi-tasking
Nažalost bolna je istina kako ni iOS, ni Android, a nažalost ni Windows 10 u verziji za pametne telefone, nisu operativni sustavi prilagođeni multi-taskingu (višezadaćnosti). U svojoj srži ovi sustavi jednostavno nisu dizajnirani s tim na umu i proteći će još dosta vremena da se vide neki pomaci po tom pitanju.
Iako primjerice unutar ovih OS-ova možete barem nazivno istovremeno pokrenuti više aplikacija većina njih je u principu svedena na pozadinske procese, dok je OS fokusiran na zadaću koju trenutno obavljate.
Da, jednostavno su mobilni operativni sustavi optimizirani tako da štede energiju i bateriju što je sasvim u redu. Međutim negativan efekt takvog pristupa ogleda se u nemogućnosti korištenja naprednih hardverskih osobina uređaja, barem ne u smislu kako smo to navikli kod stolnih ili prijenosnih računala.
Nešto je bolja podrška po pitanju iskorištenja veličine dostupnog ekrana. Iako i to većinom ovisi o samom proizvođaču telefona i njegovom sučelju. Tako primjerice Samsung i LG (Multi Window, Dual Window) nude mogućnost korištenja dvije aplikacije odjednom na ekranu, pri čemu možete odabrati koliki će prostor zauzeti pojedina aplikacija. Međutim ovu opciju podržava poprilično malen broj aplikacija što je čini daleko manje korisnom nego što izgleda.
Postoji i nešto što zovemo mini-aplikacijama kojih nekoliko možete zakačiti jednu pored druge na ekranu, pa pokušati simultano koristiti neki od tih alata prema potrebi. I dalje ovdje nema ni govora o pravoj višezadaćnosti (multi-taskingu). Međutim neke od ovih opcija mogu itekako poboljšati korisničko iskustvo što je pozitivno.
Najbolji od najvećih
I tako nakon što smo napisali par riječi o softverskim zavrzlamama te vidjeli koje zapravo osobine moram imati dobar phablet, vrijeme je da se detaljnije pozabavimo modelima telefona koje smo ovdje izdvojili, odnosno označili kao najbolje phablete na domaćem tržištu. Globalno gledano ovdje nam fale dva izvrsna telefona Note 5 i Nexus 6P. U oba slučaja se radi o vrhunskim phabletima, međutim nisu službeno dostupni kod nas, pa samim time nisu toliko zanimljivi kao ostatak društva.
No ovdje će svatko naći nešto za sebe, bilo da vam je više pri srcu iOS, Android ili ne daj bože Windows 10. Svaka od ovih softverskih platformi zastupljena je flagship phabletom vrhunskih mogućnosti. Ovdje ipak moramo posebno istaknuti dva uređaja. Samsungov S6 Edge+ je obzirom na izostanak Notea 5 ukupno gledano ponajbolji phablet na domaćem tržištu. S druge strane LG-jev G4 je vjerojatno najisplativiji telefon sa velikim ekranom. Svakako moramo spomenuti i osebujni LG-jev V10, tek odnedavno dostupan, koji spada u probrano društvo najmoćnijih phableta, a više on njemu možete pročitati na samom početku hardverske rubrike. Meizuov MX5 je iznimno atraktivan telefon, dok Lumia 950 XL posjeduje neke jedinstvene napredne mogućnosti.
Ovo nisu jeftini telefoni. Daleko od toga. Ali moglo bi se reći kako su moderni phableti prilično isplativi uređaji jer, osim što su kvalitetni telefoni, mogu dobro odglumiti i kakav tablet, a u svojoj osnovi su zapravo impresivna džepna računala.
LG G4
LG je svojevrstan pionir phablet pristupa prilikom osmišljavanja svojeg ponajboljeg telefona visoke klase. Možemo reći kako G4 predstavlja već drugu generaciju (G3 je utabao put) takvog telefona odnosno takvog načina razmišljanja. Evidentno je da su korisnici objeručke prihvatili ovakav koncept.
