Canon EOS 1200D


DSLR aparat početne klase koji se prije svega ističe jako dobrim omjerom cijene i mogućnosti

Kad se pojavio, ovaj model je krasila niska cijena, a obzirom da je od toga prošlo već neko vrijeme, cijena mu je sad još niža i to je prizma kroz koju valja promatrati ovaj aparat. Malih, ali ne i premalih dimenzija i mase ipak nije najmanji niti najslabiji Canonov DSLR, nego ta uloga pripada modelu 100D.

Dobar u duši

Tijelo je plastično, a kostur tijela je metalni. Plastika na površini ne odaje dojam skupoće, ali to bi bilo previše očekivati. S druge strane, tijelo je vrlo čvrsto, ne savija se niti ispušta zvukove, a ergonomija je odlična obzirom na male dimenzije aparata.

Ispod plastike, skriva se 18 megapikselni CMOS senzor APS-C veličine. Broj megapiksela je značajno porastao u odnosu na prethodnika, ali razina šuma je srećom ostala ista, pa slobodno možemo reći da se osjetljivost može podizati sve do vrijednosti ISO6400 koja je skoro pa najviša moguća kod ovog aparata.

Procesor slike je DIGIC4, što nije najnovije čudo iz Canona, ali radi vrlo dobro. Gotovo cijelo vrijeme testa, balans bijele smo držali na automatskoj postavci i bili zadovoljni, što dosta govori o “pameti” ovog aparata. Dinamički raspon je također iznenađujuće dobar. Video je moguće snimati u punoj HD rezoluciji i pritom kontrolirati sve bitnije parametre snimke. Sve u svemu, kvaliteta slike je iznenađujuće dobra za ovaj cijenovni rang. Autofokus je brz i pouzdan ako koristimo tražilo, ali prebacimo li na live view (ekran) – vrlo je spor. Također, nebi škodilo da na odabir imamo malo više AF točaka.

U kompletu

U najjeftinijem setu, naravno – dolazi i najjeftiniji objektiv. Riječ je o dobro poznatom osnovnom Canonovom modelu u najnovijem redizajnu, ali u varijanti bez optičke stabilizacije i tihog autofokus servo motora. Raspona je 18 – 55mm i očekivano vrlo slabog otvora blende (slaba svjetlosna moć), ali to se ionako očekuje od ove klase objektiva kod svih proizvođača. Prema rubovima kadra gubi oštrinu i pokazuje ponešto kromatskih aberacija kod kontrastnih scena, ali bilo bi puno veće iznenađenje da nema tih mana. Puno ozbiljnija zamjerka aparatu ove cijene je izostanak ekrana osjetljivog na dodir, kao i danas vrlo popularnog proširivača funkcionalnosti – WiFi i NFC čipa za povezivanje s mobilnim uređajima. A niti sustav čiščenja prašine sa senzora nebi škodio. Zaista je teško ove nedostatke shvatiti pretjerano ozbiljno obzirom na cijenu uređaja i sigurno je da će ovaj Canon pronaći mnoge zadovoljne korisnike, pa bili to oni koji samo žele isprobati “kako je to imati DSLR” ili profesionalci kojima treba jeftino “backup” DSLR tijelo.Marko Ćurković

SPECIFIKACIJE
CMOS senzor APS-C formata (crop faktor=1,6x); 18 megapiksela; 3:2 omjer stranica; DIGIC4 procesor slike; EF-mount objektiva; AF u 9 točaka; TTL mjerenje ekspozicije u 63 točke; ISO: 100 – 12800; ekspozicija: 30 – 1/4000s., Bulb; pkriće kadra optičkog tražila – 95%, povećanje: 0,8x; 3inčni LCD ekran, 460k točaka; ugrađena bljeskalica, brojka vodilja: 9,2, x-sync: 1/200s; kontinuirana paljba: 3fps; formati slike: RAW, JPEG; video:.mov H.264, max rezolucije 1920×1080/30fps; USB, HDMI konektori; SD-tip kartice; masa: 480g (samo tijelo, CIPA standard); objektiv: Canon EF-S 18-55 III, f/3.5–5.6

USTUPIO
Canon Croatia, (01) 55 79 843
www.canon.hr

CIJENA
3499 kn
(u kompletu sa objektivom 18-55)

ZA
cijena, masa, ergonomija, lakoća korištenja, kvaliteta slike i videa obzirom na cijenu, brz autofokus

PROTIV
ekran nije osjetljiv na dodir, izostanak bežične povezivosti

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular