Najbolji i trenutno jedini kompaktni telefon visoke klase ne donosi mnogo novosti u odnosu na prethodnika, a pritom je marginalno deblji i teži
Proteklih smo se mjeseci naslušali svakojakih glasina vezanih uz Sonyev odijel za proizvodnju pametnih telefona koji se prema nekim informacijama pretvorio u pozamašnog gubitaša. Počele su i priče kako će Sony u potpunosti napustiti tržište pametnih telefona i obustaviti proizvodnju.
U konačnici su međutim iz Sonya na najbolji mogući način demantirali sve glasine predstavivši najnoviju generacija svojih telefona visoke klase. Po prvi puta su predstavljena tri modela koja bi trebala činiti vrh Soyneve ponude telefona u nadolazećem razdoblju. Konkretno riječ je o Z5, Z5 compact i Z5 Ultra pri čemu je ovaj posljednji postao prvi telefon sa 4k ekranom.
Prepoznatljivo kompaktan
Kada govorimo o kompaktnim telefonima visoke klase povijest pamti dva vrhunska Soyneva modela Z1 i Z3 compact od kojih je ovaj zadnji svakako bio i ponajbolji kompaktni telefon na tržištu. U međuvremenu su slijedom povećanja veličine ekrana gotovo svi ostali proizvođači odustali od nekakvih mini, kompaktnih verzija svojih telefona visoke klase. Novi trend su zapravo maxi ili uvećane plus varijante.
No Sony ne odustaje, pa se tako u našim rukama našao Z5 compact. Na prvi pogled mogli bismo ga zamijeniti sa njegovim prethodnikom. Toliko su naime slični. Dizajn se gotovo uopće nije promijenio i dalje slijedi nekakve Sonyeve smjernice. Ono što nas je zapanjilo je koliko nam je 4,6-inčni telefon djelovao malo i gotovo neugledno u odnosu na ostale telefone koje testiramo. Zapravo se ne sjećamo kada smo zadnji put testirali telefon sa ekranom manjim od 5 inča.
Kompaktni Z5 se dakle vizualno uopće ne razlikuje od prethodnika. Ipak detaljnim pregledom službenih specifikacija ustanovili smo je da je Z5 compact nešto deblji (8,9 naspram 8,6 mm) i teži (138 naspram 129 g) od Z3 u kompaktnoj varijanti. U praksi ovo nećete primijetiti i oba su telefona vrlo ugodni za korištenje, no ne djeluje pretjerano ohrabrujuće kada vam je novi high end kompaktni telefon deblji i teži od prethodnika.
Zloglasni Snapdragon
Nije se mijenjala ni veličina, pa tako ni rezolucija ekrana. Teško je ovdje Sonyu bilo što prigovoriti, jer bi veći ekran značio i veći telefon. A veća rezolucija od dostupnih 1280 x720 piksela na ekranu ovakve veličine ne bi imala nikakvog smisla. Međutim i dalje sve skupa spada u kategoriju već viđeno, odnosno novi model ne donosi ništa novo.
Osim toga stalno smo imali osjećaj poprilične ograničenosti veličinom ekrana posebno kada su u pitanju video sadržaji i pregledavanje web stranica. No ukoliko vam ove dvije radnje nisu visoko na listi prioriteta kod korištenja telefona nećete ovo toliko osjetiti. Problem je i u činjenici što virtualne tipke oduzimaju dosta dragocjenog prostora na samom ekranu.
Nakon što smo ustanovili što je isto, idemo samo vidjeti dvije ključne stavke po kojima Z5 compact predstavlja značajno unaprijeđenje u odnosu na prethodnika. Prije svega Xperia serije Z5 dolaze sa novijim Snapdragonom 810. Ovaj je čip došao na loš glas zbog inicijalno dosta izraženih problema sa zagrijavanjem. Moramo reći kako kod kompaktne verzije Z5 nismo zamijetili nekakav problem po tom pitanju. Performanse su izvrsne. Telefon je prilično brz. Iako ruku na srce prilikom svakodnevnog korištenja teško biste primijetili nekakvu razliku između ovog i bilo kojeg drugog novijeg pametnog telefona.Inicijalna konfiguracija sada uključuje 32-gigabajta prostora za pohranu podataka što je dobra vijest.
Mali među velikima
Možda najznačajnija novost koju donosi Z5 je unaprijeđena kamera sa novim senzorom Sony IMX300 i rezolucijom od 23 megapiksela. Slike možete slikati u maksimalnoj rezoluciji 5,984 x 3,366 piksela (16:9 format), dok video možete snimati u Ultra HD rezoluciji pri 30 fps-a. Telefon dakako posjeduje klasičan okidač u obliku fizičke tipke koje je vrlo sličan onome što nalazimo na uobičajenim kompaktnim fotoaparatima. Kvaliteta fotografija je vrlo dobra premda su ponekad vidljive neke anomalije i artefakti koji su vrlo vjerojatno posljedica softverskog procesiranja slike. S druge strane Ultra HD video izgleda izvrsno i tu nemamo što drugo za reći.
Z5 compact smo prilikom testiranja nadogradili na najnoviju dostupnu verziju softvera odnosno Androida 5.1.1. Sony je naravno sve začinio svojim specifičnim sučeljem iako da su sve ključne opcije karakteristične za Lollipop na praktično ostale netaknute. Smatramo da ima i boljih rješenja (kako vizualno tako i funkcionalno), no to govorimo čisto subjektivno. Tradicionalno kod Sonya je primjetna integracija aplikacija i servisa vezanih uz PlayStation ili druge Sonyeve usluge.Ukoliko vas to ne zanima ili usluga nije dostupna kod nas, ovo sve skupa djeluje dosta zamorno.
Ukoliko želite najbolji mogući kompaktni telefon Z5 compact je zapravo jedini mogući izbor. S druge strane ukoliko ste vlasnik prethodnika, kompaktne verzije Z3 ili nekog drugog kompaktnijeg telefona visoke klase (iPhone 5s recimo), Z5 compact ne donosi ništa značajno što bi vas natjeralo na nadogradnju. Povrh svega Z5 compact je svojevrsni korak unatrag po pitanju trajanja baterije u odnosu na prethodnika, iako je ovo i dalje telefon sa respektabilnim vremenom autonomije.