Najkompaktniji phablet
G4 je poprilično velik telefon, no i dalje je nadasve kompaktan obzirom na veličinu dijagonale i na njegovu se veličinu vrlo brzo priviknete.
Posjeduje blago zakrivljeni ekran, međutim ovu činjenicu gotovo ni nećete primijetiti dok telefon ne stavite na ravnu površinu sa ekranom okrenutim prema dolje. LG tvrdi kako je na ovaj način telefon (ekran) otporniji na padove i udarce.
Ključna odrednica dizajna kod G4 svakako su stražnji izmjenjivi poklopci prekriveni kožom. Riječ je o prirodnoj koži u nekoliko različitih boja (smeđa, crvena, crna) što doista daje dašak luksuznosti i originalnosti. Osjećaj pod rukom je odličan i preporučamo nabavku G4 sa kožnom stražnjom površinom.
G4 je jedini telefon visoke klase koji omogućava izmjenu baterije, a pritom i podržava microSD kartice do 128 GB.
U svijetu phableta visoke klase vladaju ekrani visoke rezolucije. Ni G4 nije iznimka. Posve nova LCD matrica omogućava bolji kontrast i veću maksimalnu razinu svjetline, a ekran je tvornički kalibriran uz pokrivanje 98% standarda DCI. Svakako jedan od boljih IPS LCD ekrana kod telefona visoke klase koji smo vidjeli u posljednje vrijeme.
Napredne mogućnosti
Ključni adut kod G4 trebala bi biti i ugrađena kamera sa naprednim senzorom. Ukratko nova kamera donosi poboljšani laserski autofokus i optičku stabilizaciju slike, koristi 1/2.6” senzor od 16 MP, a tu je i široka leća f/1.8 koja propušta 80% više svjetlosti o odnosu na onu kod G3. Napredne mogućnosti sada uključuju mogućnost spremanja slika u RAW formatu i dostupne opcije za ručno podešavanje željenih parametara prilikom korištenja.
Hardverski gledano G4 pogoni nešto manje moćnija varijanta novog Snapdragona koja umjesto 8 posjeduje 6 procesorskih jezgri. Međutim sve u svemu G4 je poprilično brz i odzivan telefon koji omogućava nadasve ugodan rad. Najvažnije je zapravo da radne memorije ima više nego dovoljno (3 GB). Najviše se bi izostanak najbržeg Snapdragona mogao osjetiti u zahtjevnim 3d igrama obzirom na nešto sporiji grafički procesor i ekran visoke rezolucije
Trajanje baterije određena je bolna točka LG-jeve perjanice ponude telefona Uz manje intenzivno korištenje moguće je da vam baterija potraje i dva dana, no realno očekujte da ćete G4 puniti svaku večer.
Softverski G4 se oslanja na Lollipop u inačici 5.1. Najavljena nadogradnja na Android Marshmallow 6.0 još nije dostupna kod nas.
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE), micro-SIM, 5,5-inčni IPS LED WQHD ekran osjetljiv na dodir rezolucije 2560×1440 piksela, Snapdragon 808 SoC, četiri jezgre A57 radnog takta 1,8 GHz+ dvije jezgre A53 radnog takta 1,45 GHz, 3 GB radne memorije, grafički procesor Adreno 418, 32 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, microUSB V2.0 (SlimPort 4k), USB host, NFC, BlueTooth 4.1, 16 MP stražnja kamera sa LED bljeskalicom, optičkom stabilizacijom i laserskim autofokusom, 8 MP prednja kamera, FM radio, zvučnik, baterija Li-Ion 3000 mAh, dimenzije: 148,9 x 76,1 x 6,3-9,8 mm, masa: 155 g, Android Lollipop 5.1 sa LG-jevim sučeljem Optimus 4.0
USTUPIO
LG Hrvatska www.lg.com/hr
CIJENA
4399 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, izmjenjiva pozadina sa kožnom opcijom, vrlo dobre performanse, impresivan WQHD ekran, odlična kamera, opremljenost
KLJUČNI NEDOSTACI
trajanje baterije, izostanak čitača otiska prsta
DOJAM
LG-jev G4 vjerojatno je jedan od najisplativijih i najkompaktnijih phableta koji se ističe kvalitetnim ekranom i izvrsnom opremljenošću, no trajanje baterije mu nije jača strana.
Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft je predstavio dvije high end nove Lumie koje su svojevrsni demonstratori Windowsa 10 i opcije Continuum koja vam omogućava da spajanjem miša i tipkovnice telefon na neki način koristite poput računala. Lumia 950 je nekakav osnovni model, dok je XL varijanta zapravo Microsoftov odgovor na trenutno popularni trend uvećanih verzija telefona najviše klase.
Lumia 950 XL je prilično bezličan telefon koji možete na neki način personalizirati kupnjom posebnog stražnjeg poklopca u daleko atraktivnoj izvedbi od nazivnog.
Minimalizam i Iris skener
Nova XL Lumia je poprilično ugodan telefon za korištenje. Nakon što se naviknete na njegovu veličinu. Masa mu je sasvim prihvatljiva, a stražnja strana nije skliska i omogućava pouzdanu manipulaciju uređajem.
Premda ne oduševljava dizajnom nova se Lumia može pohvaliti impresivnim hardverskim specifikacijama i zanimljivim mogućnostima.
Ugrađeni ekran 5,7-inčni se temelji na tehnologiji AMOLED uz WQHD rezoluciju što znači kako je prikaz vrlo kvalitetan. Microsoft se potrudio da odabirom standardnog profila prikaz boja bude vrlo vjeran i precizan, bez prezasićenosti. Visoka maksimalna razina svjetine omogućava odličnu čitljivost u uvjetima jačeg ambijentalnog osvjetljenja.
Iznad ekrana nalazi se posebna kamera prozvana Iris skener koja vam omogućava da iskoristite naprednu opciju biometrijske ovjere Windows Hello. Nakon inicijalnog procesa prilikom kojeg ovaj senzor skenira zjenice vaših očiju, možete ovu opciju koristiti za prijavu na telefon..
Windows 10 i Contiunuum
Sljedeća napredna opcija ovog telefona svakako je podrška za USB Type C.
Ovakav odabir glavnog priključka usko je povezan sa ključnim prodajnim adutom ovog telefona odnosno opcijom Continuum. Naime nakon spajanja telefona putem USB type C priključka sa Microsoft Display Dockom (mala kutijica sa dodatnim priključcima koju ćete morati kupiti zasebno), koji se onda dalje povezuje sa monitorom ili neki drugim većim ekranom, Lumia 950 XL se pretvara u funkcionalno osobno računalo.
Što se tiče same funkcionalnosti i naprednih opcija Windows 10 je pravi, moderan, mobilni OS. Moramo naglasiti kako je Lumia 950 XL inicijalno bila dosta nestabilna u radu. Međutim najnovije nadogradnje sustava popravile su ove propuste i poboljšale pouzdanost Iris skenera.
Lumia 950 XL se hardverski temelji na Snapdragonu 810 i posjeduje 3 GB radne memorije. Sve u svemu riječ je o vrlo moćnom telefonu koji pruža odlične performanse nakon posljednjih nadogradnji OS-a. S duge strane trajanje baterije nije osobito impresivno,
Ono gdje ovaj telefon na pravi način nastavlja Nokijinu tradicija svakako je kvaliteta stražnje kamere. 20 megapiksela, Carl Zeiss optika, optička stabilizacija i mogućnost snimanja Ultra HD videa.
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE), nano-SIM, 5,7-inčni WQHD AMOLED ekran osjetljiv na dodir rezolucije 2560×1440 piksela, Snapdragon 810 SoC, četiri jezgre A57 radnog takta 2 GHz+ četiri jezgre A53 radnog takta 1,5 GHz, 3 GB radne memorije, grafički procesor Adreno 430, 32 GB interne memorije za pohranu podataka, podrška za microSD kartice do 200 GB, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, microUSB V3.1 Type C, NFC, BlueTooth 4.1, 20 MP stražnja kamera sa trostrukom LED bljeskalicom, autofokusom i optičkom stabilizacijom slike, 5 MP prednja kamera, FM radio, stereo zvučnik, baterija Li-Ion 3340 mAh, dimenzije: 151,9 x 78,4 x 8,1 mm, masa: 165 g, Iris skener, podrška za Contiunuum i bežično punjenje (ovisno o tržištu), Windows 10
USTUPIO
Mobis-electronic (01) 61 88 511
www.microsoft.com
CIJENA
5999 kn
ZAŠTO KUPITI
performanse, kvalitetan ekran visoke rezolucije, odlična stražnja kamera, podrška za Continuum, USB type C
KLJUČNI NEDOSTACI
dizajn, Windows 10 i dalje djeluje nedovršeno, limitiran izbor aplikacija, senzor otiska prsta bi ipak korisniji od Iris skenera
DOJAM
Lumia 950XL svojim dizajnom nikako ne predstavlja adekvatnog nasljednika Lumie 1520, no ističe se naprednim hardverskim mogućnostima i odličnim ekranom
Meizu MX5
Poput svih ostalih kineskih proizvođača pametnih telefona i Meizu je prošle godine napravio velik iskorak po pitanju kvalitete i dizajna svojih telefona. MX5 je telefon koji prije svega osmišljen tako da ponudi napredne mogućnosti i vrhunske performanse upakirane u atraktivan dizajn, a sve to po nadasve pristupačnoj cijeni. Pritom se može pohvaliti elegantnim aluminijskim kućištem koji telefon čini vrlo dopadljivim. Istaknut ćemo kako je MX5 vrlo kompaktan telefon obzirom na veličinu dijagonale od 5,5 inča.
Srebrna elegancija
Minimalno je duži od G4, ali je sa ukupnom masom od 149 grama nešto lakši. Iznimno je ugodan za korištenje. Mi smo isprobali model koji donosi kombinaciju prednjeg crnog dijela sa srebrnim ostatkom kućišta. Premda cijela konstrukcija nije izvedena iz jednog komada, kvaliteta izrade je na vrlo visokoj razini.
Prednjom stranom MX5 gotovo u potpunosti dominira 5,5-inčni AMOLED ekran koji se temelji na Samsungovoj tehnologiji. Rubovi oko ekrana su iznimno tanki, a dolje nalazimo središnju tipku ispod koje se nalazi čitač otiska prsta. Funkcionalnost središnje tipke je nešto drugačija, obzirom da reagira i na pritisak i na dodir. Lagani dodir simulira back tipku, a jači pritisak home tipku, odnosno povratak na glavni ekran.
Ugrađeni AMOLED ekran se dakako odlikuje izvrsnim kontrastom i vrlo ugodnim prikazom boja. Jedino bismo voljeli da mu je maksimalna razina svjetline nešto veća, te da podešavanje automatskog osvjetljenja radi daleko preciznije.
MX5 se hardverski temelji na Mediatekovom SoC-u Helio X10. Osam procesorskih jezgri u kombinaciji sa 3 GB radne memorije omogućavaju respektabilne performanse. MX5 ne spada u najbrže telefone koje smo isprobali, ali je rad u izbornicima i sučelju izuzetno fluidan i ugodan.
AMOLED, Flyme i izdržljiva baterija
Obzirom da smo do sada imali prilično raznolika iskustva sa trajanjem baterije kod telefona temeljenih na Mediatekovim čipovima, veseli nas što se MX5 po pitanju trajanja pokazao vrlo dobrim. Mi smo ga naravno ponajprije nadogradili na Flyme OS 5.1.2. Baterija će vam bez problema potrajati puna dva dana nešto manje intenzivnog korištenja, a ako previše ne koristite telefon trajat će i duže.
Sa softverske strane se MX5 temelji na Lollipopu 5.1, međutim Meizuovo sučelje prozvano Flyme OS podosta mijenja korisničko iskustvo. Definitivno nije za svakoga, posebno ako ste navikli na klasično Androidovo sučelje.
Jedna od pozitivnih osobina MX5 svakako je i poprilično brz i pouzdan čitač otiska prsta novije generacije, a tu je i prilično respektabilna kamera.
Ovaj se Meizuov telefon vani prodaje po još povoljnijoj cijeni nego kod nas, iako i ovako spada u isplativije phablete na domaćem tržištu. Ako ga kupujete preporučamo svakako odabrati model sa više od 16 GB prostora za pohranu, jer podrške za micro SD kartice nema.
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE),dual nano-SIM, 5,5-inčni Full HD ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1920×1080 piksela, Mediatek Helio X10 SoC, osam jezgri A53 radnog takta 2,2 GHz, 3 GB radne memorije, grafički procesor PowerVR G6200, 16 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, microUSB V2.0, USB on the go, BlueTooth 4.1, 20,7 MP stražnja kamera sa dvostrukom LED bljeskalicom i laserskim autofokusom, 5 MP prednja kamera, zvučnik, baterija Li-Ion 3150 mAh, čitač otiska prsta, dimenzije: 149,9 x 74,7 x 7,6 mm, masa: 149 g, Android Lollipop 5.1 sa Meizuovim sučeljem Flyme OS
USTUPIO
Mobis-electronic
(01) 61 88 511
www.meizu.com
CIJENA
3199 kn
ZAŠTO KUPITI
kompaktne dimenzije, aluminijsko kućište, prilično dobre performanse, respektabilno trajanje baterije, prihvatljiva cijena, brz čitač otiska prsta
KLJUČNI NEDOSTACI
sučelje Flyme OS neće se svidjeti svakome, 16 GB prostora za pohranu podataka je premalo, nema podršku za micro SD kartice, kamera nema optičku stabilizaciju
DOJAM
kompaktne dimenzije, pristupačna cijena, aluminijsko kućište i respektabilno trajanje baterije, čine MX5 prilično isplativim phabletom
Sony Z5 Premium
Premium verzija Z5 u povijesti će ostati zabilježena kao prvi telefon sa Ultra HD ekranom, pri čemu precizna računica kaže kako ovaj 5,5-inčni ekran ima gustoću od 806 piksela po inču?
Na neki način je za Sony Premium ono što je za Apple i Samsung plus. Dakle uvećana inačica high end telefona koji zapravo predstavlja tehnološki sve ono najbolje što nam Sony trenutno može ponuditi.
8 milijuna piksela!
Premium se kao i svi Sonyevi telefoni ističe već prepoznatljivim dizajnom, uz opasku kako je naš testni model bio zlatne boje što će svakako privući poneki znatiželjni pogled više.
Međutim odmah ćemo vam reći kako se radi o ogromnom i poprilično teškom telefonu. Najlakše bi ga obzirom na dimenzije i masu bilo usporediti sa iPhoneom 6s plus. Oba ova telefona nude velik ekran, ali su i dosta teški i ne pretjerano ugodni za korištenje. Sve kontrole nalaze se na desnoj strani uz posebno neobično smješten čitač otiska prsta koji se nalazi ispod tipke za uključivanje.
Ono što je zanimljivo kako se hardverski Premium uopće ne razlikuje od obične verzije Z5. Sve skupa se temelji na Qualcommovom Snapdragonu 810, a ovdje Android ima na raspolaganju i 3 GB radne memorije.
Pogledamo li pozamašne dimenzije telefon onda nije ni čudo kako je Sony ovdje uspio utrpati bateriju prilično velikog kapaciteta od 3430 mAh. U praksi se pokazalo kako je vrijeme autonomije jako dobro ukoliko ne pokrećemo mnogo igara ili procesorski zahtjevnih aplikacija.
Premium phablet
Softverski gledano zanimljivo je primijetiti kako Sony sada koristiti poprilično nazivnu verziju Lollipopa, bez pretjerano naglašenih i izraženih modifikacija sučelja.
Priča o sučelju dobro će nam poslužiti kao uvod u priču o najintrigantnijoj osobini Z5 Premiuma, a to je dakako Ultra HD ekran. Naime u čemu je stvar. Ekran doista ima više od 8 milijuna piksela i to se vidi na prvi pogled, međutim kompletno sučelje i svi ostali elementi su renderirani na Full HD rezoluciji i nakon toga skalirani na Ultra HD. Posljedica je ovo činjenice kako Lollipop nema pravu podršku za Ultra HD rezoluciji, što u dobroj mjeri ispravlja Marshmallow.
Također na ovaj način je daleko olakšan posao hardverskim sklopovima koji se lakše nose sa ovakvim režimom rada bez osjetnog pada performansi. Dakle u osnovi 4k je dostupan isključivo kod slika i video materijala, ali isključivo kod aplikacija koji to podržavaju. Takvih je nažalost mali broj. Možete međutim uživati u fenomenalnim detaljima koje vam nude uslikane fotografije i snimljeni Ultra HD video na ugrađenom 4k ekranu.
Osim Ultra HD ekrana najjača strana ovog telefona svakako je ugrađena stražnja kamera rezolucije 23 MP. Najnoviji Sonyev senzor omogućava vrlo kvalitetne fotografije i nadasve impresivan Ultra HD video koji telefon snima pri 30 fps-a.
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE), nano-SIM, 5,5-inčni Ultra HD IPS ekran osjetljiv na dodir rezolucije 3840x2160piksela, Snapdragon 810 SoC, četiri jezgre A57 radnog takta 2 GHz+ četiri jezgre A53 radnog takta 1,5 GHz, 3 GB radne memorije, grafički procesor Adreno 430, 32 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac dual band, GPS, microUSB V2.0 (MHL 3), USB host, NFC, BlueTooth 4.1, 23 MP stražnja kamera sa LED bljeskalicom i autofokusom, 5.1 MP prednja kamera, FM radio, stereo zvučnik, baterija Li-Ion 3430 mAh, dimenzije: 154,4 x 75,4 x 7,8 mm, masa: 181 g, certifikat IP68- otpornost na vodu i prašinu, senzor otiska prsta, Android Lollipop 5.1.1
USTUPIO
Sony Hrvatska, 072 000 000
www.sony.hr
CIJENA
6999 kn
ZAŠTO KUPITI
vrlo kvalitetan 5,5-inčni Ultra HD ekran, performanse, opremljenost, odlična kamera
KLJUČNI NEDOSTACI
dimenzije, masa, trenutno od Ultra HD ekrana nema previše praktične koristit
DOJAM
trenutno jedini telefon sa Ultra HD ekranom posjeduje sve osobine vrhunskog phableta pri čemu se ističe odličnom opremljenošću i respektabilnom kamerom
Samsung Galaxy S6 Edge+
Glavni akter ove naše priče je telefon koji predstavlja sam vrh Samsungove ponude S6 Edge+. Svojevrstan je to odgovor na uvećane plus varijante iPhonea. Zanimljivost svakako leži u činjenici kako je Samsung u isto vrijeme predstavio i Note 5 međutim iz nama posve neobjašnjivih razloga ovaj se telefon još uvijek ne prodaje kod nas.
Zakrivljen i moćan
S6 Edge+ nema poznatu Samsugovu S-Pen digitalnu olovku, ali svojim dimenzijama i mogućnostima predstavlja trenutno najmoćniji phablet na domaćem tržištu.
Pritom je ipak dosta impresivno kako je Samsung uspio dimenzije i masu svesti u prihvatljive okvire. Edge+ nije malen telefon, ali nije ni prevelik i k tome je poprilično lagan (153 g) obzirom na veličinu ekrana.
Dizajn je stvar ukusa. Mi nismo oduševljeni stražnjom staklenom površinom. Ali ne može se poreći kako Edge+ izgleda vrlo dobro. U velikoj većini slučajeva nećete ga moći ugodno koristiti jednom rukom. Za takvo što je ipak preporučljivo odabrati manji model.
Ključna odlika Edge serije telefona svakako je posebno dizajnirani ekran koji je blago zakrivljen na svojim rubovima. Tehnološki je i dalje riječ o dobro poznatom Super AMOLED ekranu, no zakrivljenost na rubovima osigurava telefonu osebujan izgled. Zakrivljeni rubovi omogućavaju i neke cool mogućnosti poput funkcije Edge screen. Primjerice rub ekrana može konstantno prikazivati sat i vrijeme, bez da je ostatak ekran u funkciji. Također kada povučete prst preko jednog ruba ekrana dolazi do trenutnih obavijesti ili reda najčešće korištenih aplikacija koji možete dodatno podesiti prema svojoj želji.
Iznenađujuće izdržljiv
Kako Samsung sa S6 Edge+ u dobroj mjeri cilja na zahtjevne poslovne korisnike opremili su ovaj telefon sa čak 4 GB brze LPDDR4 memorije. Veća količina radne memorije može pomoći kada koristite više zahtjevnijih aplikacija odjednom.
U svakom slučaju ovo je jedan od najbržih telefona koje smo ikada isprobali. Sve se manje-više odvija munjevito brzo, a posebno smo impresionirali brzinom kamere. Osim što će vam omogućiti da u tren oka zabilježite željeni trenutak, ugrađena stražnja kamera napravit će i izvrsne fotografije. Pune detalja i dovoljno dinamične. Snimljeni video u 4k rezoluciji je također ogledni primjer za što su danas sposobni moderni pametni telefoni u multimedijalnom smislu.
Jedna od iznenađujuće velikih prednosti S6 Edge+ je dugo trajanja baterije. Očigledno da je kombinacija energetski učinkovitog hardverskog čipa, softverskih optimizacija i dovoljno velike baterije (3000 mAh) ovdje dala izvrstan rezultat.
Ovaj telefon podržava posebno napredne funkcije poput brzog i bežičnog punjenja. Posebno je zanimljiva opcija bežičnog punjena za koji vam treba poseban punjač na koji telefon samo postavite i to je to!
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G, nano-SIM, sa strane zakrivljeni 5,7-inčni Quad HD Super AMOLED ekran osjetljiv na dodir rezolucije 2560×1440 piksela, Corning Gorilla Glass 4, Samsunogov SoC Exynos 7420, četiri jezgre A57 radnog takta do 2,1 GHz + četiri jezgre A53 radnog takta 1,5 GHz, 4 GB LPDDR4, grafički procesor Mali-T760MP8, 32/64 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, micro-USB V2.0, USB host, BlueTooth 4.2, 16 MP stražnja kamera sa LED bljeskalicom i optičkom stabilizacijom slike, 5 MP prednja kamera, baterija Li-Ion 3000 mAh, dimenzije: 154,4 x 75,8 x 6,9 mm, masa: 153 g, Android Lolipop 5.1.1, čitač otiska prsta, mjerač otkucaja srca, Samsung Pay
USTUPIO
Samsung Hrvatska
www.samsung.com
CIJENA
7199 kn
ZAŠTO KUPITI
izvrstan 5,7-inčni ekran, vrhunske performanse, dizajn, kvalitetne kamere s podrškom za snimanje 4k videa, trajanje baterije, Samsung Pay, podrška za bežično punjenje
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena, nema podršku za micro SD kartice
DOJAM
ponajbolji phablet na domaćem tržištu krcat je naprednim opcijama,a pritom nije ni prevelik ni pretežak
Apple iPhone 6S Plus
Premda je ekipa iz Cupertina mnoge šokirala predstavljanjem svojeg XL telefona, čini se kako su korisnici vrlo brzo prihvatili uvećani iPhone. Prema nekim informacijama plus varijanta imala je udio od oko 30 % u ukupnoj prodaji iPhonea 6 dosada. Sada je sa nama međutim već druga generacija Appleovog phableta. Koja se vizualno ne razlikuje mnogo od prve.
Produženi iPhone
Možemo detektirati zapravo tri ključne stvari prema kojima najnoviju varijantu plus iPhonea možemo razlikovati u odnosu na prethodnika. Iphone 6S plus tako dolazi sa novim Appleovom SoC-om A9, posjeduje Force Touch ekran, ali je u konačnici i osjetno teži od prethodnika. Koliko teži?
Pa dobrih 20 grama. Ergonomski se ovo mora se priznati osjeti, posebice prilikom dugotrajnog korištenja telefona. Ukupna težina iPhonea 6S plus iznosi 192 grama, stoga možemo reći kako je novi Appelov phablet nije tolikom mobilan i ugodan za korištenje poput ostalih pametnih telefona. Istina na njegove dimenzije i masu se ubrzo naviknete, međutim ukoliko ste ranije koristili na osjetno lakši telefon ovo privikavanje bi moglo potrajati.
Ključan uzrok osjetnog povećanja ukupne mase je novi Force Touch ekran, odnosno elementi potrebni da bi ovakva tehnologija radila na željeni način. Subjektivno je moramo priznati kako Full HD ekran kod plus varijante nešto impresivnije od onoga što smo vidjeli kod 4,7-inčnog iPhonea 6S. Dijelom je ovo posljedica nešto veće gustoće piksela pod inču (401 ppi), a s druge strane vizualno elementi sučelja jednostavno izgledaju mnogo bolje na većem ekranu.
Veći ekran omogućava primjerice također ugodniji rad sa novim izbornikom za upravljanje aplikacijama kod iOS-a.
Pritisnite ekran!
Za razliku od manjeg modela plus varijanta novog iPhonea, po uzoru na prethodnika, posjeduje kameru sa optičkom stabilizacijom slike. Apple je kod novih iPhone konačno nadogradio samu kameru i senzor, a zahvaljujući optičkoj stabilizaciji plus varijanta će vam omogućiti kvalitetnije video snimke. Posebno dobro izgleda 1080p video na 60 fps-a, iako novi iPhonei omogućavaju i snimanje Ultra HD videa.
O performansama ovdje nećemo trošiti previše riječi. Poput manjeg modela i plus varijanta je iznimno brz telefon. Ono što nas je možda ipak u neke ruku ugodno iznenadilo je vrijeme autonomije. Po tom pitanju je iPhone 6S plus u samom vrhu kada su u pitanju pametni telefoni koje smo dosada testirali. Baterija će vam bez problema izdržati tri dana manje intenzivnog korištenja. No ono što je posebno impresivno je dugo vrijeme autonomije ukoliko telefon koristite prije svega za surfanje Internetom i gledanje videa.
Obzirom na cijenu novi XL iPhone će si rijetki moći priuštiti, a mora se priznati kako i konkurencija u svijetu phableta ima poprilično jake adute.
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE), nano-SIM, 5,5-inčni Retina Force touch Full HD IPS ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1920×1080 piksela, Apple A9 SoC, dvojezgreni 64-bitni glavni procesor Twister radnog takta 1,8 GHz, 2 GB LPDDR4 radne memorije, grafički procesor PowerVR GT 7600, 64 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, USB V2.0, BlueTooth 4.2, NFC (samo za Apple Pay), 12 MP stražnja kamera sa dvostrukom LED bljeskalicom i optičkom stabilizacijom slike, 5 MP prednja kamera, podrška za snimanje Ultra HD videa 2160p pri 30 fps-a, 1080p pri 120 fps-a i slow motion videa 720p pri 240 fps-a, time lapse, akcelerometar, žiroskop, kompas, barometar, baterija Li-Po 2750 mAh, dimenzije: 158,2 x 77,9 x 7,3 mm, masa: 192 g, iOS 9.1
USTUPIO
Hrvatski telekom, 0800 9000 FREE
www.apple.com
CIJENA
4248 kn
jednokratno + 90 kn mjesečno (tarifa Imam sve, ugovor na dvije godine)
ZAŠTO KUPITI
dizajn i kvaliteta izrade, vrhunske performanse, kvalitetna kamera sa optičkom stabilizacijom slike, 5,5-inčni Full HD Force Touch ekran, trajanje baterije, sve pouzdaniji senzor otiska prsta
KLJUČNI NEDOSTACI
dimenzije i masa, baterija nije izmjenjiva, cijena
DOJAM
ljubiteljima Applea ovaj će telefon predstavljati san snova, a posebno se ističe podrškom za famoznu tehnologiju Force Touch, te je pritom basnoslovno skup